» »

Junečje ali junčje?

Junečje ali junčje?

Lion29 ::

mi zna kdo povedat ali je junečje meso ali junčje? Namreč meni logika pravi, da je junčje (tako kot zajčje in piščačje)... ampak na TV sem slišal junečje... tudi stric google skopari s podatki.. junčje meso vrže ~460 rezultatov, junečje pa ~280... go figure
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

imagodei ::

Za božjo voljo, kakšna perverzija slovenskega jezika. Imaš prav, JUNČJE meso je, nikakor ne JUNEČJE:

SSKJ:
júnčji -a -e prid. (ū) nanašajoč se na junce: junčje meso / junčje usnje
- Hoc est qui sumus -

whatever ::

Kaj sploh je junec? Mlad prasc al kaj?
Veliko jih je notri, še več jih je pa zunaj.
Bilijarde v šole! - Ivan Kramberger
Abnormal behaviour of abnormal brain makes me normal.

Zvedavec ::

Tudi po SP2001 je junčji (ali pa tudi juničji, če se nanašna na junico). Junečji ne more biti (ker se sklanja junec/junca in ne juneca).

Lion29 ::

sej pravim... katastrofa
hvala za to!

@whatever: mlad skopljen goveji samec
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lion29 ()

opeter ::

Kaj sploh je junec? Mlad prasc al kaj?


To tudi mene zanima.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

hooger ::

Kaj sploh je junec? Mlad prasc al kaj?


To tudi mene zanima.


Mlad goveji samec ;)

opeter ::

Torej tele.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Lion29 ::

sem napisal zgoraj...
ni tele.. je skopljen... torej je to v bistvu mladi vol..
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

Bolf3nk ::

Torej po domače, brez jajc? :D

Lion29 ::

Torej po domače, brez jajc? :D


tako, pa ne da si cesa ne upa, ali pa "zena" krava nosi "hlace" :) ampak dobesedno brez jajc ;)
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

Mercier ::

A ni junec bolj izraz za nezgonjeno adolescento govedo, starejše od teleta*? Prašniki pa on ali off, nema veze.

*tele si predstavljam kot govejega dojenčka

Izi ::

Junec
- mlad skopljen goveji samec: učiti junce voziti; par juncev; junci in telice
- goveji mladič moškega spola: krava je povrgla junca
- bik (redko): gnati kravo k juncu
- močen moški: taka junca, pa ne bi mogla tega narediti
- neumen, omejen človek: kaj bi zameril juncu, saj tega ne razume

Torej jajca niso bistvo Junca. Če krava povrže junca potem ima ta sigurno jajca. Nihče se ne rodi brez jajc :D

Lion29 ::

izi: poglej prvo alinejo
druga alineja ne velja, ker krava ne more povrzti junca.. le tele/telico
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

Izi ::

Seveda velja, saj si nisem jaz to izmislil. To pravi SSKJ in vse alineje so torej pravilne.

whatever ::

Jezik je živa tvorba, uporabljajo ga vsi ljudje z različnimi nivoji znanja in pameti, zato je včasih nelogičen.
Veliko jih je notri, še več jih je pa zunaj.
Bilijarde v šole! - Ivan Kramberger
Abnormal behaviour of abnormal brain makes me normal.

Lion29 ::

Izi:
ze res, da si nisi ti tega izmislil, ampak logika ti pravi, da se prvi dve alineji izkljcujejo..

1. skopljen goveji samec
2. povrzen mladic

zdaj razen ce ga skopijo ze v kravi not, pol je to mozno, drugace pa ne
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

Mercier ::

Verjetno premoremo tu kakšnega kmečkega poba al dekle? Em, mesarja?

imagodei ::

Lion29,

ni tko drastično, no. Besede imajo pač lahko v različnih kontekstih različen pomen.

Motor, recimo, lahko pomeni stroj, ki za svoje delovanje porablja energijo in za output daje neko mehansko delo, lahko pa pomeni osebno enosledno vozilo.

Če gremo zdaj na nož, se to dvoje tudi izključuje, ane? Pa ni čisto tako.
- Hoc est qui sumus -

'FireSTORM' ::

Cela filozofija okrog jajc :))
Those penguins.... They sure aint normal....

Lion29 ::

imagodej... sej stekam, da imajo besede dvojen pomen...

tako kot reces za cloveka, da je bik.. a to ne pomeni, da ko te nekdo vprasa kaj je bik, odgovoris, CLOVEK

tako je v 2. alineji junc misljen kot mocno, zdravo in virilno tele in ne dejansko kar junc je (skopljen goveji samec)

ali iz 3. alineje mocen clovek, ali iz 4. neumen clovek
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

BigWhale ::

Dej Lion, tis en junc, ne pa lion. :>

Beseda junec ima vec pomenov. Ne mores pa privzeti, da je prvi pomen dejansko tisti pravi. :)

Pri nas doma je bil junec vedno mlado mosko govedo. Z ali brez. Jajc namrec.

whatever ::

Jajca so torej irelevantna.:D
Veliko jih je notri, še več jih je pa zunaj.
Bilijarde v šole! - Ivan Kramberger
Abnormal behaviour of abnormal brain makes me normal.

Lion29 ::

ok... glavno da je juncje meso in ne junecje... drugo me sploh ne briga
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

Izi ::

Saj nobeden ni niti za hip pomislil, da bi bilo lahko pravilno Junečje meso.

To, da Google najde toliko zadetkov "Junečje meso" se pa lahko zahvalimo našim južnim priseljencem. Oni namreč Junčjem mesu pravijo Juneče meso, po letih učenja Slovenščine se je Juneče uspelo posloveniti v Junečje, ker z tistim dodanim j beseda zveni bolj slovensko :D
In kot pokaže Google je večina južnjakov v znanju slovenščine ostala nekje na sredini poti in lepo živijo v prepričanju, da govorijo slovensko. In zato nam sedaj v svojih trgovinah in restavracijah prodajajo Junečje meso namesto Junčjega mesa.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Izi ()

Mercier ::

Od dela, kako oni pravijo čemu, imaš prav in razlaga štima. Do tega dela si pa prevelik optimist. Stavim prašnike.

Mercier ::

BTW, moja malenkost, sicer čefurska, pa vendar, nujno da junčje meso pesu in ne trpi ugovora.

migič ::

Že dolgo se nisem tako nasmejal ob branju kakšnih komentarjev.
Ja mene so tudi stari starši naučili, da je junček brez prašnikov,žal.
............. in migali so do konca svojih dni!!!!!!
Migajte z mano, naj živi migič!

imagodei ::

Saj ti ni treba biti nič žal. SSKJ pravi, da je kul, če kastriranemu mlademu bikcu rečeš junec. Hkrati pa pravi, da junec lahko rečeš tudi vsakemu mlademu bikcu, ne glede na to, ali se ga prašniki še držijo, ali ne.
- Hoc est qui sumus -

BigWhale ::

Ja, dejte si ze dopovedat, da je junc mlado govedo moskega spola, kjer ima pa prasnike je pa prav vseeno. :>

Mercier ::

Mogoče pa bomo dlje prišli, če relevantnim postom dodamo izjavo o geografskem poreklu. Saša, že iz napisenega jasno, Štajerska. No, ampak mene bolj zanima, kot da bi vedel.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mercier ()

Mercier ::

Še malo špekulacije. Vola si jaz predstavljam nujno "skrajšanega". Pravzaprav mi to pomeni razliko med volom in bikom. V angleškem članku na Wikipediji pa pravijo, da je Ox govedo s službo, ki v opisu delovnih nalog nima reprodukcije. Spol in skopljenje sta bolj v funkciji delovne produktivnosti, ne toliko pogoja.

imagodei ::

> "Saša, že iz napisenega jasno, Štajerska"

8-O Jaz na gorenjskem poznam kar par Saš. Drugače, če bi bil iz imena jasen geografski položaj, bi iz prve rekel: Rusija.
- Hoc est qui sumus -

Mercier ::

Nisem mislil imena. Beri tu.

edit:
Da ne bi še koga kaj zmotilo. Izgovoriti znam pes.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mercier ()

BigWhale ::

Še malo špekulacije. Vola si jaz predstavljam nujno "skrajšanega". Pravzaprav mi to pomeni razliko med volom in bikom. V angleškem članku na Wikipediji pa pravijo, da je Ox govedo s službo, ki v opisu delovnih nalog nima reprodukcije. Spol in skopljenje sta bolj v funkciji delovne produktivnosti, ne toliko pogoja.


Saj to je verjetno od zacetka bilo tako. Potem je pa nekdo lacen ratal in rekel, jah dejmo vzet tisto meso, ki ga tale bik ne bo nikoli nucal! ;)

No, salo na stran. Verjeno so ugotovili, da se bik lepse obnasa, ce mu odrezes razmnozevalne organe.

Lion29 ::

po domace prasnike :)
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

Tear_DR0P ::

da se bik lepse obnasa

poleg tega zraste večji in močnejši, ker ne porablja energije za buildanje organov, ki so pomembni za razmnoževanje
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

Mercier ::

Upam le, da na Združenju delodajalcev ne berejo tega. :)

imagodei ::

Tear DROP> "poleg tega zraste večji in močnejši, ker ne porablja energije za buildanje organov, ki so pomembni za razmnoževanje "

No, to seveda ni res. Večji zraste zato, ker pri nekastrirani živali spolni hormoni zaustavijo rast kosti - če pa mladiču odstraniš prašnike, pa ne pride do "pubertete", ne začnejo se mu izločat spolni hormoni in rast kosti se ne zaključi popolnoma.

Kar se tiče moči, je spet vprašanje. Testosteron, kot primarni moški (spolni) hormon, je poglavitni razlog, da smo moški močnejši od žensk. Odsotnost tega hormona je povezana tudi s količino mišičnega tkiva.
- Hoc est qui sumus -

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: imagodei ()

ZaOstali ::

Ja, dejte si ze dopovedat, da je junc mlado govedo moskega spola, kjer ima pa prasnike je pa prav vseeno. :>

A na glavi jih tudi lahko ima? Sicer si ne morem predstavljati kako bi potem jedel.......


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Vsi jeziki zmorejo 39 bitov na sekundo

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
407086 (4508) Markoff
»

Kateri del goveda je "tenderloin"?

Oddelek: Loža
3513608 (10388) fikus_
»

Štorklja-samec

Oddelek: Loža
125541 (4881) nodrim
»

Moški izumiramo (Sobotna priloga, 18.10.2003)

Oddelek: Problemi človeštva
352608 (2038) Thomas
»

OC C64:)

Oddelek: Navijanje
201304 (1051) Cr00k

Več podobnih tem