» »

Shranjevanje podatkov v soli

Shranjevanje podatkov v soli

Potencialni terabajti podatkov

vir: TG Daily
TG Daily - Optični mediji očitno še niso povedali svoje zadnje besede, saj bi lahko uporaba laserjev revolucionirala način in gostoto zapisa podatkov, ki jih zdaj hranimo v NAND čipih, na vrtečih se magnetnih ploščah oz. na običajnih optičnih medijih. V prihodnosti bi za shranjevanje podatkov lahko uporabljali kristale kuhinjske soli (NaCl), ki jih je že mogoče izdelati z dovolj natančnosti na tako majhni skali, da bi v velikost sladkorne kocke shranili kar terabajt podatkov.

Ustvarjanje malih kristalov v želatini poteka z uporabo vsaj dveh šibkih laserjev, postopek pa je omogočilo odkritje, da tudi vidna svetloba lahko sproži formacijo kristalne strukture. Posledično bi lahko tako izdelali optične medije, sestavljene iz znatnega števila plasti, namesto trenutno popularnih eno- do dvoplastnih vrtečih se medijev. Tehnologija je po besedah raziskovalcev z Univerze v Edinburgu še v povojih ter zaenkrat zgolj kaže, da je idejo mogoče uresničiti, a bo do same uresničitve ter praktične uporabe preteklo še kar nekaj časa.

Vsaj uničevanje podatkov bo hitro...

19 komentarjev

uros_m ::

Ajoj, a niso mogli najti kakšnega manj obstojnega kristala? Sicer pa - če bo to kdaj postala resničnost bomo Slovenci spet kraljevali s svojimi solinami (ob predpostavki, da boto takrat še naše in ne hrvaške).

cegu ::

in če pade v vodo:)?

pikasti ::

he he

... lahko uporabljali kristale kuhinjske soli ... v velikost sladkorne kocke ...

Tear_DR0P ::

gospod učitelj jaz sem pa seminarsko polil s kavo :D
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

opeter ::

Spet bomo brali novice, da so angleži izgubili podatke. Sedaj zaradi tega, ker je angleški državni uslužbenec slučajno pojedel napačno solenko, katerega so uporabljali za prenašanje zaupnih podatkov.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

WamPIRe- ::

gospod učitelj jaz sem pa seminarsko polil s kavo :D

hehe, good one!
ali pa: Gospod učitelj... jaz sem pa seminarsko po nesreči posul na pomfri ;)
Msi Z77 | Intel i7-3770K | Kingston HyperX DDR3 16GB
CM Silent Pro Gold 700W | Asus RTX 2080 | Samsung 850 EVO 250GB
Samsung 850 EVO 500GB | 2x Asus ROG PG279Q

jype ::

Novica> znatnega števila lasti

Plasti.

Personanonim ::

..podatki v kristalih..a niso to na Kryptonu prakticiral :D ?

3p ::

OMG. Zgleda da jemo zapise starodavnih civilizacij. :O>:D

madmitch ::

Rek "Nima dovolj soli v glavi" tako dobiva povsem drugačen pomen.
Nobody is perfect, my name is Nob Ody

toplakd ::

Eni bi polizali vso pamet

Dragi ::

Use-less.

Niso mogli najt še manj obstojnega medija? Fizični pritist bi uničil medij, vlaga uniči medij, sončna svetloba zna segret medij in spremenit strukturo.

Smeh no. Naj grejo na papirnat robček podatke gor dajat...

PaX_MaN ::

Niso mogli najt še manj obstojnega medija? Fizični pritist bi uničil medij, vlaga uniči medij, sončna svetloba zna segret medij in spremenit strukturo.

Čist enako kot trdi disk, ko ga ofnaš.

Dragi ::

Vlaga nima vpliva na trdi disk, niti svetloba. Vpliva pa fizični pritisk, ja.

Bistri007 ::

No ja, za kakšen serverski center v klimatiziranem jedrskem zaklonišču že bo. Pa z debelimi optičnimi kabli povezan v svet.
Največja napaka desetletja je bila narejena 4. novembra 2008
Oni so goljufali in Alah je goljufal, Alah je najboljši prevarant. (Koran 3:54)
Citiraj svetega očeta Benedikta XVI. in postani "persona rudis"...

Personanonim ::

Use-less.

Niso mogli najt še manj obstojnega medija? Fizični pritist bi uničil medij, vlaga uniči medij, sončna svetloba zna segret medij in spremenit strukturo.

Smeh no. Naj grejo na papirnat robček podatke gor dajat...


:))..končna faza je itak to da se bodo podatki nekoč zapisovali v luft..astral>:D

ALT ::

pol bos pa odpru okno pa te bodo obtozli kraje podatkov :D

cegu ::

In vsi bomo komaj čakali na ciklon, da bodo piratski podatki (potem, ko po internetu piratstvo ne bo več mogoče) zaokrožili po evropi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: cegu ()

CyberPunk ::

:))..končna faza je itak to da se bodo podatki nekoč zapisovali v luft..astral>:D


Saj to like že obstaja. Imenuje se Akashic Records. ;)

Use-less.

Niso mogli najt še manj obstojnega medija? Fizični pritist bi uničil medij, vlaga uniči medij, sončna svetloba zna segret medij in spremenit strukturo.

Smeh no. Naj grejo na papirnat robček podatke gor dajat...


Po moje je to bolj "proof of concept". Ko bo izpiljeno, bo zihr v uporabi kakšen kompleksnejši in predvsem obstojnejši kristal...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: CyberPunk ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

problem pri zapisu CDja

Oddelek: Pomoč in nasveti
12868 (650) Han
»

Sony predstavil nov sistem za zapisovanje podatkov na optične enote (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Optične enote / mediji
8013272 (10266) BigWhale
»

General Electric na holografski medij shranil pol terabajta

Oddelek: Novice / Optične enote / mediji
225771 (4690) galu
»

General Electric prikazal 500 GB-holografski disk

Oddelek: Novice / Diski
204288 (3153) Prospekt

Več podobnih tem