» »

Snežni leopard žre uporabniške podatke

Snežni leopard žre uporabniške podatke

Lačen

MacRumors.com - Applova nova podrazličica operacijskega sistema Mac OS X 10.6 Snow Leopard, ki je izšla konec avgusta in v začetku septembra doživela zgolj manjšo nadgradnjo na 10.6.1, ima težave z izgubljanjem podatkov. Konec prejšnjega tedna so se na internetu začele kopičiti pritožbe uporabnikov, ki naj bi jim snežni leopard snedel podatke. Uporabniki so namreč nepojasnjeno pristali v profilu Gost na lastnem računalniku, pri čemer za njihovimi podatki ni bilo sledu. Podrobnejše analize so pokazale, da do težav prihaja na računalnikih, ki so imeli račun Gost vključen že pred nadgradnjo na zadnjo verzijo, in so po nadgradnji prijavili vanj. Na CNet so se pogovorili z Applom, ki je priznal, da gre za zajedavca. A, kot pravijo, gre za zelo izbirčnega, ki se je doslej manifestiral zelo redkim srečnežem. Kaj točno je razlog, kako rešiti, kar se rešiti da, in kdaj bo na voljo popravek, Apple ni znal povedati. So pa na CNet zbrali nekaj napotkov, kaj storiti ob težavah.

50 komentarjev

«
1
2

CoolBits ::

Račun za gosta verjetno zelo malo ljudi uporablja, ker se vse nastavitve in podatki vedno in avtomatsko pri odjavi brišejo. Večinoma je omogočen samo kje na javnih mestih.
Je pa huda ja... dobro da obstaja time machine v takih primerih :)

Jux ::

In other news:
Apple time capsules average life span 17 months and 17 days before it fails.
http://gizmodo.com/5379865/are-apple-ti...
web&blog&etc: http://lukabirsa.com

CoolBits ::

Kaj ima pa time capsule veze tukaj?
Time machine backup lahko imaš na vsakem zunanjem disku ali serverju.

Spc ::

To, da apple uporablja največji drek od diskov sem vam že govoril ampak mi niste verjeli .. no sedaj imate tukaj uradni odgovor iz strani gizmod-a:
I agree that the figure seems too low. But then again, like Matt Buchanan just said when he heard about it: "They're all using shitty Hitachi hard drives that aren't actually server grade, so color me less than surprised."


Apple, ki tako hudo hvali svoje notebooke itd itd uporablja shitty hardware sploh diske, mrežne kartice, zvočne .. itd itd..
:)
 

CoolBits ::

?? Novica je o hrošču v snow leopard, če mogoče niste opazili... Kaj imajo diski veze s tem?

Nerdor ::

CoolBits: veze ima šlamparija
... for lifetime!

CoolBits ::

Šlamparija ja :) Al mogoče obstaja 100% zanesljiv software ali hardware?
Le na apple se polno ljudi rado obeša zaradi njihovega marketinga kako je vse super... ampak to je samo marketing pač... napake so pa povsod, vsak software in vsak hardware od vsakega proizvajalca jih ima.

Mavrik ::

Eno so majhni hrošči. Drugo so pa taki hrošči, ki ti pobrišejo vse tvoje podatke. Kaj takega nima kaj iskati v nobenem izdanem operacijskem sistemu.
The truth is rarely pure and never simple.

CoolBits ::

Zelo res ja. Dobro da ta bug prizadane mogoče samo 5% uporabnikov.
Se pa najdejo podobne napake, ki brišejo podatke v vseh sistemih.... google it.

opeter ::

Zakaj naj "google it", če pa je tukaj govora o Snow Leopardu?
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

CoolBits ::

Saj ti ni potrebno googlat, če te ne zanima. Sem pač dodal, da apple ni edini z napakami.

jest10 ::

Zelo res ja. Dobro da ta bug prizadane mogoče samo 5% uporabnikov.
Se pa najdejo podobne napake, ki brišejo podatke v vseh sistemih.... google it.

5% je tebi malo?

Gregor P ::

Pa je odpadel, še en argument, zakaj naj si nekdo omisli Applov računalnik. Dosedaj sem potencialnim kupcem namreč vedno razlagal, da je eden izmed argumentov zakaj Apple, ker je vse skupaj dobro preizkušeno (tako strojno kot programsko) in je tako njihov PC bolj zanesljiv (za razliko npr. od navadnih PC-jev z Win. ki pač morda delati na X komponentah z X različnimi večkrat slabo napisanimi gonilniki ter programi).

Hudiča, to je bil celo dober argument, zakaj bi jaz kupil Appla. Zgleda, da bodo opustili to politiko in se bodo znašali samo še na dizajn ter marketing:8)
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Gregor P ()

Mavrik ::

Zelo res ja. Dobro da ta bug prizadane mogoče samo 5% uporabnikov.
Se pa najdejo podobne napake, ki brišejo podatke v vseh sistemih.... google it.


"Samo"?

No, pa mi najdi kateri drugi operacijski sistem je v tako veliki pogostosti zgubil vse podatke uporabnika.
The truth is rarely pure and never simple.

borchi ::

tudi, če je 0,5% ali pa 0,0005% je katastrofalno.
l'jga

driver_x ::

Zoprna reč, tako za uporabnike kot za Apple.

NoOrdinary ::

Imo katastrofa, preseneča me že da je apple tko hit priznal ker so ponavad dost ignorantski do forum rantov in tega in imo kaže na resnost problema. Glede na to da je time machine standardn kos programske opreme na macosu sicer skoraj upam, da so ga tisti, ki so mel res kaj kritičnga, uporabljal, samo vseen je to bol jalova. Predstavljam si mojo reakcijo, in v ameriki tole ne bo šlo brez odškodnin in tožb.
brez ideje sem za podpis

mcsk8r ::

Zanima ma kater OS dela brez napak po NADGRADNJI. Nemalo problemov sem imel z nadgradnjo XPjev v Visto in nato iz Viste v WIN7 oz iz XP v WIN7 ... Zakaj bi apple bil izjema? Da o updejtih pri Linux sistemih sploh ne govorim. Sicer pa nihče ni izgubil vseh podatkov kot nekateri tukaj flancate. Vse se da dobit nazaj, sej obstaja link clo v tem članku.

Gregor P ::

Pri Windowsih tudi pričakuješ težave, ker mora delati na vrsto različnih nikoli preizkušenih konfiguracijah ter z gonilniki in programi na katere MS nima skorajda praktično nobenega vpliva.
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Gregor P ()

Eupatrides ::

Dvomim da jih je zgubil, saj se da recovery nardit, problem je da podatki niso vidni?

V nadeljevanju.. Mac je 10^99 boljši od oken za večino uporabnikov, cenejši (pa tisto da ne prištejete k ceni celotnega software-ja ne velja .. govorim o antivirus, orodja za montažo video/avdio, orodja za pakiranje itd.).

Vsem skeptikom sam tole, nedosegljivo lahko postane zaničevano (in libidne ženske lahko hitro postanjeo ****), kakorkoli že jabolka imajo daleč največjo dodatno vrednost izdelku, levji delež tega je design. Uporabniki pa se s tem počutijo bolje, sami presodite kaj je bolje če se pripeljete v neko družbo z Zastavo al z BMW-jem (predpostaljvam, da po krvi slovenec), kaj pa z BMW al pa bentley če se kdo sklicuje, da to ni dovolj .. to je bistveno. Zakaj, ker smo ljudje tekmovalna bitja, tekmujemo za tem boljše gene in za branitev le teh.
Ok, če ste naprednejši uporabnik maste kaj drugega, ampak ne glede na to kaj imaste, težko boste pritegnili več pogledov na ulici kot z macbook-om air... Mislite drugače (mislite kreativno) je slogan, ki je mogoče tud namenjen konkurenci, zaradi katerih so se baje začeli uporabniki v 90-ih zapirat po domovih (nekateri celo do dan danes)>:D.

Živela revolucija

Zgodovina sprememb…

borchi ::

> Sicer pa nihče ni izgubil vseh podatkov kot nekateri tukaj flancate. Vse se da dobit nazaj, sej obstaja link clo v tem članku.

bejž no...

če nimaš backupa (in nekateri ga dejansko nimajo), si ob vse podatke v user direktoriju, torej efektivno ob vse podatke, ki so kaj vredni...
l'jga

ahac ::

Eupatrides:

Če imaš stvar za resno uporabo potem design ne more bit levji delež dodane vrednosti.
Ampak če ga imaš za pokazat... potem pa ja. Potem pa imej Čežano. Epenis pa to. Kdor nima v hlačah...
Slo-Tech Discord - https://discord.gg/ppCtzMW

stuff ::

Ni kej Apple je zmagu :) Pa tako so hvalil 10.6.1 !!! Če bi se to zgodilo z win7 bi blo tukaj 10^99 kako so windowsi fuj itd..

p.s. za nobenga ne navijam mi pa gre naživce, da ko uporabljaš en sistem moreš vedno pljuvati po vsem drugem. IN JA VSI SO Z NAPAKAM!!!

CoolBits ::

Zakaj pa ne bi hvalil 10.6.1?
Meni deluje odlično in hitro. Pri upgrejdu pa nisem imel vklopljenega računa za gosta tako kot večina... torej ni problema in se me ta hrošč ne tiče... tako kot večine ne :)

bosmla ::

Decki (in mogoce kaksna frajla) ne se zajebavat - da ti OS pobrise podatke je eno veliko sra***, ki ga ne opravicuje nobena zagledanost v proizvajalca. Drugo je ce ti HW odpove.

PS uporabljam 80%MAC, 15%WIN in 5% pingvina.

Keyser Soze ::

Mene bolj zanima odgovornost proizvajalca v primeru izgube podatkov zaradi takšne napake?

Imajo kakšna zavarovanja za takšne primere?
OM, F, G!

c00L3r ::

Ve kdo za kaki drugi primer bug-a, kjer OS kar sam briše uporabniške podatke? Če prav razumem, se lahko uporabniku zgodi, da en dan vklopi računalnik in je brez vseh dokumentov, slik, preglednic ipd...? Ali ni tak hudo?

ripmork ::

Zakaj bi apple bil izjema?


Hm... mogoče, ker se oglašujejo kot izjema?
:>

CoolBits ::

Ve kdo za kaki drugi primer bug-a, kjer OS kar sam briše uporabniške podatke? Če prav razumem, se lahko uporabniku zgodi, da en dan vklopi računalnik in je brez vseh dokumentov, slik, preglednic ipd...? Ali ni tak hudo?

Narobe razumeš. Za ta bug si moral imet vklopljen guest account že na leopardu in tako nadgradit na snow leopard... po tem pa v SL klikneš na ta guest account a kar se zgodi je, da ti pobriše datoteke s tvojega accounta.
Kolko vas ima vklopljen guest account na OSX?

ALT ::

ni tko hudo. zgodi se lahko samo v primeru da si vklopil guest account pred nadgradnjo, in potem po nadgradnji uporabljal ta account. pa baje je manj kot 100 primerov ko se je to zgodilo, tako da se tudi ne zgodi vsakemu uporabniku guest accounta.

pa se macos pride z time machine zadevo, in ko opazis da jih ni naredis restore in imas podatke nazaj.

je pa res da je kr grda napaka tole, vendar dvomim da bodo nosili kaksno odgovornost, verjetno jo EULA zavrne.

Bistri007 ::

CoolBits:
Narobe razumeš. Za ta bug si moral imet vklopljen guest account že na leopardu in tako nadgradit na snow leopard... po tem pa v SL klikneš na ta guest account a kar se zgodi je, da ti pobriše datoteke s tvojega accounta.
Kolko vas ima vklopljen guest account na OSX?

To samo kaže, da Apple ni za resna podjetja. In da je zaradi premajhne in premalo zahtevne uporabniške baze koda premalo preizkušena.
Največja napaka desetletja je bila narejena 4. novembra 2008
Oni so goljufali in Alah je goljufal, Alah je najboljši prevarant. (Koran 3:54)
Citiraj svetega očeta Benedikta XVI. in postani "persona rudis"...

CoolBits ::

Ja sej vas nihče ne sili nabave in uporabe applov :) manj ko nas bo, manj bo možnosti za nove viruse itd :D

Keyser Soze ::

Več napak bo v softwareu? :P
OM, F, G!

jype ::

Eh, nič strašnega ni to. Pač en "brown paperbag release", kot se temu strokovno reče:

http://lwn.net/1999/0204/kernel.php3

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

jlpktnst ::

Raje povejte če se splača na 10.6 it?

Stark ::

iz vsake novice, ki se tiče Appla se vedno dela celo "štalo", medtem, ko praktično ni proizvajalca, ki ne bi kdaj izdelal izdelka z napako. Le kako je čudno po seriji pokvarjenih kartic, da je NVidia preživela? Ker na srečo ni na svetu 1 milijarde Slovencev, ki se pizdijo in obešajo na vsako manjšo napako, in ljudem/sosedom privoščijo v glavnem vse najslabše...

zee ::

@jlpktnst:
Splaca nadgraditi? Iskreno receno ne vem. Neke bistvene razlike v hitrosti med Leopardom in Snow Leopardom ne opazim.
V zacetku sem imel tezave tako z nadgradnjo kot s clean installom, ker opticna enota ne deluje tako, kot bi morala. Potem ko sem si naredil USB kljucek, je namestitev stekla in tudi postavljen sistem je odtlej deloval brez tezav.

Na temo novice: sila nerodna napaka. upam, da jo bodo cimprej odpravili.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Mavrik ::

iz vsake novice, ki se tiče Appla se vedno dela celo "štalo", medtem, ko praktično ni proizvajalca, ki ne bi kdaj izdelal izdelka z napako. Le kako je čudno po seriji pokvarjenih kartic, da je NVidia preživela? Ker na srečo ni na svetu 1 milijarde Slovencev, ki se pizdijo in obešajo na vsako manjšo napako, in ljudem/sosedom privoščijo v glavnem vse najslabše...


Tudi tam je bila cela "štala" in nVidiio je menjava tistih čipov ogromno stala (med drugim sem tudi jaz dobil menjano ploščo na prenosniku zaradi tistega fuckupa). Apple tule ni nič kaj bolj izpostavljen.

O tako hudi napaki (izguba uporabnikovih podatkov ni mačji kašel) se navzeadnje mora pisat in bi se tudi, če bi se šlo za katerkol drugi OS (navsezadnje je bila tud štala ko je Ubuntu zgubljal podatke na ext4).
The truth is rarely pure and never simple.

hamax ::

Pobrisani, zahteva se argumentirana debata.

edit by gzibret

In ontopic debata!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: gzibret ()

BigWhale ::

Nadgradnja se splaca samo ce prej vklopite guest account. :>

poweroff ::

Ne, pol se ne splača. Splača se, če si prej naredite še backup. :D

Sicer pa Apple ni za resna podjetja? Kaj pa je Microsoft in njegov Sidekick? Microsoft in njegove remote root/DOS SMB ranljivosti? Linux? Ne pretiravat no.
sudo poweroff

opeter ::

Dejansko je v Snow Leopardu zame pomembna le ENA funkcija - greš v koš izbereš datoteko in zgoraj imaš nov gumb (oz. če klikneš z desnim gumbom miške - > in iz menija izvereš to isto opcijo) "put back".

Ali veste kaj to je? Uporabniki modernega MacOS X sistema zgrajena na Unix/BSD osnovi so morali skoraj desetletje živeti brez funkcije, ki je bila na voljo v starejših MacOS-ih (torej od 9 pa nazaj) pod imenom "put away".

Kaj naredi ta funkcija? Postavi datoteko iz koša nazaj na izvirno mesto.
Tako banalno, ne?

EDIT: še eno zanimivo razpravljanje na to temo:
http://forums.macosxhints.com/archive/i...
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: opeter ()

CoolBits ::

Se mi še ni zgodilo, da bi potreboval to funkcijo. Ko gre enkrat v koš, gre v koš z razlogom.
Če pa slučajno pobrišeš pomotoma imaš pa itak time machine in potegneš datoteko nazaj.
Je pa možno, da se nekateri večkrat motijo in mečejo v koš datoteke, ki bi jih še potrebovali ja... nekateri celo shranjujejo datoteke v koš, kot nekak arhiv :D

Yaqwsx ::

ki so zdaj oni navdusenci, ki so zadnic tak hvalili osx ;) pwned

edit: ah verjetno nemorejo na net, ker jim je osx pobriso vse

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Yaqwsx ()

steev ::

Dejansko je v Snow Leopardu zame pomembna le ENA funkcija - greš v koš izbereš datoteko in zgoraj imaš nov gumb (oz. če klikneš z desnim gumbom miške - > in iz menija izvereš to isto opcijo) "put back".

Ali veste kaj to je? Uporabniki modernega MacOS X sistema zgrajena na Unix/BSD osnovi so morali skoraj desetletje živeti brez funkcije, ki je bila na voljo v starejših MacOS-ih (torej od 9 pa nazaj) pod imenom "put away".

Kaj naredi ta funkcija? Postavi datoteko iz koša nazaj na izvirno mesto.
Tako banalno, ne?

EDIT: še eno zanimivo razpravljanje na to temo:
http://forums.macosxhints.com/archive/i...


Verjetno so to funkcijo oglaševali kot izum, patent, nekaj kar imajo prvi.
:|

user4683 ::

Jajc... ne vem zakaj je blo treba moj povsem lepo napisan sarkastičen post pobrisat... Pač sem se postavil v kožo Stevea, kako bi predstavil ta feature:P Btw. sem ponosen Mac user in menim, da se vsakemu lahko kdaj pripeti takšna (sicer huda) napaka... In se je že dogajalo...

Upgrade your Mac to *NEW* Mac OS X. The Snow Leopard. It comes with many new features. New wallpapers! New QuickTime! iEat - log on to your Mac and *boom*, instantly loose all your data!

borchi ::

> ki so zdaj oni navdusenci, ki so zadnic tak hvalili osx ;) pwned

tule. še vedno trdim, OS X je ok, Glista pa trpljenje, ki ga ne privoščim nikomur...

(kar ne pomeni, da brisanje accountov ni MAJOR cock-up)
l'jga

Yaqwsx ::

samo to se applu malo pogosto dogaja... nevem kolko uporabnik iphone je tudi dozivelo ze totalno izgubo podatkov :D

mislim, da ni hujse napake na sistemu kot izguba podatkov :D vse se da popravit to pa bol tesko :)

sirotka ::

ki so zdaj oni navdusenci, ki so zadnic tak hvalili osx ;) pwned

edit: ah verjetno nemorejo na net, ker jim je osx pobriso vse



Ne, nekako se nam to ni zgodilo in veselo uporabljamo snežaka naprej:P Se pa strinjam, da je banalna napaka tole.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

CNET tožen zaradi ponujanja programa Limewira

Oddelek: Novice / Tožbe
154763 (3917) ShowDown
»

Snežni leopard žre uporabniške podatke (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
506527 (4549) techfreak :)
»

Kako optimizirati domače omrežje

Oddelek: Omrežja in internet
62923 (2540) titko
»

Izšel Firefox 3.5 (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Android
17318437 (12412) urban99
»

Kateri GSM telefon? Nokia E 50 ali 6300 ?

Oddelek: Mobilne tehnologije
71529 (932) milc23

Več podobnih tem