» »

Linksys WRT160NL izkušnje

Linksys WRT160NL izkušnje

grex ::

Pravkar sem kupil Linksys wrt160nl router.

Podpira n standard, ima možnost priklopa zunanjega diska preko USB .
Ker ne rabim gigabitnega ethernet priključka (router ima namreč še stare), se mi je v luči, da je naslednik wrt54gl to zdel dober nakup.

Ampak težave pa vseeno imam.

1. Prenos preko externega diska na laptop je povprečno 3 Mbyte/s. Maximum v kakšnem trenutku je 8MB/s. Lahko gledam 720p vsebine, 1080p pa ne.
2. S prižganim p2p na enem računalniku postane internet na ostalih neuporaben (>80% packet loss), tudi če ne zasede celotnega bandwidtha (10/10 preko optike).
3. WiFi pravtako postane počasen pri prenašanju datotek iz/na eksterni disk.

Če sem USB prenos še nekako pričakoval, ker so ga opisovali tudi drugi, sta mi pa težavi 2 in 3 povsem nesprejemljivi (naslednik wrt54gl my ass).
Router sem kupil v trgovini in še nisem menjeval firmwarea (da ne bo kaj narobe z garancijo), tako da imam naložen predzadnji firmware.

Ali ima kdo podobne težave?

MrStein ::

Moj Asus WL-500G Deluxe ima recimo 750kB/s prenosa iz (branje) USB ključka.
Me zanima, če kje testirajo to.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

grex ::

Sem vseeno inštaliral zadnji firmware (1.00.01.B17).

Wireless se več ne obesi pri uporabi p2p, se pa še vedno poveča ping (testiral na 193.2.1.66) iz cca 10-60ms na 150-900ms in le kakšen 1% packet loss. Ne ravno na ravni wrt54gl, ampak mnogo bolje vseeno.

Wireless prav tako dela s cca 80% hitrosti dejanskege pipce v svet, kar se pa baje da poštimat z MTUji (na forumih od linksysa tako pravijo).

USB port je še isto počasen (wired cca 7MByte/s, wireless 1.1 MB/s).
Še vedno so težave, če delujeta tako p2p kot prenašanje iz USB diska - povezava na eksterni disk kar naenkrat pade, tako da je več ali manj neuporabna, hitrost 1.1MB/s pa je na ravni 10/10 interneta oz. ne rabiš diska, ker isto hitro iz neta potegneš = neuporabno čist.

MrStein: na nobenemu testu nimaš prenosa skozi USB port, te so bolj ali manj razjarjeni uporabniki omenjal. Ne vem pa kaj je problem... USB porti niso ravno neka novotarija, da bi verjel, da je hardware problem. In če ma Asus iste težave,... ne vem kaj točno naj si mislim tle.

Če kdo kupuje router zaradi možnosti priklopa USB diska.,.. nikar! Hitrosti so pa zadovoljive, signal tud.

Timmah ::

grex hvala za info, bom eliminiral ta router iz svoje izbire
donde esta francesca

grex ::

Upoštevaj, da ga imam šele 2 dni in se mi nastavitev še ni dal tweakat in lahko da ostali n-routerji (istega cenovnega razreda) niso bistveno boljši. Kar se npr. USB porta tiče ima z ASUS MrStein še slabše.

Out of the box pa je za gamerje in p2p nočna mora, to pa sigurno drži.

Bom poročal, če odkrijem kakšno bistveo izboljšanje.

(jezi me pa eno, vsak review na netu govori o tem routerju izključno v superlativih. A je res že vse skorumpirano ali kaj).

l0g1t3ch ::

Poskusi kake neuradne firmware. Sicer nimam izkušenj z tem modelom ampak drugi routerji so mi delovali mnogo bolje z DD-wrt ali tomato firmwareom.

MrStein ::

USB je "najcenejši ponudnik".
Za normalno delovanje delo potrebuje zato pomoč močnega procesorja.
Malo na PC-ju poglej, koliko % CPU se "troši" pri prenosu preko USB. Pol pa primerjaj ta CPU z onim v ruterju.

l0g1t3ch, saj to je finta, da teh firmwerov še ni ;)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Dr_M ::

Moj Asus WL-500G Deluxe ima recimo 750kB/s prenosa iz (branje) USB ključka.


Kateri firmware imas?
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Timmah ::

grex saj sem za router, ki deluje spodobno pripravljen odšteti tudi kak evro več.
Kar se elektronike tiče nisem stiskač =) tako, da bom verjetno vzel kaj dražjega
donde esta francesca

MrStein ::

Dr_M:
Kateri firmware imas?

OpenWRT 1.0
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

grex ::

MrStein: sem poizkusil ja,... vsaj od 2%-6% na procesor na 2.8Ghz Quadu.... Si raj ne predstavljam, kaj to naredi 400Mhzjim, ki se mora še z routanjem ubadat.

Ali to pomeni, da ga ni firmware, ki bo tako stanje popravil??? Ker bom v tem primeru ruter prodal pa kupil nekaj dražjega.... ko bo.

EDIT: sem pa mnenje napisal na mimovrste.com, od včeraj do danes še ni bilo objavljeno. Če slučajno sploh ne bo, boste vedeli, koliko jim zaupat.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: grex ()

Dr_M ::

OpenWRT 1.0


Si probal Oleg's advanced firmware? link
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

MrStein ::

Glej, v ruterčku ni samo CPU slabši od PC-ja, ampak najbrž tudi USB čip (če je sploh lahko slabši...).
To ga ga z nobenim čudežem ne bo naredil boljšega.

Sicer obstaja 0.0001 % možnosti, da bi hardver nekako zmogel več in da je potreben "le" pravi softver, ampak pol je boljše verjet v dedka mraza kot pa v to... ;)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Dr_M ::

Probi.
Tudi jaz sem mislis, da ne gre UL cez 11mbit na temu ruterju, pa gre dosti vec :)
In ja, samo "cudezni" firmware...
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

MrStein ::

Ja, ampak 11 Mbps in več prenosa je nekaj normalnega.

30 MB/s preko USB na ruterčku pa je kot leteči prašič.

Sicer pa: preseneti me. Jaz nimam nič proti, da hitro deluje, sam si želim tega. Sem le realist.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Dr_M ::

Iz 750kB/s na 35MB/s verjetno ne bos prisel, ampak ce prides na 5MB/s, bo ze nekaj :)
Drugace pa jaz ne uporabljam USBja na tem ruterju. :)
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

grex ::

Ok, sebom pač moral še jaz sprijazniti z dejstvom, da je ta USB bolj nateg kot karkoli drugega.

Ali slučajno kdo ve, če lahko router zaradi slabega delovanja vrnem ali zamenjam za kakšnega drugega brez storage funkcije in dd-wrt kompatibilnega, kupljen je bil direktno v trgovini.

Za storage bi potem kupil kakšno sata NAS ohišje ali kaj podobnega.

MrStein ::

Lahko, a računaj na večje ali manjše "pružanje otpora" pri prodajalcu.

Večina raje menja, če je kmalu po nakupu. S časom pa vedno bolj komplicirajo.

Glede na to, da je priklop diska na USB oglaševana lastnost naprava, v resnici pa deluje klavrno, je to po moje utemeljen razlog za menjavo.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

grex ::

Kakšne so pa primerne alternative za network storage? Kakšen maksimum lahko dobiš preko lana in wlana?
Jaz sem si predstavljal to kot priključitev zunanjega harddiska na ethernet od routerja (ali je v praksi tle razlika med 1000 in 100Mbit portom - vem da je hitrost n-standarda max 600Mbit/s ampak naj bi po odbitju prispevkov za šole, vrtce in zavarovanje to za wlan bilo max 100Mbit/s - nekje prebral, verjetn wikipedia).

Ali je morda treba počakat naslednika n standarda in o tem razmišljati čez 1 leto?

jan01 ::

@grex
Nimaš routerje s polno in končno specifikacijo standrta n. Poglej si nove (drage) routerje s 4x4...

Dr_M ::

MrStein: evo, mal pozno, ampak bolje kot nikoli.
Zdele sem testiral USB kljuc na WL500G deluxe z oleg's firmwareom.
Zapisovanje 2.2-2.5MB/s, branje pa 1.6MB/s.
Sicer hitrostnih rekordov nisem podru, je pa vseeno bolje kot 750kb/s :))
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

killa bee ::

Kupil sem wrt160 nl router ter nanj priklopil prenosni disk WD 640GB. Problem je da nikjer ne vidim tega diska, niti pod My network places niti pod My computer?? Firmware nisem nadgrajeval, imam Windowse XP.

grex ::

Glede na to, da si na slo-techu več časa od te teme, ni opravičila, da si šel to kupovat (ali si mislil, da se samo malo zafrkavamo glede neuporabnosti usb-porta?).

Drugače pa, če te hitrosti 720kb/s ne bodo motil (vsak 10/1 internet je hitrejši), disk moraš v firmware-u mountati, preden ga boš videl v network places. IMO se ne splača s tem matrat, sploh.

killa bee ::

preden sem šel kupit ruter tega nisem bral, samo tut če bi, se mi zdi tale še najbolša izibra ker sem pač potreboval ruter s katerim mi bo delal IPTV. Ne vem kerga druzga bi lahko kupu.
Tud moja hitrost interneta je 1/1
Kako ga pa mountaš?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: killa bee ()

grex ::

gres v 192.168.1.1, pogledaš pod Storage, kjer bi moral videti svoj disk, od tam pa naprej.

Drugace pa bi lahko kupil tistega brez L (160N, 300N ali 600N) ki so DD-WRT kompatibilni.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: grex ()

srus ::

Tudi jaz sem "srečni" lastnik WRT160NL, upgradiranega na zadnji Linsys firmware. Če komentiram originalni grexov post - imam vse njegove težave, firmware pa sem upgradiral na zadnjega razpoložljivega - vendar mi IP TV forward na en računalnik še vedno razsuje povezavo na ostalih računalnikih.

Delovanje:
- standard n deluje bp, desktopi in laptopi se mi povezujejo z 130 Mbs
- wireles in wireline mi deluje s 100 % hitrosti VDSL DL/UL
- DL z USB flash ključka 2,8 MBs, UL na USB flash ključek 1,4 MBs
- IP TV forwarding deluje za en k... Ko preko ETH. porta ali wireless povezave prenašam IP TV (4 - 5 Mbs) wireless povezave ostalih naprav padejo - pomaga le reboot. Sam IP TV forwarding sicer deluje OK, tudi po wireles lahko gledam TV brez kock, samo kaj, ko takrat vsem ostalim nepopravljivo razsujem mrežo.
- zato ker se ruter in moja Nokia E65 ne moreta zmeniti, če imam nastavljen mixed mode wireless na ruterju (t.j. podporo za n draft, in kao fall back na g) sem moral na ruterju nastaviti BG-mixed mode. Sedaj se Nokia in ruter znata zmeniti med sabo.
- USB ključka mi ne zazna, če je priklopljen med rebootom. Potreben je hot plugin po rebootu, da se USB ključek zazna.
- zna delati z 500 MB USB ključkom sformatiranim na NTFS, ne zna delat z 4 GB USB ključkom sformatiranim na FAT32 - ga sploh ne zazna, se nisem podrobneje poglabljal zakaj.

Torej grex, če si se podrobneje ukvarjal s nastavitvami QoS in ti sedaj deluje kaj bolje, mi sporoči.

V tekstu zgoraj Mbs označuje megabit na sek, MBs pa megabajt na sek.

killa bee ::

Tko pri meni zgleda, zgleda da router zazna disk, samo ni ga pa pod My network places

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: killa bee ()

srus ::

Tko pri meni zgleda, zgleda da router zazna disk, samo ni ga pa pod My network places



Pri meni je bilo podobno, router je zunanji USB ključ zaznal, windowsi pa ne. Potrebno je bilo omogočočiti Network discovery in File sharing v Network and Sharing centru na pc. Govorim za Visto, verjetno je na XP nekaj podobnega. Ko omogiš ta servisa, datotečni sistem na USB ključku priključenem na ruter zaznajo tudi windowsi. V Linksysovi uporabniški dokumentaciji nujnost omogočitve teh servisov ni omenjena.

Ko ti bo ta povezava uspela, boš v netstat -a videl, da sta pc in router povezana preko porta 445 na ruterju (microsoft-ds port, SMB protokol)

MrStein ::

XP ima po defoltu vklopljeno prepoznavanje deljenih diskov na mrezi.
Je pa mozno, da je killa bee to (nehote) izklopil. Ali pa da ruter deluje malo drugace kot XP masine, ki delijo disk (tisto se namrec sekundo po kreiranju pojavi na sosednjih XP PC-jih).
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

killa bee ::

Na linksysovem support forumu sm dobil tale odgovor in zdej mi disk prikaže pod my computer pod Network drives :

click on Start - RUN - and type "\\192.168.1.1" (Without quotes) and hit enter, and it should prompt you for the Username and Password, in the Username and Password use "admin" all in lower case and click Ok...Now you should be able to see your USB Drive... You need to right click on it and select "Map Network Drive" and check the box Enable and below click on Finish... This will Map the USB Drive on your XP computer... Once done you will be able to Send and Receive the data from your Computer to the USB Drive...


http://forums.linksysbycisco.com/linksy...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: killa bee ()

grex ::

Sem malo nehal spremljati to temo tako da opravičilo za zapoznel odgovor.

Pri meni je zgodba takšna: Ko sem router usposobil do te mere, da se mi wireless ni več obešal, sem se nehal ukvarjati z njim, ker mi je bilo škoda živcev. Dober je izključno za brskanje, kar se pa torrentov tiče, sem pa zadevo uredil s spreminjanjem osnovnih nastavitev, kot so opisane na forumih od linksysa (ene 3 nastavitve so bile, nisem vedel kaj počnem).

Ko sem opazil, da mi (poleg nategantskega USB porta) NAT (port forwarding) ne deluje brezhibno in da je težava v samem routerju, sem obupal in opustil nadaljne napore, QoS in Multicast bi nastavljal šele, ko bi vsaj navadno routanje delovalo.
Hotel sem ga vrniti v trgovino ampak mi čas ni dopuščal, poleg tega še vedno ne poznam kakšne dobre alternative, ki bi ji zaupal do te mere, da grem v nakup. Kot zanimivost sem tudi pogledal reviewe na amazonu, ki so sedaj malo bolj odsevajo realnost.

Torej če kdo pozna router, ki je tako dober kot wrt54gl in je n-standard, bi bil zelo hvaležen (seveda ne sme biti večji od 30x30cm, da ga lahko dam v omaro in pozabim nanj). Cena niti ni pomembna (do razumnih meja seveda).

amigo_no1 ::

MrStein ::

grex, Netgear WNDR3700 ima zelo dobre tehnične lastnosti (RAM, flash, CPU, USB , gigabit, N, pa tudi cena je ugodna).
Laufa pa OpenWRT, tako da bi kvaliteta morala (nisem sam testiral!) biti OK.

Pozor: To ima posebej razvito vejo OpenWRT, ne pa uradno. Na uradni zadnji verziji OpenWRT zdaj delajo, da bi dela na tem ruterju in je baje napredek viden (za razliko of WRT160NL).

So pa eni Asus-ovi ruterji (RT-nekaj), ki imajo še močnejši HW (128 MB RAM, 32 MB flash). Če ti je to pomembno.

Je pa res iskanje dobrega ruterja muka, žal.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

BlaY0 ::

MrStein: Te igračke nimajo posebej USB kontrolerja, ampak je vse to v SoC procesorju. Na začetku (5 in več let nazaj) so še nekaj lotali gor na PCB-je, zdaj je pa vse v enem čipu.

ErvinKralj ::


Torej če kdo pozna router, ki je tako dober kot wrt54gl in je n-standard, bi bil zelo hvaležen (seveda ne sme biti večji od 30x30cm, da ga lahko dam v omaro in pozabim nanj). Cena niti ni pomembna (do razumnih meja seveda).


Sem pred enako dilemo: lahko kdo predlaga kako preverjeno in zanesljivo varianto?

Tnx!
ErvinK

sleeperman ::

ENO LETO KASNEJE...
Tale router je z original FW res podn...ampak ko daš gor DD-WRT je dooosti bolje. Odkar pa imam DD-WRT (sicer je še vedno beta) se niti enkrat ni sesul. Nedavno nazaj sem si namestil tudi sambo ter torrent odjemalec. USB ključek kot mrežni disk je sicer zamudno namestiti - moraš najprej na USB ključek narediti portble linux da bootaš vanj in potem tam formatiraš željeni USB v format ext3. Zatem je zadeva dokaj enostavna, deluje pa super. Tudi ob reboot-u (izpad elektrike) se mrežni disk sam postavi nazaj. Tudi torrent odjemalec na routeju deluje brez problema.
Edino hitrost prenosa USB je pa pač taka, kot je. Če se uporablja za prenos datotek med računalniki, ali backup, potem je sprejemljivo.
Želja je pač dobiti router, ki je zanesljiv, bi imel gigabitne porte, dual band wireless (hkratni, seveda) in USB, ki bi imel hitrost vsaj 10-20 Mbit na sekundo. So to pobožne želje?

cordoba ::

Sleeperman, če si še med nami s tem rutarjem mi pomagaš to usposobiti? Imam enak rutar na ddwrt pa mi ne uspe sharati ga v omrežju. Imam pa windows 8

davy1234 ::

Hej, katero DD-WRT verzijo uporabljate?

Jaz imam trenutno 14929, na začetku sem instaliral ponujeno 14896 ki mi je delala probleme, ne spomnim se več prav kaj, in sem takrat potem nekje našel da je 14929 najbolj stabilna verzija za ta router, novejše so menda kaos.

Router mi je delal super kar nekaj časa, zadnje tedne pa kar izgine wireless, problem reši le reset. Debugging je v mojem primeru zelo otežen, ker je router fizično v stanovanju najemodajalca kjer je priključek. :)
Pismo, pa ravno sem si spisal en programčič, ki izklaplja vuze ko se kdo prijavi na net in se v njem zanašam na MACupd feature. Sicer pa mi zelo prav pride QoS za remote desktop, mislim da je bil ravno s tem problem za 14896 verziji, nisem siguren.
Mislim da bom kar poskusil resinstalirati to 14929 verzijo, pa da vidimo ali misli zadeva delati ali umreti.

mtosev ::

DD-WRT v24-sp2 (08/07/10) std
(SVN revision 14896)

vse dela čisto ok
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mtosev ()

fxman11 ::

mtosev je izjavil:

DD-WRT v24-sp2 (08/07/10) std
(SVN revision 14896)

vse dela čisto ok


Kaj pa PPPoE povezava pri bridge načinu?


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

TP-Link TL-WR1043ND (strani: 1 2 3 414 15 16 17 )

Oddelek: Omrežja in internet
813166218 (31111) hojnikb
»

Linksys WRT160NL (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
7221720 (8688) betko007
»

Kateri router? (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
6317793 (13276) Poldy
»

keri ruter do 100€ z mnogo featursi? (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
7415090 (12837) neres
»

Standard 802.11n potrjen

Oddelek: Novice / Diski
354757 (3116) saxnfeld

Več podobnih tem