» »

optika Telekom vs. VDSL T-2

optika Telekom vs. VDSL T-2

masterpsi ::

Zanima me kvaliteta optične povezave od Telekoma. S optiko od telekoma imam 10min izkušenj: Dovolj, da sem videl, da uporabljajo PPPoE avtentikacijo, nek packet loss sem opazil (lahko da je drugje problem, ne pri telekomu). Ping je cca. 18ms do slovenskih strežnikov (pričakoval bi 1-2ms), slišal sem tudi, da agregirajo povezave v tuja omrežja,... torej same slabe informacije. Sprašujem namreč, ali se splača kljub omenjenim minusom vzeti optiko od Telekoma ali ostati na T-2 VDSL 8/1.
Drugo podvprašanje je glede TV po optiki od Telekoma: Ali je digitalna (kot recimo T-2) ali analogna (coax kabel do TV)? Ali podpira prikaz vsebin (kaj se trenutno predvaja, kaj bo naprej, nazaj, snemanje na disk pri operaterju). Kako je s HDTV?

Hvala, LP

Mr.B ::

Telekom ravno nima nekih pozitivnih ocen. TV je še vendo en k. poleg seveda njihove TV sheme.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

fosil ::

Na telekomovi optiki sem ravnokar testiral ping do slo-tech in je 1ms :)

Kar se televizije tiče, pa imaš na telekomovi optiki dve možnosti.
Klasična analogna kabelska (torej coax do TV) ali pa IPTV, torej digitalna.
Tako je!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: fosil ()

Pesimist ::

Nevem od kot tebi 18ms. :D
Vse kaj si zgoraj nastel je napaka. PPPOE res ima in to je prednost ne minus. :8)
Mas mogoce brata in ima svoj racunalnik? Oz mas en racunalnik za igranje in en za downloadanje? Hehe te bo PPPOe utopija.

Tu pa je ena slikica z nekega servera.


Glede TVja pa tak. Siol ima analogno kabelsko preko optike in digitalno IPTV. Drugo je res pesa za T2 kvaliteto slike zaenrkat, ampak bo do konca leta na optiki tudi nekompresirano tak da bo identicno dobo. HD kanale pa ma tudi za 9EUR 4 komade.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Pesimist ()

aleksander10 ::

Ali lahko razložiš zakaj je PPPoE prednost?
Aleksander

"A friend is someone who gives you total freedom to be yourself. (J.M.)"

antireal ::

Nevem zakaj bi bil pppoe slabost?

Kar se tiče tv ima telekom res neke probleme atm. Glede programske sheme pa telekom povozi t-2 po polni črti.

tony1 ::

PPPOE res ima in to je prednost ne minus. :8)


Neverbalno komentirano: :):):):D:D:)):)):)):|:|8-O8-O:O:O;((:P:'(

Še en mali P.S.: si kdaj pomislil, čemu vodstvo T-2 in vsi ta boljši tehnični kadri v T-2 (eni in drugi so spizdili s Siola) na T-2 niso ponovili kozlarije s PPPoE tudi na T-2?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: tony1 ()

OmegaBlue ::

Nevem zakaj bi bil pppoe slabost?


Oh tako mladi... PPPoE je bedarija na optiki in posledica lenobe (nesposobnosti) telekoma. PPPoE prinese dodaten overhead, več procesorskega časa na routerju (kako domačo škatlico veselo ubije) za usmerjanje prometa, da ne omenjam razne čudne posledice zaradi zmanjšanega MTU in genijalcev, ki blokirajo ICMP.
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Pesimist ::

Hehe. Janez nevednes.. :D

masterpsi ::

ok, ping je uredu.. PPPoE .. nekako ne rabiš na optiki, zato je minus. Morda sem samo navajen na optiko od T-2. Drugače pa z routerjem nebi smel bit problem PPPoE. Upam, da ni avtodisconect po 24urah. Glede IPTV: ima možnost prikaza kaj se trenutno predvaja? Prej,potem,ura? HD kanali: discovery,NGC,History : velik plus. Pred par meseci sem gledal in sta bila samo 2 "neka leva" kanala. Ok, zaenkrat izgleda, da se vseeno splača dobit optiko od telekoma.

Hvala za pomoč

OmegaBlue ::

24 urni disconnect siol definira kot "dinamični ip" - njihova genijalnost pač. Na routerju se PPPoE zelo pozna - na domačih seveda - ker gre pri optiki za večje prepustnosti se to še dodatno opazi. Za primer, najbolj popularen router Linksys ima v grobem 30Mbit/s prepustnost na pure ethernet preko NAT, ko vklopiš PPPoE se to spusti na 23Mbit/s (WAN-LAN).
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

OmegaBlue ::

Hehe. Janez nevednes.. :D

Razsvetli nas prosim.
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Pesimist ::

Tehnicni vidiki so kompletno nezanimivi. Overhead tam, overhead tu, moj avto tu tvoj tam. Deluje 20/20 in pika. povezuje se z modemom kot ruter in pika. Obeslo se se enrkat ni in pika. Nezanimivo za koncnega uporabnika. Mislim da sem dal zgoraj dovol jasni primer z bratom ali second download kompom. Pazi da nikjer nisem navajal, da imas kakersnekoli izgube ali minuse ce se 2x povezes z dvema racunalnikoma. You dont get 20Mbit, you get what? :)

IPTV ima moznost prikaza kaj se trenutno predvaja in kaj se bo predvajalo z uro. HD kanali so super. Pred par meseci je bila tema z MelodyTen HD.

Ok T-2 ima optiko ze za 14€ oz 20€ kar je morda celo bolj atraktivno. Sej ne rečem da ni. Ampak PPPOE ni nikakersen minus. :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Pesimist ()

Daedalus ::

Tehnicni vidiki so kompletno nezanimivi. Overhead tam, overhead tu, moj avto tu tvoj tam. Deluje 20/20 in pika. povezuje se z modemom kot ruter in pika.


Jada jada. Obenem je pa treba vsem kištam štelat MTU, ker drugače interneti bolj švoh delajo. PPPoE je v kurcu. Na optiki je pa sploh bedarija na neko res ogromno potenco.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

Pesimist ::

Whatever you say Deda. :))

Okapi ::

Glede TVja pa tak. Siol ima analogno kabelsko preko optike in digitalno IPTV. Drugo je res pesa za T2 kvaliteto slike zaenrkat, ampak bo do konca leta na optiki tudi nekompresirano
Telekom prek optike vzporedno z analogno kabelsko testno prenaša nekaj programov tudi digitalno kabelsko DVB-C, tudi v HD. Bi rekel, da bodo slej ko prej prešli na to tudi uradno.

O.

OmegaBlue ::

In zakaj je po tvojem PPPoE tako boljši če imaš brata/nekoga drugega/download komp? Nemorem verjet da se vam zdi smiselno na optiki uporabljat "dial-in" povezavo.

Verjamem da je simpl če rečeš "in pika" a to na žalost ni noben argument - nismo ovce, da bi imeli vsi enake potrebe in razmere. Siolov modem kot router? Ne hvala tistega se ne dotaknem s 5m palico, več svobode ti nudi ketna nabita na drog.
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Pesimist ::

Ker dobis dva IPja in se lahko brata med sabo pingata doh. :\

To vzemi z kesonom sarkazma. :D

hojnikb ::

...več svobode ti nudi ketna nabita na drog.

:))
#brezpodpisa

OmegaBlue ::

Ker dobis dva IPja in se lahko brata med sabo pingata doh. :\

To vzemi z kesonom sarkazma. :D


Ja ker DHCP in ethernet ti ne nudi različni ip naslovov ne?
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

ahac ::

Ker dobis dva IPja in se lahko brata med sabo pingata doh. :\


Jaz dobim 3 IPje na T2 VDSL. ;)
Slo-Tech Discord - https://discord.gg/ppCtzMW

Pesimist ::

Jaz 5+ so what? Keri del sarkazma nisi razumel?
V glavnem, zgoraj je napisana uganka za prednost PPPOeja na siolu. Me zanima, ce jo bo kdo pogruntal. Zanekrat slabo kaze in nic vec hintov od mene. >:D

Ibex ::

Jaz tudi dobim na optiki 3 IP-je 1 statični in 2 dinamična.

Ibex ::

Ko sem bil še pri Siolu sem jim enkrat poslal dopis, če mi lahko dodelijo 1 statični in 1 dinamični. Njihov odgovor je bil da ni tehnično izvedljivo. Zanimivo, da je pri T-2 to izvedljivo.

Pesimist ::

In koliko je tvoja hitrost Interneta Smack? In koliksna je hitrost posameznega racunalnika ce izkoristis vse IPje?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Pesimist ()

Ibex ::

jaz imam trenutno hitrost 100/10. Konec tega meseca grem pa na 100/100. Trenutno imam v uporabi 1 statični in 1 dinamični ip. Test hitrosti na obeh prenosnikov istočasno pa nisem nikoli delal.

OmegaBlue ::

In koliko je tvoja hitrost Interneta Smack? In koliksna je hitrost posameznega racunalnika ce izkoristis vse IPje?


Mešaš nesposobnost siola pri omejevanju uporabnika in "prednost" PPPoE.
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Ibex ::

Oče se še ni pritoževal, da bi mu počasi deloval internet.

Ibex ::

Enkrat se mi je pa zgodilo pri siolu da se je linija zabasala. Oba prenosnika preko PPPoE protokola dinamična ip-ja.

Pesimist ::

Ti pa mesas nezanimivost za uporabnika in prakticno uporabnost.

OmegaBlue ::

In pppoe s tem nima niti najmanjše veze.
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Daedalus ::

V glavnem, zgoraj je napisana uganka za prednost PPPOeja na siolu.


Je ni. Če pa še vedno trdiš, da je... well... pejd pa si preberi kaj o tem, kako deluje Ethernet. In zakaj je tja gor neumnost nabijat PPPoE.

Ti pa mesas nezanimivost za uporabnika in prakticno uporabnost.


Hm, v enem primeru dobim (recimo T2 VDSL) črno škatlico, v katero vštekam računanik in dela. V drugem primeru dobim Silol modem, za katerega mam dve možnosti - eno je si naštelat PPPoE povezavo na računalniku (lahko ugibaš, kolko običajnim uporabnikom se sanja, kako to narest), al pa se "zanašam" na tist Silol modem, da dela dobro kot router... not. Ker meče dol povezavo, kdaj se zarad kateregakoli razloga pač noče povezat, overhead zarad PPPoE je tud problem (nastavljanje MTU vrednosti) in podobna jajca. Na Silol optiki mi konstantno crkuje SSH, pri punci na najbolj bednem T2 VDSL paketu pa kr čudežno dela. Cel dan brez prekinitve, če je treba. Res, uporabnost Silol "rešitev" do jaja.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

Opkow ::

Mogoce za PPPoE s strani userja ni videti prednosti... Za tehnike Telekoma pa verjetno zna biti precej prednosti.
Ali se motim?

Mr.B ::

To da te lažje nadzirajo ali kaj ?
Na ethernet obesiti še en protokol, ma ja.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

rokp ::

http://blogs.nil.com/blog/2008/10/03/in...

Ce pa kdo misli, da je bistveno pametnejsi od Pipija, naj pa se enkrat (ali pa parkrat) razmisli. ;)

Mr.B ::

DHCP has no real authentication mechanism. While it’s possible to use MAC authentication, it’s a nightmare to manage; every time you replace your hardware, you have to call your ISP. The ISP might use 802.1X for authentication and DHCP for address allocation, but that would be just another untested combination of technologies. (My service also offers DSL connections, so using the same authentication mechanism on fiber-optic cable makes life easier.)

SupportCall : Veste zamenjal sem računalnik, pa mi internet ne dela. Hm, kakšen je moj MAC, hmm cca 10 minut pa dela. Sicer pa na lokacijo pride itak ISP mojster, razen seveda samostojno namestljiv Telekom paket. Ko menja router, pa še to če crkne ali pa nadgradnja ponoči spodleti, od izjeme SIOL-a, uradniki v državni upravi, khm Teleokm, pa res ne more ponoči tako obremenjenih delavcem matrati, da naredijo nadgradnje ponoči, in ne sredi delovnega dne...
•PPPoE sessions are point-to-point sessions. If you configure PPPoE and no IP address on your SOHO router’s outside interface, it’s harder for someone to inject packets into your data stream than it would be if you used a switched or shared LAN-like media (for example, cable Internet).

Ya sure, meni koliko je jamralo, ko so imeli nastavljeno na požarnih pregradah obveščanje o vsemu. Ups port scann>:D, nekod mi hoče udreti. Halo slo tech pomagajte, nekdo mi udira. V času preden so ljudje spoznali da obstajajo požarne pregrade, je bilo mogoče to smotrno, danes pa ima vsaka škatla firewall, prej te nategnejo preko spleta, kot udrejo v računalnik...
A če imaš YungQua unamange switch, ter nesposobne a skladne kot se reče formalna izobrazba, admine res ne moreš kaj. er pa kot bi rekel, halo 0808000, spremenil bi paket, khm koliko časa traja to pri Telekomu.
PPPoE , telekom, rusija, Iskratel, res skupaj so ustvarili nekaj. Mogoče pa je upravljanje zadev lažje ?
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

OmegaBlue ::

SupportCall : Veste zamenjal sem računalnik, pa mi internet ne dela. Hm, kakšen je moj MAC, hmm cca 10 minut pa dela.

To je idiotizem, ki ga uporabljajo kabelski operaterji, čeprav so se dovolj popravili in se sedaj večinoma zadeva sama uredi, brez potrebe po klicu kamorkoli. In nikakor ni zamenjava za PPPoE.

Res je da DHCP sam po sebi ne podpira avtentikacije a tukaj se moraš vprašati, zakaj hočeš da to dela client mašina ali protokol, ki temu ni namenjen?

Kot ISP imaš z naročnikom pogodbo, ki lepo krije tvojo rit in v primeru sranja omogoča odklop/blokado uporabnika, poleg tega imaš svojo lastno terminalsko opremo pri njem (ki btw čisto super nudi informacije o tem kdo jo rabi), zakaj bi tukaj zahteval kakršnokoli avtentikacijo client mašine?

Terminalska naprava in centrala sta povsem sposobni med seboj narediti avtentikacijo (magari preko IEEE 802.1ae - nevem kaj naprimer T-2 uporablja) in čisto transparentno nuditi povezavo uporabniku, brez da bi se karkoli zafrkaval z raznimi PPPoE bedarijami.

Ce pa kdo misli, da je bistveno pametnejsi od Pipija, naj pa se enkrat (ali pa parkrat) razmisli. ;)

Ah pa smo spet tam. Ker nihče drug razen par zelo določenih osebkov nima pojma o omrežjih? Njega kot končnega uporabnika zadeva ne moti, to še ne pomeni da drugih ne. Tista z injectanjem paketkov je pa tud bosa, kot je rekel PPPoE je PtP, kar pa niti slučajno ne izključi dejstva, da lahko vsak hop na poti do tebe manipulira paketke - slab izgovor.

PPPoE je enostavno v uporabi samo za to ker se telekomu ni dalo ubadati z ločenim sistemom. Imeli so že obstoječ userbase na xDSL priključkih in ko so jih stisnili za jajca z optiko so zadevo v centrali enostavno priklopili zraven in furali star sistem naprej. Pač prehod na nekaj drugega bi zahteval menjavo celega management sistema, kar je pa predrago.

---------
Nagradno vprašanje, zakaj telekomova poslovna optika ne uporablja PPPoE če je tako super ;)
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Zgodovina sprememb…

Mr.B ::

Nagradno vprašanje, zakaj telekomova poslovna optika ne uporablja PPPoE če je tako super ;)

Drug menegment paket. Saj te samo optika brez česarkoli stane 400€ +.
Lažje delajo z Vlani, ups, včasih se jim userje pa lahko ti. varne povezave med podjetji, furajo po isti optiki kot ostalo optiko, in nehote posnifaš privatni promet.
QoS, ISP-ji tega itak ne smejo delati. Razen če jim je lažje še en dodatni protokol upravljati preko istega upravljalskega umesnika. Ponavadi na nivojev switchev upravljamo traffic shape, pa tu nikakor ne msilim naročniške pakete.

Sicer pa lahko na optiki testirate DL/UL hitrost, včasih so rezultati zelo zanimivi.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

OmegaBlue ::

Bravo ;) Zato smo "mi" tisti njihov "VPN" pri pogodbi gladko zavrnili in uporabljamo lepo svoje IPsec gatewaye za komunikacijo med poslovalnicami. A pokaže da so sposobni zadevo furat brez PPPoE.

Glede limitiranja prometa, 20/20 na poslovni optiki deluje nekje 90/50, kar si lahko predstavljaš na dva načina ali niso sposobni omejevat ali pa jim po domače povedano dol visi ker pri njih itak pustiš 2000€ +.

In potem pogledaš T-2 kjer gre 20/20 točno toliko in rečeš MAGIC!
(Da ne omenjamo cen)
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

rokp ::

Ker nihče drug razen par zelo določenih osebkov nima pojma o omrežjih?


Mislim, da tega nihce ni trdil (je pa res, da jih v Slo ni dosti, ki bi imeli priblizno toliko pojma o omrezjih kot Ivan). Nihce tudi ni trdil, da je PPPoE najboljsa izbira, pravimo le, da ni tako zelo slabo, kot zelite prikazati nekateri. Ce smo ze pri tem, da je nekaj overheada - dandanes so omrezja dokaj zanesljiva, ukinimo TCP in uporabljajmo samo UDP, pa bomo tudi prisparali nekaj bytov pri vsakem paketku... ;)

Pač prehod na nekaj drugega bi zahteval menjavo celega management sistema, kar je pa predrago.


Omrezja so polna kompromisov, tale se mi niti ne zdi tako zelo slab.

In potem pogledaš T-2 kjer gre 20/20 točno toliko in rečeš MAGIC!


Niso povsod sami plusi, drugje pa sami minusi. Ce ze omenjas male routercke, imajo poleg procesiranja PPPoE headerja tezave tudi s prevelikimi arp cache tabelami (ki so pri PtP povezavi majhne, drugje, kjer imas /16 omrezje, so lahko pa tudi precej velike, ce komuniciras z veliko "lokalci").

OmegaBlue ::

Se strinjam, PPPoE ima svoje prednosti a meni osebno se pač ne zdi najbolj elegantna rešitev pri fiber povezavi ;)

Ivana nisem hotel nič napadat ali diskreditirat, človek že ve zakaj mu paše in ga ne moti, bolj me je zmotil tisti "če je njemu všeč potem je že dobr" ton.
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Spc ::

ampak bo do konca leta na optiki tudi nekompresirano tak da bo identicno dobo

hehe to bi rad videl.
HD programi v 1080p v uncompressed ? -
50mbit/s = 1 slika * 25 slik na sekundo = 1250mbit/s ?
za to rabiš 10GbE, da lahko vsaj dva kanala naenkrat gledaš.

PPPOE res ima in to je prednost ne minus.

PPPoE je bil delan za dsl tehnologije in ne za optiko.
Optika bi morala biti ethernet oz EtherChannel

Največja slabost PPPoE je MTU, ki je zelo majhen.
Ethernet / EtherChannel lahko ima do 16854 MTUja in ne samo 1472.
 

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Spc ()

BlueRunner ::

Aaarrgh... Dajte vsaj pravilno napisati kaj je kaj. 1472 je MSS, ki je za 8 bytov krajši od 1480 MSS-ja, ki je tipčen za 1500 MTU. Krivih je 8 bytov PPPoE prologa, MTU v tunelu zmanjša iz 1500 na 1492.

Pa da ne bo preveč zmede, ena kratka tabelica:
- 802.3 (Ethernet): okvir je lahko dolg največ 1518 bytov, od česar je 18 zlogov glava, 1500 bytov pa je na voljo za podatke.
- 802.3 + 802.1p/q: okvir je lahko dol največ 1522 bytov, od česar so 4 byti 802.1p/q glava, 18 bytov je 802.3 glava, 1500 bytov je na voljo za podatke.
- MTU/MRU: največja velikost IP paketa, ki se ga lahko pošlje (MTU) oziroma prejme (MRU) - na ethernet je to 1500 bytov.
- MSS: največja velikost TCP segmenta, ki se ga lahko pošlje brez fragmentacije - na ethernet je to 1500 minus 20 (najkrajša možna velikost TCP glave) = 1480 bytov.

To velja za ethernet transport TCP/IP. Če dam namesto ethernet transporta nekaj drugega (serijska povezava, ATM, Frame Relay), se lahko velikosti okvirja spremenijo, kar posledično "odšteje" ali pa "prišteje" ustrezno število bytov za MTU/MRU/MSS.

Če uporabljam tunele (PPPoE, GRE, ...) , mi to običajno zmanjša velikost največjega okvirja, ki ga lahko v takšen tunel stlačim. Posledično to zmanjša število bytov navzgor po celotnem skladu.

Seveda pa lahko na modernih ethernet napravah uporabljam tudi t.i. jumbo pakete, s čemer pridobim več bytov za vsak PDU oziroma segment.

Najboljše vprašanje za mojstre pa je, zakaj TS ne poveča velikosti okvirja na fizičnem nivoju iz 1522 bytov na 1530 bytov. Če bi to naredili, potem bi 8 bytov prologa za PPPoE tunel "izginilo" v tem podaljšku, MTU/MRU za PPPoE povezavo pa se bi povečal na "klasičnih" 1500 bytov. Pa da ne bo preveč razmišljanja... koliko čipov, ki gredo v xDSL opremo, bi podpiralo oziroma podpira takšno konfiguracijo?

Spc ::

Nevem če lahko kar tako dvigneš MTU na PPPoE..
 

BlueRunner ::

Saj ga ne dvigneš. Dvigne se kot posledica spremembe na sloju nižje - večji okvir v emulaciji etherneta.

Velikokrat se spregleda, da xDSL ni ethernet, temveč samo omogoča enkapsulacijo/emulacijo etherneta. FTTH je druga zgodba, vendar pa tam obvelja klasična težava: če 95% uporabnikov uporablja xDSL, ali je potem stroškovno smiselno postaviti še en vzporeden sistem?


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Način povezave v internet na optiki

Oddelek: Omrežja in internet
174503 (3795) AndrejO
»

Amis optika in WRT54GL (Tomato)

Oddelek: Omrežja in internet
142081 (1819) b3D_950
»

PPPoE povezava

Oddelek: Pomoč in nasveti
103455 (3207) NeMeTko
»

Siol VDSL2 (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Omrežja in internet
25135628 (19574) Bug
»

Hitrost???

Oddelek: Omrežja in internet
312092 (1615) amigo_no1

Več podobnih tem