» »

težava z diskom

težava z diskom

nejchaf ::

Mislim, da imam težavo z diskom. Potrebujem pomoč pri ugotavljanju napake.
Problem je sledeč: na računalniku vse zelo dolgo traja (inštalacija iger, odraranje velikih fajlov, kopiranje and so on). Vse kaže da imam težavo z diskom oz. nekje se skriva ozko grlo.
Sistem: Asus P5K-E, Q6600, Ati HD3870, WD2000JS 7400rpm, 2Gb rama DDR2 800mhz
Razmišljam o nakupu novega diska z 10000rpm. Se to že uporablja na namiznih compih ali bolj na serverjih.
nekaj v tem smislu. Kaj priporočate?

bluefish ::

Disk je stran in se počasnosti ni čuditi. 10000rpm za domačo rabo ni kaj zelo hitrejši in raje kupi WD640GB.

Poleg tega v Device Managerju poglej, če ni slučajno v PIO načinu.

nejchaf ::

PIO način? Čeprav ne vem kaj je to, mislim da to ni problem. Par mesecev nazaj sem si na novo naložil winse pa je vse delalo normalno. Do sedaj...
Kar se tiče velikosti novega diska pa nimam prioritet, ker imam že extarnal disk dost velik. Rabim samo čimhitrejši disk za sistem, programovje (nič zahtevnejšega) in par igric

bluefish ::

Saj Velociraptor diski so odlični, imajo nizek dostopni čas,... ampak so hitrosti primerno tudi glasni.
Prej omenjeni WD je zelo tih in še hiter. Če se ti zdi prevelik, potem imaš na izbiro še 320GB varianto, ki je iz iste serije.

nejchaf ::

Torej WD diski so najhitrejši, družina Velociraptor? Kakšni so CaviarBlack, Green, Blue?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: nejchaf ()

bluefish ::

Še hitrejši so dražji SSD-ji.

nejchaf ::

To me ne zanima. Nekaj dobrega kar dobim za 150€, ki ima vsaj 70Gb prostora. Če praviš, da pri obratih skoraj ni razlike, potlej mi je zanimiv caviar black, 640Gb. Ali pa en izmed tistih iz prvega posta z 10000rpm

bluefish ::

Z Velociraptorjem pridobiš na dostopnih časih in posledično se pozna razlika pri delu z malimi datotekami (zagon sistema, odpiranje programov in podobno). Pri navadnem disku pa so ti časi malo daljši ampak neke ogromne razlike pri domači rabi ni. V tem primeru je trenutno best-buy WD640GB Black.
Če pa si pripravljen dati denar, potem seveda Velociraptor.

nejchaf ::

Od VelociRaptorjev bi kupil le WD1500HLFS. Ostalo predrago.
Ali obstjajajo še kakšni cenejši Velociraptorji?

Še nekaj: se pri hitrosti diska kaj pozna koliko particij ustvariš?

bluefish ::

Ali obstjajajo še kakšni cenejši Velociraptorji?
Edino če posežeš po prejšnji seriji Raptor.

Še nekaj: se pri hitrosti diska kaj pozna koliko particij ustvariš?
Načeloma ne. Disk obravnava vse podatke enako.

nejchaf ::

Hvala za nasvet. Že naročil Black640gb

nejchaf ::

No tko. Kupil sem CaviarBlack 640Gb. Stvar sem namontiral v comp včeraj. Neki me je zajebavalo, na koncu mi je uspelo. Posnamem gor winse in vse ok. Danes se odločim, da priklopil zraven še star disk da bi iz tam pobral nekaj podatkov. Zmontiram notr in se ne zažene. Nakar ugotovim, da sem pomotoma oba priključil na master. Zamenjam in priključim pravilno in se nov disk ne zažene. Sploh ga ne prepozna! Odklopim novega in priklopim nazaj starega. Dela! Odklopim kable iz starega, jih vključim v novega. Ne dela! What's wrong

jan01 ::

Kakšen master? TO je sata

nejchaf ::

Vem, samo na plati mam označeno z rdečo -> master, črna -> slave. Plata P5K-E

jan01 ::

Lahko ka rvse na rdeče. V glavnem pojdi v bios in določi iz katerega diksa se naj boota

nejchaf ::

Star disk dela normalno. Nov na istih kablih v istem slotu pa ne. Winsi so 100% gor. Tud v boot menuju ga ne pokaže

solatko ::

Zanič disk - se zgodi.

nejchaf ::

@jan01: torej nima veze kam vklopil kakšen disk - rdeče, črno. Kaj je potlej funkcija dvobarvnih slotov?

@solatko: Samo zanimivo mi pa je, da sem prejšnji dan nanj BP posnel winse.

Še eno vprašanje: kaj je razlika med načini IDE, RAID, AHCI? IDE vem da je že po defaultu nastavljen. Bi mi kater drug način pomagal pri prenosih iz enega na drug disk? Nov bi bil sistem, star data.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: nejchaf ()

misek ::

Še nekaj: se pri hitrosti diska kaj pozna koliko particij ustvariš?
Načeloma ne. Disk obravnava vse podatke enako.
Sigurno? Prva particija je na zunanjem robu diska in dostop do nje je najhitrejši, tretja pa bo ob osi in bo dostop najpočasnejši. Programi za merjenje hitrosti diska to lepo kažejo. To najbolj velja pri defragmentiranih diskih.

nejchaf, kot je nekdo napisal: nastavi v BIOSu pravi disk kot prvi za zaporedje ali pa ob bootu pritisni tipko ESC (mogoče kakšno drugo za tvojo ploščo) in se ti pokaže boot meni in tam izberi pravi disk. Morda ti je stari sistem na novem pokvaril boot loader.

IDE, RAID, AHCI IDE nastaviš, če v inštalaciji nimaš SATA gonilnikov, drugače pa SATA oz. AHCI. RAID pa uporabiš, če želiš imeti RAID, kar pa verjetno skoraj nikoli ne. Vsaj večina uporabnikov.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: misek ()

bluefish ::

Sigurno? Prva particija je na zunanjem robu diska in dostop do nje je najhitrejši, tretja pa bo ob osi in bo dostop najpočasnejši. Programi za merjenje hitrosti diska to lepo kažejo. To najbolj velja pri defragmentiranih diskih.
Ampak glede na to, da kosi datotek niso vedno zapisani skupaj, razlika najbrž ni tako zelo očitna.

nejchaf ::

nastavi v BIOSu pravi disk kot prvi za zaporedje ali pa ob bootu pritisni tipko ESC (mogoče kakšno drugo za tvojo ploščo) in se ti pokaže boot meni in tam izberi pravi disk. Morda ti je stari sistem na novem pokvaril boot loader.


Sem prišel do boot menuja. Tam mi novega diska sploh ne pokaže. Tudi BIOSu piše povod ''Not detected''

misek ::

blueFish, in zakaj so v temi Hitrost vašega trdega diska vsi testi taki, da jim hitrost pada? Razlikujejo se od diska do diska.

misek ::

nejchaf, tudi če imaš priključen samo novi disk? Vrti se?

nejchaf ::

Jp, starega izključim, vkljkučim novega. Zavrti se pri boot in se ga tud sliši. Na boot screenu piše Auto-detecting in nekaj časa čakaš, potlej vrže erorr 'primary hard disk eroorr''. Ne pokaže ga ne v BIOSU, ne v boot menuju.
Dva dni nazaj delal BP

solatko ::

nejchaf - poizkusi še na drugem delujočem računalniku, če ne bo nič, je disk fuč, sploh ni važno, da je včeraj še delal, enostavno ga prime in ne dela sploh.

nejchaf ::

Mam še enga, ki pa nima za sata diske plate. Verjetno ga bom poslal nazaj (garancija). Sam preverjam, če je potrebno kakšne nastavitve druge naštimat za ta disk, zato tudi sprašujem o IDE/RAID. Tm v BIOSu pod SATA configuration imam vse na auto naštimano


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kateri 1TB disk kupiti? (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Kaj kupiti
29533899 (14049) xyxyxyxy
»

Kateri 1TB trdi disk? (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
548487 (4351) Tilen
»

Kateri trdi disk?

Oddelek: Kaj kupiti
213309 (2691) Mitja358
»

Hitrost diskov in matična plošča ?

Oddelek: Strojna oprema
334238 (3869) thebaloh
»

Raid 0 ali ne raid 0..

Oddelek: Strojna oprema
311833 (1286) Pyr0Beast

Več podobnih tem