» »

Hitrost diskov in matična plošča ?

Hitrost diskov in matična plošča ?

thebaloh ::

lep pozdrav!

Imam plato Asus P5QC ( http://www.mimovrste.com/artikel/194001... ) in HDD seagate-500gb SATA2 ( http://www.mimovrste.com/artikel/206003... )
Rad bi dosegel čim hitrejše prenose med zunanjim diskom 500GB eSATA( http://www.mimovrste.com/artikel/206003... ) in tem ki ga uporabljam notri HDD seagate-500gb SATA2!

Potem ali naj zamenjam obstojrčo plato (P5QC),z (P5KC) ki je bistveno cenejša vendar ima SATA2 priključek, ali je to zelo pomembno?
Druga plata če bi jo zamenjal bi bila ( http://www.mimovrste.com/artikel/238003... )
Za pojasnilo vam povem da na plati ne rabim met integrirane zvočne ali grafike, tako da mi ni potrebno to razlagat da je plata zato dobra ker ima na njej integrirane zadeve!
Potem me še zanima koliko se bo sploh spremenila hitrost teh prenosov datotek in kaj mi predlagate!
Pa pri prvi je podatek chipset Intel P45 in ICH10R pri drugi pa
chipset Intel® P35/ICH9 , koliko je to pomembno!
Če pa se te prenose da urediti s to plato mi pač napišite kako!

Če koga še zanima konfiguracija:
Procesor Intel Core2 Duo E8400 3GHz
Patriot DDR2 2 x 1GB 800MHz DL PC2-6400
1 x Trdi disk Seagate 500GB, 7200rpm, 32MB, NCQ, SATAII
1 x Grafična kartica Gigabyte GeForce 9600 GT, 1GB, PCI-e (GV-NX96T1GHP)
Napajalnik 580W
Matična plošča Asus P5QC, 775

Računalnik se uporablja za igranje in preko njega gre veliko datotek cca 250GB tedensko!
P.S.
Nebi pa kupoval kahih drugih hitrejših diskov!
Najlepša hvala!

bluefish ::

če specifikacije na asusovi strani ne lažejo, potem ima P5QC itak SATA2 priklope za diske. Itak pa je teoretična hitrost prenosa SATA vodila večja, kot pa jo dosegajo disk in s tem ne boš nič izboljšal.
Če se ti gre za surovo hitrost in ne želiš preveč spreminjati sistema, potem nabavi še en tak disk kot ga imaš. Natu ju poveži v RAID0, ki v teoriji deluje še enkrat hitreje in je njegov efekt opazen pri prenosu velikih datotek.

thebaloh ::

Mislim da na tej strani nič ne piše o kakih SATA2 priključkih.
Drugo pa je, kako to da nebi nič pridobil če pa ima moj disk Segate možnost prenosa do 3Gb/s plata pa prav tako samo da, ker nima priključka SATA 2 se to gotovo neda?
Disk pa pri sata1 ni zmožen prenašati takih prenosov, vsaj jaz si tako predstavljam?hmm

M-XXXX ::

Mislim da na tej strani nič ne piše o kakih SATA2 priključkih.
Drugo pa je, kako to da nebi nič pridobil če pa ima moj disk Segate možnost prenosa do 3Gb/s plata pa prav tako samo da, ker nima priključka SATA 2 se to gotovo neda?
Disk pa pri sata1 ni zmožen prenašati takih prenosov, vsaj jaz si tako predstavljam?hmm

To je teorija- realno pa ima tvoj disk med 50 in 100MB/s tako da nič ne boš dosegel!

bluefish ::

Mislim da na tej strani nič ne piše o kakih SATA2 priključkih.

piše, da ima SATA 3Gb/s, kar je SATA2.

Drugo pa je, kako to da nebi nič pridobil če pa ima moj disk Segate možnost prenosa do 3Gb/s plata pa prav tako samo da, ker nima priključka SATA 2 se to gotovo neda?

Možnost ima, ker je na SATA2 vodilu. V realnosti pa diski dosegajo daleč od tega.

thebaloh ::

Če vežem dva diska v raid, ali se kaj hitrosti pridobi potem pri kopiranju na zunanji disk ali se pohitri samo natranji pretok informaci?

Oziroma kaj svetujete da bi naredil, za pohitritev kopiranja informaci na zunanji disk?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: thebaloh ()

bluefish ::

na zunanji disk ne, saj le ta postane ozko grlo.

Valvoline ::

Tu je edina omejitev hitrost pisanja pr zunajnem disku in ne morš nič naredit.
Razn da spraviš v zunajno ohišje kkšnga WD raptorja....

thebaloh ::

blueFish
Sepravi ti mi priporočaš da naj se spreminjam sistema!
No pa šeeno vprašanje zate ki je na eni drugi temi:)
http://www.racunalniske-novice.com/foru...

bluefish ::

s spreminjanjem ne boš nič pridobil.

Valvoline ::

http://www.mimovrste.com/artikel/206004...
Še stari raptor je preverjeno skoraj 2x hitrejši k navadni sata disk,ta pa je raketa.

bluefish ::

poleg tega so dostopni časi ubijalsko nizki. Seveda pa ne gre zanemariti glasnosti.

thebaloh ::

Valvoline
Ja ok za to sm vedu sam denarja pa lih ne dam za tako drago mašinco!
blueFish
Zakaj potem napišejo da ima zunanji disk možnost prenosa do 3GB/s ko je pa ubistvu skoraj nemogoče!

Valvoline ::

Marketinško zavajanje

Valvoline ::

Starega raptorja dobiš za kr solidno ceno manj k 100e ampak je 200GB max kapacitete se men zdi.
K sem za foro preiskusil stari 74gb raptor ki mi ga je kolega sposodu se mi je zdelo da mam 2x hitrejši pc,ne morš verjet. če pa spraviš 2 v Raid 0 skorajda doseže polnih 300mb\s prenosa.

bluefish ::

Zakaj potem napišejo da ima zunanji disk možnost prenosa do 3GB/s ko je pa ubistvu skoraj nemogoče!

Kot je že rekel predhodnik, zaradi marketinga. In pa seveda zaradi tega, ker je na SATA2 vodilu, ki zmore 3Gb/s. Disk pa tega jasno ne doseže.
Je pa to možno s kombinacijo boljših SSD pogonov v RAID0.
So pa zunaj že itak specifikacije za SATA3.

M-XXXX ::

če pa spraviš 2 v Raid 0 skorajda doseže polnih 300mb\s prenosa.

Tole bi pa z veseljem videl- raptorja, ki ima 150MB/s prenosa:D in je iz stare generacije!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: M-XXXX ()

thebaloh ::

No neki sm pa zvedu tko da plato nebom menjal, zanima pa me še to ali vezava RAID pomaga oz. izbolša kaj pri igranju iger?
Pa še to kaj bi mogu pri mojem sistemu zamenjat da bi mi z polno zahtevo deloval novi crysis in far cry 2...sej drgač dela sam ne na najvišjem nivoju grafike?


Najlepša hvala vsem ki ste do sedaj sodelovali na forumu!!!
LP

bluefish ::

pri igrah ti bo raid koristil le pri nalaganju stopenj, ko na enkrat naloži veliko količino podatkov.
Za igranje teh iger pri polnih zahetvah pa bi potreboval trenutno najboljšo konfiguracijo. Če pa sprejemš kakšen kompromis pa pride v poštev zamenjava grafične, še 2GB RAM-a in navitje procesorja.

pingo76 ::

Tu je edina omejitev hitrost pisanja pr zunajnem disku in ne morš nič naredit.
Razn da spraviš v zunajno ohišje kkšnga WD raptorja....


In kaj si s tem dosegel? Itak te omeji hitrost povezovalne tehnologije bodisi usb2 ali firewire ki so daleč prej ozko grlo kot podpovprečen disk. Esata pa je že druga reč, to bi bila rešitev za hitrejše prepisovanj podatkov na eksterni disk.

bluefish ::

ima priklop preko eSATA.

thebaloh ::

Ja notranji hdd je sata2 do3Gb/s zunanji ima pa eSATA in pravtako do 3Gb/s ko pa kopiram datoteke je pa to obupno počas pod pod 60MB/s- ali obstaja kak program k to mer in link če se da (do programa)!

Izi ::

Ne gre za nobeno marketinško zavajanje, ampak za navadno ignoranco uporabnikov, ki si sploh ne preberejo čemu je ta podatek namenjen.

Tam piše hitrost vodila je pri SATA 2 diskih 3Gb/s.
Ta podatek je popolnoma pravilen in ne gre za nobeno zavajanje.

Vsakdo pa ve, da hitrost vodila nima nič veze z hitrostjo diska.
SATA 2 je vodilo na katerega priključiš svoj trdi disk !!!
DISK NI SATA 2 ! DISK SAMO OMOGOČA PRIKLOP NA SATA 2 ! To "malenkost" marsikdo spregleda.
Trdi disk pa ima svojo notranjo hitrost, kolikor mu pač omogočajo hitrosti vrtenja plošč in hitrosti premikanja glav.
Vsi trdi diski trenutno v povprečju dosegajo hitrosti okoli 60 MB/s.

Poleg tega ima SATA 2 hitrost napisano v Gigabitih, ker gre za prenos podatkov, pri hitrosti samega diska pa se uporabljajo Gigabajti.

Dejanske hitrosti SATA vodil so naslednje:
SATA 1 = 1,5 Gb/s = 187,5 MB/s
SATA 2 = 3,0 Gb/s = 375 MB/s
SATA 3 = 6,0 Gb/s = 750 MB/s

SATA 2 torej omogoča teoretični prenos preko vodila do 375 MB/s
Sam trdi disk pa povprečno lahko podatke prebira iz svojih plošč samo do okoli 60 MB/s, kar pomeni, da je vodilo vedno neizkoriščeno ne glede ali uporabljaš SATA 1 ali SATA 2

V pripravi je že SATA 3, ki bo omogočal prenos podatkov do 6 Gb/s, kar je bajtih 750 MB/s

Kar se tiče zavajanja, je edino to, da prav noben disk ne potrebuje SATA 2.
Edino kar pridobiš je več neizkoriščenega vodila.
Celo trenutno najhitrejši disk WD Raptor ima "samo" SATA 1 vodilo. In to zato, ker je SATA 2 samo nepotrebno preseravanje.
Me prav zanima koliko ljudi doseže prenos 187,5 MB/s kolikor ga omogoča SATA 1.

WD Raptor 150 GB omogoča branje z hitrostjo okoli 90 MB/s.
Če daš 2 taka v RAID 0 prideš nekje do 150 MB/s (v praksi se hitrost pri RAID 0 nikoli čisto ne podvoji)
Torej tudi če imaš 2 najhitrejša diska v RAID 0 je SATA 1 še vedno več kot dovolj saj omogoča do 187,5 MB/s.
Z dvema navadnima diskoma v RAID 0 pa dosežeš komaj dobrih 90 MB/s, kar je približno enako kot en Raptor, z razliko, da ima Raptor zelo nizek dostopni čas. Z dajanjem diskov v RAID polja pa dostopni čas ostane enak oz. se v praksi celo malo poveča.

Torej še enkrat za Balli12:
Vodilo na matični plošči ti omogoča prenos podatkov do 375 MB/s, tvoj disk pa ima hitrost branja okoli 60 MB/s.
Podatka o hitrostih samega diska ni nikjer zabeleženega, ker ima čisto vsak disk drugačno hitrost.
Hitrost je odvisna od proizvajalca in od velikost diska. Načeloma so večji disko tudi hitrejši.
Stari diski dosegajo hitrost branja nekje od 40 MB/s naprej in najnovejši Terabajtni diski nekje do 70 MB/s. Hitrost vodila tukaj nima nobene veze.

Ponavadi se meri samo hitrost branja, hitrosti pisanja pa so še počasnejše od teh ki sem jih omenjal.
Dejansko hitrost si lahko zmeriš z programčkom imenovanim HD Tach

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Izi ()

M-XXXX ::

Izi se tukaj skoraj čisto strinjam s tabo, sam ker sem zelo pikolovski, bi te popravil pri nekaj malenkostih>:D

Celo trenutno najhitrejši disk WD Raptor ima "samo" SATA 1 vodilo.

WD VelociRaptor iam SATA2:D


Torej tudi če imaš 2 najhitrejša diska v RAID 0 je SATA 1 še vedno več kot dovolj saj omogoča do 187,5 MB/s.

Z dvema navadnima diskoma v RAID 0 pa dosežeš komaj dobrih 90 MB/s


Vsak disk gre preko svojega Sata vodila (oziroma bi bilo bolje govoriti o prepustnosti "kabla" oziroma porta) tako da tukaj RAID0 nima veliko veze (ker se deli na število diskov). Glede drugega dela pa prilagam tole:



Edit: preklete slike

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: M-XXXX ()

Izi ::

Joj, se oproščam, sem čisto pozabil, da Raptor ni več najhitrejši in da mu je VelociRaptor odvzel prestol :D

AapocalypseE ::

Mene pa zanima, če si lahko kak presnamem datoteke, ki jih mam na sedanjem disku na novega, ko ga bom kupo?
Recimo odklopim zdajšnjega in priklopim novega. Dam na novega windowse itd... pol pa me zanima, če lahko starega zraven priklopim in si samo skopiram zadeve, ki jih rabim?

bluefish ::

Da, lahko.

AapocalypseE ::

Pa morem potem v starega dat kaki jumper, da bi bil kot SLAVE in ne MASTER? Ker zdaj nimam nobenega jumperja not in je normalno master.
Malo me je begalo, ker še bom mel na starem disku windows gor in to pa sem mislo, da mogoče nebi šlo. Pol pa tak v redu. :)
Aja lahko potem tudi direktno sformatiram stari disk C pa D pogon ali bom moral vseeno uporabit windows cd?

bluefish ::

ni potrebno nič z jumperji skakat.
Nov disk daj v prvi SATA priključek v plati, starega v drugega (so oštevilčeni; če ne piše na plati, potem poglej v navodila).
Ko boš na novega namestil sistem boš lahko formatiral starega s pomočjo start > run > diskmgmt.msc.

AapocalypseE ::

OK. Hvala ti! :)

Izi ::

Verjetno ima ATA disk in ne SATA disk, če mu kaže, da je Master.
Potem je odvisno ali bo novi disk SATA ali bo tudi novi ATA.
Če boš imel 2 ATA diska potem boš moral na obeh dati jumper, pri novem na Master pri starem pa na Slave.
ATA disk je lahko brez jumperja, če je samo eden in ga potem BIOS avtomatsko nastavi na Master, če pa sta 2 pa je jumper nujno uporabiti, drugače ga BIOS ne zazna.
Če pa bo novi SATA, pa na starem ni potrebno ničesar spreminjati.

AapocalypseE ::

Stari in novi disk je SATA2.

Izi ::

OK, SATA diski ne poznajo več Master in Slave, torej tudi jumperjev za to več nimajo.
Edino kadar imaš več diskov boš moral v BIOSu nastaviti iz katerega diska se ti naj zažene sistem.

thebaloh ::

Takole test Zunanjega WDja preko eSATA vodila
[url=http://shrani.si/?3H/Zo/3qOLsoNO/hdd-zu...

ali


in notranji Segate
[url=http://shrani.si/?34/dX/3WrWnd5N/hdd-no...

ali

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: thebaloh ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
!

Hitrost vašega trdega diska, SSD-ja, ... (strani: 1 2 3 444 45 46 47 )

Oddelek: Strojna oprema
2320566765 (24165) hariscorale
»

Nov dvoterabajtni disk iz Seagata

Oddelek: Novice / Diski
313958 (2926) MrStein
»

Prostorni prenosni USB disk

Oddelek: Novice / Diski
446066 (4149) sv7874
»

Priklop SATA2 na Asus A7V8X

Oddelek: Pomoč in nasveti
61638 (1574) janez77
»

Serial ATA

Oddelek: Strojna oprema
101466 (1303) JIM22

Več podobnih tem