» »

HERMES SoftLab - razgovor

HERMES SoftLab - razgovor

«
1
2 3

Ericssony ::

Zanima me, če je kdo imel poslovni razgovor pri HERMES SoftLab-u ali se je pred kratkim celo tam zaposlil.
Rabil bi kakšno informacijo glede poteka samih testov oz. kakšen "insajderski" nasvet.
Hvala!

tony1 ::

Nimam pojma, bi pa zanimalo tudi mene :D

BigWhale ::

V firmi kjer dela tam kakih 500 ljudi je tezko dobiti insiderski nasvet, ce ne ves kdo bo s tabo na interview-u.

kixs ::

Pri vecjih firmah je priblizno takole:

1. informativni razgovor, seznanitev s potrebami/pogoji... (se odlocijo za recimo 5-10 kandidatov)
2. psiho + IQ testi
3. koncni razgovor med top kandidati (2-3)

Vse skupaj lahko traja od prvega razgovora do konca tudi mesec ali dva - tudi odvisno kako zelo potrebujejo dolocen kader. Znano je tudi, da se po vezah hitreje pride do zaposlitve. Pridejo prav tudi razna priporocila in kaksni opravljeni izpiti (M$, IBM, Cisco...)

lp

Ericssony ::

Samo tako velika firma ima tudi nek "standard" oz. določene smernice pri teh poslovnih razgovorih oz. konkretneje testih. Zanima me pač, če je slučajno kdo že prišel tako daleč (testi) ali pa se mu je celo uspelo tam zaposliti...

Poldi112 ::

Del intervjuja bo zelo verjetno v angleškem jeziku (vem zase in še za enega). In navadno ne ravno tehnične stvari, kar je mene najbolj sesulo. Samo sem jim povedal da o svojih hobijih nikoli ne razlagam v eng in so razumeli :)

Drugače jim je pa precej pomembno, da si pri njih nekaj časa. Kar je precej univerzalno in logično, vsaj v taki panogi, kjer se na začetku itak večinoma učiš.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

kixs ::

Standard se prav lepo slisi. Potem bi bili razgovori res enostavni ;)

Prvi razgovor imas navadno s sefom oddelka, ki potrebuje kader. Lahko je prisoten tudi kadrovnik in se kdo. Pac odvisno od delovnega mesta (programer ali direktor trzenja bosta imela cisto drugacne razgovore) - ko sem kdaj iskal sluzbo, sem imel prvi stik lahko samo z enim clovekom, lahko pa tudi z direktorjem in celo malo ekipo. Vsak je spraseval svoje podrocje. Vecja kot je firma, manj bo teh sefov - edino pri res top in kriticnih delovnih mestih.

Kaj bi pa ti naceloma delal?

PS:
Pri SoftLabu sem bil samo 1x na razgovoru tam nekje 2004. Potrebovali so kader za dolocen projekt, ki je potem padel v vodo. Tako naprej od prvega razgovora nisem prisel. Imel pa sem samo razgovor s sefom oddelka, ki mi je razkazal prostore, predstavil nekaj sodelavcev... potem pa sva govorila samo o tem projektu, kaj znam, itd... vec ali manj klasika.

PSS:
Prvi razgovori so lahko zelo razlicni, od zelo formalnih do cisto navadnega klepeta o vsem zivem. Tako se je res tezko pripravit za vse situacije. Najbolje, da gres z odprto glavo in se ne sekiras prevec. Ne izbirajo samo oni, pac pa tudi ti. Zato si tudi sam pripravi kaksna vprasanja, da ne bos samo kimal ;) Razgovor naj poteka obojestransko.

lp

Karen ::

Ja, glede na to da so jih prevzeli Srbi in se to že pozna na njihovi poslovni politiki - kdo ve, mogoče se boš ti premislil pred njimi, hehe.

Ericssony ::

@Poldi112: razgovor v angleščem jeziku ne bi bil problem, tudi v nemškem jeziku ne. Razen kakšnih "über" tehničnih stvari.
Saj tudi meni je precej pomembno, da sem pri neki firmi nekaj časa. Itak rabiš nekaj časa, da se na vse navadiš poleg tega pa se, kot si sam rekel, tudi učiš v začetku, spoznavaš sodelavce, ipd.

@kixs97: prvi razgovor je že za mano in je bilo podobno kot si rekel. Sedaj pa pač sledi naslednji korak skupaj s testi. In ker sem preveč pikolovski se malo sekiram kako in kaj bo in bi se rad čimbolj pripravil.

kixs ::

Teste navadno opravljajo zunanji izvajalci. Bil sem ze na nekaj testiranjih za razlizne firme in vedno je priblizno enako. Pises nekaj razlicinih testov, ki skupno trajajo nekaj ur. Testirajo navadno IQ (resujes razne teste o zaporedjih, likih, podobnostih...), matematicni testi... Psiholoski, custvena-inteligenca... Ampak ti testi so bolj kot ne standardni. Na internetu jih imas kar nekaj in se potem kaj bistveno ne razlikujejo - tudi, ce jih najdes v anglescini.

lp

Gandalfar ::

zakaj tocno je potreba po IQ testih?

thramos ::

Ker za delo na določenih delovnih mestih potrebuješ neko stopnjo inteligence?

Daedalus ::

Ker jim je nekdo prodal idejo, da so kul. Tako kot vsi ostali testi... povejo zelo malo o tem, kako bo človek v danem okolju uspeval.

Ker za delo na določenih delovnih mestih potrebuješ neko stopnjo inteligence?


Zato da lahko sploh prideš do razgovora za določeno delovno mesto, moraš pokazati neko stopnjo inteligence. To bi moglo zadostovati - razen če ne zaupajo lastnim postopkom nabiranja kandidatov.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Daedalus ()

Gandalfar ::

Ker za delo na določenih delovnih mestih potrebuješ neko stopnjo inteligence?


npr.? :)

kitzbrado ::

Zato da lahko sploh prideš do razgovora za določeno delovno mesto, moraš pokazati neko stopnjo inteligence. To bi moglo zadostovati - razen če ne zaupajo lastnim postopkom nabiranja kandidatov.

To resno mislis? Torej to, da sklamfas skupaj zivljenjepis in prosnjo (za oboje lahko najdes veliko predlog na netu, potem pa spremenis po potrebi) je pokazatelj inteligence?

Poleg tega, da to niti priblizno ni nek dosezek, ti pri tem lahko pomaga tudi kak prijatelj, tako da mi res ni jasno, kaj to pove o tvoji inteligenci in sposobnostih (celo v primeru, kjer bos opravljal samo birokracijo).

Daedalus ::

Ja, resno mislim. "Worklog" je kr dober pokazatelj sposobnosti določenega osebka. IQ testi pa niti niso neka blazno merodajna metrika. Za vse ostalo pa maš "vrži v vodo in plavaj" pristop. V smislu, da se kandidatom namesto IQ testov potala nek tipičen task, pa naj ga rešijo. Lahko tud kak zatežen netipičen task, odvisno od tega, kaj iščeš.

npr.? :)


Jah, recimo za svoje delo (sysadmin) lahko rečem, da rabiš meti nekaj v glavi. In se predvsem biti sposoben hitro učit in iskat rešitve. Zdaj če si mnenja, da lahko to čisto vsak povprečni Janez počne, pa tud prav:)
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

kitzbrado ::

Ja, resno mislim. "Worklog" je kr dober pokazatelj sposobnosti določenega osebka. IQ testi pa niti niso neka blazno merodajna metrika.

Ocitno se bova strinjala, da se ne strinjava.


Za vse ostalo pa maš "vrži v vodo in plavaj" pristop. V smislu, da se kandidatom namesto IQ testov potala nek tipičen task, pa naj ga rešijo. Lahko tud kak zatežen netipičen task, odvisno od tega, kaj iščeš.

V teoriji zveni dobro, samo se tega ne da vedno narediti - vsekakor je pa to boljsi preizkus, ce se da.

thramos ::

Ker za delo na določenih delovnih mestih potrebuješ neko stopnjo inteligence?


npr.? :)


Za vsako. Samo stopnja se razlikuje.

Tody ::

ja ugibanje kateri kvadratek je različen in kdo je sosed od mojega soseda ki ima rdečo kapico, je pa ful pokaztelj IQ-ja.

Pogledaš CV in ga vprašaš dve tri stvari pa takoj vidiš al je tam nakladal al ne. Vprašaš ga zakaj je menjal službo in še dve tri take in si naredu.

ABX ::

zakaj tocno je potreba po IQ testih?


Da izločijo težke paciente.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

dronyx ::

zakaj tocno je potreba po IQ testih?

Ponavadi je to bolj potreba tistih, ki jim take teste prodaja in izvajajo, kot same firme, ki išče kader. Če si uspešno končal neko zahtevnejšo tehnično fakulteto, enostavno ne moreš biti neumen in takšen test je praktično nesmiseln. Kako boš uspeval na delovnem mestu je odvisno od čuda drugih faktorjev. Jaz se spomnim, ko sem po končanem faksu napisal prošnjo v Leku in so me povabili na testiranje. Začeli smo ob 8:00 in potem reševali uganke neprestano naslednje 4 ure. Ob 12 uri sem jaz imel tega dovolj, sem vstal, se jim zahvalil za sodelovanje in enostavno odšel. Tako lahko testirajo opice, ki jih bodo poslali na Luno, samo kadrovikom je to zabava, s katero opravičijo svoj obstoj in predobro plačo. Folk je pa tako blesav, da pada na njihove finte.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

ABX ::

zakaj tocno je potreba po IQ testih?

Ponavadi je to bolj potreba tistih, ki jim take teste prodaja in izvajajo, kot same firme, ki išče kader. Če si uspešno končal neko zahtevnejšo tehnično fakulteto, enostavno ne moreš biti neumen in takšen test je praktično nesmiseln. Kako boš uspeval na delovnem mestu je odvisno od čuda drugih faktorjev. Jaz se spomnim, ko sem po končanem faksu napisal prošnjo v Leku in so me povabili na testiranje. Začeli smo ob 8:00 in potem reševali uganke neprestano naslednje 4 ure. Ob 12 uri sem jaz imel tega dovolj, sem vstal, se jim zahvalil za sodelovanje in enostavno odšel. Tako lahko testirajo opice, ki jih bodo poslali na Luno, samo kadrovikom je to zabava, s katero opravičijo svoj obstoj in predobro plačo. Folk je pa tako blesav, da pada na njihove finte.


4ur reševanja križank je res čisto mimo, tako podjetje nima 3 čiste. Dobro da si odšel.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

Wox ::

IQ testi so seveda bedarija. Je pa seveda dandanes v tej poplavi diplomirancev iz vsake večje vasi težko ocenit, kdo je v tistem trenutku za določeno delovno mesto pravi kandidat. Šolski sistem je žal naravnan v produkcijo kvantitete in je na kvaliteto takorekoč pozabil.

ABX ::

IQ testi so seveda bedarija. Je pa seveda dandanes v tej poplavi diplomirancev iz vsake večje vasi težko ocenit, kdo je v tistem trenutku za določeno delovno mesto pravi kandidat. Šolski sistem je žal naravnan v produkcijo kvantitete in je na kvaliteto takorekoč pozabil.


Zato imaš poskusna obdobja.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

Wox ::

Se pravi, ti bi kar vse kandidate, ki vsaj približno izpolnjujejo pogoje, poskusno zaposlil za tri mesece? Precej potratna reč, imo.

ABX ::

Se pravi, ti bi kar vse kandidate, ki vsaj približno izpolnjujejo pogoje, poskusno zaposlil za tri mesece? Precej potratna reč, imo.


Če nočeš razumet, pač ne razumet.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

Tr0n ::

Zanima me, če je kdo imel poslovni razgovor pri HERMES SoftLab-u ali se je pred kratkim celo tam zaposlil.
Rabil bi kakšno informacijo glede poteka samih testov oz. kakšen "insajderski" nasvet.
Hvala!

Pri meni so bli trije razgovori. Prvi bolj casual (izobrazba, zelje,...), drugi bolj tehnicni (osnovna vprasanja iz poznavanja programskih jezikov, razredno programiranje, etc...). Nic kaj tezkega, ce se vsaj kolko tolko spoznas na zadeve. Tretji je pa potem pac koncni, kjer se pogovarjas o placi in pogodbi.

Se boljse je, ce sodelujes recimo na kaksni HERMESovi poletni soli ali si tam zaposlen ze kot student. Ce se izkazes, mas lepe reference za naprej.

Se pa razgovori precej razlikujejo, pac odvisno kdo te bo intervjujal.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tr0n ()

gruntfürmich ::

brat dela pri HS. če želiš ga kaj povprašam.

glede iq testov: verjetno nekateri ne razumejo tega, ampak za vodilne/vodstvene položaje si ne moreš/nočeš privoščit neumnega folka...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Tear_DR0P ::

si ne moreš/nočeš privoščit neumnega folka...

IQ testi ne odražajo pameti, niti inteligence - temveč naučeno sposobnost reševanja logičnih nalog
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

Avenger ::

Ker za delo na določenih delovnih mestih potrebuješ neko stopnjo inteligence?


npr.? :)


Oh, verjetno je mislil na to, da je lahko cestar zabit kot šterna, pa bo še vedno učinkovito vihtel kramp, tajnica itak v glavnem rabi hitre prste in dobre joške, HTML programer mora imeti IQ vsaj 90, šef oddelka okoli 100 ampak mora imet tudi močan glas, itd.

Mogoče je pa smisel IQ testov v tem, da ne najamejo prepametnih.
It is better to be hated for what you are than to be loved for something you are not.

gruntfürmich ::

IQ testi ne odražajo pameti, niti inteligence - temveč naučeno sposobnost reševanja logičnih nalog


to ti misliš...:))

no, v tistem kratkem testirnem obdobju je to še najbolj oprijemljivo, iq test, imho.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Tody ::

gruntfürmich

Na vodilne kadre se postavi samo folk z referencami in ne neke loleke k so prvič kaj naredil. Da so si naredl reference pa so mogl to tudi narest ane?

Torej so IQ testi več al manj pesek v oči. Ker nekdo ki ima disleksijo hitro zajebe kaj pri kakem računanju ampak ma lahko odlično logiko...

gruntfürmich ::

na vodilne, ki morajo opravljati takšne teste sem mislil kakšne manjše vodje oddelkov, ne generalnih direktorjev.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Okapi ::

IQ testi so popoln BS. Z njimi izmeriš sposobnost reševanja IQ testov in čisto nič drugega.

O.

Gandalfar ::

ce privabis nekoga recimo z 10 let delovnih izkusenj, dobrimi referencami itd. zakaj bi ga se z IQ testi posiljeval? Saj se je na prostem trgu ze dokazal!

ABX ::

ce privabis nekoga recimo z 10 let delovnih izkusenj, dobrimi referencami itd. zakaj bi ga se z IQ testi posiljeval? Saj se je na prostem trgu ze dokazal!


IQ test sem dobil v roke samo pri prvi zaposlitvi, 10 let nazaj. Od takrat sem dal skozi samo ustne razgovore.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

BigWhale ::

Na HSL so precej razlicni razgovori. Jaz sem bil sedem let na HSL in je imel prakticno vsak, ki je prisel tja malo drugacen razgovor.

Moj je bil tak, da se je okrog mene zbralo pet ljudi, mi zastavljalo vprasanja in na koncu se pogovor z vodjo oddelka in "kdaj lahko zacnes?"

Vse skupaj je bilo fertik v slabi uri.

tsh2 ::

IQ testi so popoln BS. Z njimi izmeriš sposobnost reševanja IQ testov in čisto nič drugega.


Potem je to, da je imel Einstein visok IQ, zgolj naključje?

res pa je, da lahko visok IQ pokvariš z drugimi slabimi lastnostmi: preveč kompliciraš, delaš preveč napak, si premalo siguren v sebe, nimaš izkušenj, se usmerjaš v napačne cilje itd. in zato lahko ne narediš neke naloge, ki ti jo služba da. iq test je samo test inteligence, ni test sposobnosti človeka.

Okapi ::

Potem je to, da je imel Einstein visok IQ, zgolj naključje?
V bistvu ja. Ker imaš na tisoče ljudi, ki imajo visok IQ, izmerjen s testi, v življenju pa niso naredili čisto nič pomembnega. In obratno, imaš Nobelove nagrajence, ki imajo na testih IQ čisto povprečne rezultate.

O.

thramos ::

Sej nihče ne trdi, da so IQ testi absolutni pokazatelji sposobnosti za delo. So le še eno od orodij za selekcijo med množico kandidatov.

kitzbrado ::

> Ker imaš na tisoče ljudi, ki imajo visok IQ, izmerjen s testi, v življenju pa niso naredili čisto nič pomembnega.

To bi se sicer strinjal...

>In obratno, imaš Nobelove nagrajence, ki imajo na testih IQ čisto povprečne rezultate.

...tole pa ze tezko verjamem. Ves za kak tak primer?

plavko61 ::

Mogoče bi morali testirati zraven IQ še socialno inteligenco.
Problem nastane ko imaš 100 pametnih samotarjev ki se ne morejo nič zmenit.

Tako pač razmišljam po par letih delovnih izkušenj, takšne probleme
ima večina firm ki se ukvarja z razvojem.
Dvakrat preberi, nato pa blekni...

kitzbrado ::

Pa mimogrede... IQ test sicer ne more biti absolutni pokazatelj, samo verjeto se vsi strinjate, da je korelacija uspesnosti in IQ-ja velika, tako da se mi taki testi (predvsem ob prvi zaposlitvi) ne zdijo tako zelo slaba ideja.

Gandalfar ::

amm, a mas kaksen pameten vir, ki to dokazuje? Zal ne vem IQ testa ljudi okoli sebe tako da dejansko ne morem sodit o tem. Ali ti ves IQ teste sodelavcev?

Red_Mamba ::

a pol če si član mensa si avtomatsko in pa maš uber plačo? :D
[st.slika https://img.shields.io/badge/Slo-Tech-green.svg test]
Linkedin >> http://goo.gl/839Aua
Mamba's Crypto & ICO's: https://t.me/joinchat/AAAAAExTkO4P4UDy0fIZdg

Red_Mamba ::

> Ker imaš na tisoče ljudi, ki imajo visok IQ, izmerjen s testi, v življenju pa niso naredili čisto nič pomembnega.

To bi se sicer strinjal...

>In obratno, imaš Nobelove nagrajence, ki imajo na testih IQ čisto povprečne rezultate.

...tole pa ze tezko verjamem. Ves za kak tak primer?


zato ker je za to potrebna ena fina reč ki se ji reče denar in če ga ne dobiš ne moreš razvit nekaj na novo
[st.slika https://img.shields.io/badge/Slo-Tech-green.svg test]
Linkedin >> http://goo.gl/839Aua
Mamba's Crypto & ICO's: https://t.me/joinchat/AAAAAExTkO4P4UDy0fIZdg

gruntfürmich ::

Pa mimogrede... IQ test sicer ne more biti absolutni pokazatelj, samo verjeto se vsi strinjate, da je korelacija uspesnosti in IQ-ja velika, tako da se mi taki testi (predvsem ob prvi zaposlitvi) ne zdijo tako zelo slaba ideja.


če se opredelim na poslovno uspešnost sem mnenja, da na to vpliva preveč drugih dejavnikov (pogum, trma, zaznavanje priložnosti, poznanstva, vztrajnost, čas, denar,...), da bi se s tem strinjal. v neki intenzivno raziskovalni/razvojni dejavnosti pa bi se že kar strinjal.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

black block ::

Prijateljski nasvet izogni se jih bonitetna ocena 1, lansko leto 8 to pove ogromno TO JIM SERVIRAJ NA RAZGOVORU he he oz.
1. A plača je v roku?
why serve in HEAVEN if you can rule in HELL

LeQuack ::

Ali pa v pogodbo napisat člen da se zamujena plača izplača z viskomimi obrestmi.
Quack !

Okapi ::

So le še eno od orodij za selekcijo med množico kandidatov.
Problem je, ker so slabo in zavajajoče orodje. Naredijo več škode kot koristi.

O.
«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Razgovor za službo in kadrovski odnos (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
20354686 (36801) Trubar
»

Kako najti delo?

Oddelek: Programiranje
389030 (7214) listje123
»

'talenti' na razgovorih za službo (strani: 1 2 )

Oddelek: Programiranje
6111973 (8339) Isotropic
»

Razgovor za službo - info/izkušnje/mnenja (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
13427002 (23096) IceIceBaby
»

Cena programerske ure

Oddelek: Izdelava spletišč
466133 (705) cahahopie

Več podobnih tem