» »

Razgovor za službo in kadrovski odnos

Razgovor za službo in kadrovski odnos

«
1
2 3
...
5

KraitPay ::

Da se malo zjočem.

Pred kratkim sem bil na enem razgovoru. Oglas napisan tako v superlativih. Pogodbo imajo s skoraj vsemi agencijami in head hunterji v njihovi okolici. Tako so najdli tudi mene (Linkedin).

Skratka; dogovorimo se za datum, uro. Zvem tudi za katero podjetje gre. Ker službe ne iščem, jo imam, sem pa vseeno pristal na razgovor, da vidim kaj mi lahko ponudijo. Neuradno od agencije izvem da imajo probleme s pridovitvijo kadrov, ker potrebujejo dodatne kadre, so se pač razširili.

Na razgovoru izvem, da bom moral dve osebni prepričati, da sem za njihovo firmo, nato pa sledijo še trije krogi ocenjevanj. Si mislim svoje, pristanem na pogoje in se začne sestanek.
Seveda me izprašujejo trije ljudje; dva kadrovnika in eden vodja oddelka v katerem bi delal. Tale zadnji; vodja oddelka, super človek, dejansko me je spreševal po izkušnjah, kaj znam, kako bi stvari reševal itd. Ostala dva sta imela prihološka vprašanja, ki nimajo nobene veze s službo. Vsi vemo o kakšnih vprašanjih je govora...

Stvar se je zelo obrnila, ko sem dobil vprašanje; če imam kakšno vpršanje za njih. Sem rekel "Seveda" in potegnil ven list z vprašanji. Zanimivo da na 3/4 vprašanj niso imeli odgovorov ali pa je šlo za kadrovsko/poslovno skrivnost.
Zanimiv mi je bil odgovor, na moje vprašanje; s kakšnimi tehničnimi težavami se trenutno srečujejo. Pa mi z veseljem povedo, da to ni tehnična težava, jim pa primankuje kadrov. Na vrašanje zakaj, razen plače, se vračajo nazaj na delovno mesto, niso imeli odgovora (razen vodja oddelka za programiranje). Je bilo kar nekaj kontradiktornih odgovorov.
Zanimiv sestanek, ki me ni prepričal; sem pa dobil občutek, zakaj jim primankuje kadrov. Je pa tole še en dober dokaz, kako lepo je priti pripravljen na razgovor, brez straha, da bi kaj pokvaru.

Kakšne pa so vaše izkušnje z razgovori - tiste smešne in ironične?

tony1 ::

Ne sekiraj se.

Daš roko in greš.

Trenutno smo v strašni konjunkturi, takšnih razmer ni bilo že ene 15 let, ljudi ki kaj znajo je pa grozno premalo. Ti samo korajžno pejt pogledat še v kakšno drugo firmo.

Čez čas človek butaste razgovore tako ali tako pozabi, zapomniš si tiste, ki so bili smiselni, ali pa pametne ljudi, ki so razgovor znali smiselno speljati, brez zajebavanja.

mujek ::

Bilo bi zanimivo, če napišeš spisek vprašanj, ki si jim postavil.

Moje izkušnje kažejo na to, da bi vsi zaposlili nekoga, ki obvlada 4 področja v nulo za povprečno plačo.

extr3m3 ::

Tudi jaz sem takoj pomislil le za katera vprašanja se gre..
o_O

kingsix ::

Jaz tudi vedno postavim nekaj vprašanj... Navadno to nekako zmede kadrovnike, medtem, ko se jih kake vodje oddelkov razveselijo in z veseljem vzpostavijo debato.

Frka je, ko imaš na prvem razgovoru le kadrovsko...

Unknown_001 ::

Moje izkušnje z razgovori pri kadrovnikih so obupne ker tam povečini delajo kreteni katere bi lahko učil kako se kravato zaveže.

Kadrovske službe so pogosto same sebi namen. Kandidate pa izbirajo po nekih idiotskih kriterijih kvazi psihoanaliz. Vse živo so me vprašali, če kwačkam, če pijem, če sem zadovoljen sam s sabo...
Pa kdo je tem kretenom dal šiht?

Kadarkoli sem prišel v kontakt s šefom direkt ali z vodjo(menedžerjem) oddelka... ljudje pa to je milina, ko se pogovarjaš s človekom, ki vsaj ve o čem se pogovarja. Debata o izkušnjah, znanjih, kakšna debata o strojnem parku,mnenja o prednostih slabostih, kakšne delovne principe sem uporabljal prej kakšne imajo oni... kako poteka organizacija, handshake in povabilo v firmo.

Človek, ki je kdaj resno delal in bil v stiku z delom v podjetju, te bo prebral kot knjigo če boš iskreno sodeloval in pokazal zanimanje.

Seveda imamo doma svojo dejavnost a delo v kakšni drugi panogi tudi ne škodi, da vidiš kako se dela drugod. Plus spoznaš kakšno področje ki si ga prej samo v teoriji obdelal. Daleč najboljš so obrtniki kjer šef živi za firmo in se ti je pripravljen tud posvetit in ti kaj pokazat... :D gre le malo bolj po domače.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

vostok_1 ::

Lol.

Podjetja tarnajo, da ni kadrov, na razgovorih pa testirajo kot, da bi rabli astronavta.
Seveda pa bog ne dej, da bi kakega novinca obdržali in ga inštruirali.

Wtf guys?
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

otago ::

Znanec, dokoncal studij prava. Zaposlen, relativno zadovoljen. Se prijavi za delo na tozilstvu. Kadrovska (tozilci oz. cel zbor)ga sprasuje vsa mogoca vprasanja, psiholoska, eticne dileme itd. Na koncu zastavi zboru vprasanje, kdaj je pricetek dela, v katerem razredu je delovno mesto (placa). Niso imeli odgovora. Bilo pred nekaj meseci. Saj ni cudno, da je sistem v k.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: otago ()

Unknown_001 ::

otago je izjavil:

Znanec, dokoncal studij prava. Zaposlen, relativno zadovoljen. Se prijavi za delo na tozilstvu. Kadrovska (tozilci oz. cel zbor)ga sprasuje vsa mogoca vprasanja, psiholoska, eticne dileme itd. Na koncu zastavi zboru vprasanje, kdaj je pricetek dela, v katerem razredu je delovno mesto (placa). Niso imeli odgovora. Bilo pred nekaj meseci. Saj ni cudno, da je sistem v k.


Saj pravim. Kadrovniki so ljudje ki so se šolal zato da bodo ljudi zajebaval v glavo. To je tisto ko FDVjevce profesorji fotrajo z debilizmi da "firme brez njih ne morejo".

Bollocks! Sam drek mešajo.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

TheBlueOne ::

mujek je izjavil:

Bilo bi zanimivo, če napišeš spisek vprašanj, ki si jim postavil.

Moje izkušnje kažejo na to, da bi vsi zaposlili nekoga, ki obvlada 4 področja v nulo za povprečno plačo.


Zaposlili z enim letom poskusne dobe na nekem minimumu, kasneje pa mozno napredovanje in stimulativno placilo. :)

OP, ali so ti dali vsaj odgovore okoli visine plance, vrste dela, odgovornosti...

The Player ::

najbolj sem si zapomnil iz nekega razgovota to, da sem za njihovo podjetje preveč obetaven in da si zaslužim delati v boljšem podjetju kot je njihovo LOL.

Na koncu so seveda izbrali drugega kandidata.

Sem mislil, da je cilj razgovorov ta, da dobijo najboljšega kandidata, ne pa da se ga otepajo.

joze67 ::

Najboljšega kandidata za delovno mesto. Ne absolutno najboljšega.

Recimo, si imel že tri take boljše od iskanega, in sedaj iščeš četrtega. Ker so trije odšli večjim izzivom naproti. Boš ponavljal do onemoglosti?

eric_cartman ::

Po mojem mnenju je največji dokaz za dobro in kvalitetno vzdušje v podjetju to, koliko zaposlenih pride in koliko odide.

Kar pa se tiče psihološkega testiranja, pa me dejansko zanima malo več. Kdor ga je imel, bi prosil če lahko pove kakšna so kaj vprašanja? Meni se namreč ravno približuje rok testiranja. Tako ali tako ne moreš bit pripravljen. Sem pa firbec kaj in kako.

KraitPay ::

Nekaj takšnih cvetk ki sem jih dobil je bilo; imate brata/sestro, s čim se ukvarjate v prostem času, kako se razumete z družino, kaj bi strorili če bi prišlo do nesoglasja med zaposlenimi in vodstvom, ste bili že v pretepu...teh se spomnem trenutno, je bilo pa tega kar nekaj.

Kar se tiče višine plače, so že takoj povedali da se bo o tem pogovarjalo šele po tretjem razgovoru. Itak nisem imel namena povedati nobene cifre, dokler oni ne ponudijo neke cifre. Sam sebi že ne bom v skledo pljuval.

Za vrsto dela, odgovornost, sem moral pa kar sam vprašati. Prav tako jim ni bilo vseeno, ko sem jih vprašal na kakšen način ocenjujejo novozaposlene in kako pogosto so sestanki znotraj projektnih skupin.
Sem povprašal malo naokoli o izobraževanjih, pa nekako prvi ni bil za to, pa ga je drugi dokaj hitro popravil, da za dobrobit firme/podjetja, ni nobenih težav. Yeah rigt...fantje uskladite se nooo :)

Me je mogoče rešilo ravno to, da sem prišel popolnoma brez strahu in sem dejansko spraševal tisto, kar me je tudi zanimalo za službo, brez neumnih vprašanj. Jih je verjetno malo presenetilo.

Drugače pa mi je všeč Akrapovičev pristop k iskanju dodatnega kadra (varilcev). Vsak ki pripelje varilca v firmo dobi 250€ nagrade.

Jirzy ::

Nasa firma ponuja zaposlenim nekaj kEUR, ce pripeljes programerja. Tistih 250EUR se mi ne zdi nek presezek, sploh, ker varilce zelo potrebujejo.

Drugace pa taksnih cvetk na razgovorih nisem imel. So mi pa enkrat iz ene firme odgovorili na moj mail, kjer sem se prijavil na delovno mesto po cca 9 mesecih. Takrat sem seveda ze nekaj casa imel novo sluzbo... :)

Floralys ::

KraitPay je izjavil:

Nekaj takšnih cvetk ki sem jih dobil je bilo; imate brata/sestro, kako se razumete z družino ...

http://www.pisrs.si/Pis.web/pregledPred...
6. člen
(1) Delodajalec mora iskalcu ali iskalki zaposlitve (v nadaljnjem besedilu: kandidatu) pri zaposlovanju ali delavcu v času trajanja delovnega razmerja in v zvezi s prenehanjem pogodbe o zaposlitvi zagotavljati enako obravnavo ne glede na narodnost, raso ali etnično poreklo, nacionalno in socialno poreklo, spol, barvo kože, zdravstveno stanje, invalidnost, vero ali prepričanje, starost, spolno usmerjenost, družinsko stanje, članstvo v sindikatu, premoženjsko stanje ali drugo osebno okoliščino v skladu s tem zakonom, predpisi o uresničevanju načela enakega obravnavanja in predpisi o enakih možnostih žensk in moških.

Phantomeye ::

Zadnjič sem bral oglas, ki je iskal zelo čudnega unicorna... nekoga, ki bi skrbel za marketing, grafično oblikovanje + cel kup drugih stvari in pazite to popravilo tiskalnikov. Za 900 bruto.

rozman ::

@Jirzy, vaša firma nekaj k€, Akrapovič 250€, če pa v Revoz v NM pripelješ nekoga za trak, dobiš pa 30€ nagrade :D

otago ::

@Jirzy
v vasi firmi bi se ze zaradi nagrade splacalo malce rotirati s kolegi.

kuall ::

lejga kako je iznajdljiv v napačno smer takoj

Unknown_001 ::

Phantomeye je izjavil:

Zadnjič sem bral oglas, ki je iskal zelo čudnega unicorna... nekoga, ki bi skrbel za marketing, grafično oblikovanje + cel kup drugih stvari in pazite to popravilo tiskalnikov. Za 900 bruto.


Wanna hear a secret? Delovno mesto je bilo že oddano preko vez in poznanstev. Razpis je zgolj bedna formalnost.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

blabla80 ::

Pri naši firmi (v nemčiji) je trenutno nagrada 5k eur brutto (prej je bila 2k bruto), če kanditat ki si ga pripeljal ostane po poteku poskusne dobe pol leta.
No .. do zdaj mi je že dvakrat uspelo pobrati ta 2keur.

Tako da če si v IT branži pa te mika delo v Nemčiji mi javi - rabimo od SAP, .NET, Java developerje, Sistemce, ...
Dodatnih 5k eur se ne bom branil :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: blabla80 ()

Phantomeye ::

Unknown_001 je izjavil:

Phantomeye je izjavil:

Zadnjič sem bral oglas, ki je iskal zelo čudnega unicorna... nekoga, ki bi skrbel za marketing, grafično oblikovanje + cel kup drugih stvari in pazite to popravilo tiskalnikov. Za 900 bruto.


Wanna hear a secret? Delovno mesto je bilo že oddano preko vez in poznanstev. Razpis je zgolj bedna formalnost.


ma ja, mi je bilo itak jasno. sej veze in poznanstva so čisto kul ... dokler službo dobi nekdo, ki je dejansko primeren zanjo.

Jirzy ::

otago je izjavil:

@Jirzy
v vasi firmi bi se ze zaradi nagrade splacalo malce rotirati s kolegi.

No, to prav zaradi te nagrade bi imel res slabo vest, ce bi pripeljal nekoga, ki se ne koncu ne bi prevec izkazal. Sicer je res, da ga ne bom zaposlil jaz, a vseeno.

TheBlueOne ::

otago je izjavil:

@Jirzy
v vasi firmi bi se ze zaradi nagrade splacalo malce rotirati s kolegi.


Ce bi bilo podjetje moje, niti ne bi pokazal kaksenga odpora. Ko bi dal odpoved, bi seveda med odpovednim rokom uvajal koga drugega, ko bi prisel nazaj pa bi tale drugi dobil tiste €, ti pa bi se moral sprijazniti z delovnimi mesti, ki so odprta, ce je se kaksno. Sej ves, da kaksnega odgovornega delovna mesta ti ne bi bilo mogoce ponuditi, ker ne bi resoniral najbolj zanesljiv, glede na to, da vsake pol leta kratko oddides. Bi pac na pol leta resitiral kariero. :)

Na koncu si poceni in zadovoljen, ker si preprican, da si shekal sistem. Volk sit in koza cela, ali kako ze. Take imajo vsi radi. ;)

Smurf ::

Osebno imam kar slabe izkusnje s slovenskimi "headhunterji". V 3/4 primerov koncamo pogovor po 2min, ko vprasam v kaksnem rangu place se pogovarjamo, kar mi ne morejo povedati, pogosto ne morejo povedati niti firme. V takem primeru se jim zahvalim, da ne izgubljamo casa drug z drugim.

feryz ::

To je pa domet pametnjakovičev na forumu.
Da vprašaš po višini plače in na podlagi tega ocenjuješ kvaliteto kadrovnikov.
Res je, se strinjam, skrajno glupi so. Ker vam že v štartu ne ponudijo 5000 jurjev plus, neto jasno. Samo stran od takih firm.

MIHAc27 ::

vostok_1 je izjavil:

Lol.

Podjetja tarnajo, da ni kadrov, na razgovorih pa testirajo kot, da bi rabli astronavta.
Seveda pa bog ne dej, da bi kakega novinca obdržali in ga inštruirali.

Wtf guys?


Nočejo ga učit, ker ga imajo namen plačevati minimalca ali malo več. Vsak pametni bi pobral izkušnje in potem odšel drugam.

Isotropic ::

če so tiste izkušnje kaj vredne...

KraitPay ::

Jap, nočejo učiti ker se jim ne splača. Itak sami vedo, da ko bo kader dobil malo izkušenj, da bo šel. Vzrok je vseeno, verjetno plača in odnosi. Da bi se potrudili da bi ostal, tisto pa pri nas žal ne gre.
Sam imam takšne izkušnje, da so kaj hitro zainteresirani za tebe, ko si najdeš dejansko že drugo službo in prideš dati odpoved. Takrat bi te pa na kolenih prosili da ostaneš.

Vse to je zato, ker se pustimo nategovati. Kot sem že omenil, v mojem primeru se za plačo nismo pogovarjali. So se pa pohvalili, da dajejo v tej regiji največje plače, povprečje 2450€. Pač oh in sploh. Ko je gospod hotel zadihati, sem hitro vskočil z vprašanjem, da če lahko zvem še standardni odklon plač, ker si s sredno vrednostjo ne morem kaj veliko pomagati. Dodal sem še, da bi bilo super imeti mediano s standardnim odklonom za lažje predstavljanje, ker imam težave s srednjo vrednosti.

So bili malo žalostni, odgovorili pa; da so to poslovne skrivnosti...Ne mi prodajat bučk prosim.

TheBlueOne ::

feryz je izjavil:

To je pa domet pametnjakovičev na forumu.
Da vprašaš po višini plače in na podlagi tega ocenjuješ kvaliteto kadrovnikov.
Res je, se strinjam, skrajno glupi so. Ker vam že v štartu ne ponudijo 5000 jurjev plus, neto jasno. Samo stran od takih firm.


Morebiti si spregledal, da OP ima sluzbo in so ga nasli na LinekdInu. Torej pricakujejo, da bodo nasli zaposlenega in mu ponudili nekaj fiktivnega, kvazi boljsega, on pa bo skakal od veselja? Meni se zdi cisto jasno, da bodo v taksnem primeru morali oni prej odpreti karte kot kandidat. Zame je OK tudi, ce vprasajo za kaksen denar je kdo pripravljen iti, vazno je, da se placa razcisti na zacetku.

Ko je bila "kriza" so se iskalci morali sprijazniti s tem, da jih je veliko in da so podjetja lahko izbircna, sedaj je pa situacija obratna in po mnenju nekaterih bi iskalci morali biti se vedno isto pokorni, ker ubogi so pac vedno delodajalci.

Wrop ::

Še dobro, da ti niso rekli, da moraš priti na poizkusno dobo 14 dni, kjer boš reševal probleme, potem pa bodo videli kako hitro se učiš in če te bodo zaposlili.

111111111111 ::

feryz je izjavil:

To je pa domet pametnjakovičev na forumu.
Da vprašaš po višini plače in na podlagi tega ocenjuješ kvaliteto kadrovnikov.
Res je, se strinjam, skrajno glupi so. Ker vam že v štartu ne ponudijo 5000 jurjev plus, neto jasno. Samo stran od takih firm.

Če ranga plače ne izvem na prvem razgovoru, se nimamo kaj pogovarjat. Če kadrovnik nima pooblastil razpravljati o plači, potem je to alarmni znak. Pa tudi zakaj bi hodil na 2-3 kroge, če se v rangu plače ne strinjaš.

Wrop je izjavil:

Še dobro, da ti niso rekli, da moraš priti na poizkusno dobo 14 dni, kjer boš reševal probleme, potem pa bodo videli kako hitro se učiš in če te bodo zaposlili.

Enkrat sem bil na takem razgovoru. Kadrovnica je pripomnila, da bom prvih 6 mesecev dobival 30% manj za uvajanje. Sem ji lepo povedal da iz tega ne bo nič, se vstal, v istem momentu je baba rekla da se lahko še vse zmenimo.

Poskušajo.

Zgodovina sprememb…

feryz ::

A ti res misliš, da ti bo nekdo ponudil super plačo le zato, ker ti trdiš, da si najboljši na svetu? Veliko sreče.
Ko menjaš službo, vedno štartaš na dnu. Vsaj logika tako veli. Na dnu v svojem rangu.

Smurf ::

feryz je izjavil:

To je pa domet pametnjakovičev na forumu.
Da vprašaš po višini plače in na podlagi tega ocenjuješ kvaliteto kadrovnikov.
Res je, se strinjam, skrajno glupi so. Ker vam že v štartu ne ponudijo 5000 jurjev plus, neto jasno. Samo stran od takih firm.

Na podlagi okvirne place sklepam za kaksno delovno mesto gre. Headhunterji na linkedinu vidijo moj CV, pri kateri firmi delam in kaksna je moja pozicija. Na podlagi tega bi lahko sklepali, da ravno zastonj ne bom hodil drugam.

feryz je izjavil:

A ti res misliš, da ti bo nekdo ponudil super plačo le zato, ker ti trdiš, da si najboljši na svetu? Veliko sreče.
Ko menjaš službo, vedno štartaš na dnu. Vsaj logika tako veli. Na dnu v svojem rangu.

No najboljsi nasvetu ne, definitivno pa v vrhnjih nekaj %. Se na nobenem razgovoru nisem dobil ponudbe, kjer bi moral zaceti na dnu (v bistvu ne poznam nikjer taksne prakse).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Smurf ()

KraitPay ::

Nihče ne trdi zase da je najboljši na svetu. Zato pa obstaja 6 mesečni rok, kjer dobiš plačo kot je treba in za katero se tudi trudiš zato da ostaneš. Ne pa neke 30% manj, pa preizkusna doba pa ne vem kakšne bučke še uporabljajo.

Ker dejansko se vidi kako izbirajo kandidate, da bi za malo imeli veliko. Zato se toliko čaka na to, ali si pravi ali ne, je potrebno najprej vse čez sito spustit, da najdejo tistega, ki je pripravljen delo opravljati za minimalen denar. Optimizacija firme :)

Stari89 ::

Tudi mene je par tednov nazaj kontaktirala neka kadrovska posrednica preko LinkedIn. Čeprav že imam soliden šiht, oprezam za boljšimi priložnostmi. Na sestanek sem tako prišel brez nekih pričakovanj, pač zainteresiran v potencialno ponudbo. Spraševala me je razne reči, od izobrazbe, izkušenj, do pričakovanja plače in tako naprej, nič nestandardnega. Nato sem začel spraševat jaz; O firmi mi ni znala povedat praktično nič, o delovnem mestu še manj, niti ni znala naštet tehnologij, ki se uporabljajo. Glede plače je znala povedat le, da njihova delovna mesta rangirajo od 1000€ do 5000€ bruto. Ma nemoj. Znala je povedat še kakšen je kadrovski proces te firme (še dva razgovora, nato pa polovica delovnega dne, da se spoznaš z ekipo in preveriš, če smo tehnično in osebnostno kompatibilni, pretty standard stuff).
Kakorkoli, tole me ni zmotilo, saj razumem proces; Firmin tehnični vodja rabi razvijalca z znanjem nekih tehnologij. Zahtevo v dolžini SMS sporočila pošlje kadrovski posrednici, ona pa se mora iz tega znajt in posredovat kandidate nazaj.
Bolj me je zmotilo to, da je v trenutku, ko je izvedela, da nisem brezposeln in da iščem boljše priložnosti, totalno spremenila odnos iz "zainteresirani smo zate" v "kaj mi kratiš čas". Začela mi je nabijat izjave "Malo prespi na tem in nas pokliči čez dan ali dva, če si še vedno zainteresiran." Takoj sem ji povedal, da sem 100% zainteresiran in pripravljen it skozi celoten kadrovski proces in da se bom dokončno odločil, ko bom imel dejansko pogodbo na mizi. Očitno ji to ni bilo dovolj, saj sem dobil občutek, da hoče iz mojih ust slišat: "Takoj bom prekinil pogodbo s trenutnim podjetjem, da lovim morebitno priložnost v drugem podjetju brez informacije o okvirni plači in delovnih pogojih." Pajade. Njej se ne da ukvarjat s kandidatom, ker ima manjšo šanso za svojo provizijo.
Naslednji dan sem ji napisal vljuden mejl, da nisem več zainteresiran, 5 minut kasneje pa vlogo in CV direkt na podjetje. Predvidevam, da vlogo posredujejo njej, saj od njih nisem več slišal. :D Morda sem se zafrknil, kdo bi vedel.
LP

jype ::

Veliko bolje je kadre vnaprej temeljito testirati, kot se pozneje ukvarjati z odpuščanjem.

Intervju, kot ga opisuje OP, seveda ni nobeno temeljito testiranje, ampak zgolj običajna praksa v podjetjih, kjer kadrovski službi zelo primanjkuje izkušenj.

TheBlueOne ::

feryz je izjavil:

A ti res misliš, da ti bo nekdo ponudil super plačo le zato, ker ti trdiš, da si najboljši na svetu? Veliko sreče.
Ko menjaš službo, vedno štartaš na dnu. Vsaj logika tako veli. Na dnu v svojem rangu.


Pravzaprav seveda lahko ponudi relano placo za delovno mesto, ki ga ponuja, se posebej ko k temu dodas CV, kjer so jasne izkusnje, kaksno priporocilo ipd.

Imas neko tipicno retoriko najslabsih delodajalcev. Ko kandidato hoce vedeti za placo reces "kaj ti kar 100.000€ ponudim", ce se kdo pogaja predvidevas, da misli, da je najboljsi na svetu, ce pa kdo hoce menjati, pa strasis, da bo padel na zacetek.

HR in sodelavci s katerimi se pogovarjas morajo imeti vsaj malo znanja in intuicije in seveda lahko sodijo kje je komu mesto. Ce miselis, da je HR samo zato, da vnese podatke, potem jih pac ne bi nikjer potrebovali.

Mimogrede, tako veli tvoja logika, ki niti ni logika, ker je dejstvo, da karierno najbolj napredujejo tisti, ki sluzbe menjajo. Jaz sem z vsako menjavo profitiral in v ca. petih letih prehitel vse, ki so bili kdaj moji sodelavci in se drzijo enega podjetja.

njyngs ::

feryz je izjavil:

A ti res misliš, da ti bo nekdo ponudil super plačo le zato, ker ti trdiš, da si najboljši na svetu? Veliko sreče.
Ko menjaš službo, vedno štartaš na dnu. Vsaj logika tako veli. Na dnu v svojem rangu.

Ja, če si hlapec res začneš na dnu. Pa če nimaš službe. Al pa v takem podjetju, kjer nočejo, da zaposleni napreduje.

Wrop ::

feryz je izjavil:

A ti res misliš, da ti bo nekdo ponudil super plačo le zato, ker ti trdiš, da si najboljši na svetu? Veliko sreče.
Ko menjaš službo, vedno štartaš na dnu. Vsaj logika tako veli. Na dnu v svojem rangu.


Na dnu začneš, ko imaš 0 delovnih dni izkušenj. Ponavadi na dnu začnejo študentje brez izkušenj, ki iščejo prvo zaposlitev. Pa še ti ne vedno.
Zakaj bi kdo, ki ima 5+ let delovnih izkušenj, sprejel 30 % nižjo plačo za prvih 6 mesecev? Mogoče, če bi še vedno to zneslo več kot jo je imel prej.

feryz ::

Zato ker ostali, na primerljivih delovnih mestih, že leta gradijo firmo, da lahko vi, ki imate odlične službe, le te zamenjate za boljše.

Zanimivo je, da pričakujete v drugih firmah, ki ponujajo primerljiva dela in usluge, kot je vaša trenutna, boljšo plačo zase.
Morate se namreč vprašati, zakaj vam trenutna firma tega ne omogoča. Ker vi, s svojim delom, ne prinašate dovolj dodane vrednosti? In se želite šlepati na račun boljših?

blabla80 ::

feryz je izjavil:

A ti res misliš, da ti bo nekdo ponudil super plačo le zato, ker ti trdiš, da si najboljši na svetu? Veliko sreče.
Ko menjaš službo, vedno štartaš na dnu. Vsaj logika tako veli. Na dnu v svojem rangu.


Vse je stvar časa in denarja.

Vkolikor službe nimaš potem nimaš časa in vzameš tisto kar ti je pač ponujeno.
Če pa službo imaš se ti ne mudi ... in potem TI postavljaš pogoje - "prepričajte me, zakaj naj pustim službo kje se sicer vredu počutim in mi nič ne manjka - in naj pridem k vam"
V tem primeru ne štartaš na dnu, temveč se pogovarjaš vedno o stopnički više kot v trenutni službo, tako po plači kot eventuelno po poziciji v firmi.

Vkolikor ti je v trenutni službi totalno bad, moraš pač igrati da si zadovoljen (se pravi - zgoraj opisani scenarij) - ker čim potencialni delodajalec prebere da iščeš delo iz nuje - ve, da te lahko pri plači stisne / ponudi manj.

Ker vsak dober kader bo plačo menjal zgolj, če ima od tega kaj več - menjat službo za isto plačo, z rizikom da boš eventuelno prišel v totalno zanič okolico ... ni vredna rizika.

"Ko menjaš službo vedno štartaš na dnu" ... jep .. the only way is up - tudi z plačo. Štartaš na dnu, ki pa mora biti vsaj v osnovi vsaj toliko više (od tega kar imaš sedaj) da se ti splača menjat.

imagodei ::

jype je izjavil:

Veliko bolje je kadre vnaprej temeljito testirati, kot se pozneje ukvarjati z odpuščanjem.

Ne vem, če se v celoti strinjam. Za večja podjetja, ki si daljši proces izbire in stroške outsourcanja celotnega procesa izbora kandidata lahko privoščijo - morda. Za večino slovenskih podjetij pa je to budalaština.

Poznamo institut zaposlitve za določen čas, ali pa poskusno dobo. Se ni treba ukvarjat z odpuščanjem. Trdim, da so primeri, kjer kadrovska služba + šef oddelka in nekdo iz konkretnega področja dela lahko v enem letu najdejo zadosti dobrega delavca za manj stroškov (neposrednih in posrednih), kot pa če zadevo predaš headhunterjem, ki potem 9 mesecev opravljajo razgovore s celo vojsko kandidatov, jih 3x testirajo, nato pa 3 najboljše pošljejo še na končni razgovor v podjetje...

Poznam sceno v enem podjetju, iščejo primernega kandidata dejansko že leta. Poleg očitnega razloga v tem, da niso pripravljeni ponuditi dovolj visoke plače (lahko pa že leta dolgo plačujejo Manpowerju), podjetje že ves ta čas trpi zaradi kadrovske podhranjenosti, projekti se premikajo počasi, ni zagotovljenega prenosa znanja (kaj če katerega od zaposlenih zbije avtobus, zadane na lotu in čez noč prenese stalno prebivališče v Cancun, dobi boljši šiht?) - vse te stvari stanejo peneze, a jih nihče (beri: redkokdo) ne vkalkulira v stroške/izgube, ki so povezane z iskanjem kadra.

V roku 1 leta lahko firma za 3 mesece poskusno zaposli najmanj 4 ljudi, morebiti celo več, če bi zaposlovali po 2 hkrati in po preteku preskusne dobe obdržali samo najboljšega. Vsaj v omenjenem podjetju bi bil to bistveno cenejši način iskanja, kot pa cel proces preko headhunterjev, na koncu pa po pol leta prebiranja zadeva pade na tako osnovni stvari kot je plača ali kakšna druga "malenkost".
- Hoc est qui sumus -

jype ::

Saj poizkusna doba je del tega, ampak to je lahko že precej drago.

blabla80 ::

feryz je izjavil:

Zato ker ostali, na primerljivih delovnih mestih, že leta gradijo firmo, da lahko vi, ki imate odlične službe, le te zamenjate za boljše.

Zanimivo je, da pričakujete v drugih firmah, ki ponujajo primerljiva dela in usluge, kot je vaša trenutna, boljšo plačo zase.
Morate se namreč vprašati, zakaj vam trenutna firma tega ne omogoča. Ker vi, s svojim delom, ne prinašate dovolj dodane vrednosti? In se želite šlepati na račun boljših?


kaj pa če si ravno ti "ta boljši" in se firma šlepa na tebi s tem da ti ne nudi plačo ki je primerna dodani vrednosti ki jo prinašaš ?
Za kaj bi vztrajal nekje, kjer te ne cenijo in te držijo na minimalcu, ko pa imaš možnost iti kam kjer ti nudijo boljše pogoje ?

Čim večje bo pomanjkanje delovne sile, tem manj se bo dalo ljudi izkoriščat, namesto da se jim nudi ustrezne pogoje.
Zakaj bi se samo lastnik moral peljati z BMWjem, zaposleni pa z Yugoti.

Delodajalec mora delavcu nuditi take pogoje da delavec niti ne pride na idejo o tem da bi gledal za drugo službo - ker čim začne gledat okrog in najde kaj zanimivega - je trenutni delodajalec že izgubil (vsaj v veliki večini primerov je tako).

imagodei ::

KraitPay je izjavil:

Kar se tiče višine plače, so že takoj povedali da se bo o tem pogovarjalo šele po tretjem razgovoru. Itak nisem imel namena povedati nobene cifre, dokler oni ne ponudijo neke cifre. Sam sebi že ne bom v skledo pljuval.

Hm, jaz ne želim vedet za točno cifro, do zadnje decimalke. Pričakujem pa, da mi bodo na prvem razgovoru lahko povedali, o kakšnem rangu plače govorimo. Če je govora o neto plači, pričakujem, da mi bodo znali odgovoriti, ali se pogovarjamo o plači do 900 €, med 900 in 1.200 EUR, med 1.200 in 1.500, nad 1.500? Če nekdo išče službo, kjer bo domov nesel vsaj 1.400 €, potem je malo debilno, da mu bodo šele po tretjem razgovoru razkrili, da so oni pripravljeni ponuditi max 1.100 €. Izguba kandidatovega časa in časa firme.
- Hoc est qui sumus -

imagodei ::

jype je izjavil:

Saj poizkusna doba je del tega, ampak to je lahko že precej drago.

Headhunterji so pa zastonj?

Še enkrat, seveda razumem, da iskanje kadrov outsourca firma s 300+ zaposlenimi. Nimam pa pojma, kakšno korist ima od tega firma s 50 zaposlenimi? Kjer se praktično cel kolektiv med sabo zelo dobro pozna, kjer se lahko kadrovnik, vodja razvoja in nek on-hands razvojnik usedejo skupaj s kandidatom in se pogovorijo o konkretnih zadevah?
- Hoc est qui sumus -

Barbarpapa2 ::

Pozdrav

Mogoče se outsorca tudi zaradi tega, ker potem headhunterji naredijo tisto neprijetno filtracijo med kandidati. Gre za filtracijo po karakteristikah, ki jih v razpisu ne smeš objaviti ali pa ni "politično korektno" da jih objaviš. Sem imel pred pol leta pri eni taki headhunter firmi po razgovoru še dodaten, off the record razgovor s človekom, ki je naredil intervju z menuj. Povedal mi je, da jim firme direktno povedo, kogar nočejo. Se pravi starejši (ali mlajši) od določene starosti, žensk z malimi otroki ali takimi, ki imajo v kratkem v planu naraščaj in vse druge potencialno za javnost in podobo firme neprijetne zadeve. Pri tem pa delodajalec lepo ostaja skrit in si na ta način "čuva obraz"...

LP

Jože

xardas ::

No ja, pogovor z eno kadrovnico, bivšo članico foxy teens, je bil zanimiv. :)
«
1
2 3
...
5


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Dobra vprasanja za novo delovno mesto (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8112089 (8413) Invictus
»

Smešni oglasi zavoda za zaposlovanje (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
15636591 (29002) Vitez
»

Kaj vam je najbolj pomembno na delovnem mestu? (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Problemi človeštva
17429482 (25694) videc
»

Jamranje (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
699069 (6571) ZLOky

Več podobnih tem