» »

Obvarujte svojo zasebnost na Facebooku

Obvarujte svojo zasebnost na Facebooku

Kdo me lahko najde

Ars Technica - Spričo vsesplošne razširjenosti strani za socialno mreženje, kot sta Facebook in MySpace, velja vsake toliko časa ponoviti nekaj nasvetov, kako ohraniti določeno mero zasebnosti, ne da bi se zaradi tega morali povsem odpovedati njihovi uporabi. Ker imajo internet in razni cachi slonovski spomin, se hitro utegne zgoditi, da nekdaj povsem neškodljive fotografije, komentarji ali videoposnetke postanejo hudo nezaželene. Na ArsTechnici so na kratko povzeli najpomembnejše funkcije, ki jih ima Facebook in omogočajo zaščito zasebnosti, a jih uporabniki premalo poznajo.

Prva stvar, ki jo velja urediti, je svoje prijatelje dodatno razparcelirati na podskupine. Nato je smiselno omejiti dostop do osebnih podatkov v svojem profilu, kjer lahko poimensko nastavimo, kdo jih lahko pregleduje in kdo ne. Podobno lahko vidnost določenih rubrik nastavimo pri praktično vseh aplikacijah, tudi kdo nas najde pri iskanju itn. Vsekakor kopica uporabnih nasvetov, če so slučajno med vašimi prijatelji na Facebooku vaš šef, sostanovalec in starši.

26 komentarjev

win64 ::

Nato je smiselno omejiti dostop do osebnih podatkov v svojem profilu

Najbolj smiselno je NE objavljati osebnih podatkov...

Se pa popolnoma strinjam s prvim komentarjem ;)

DOOM_er ::

ask me if I care :|
Robots will steal your job. But that's OK

carot3 ::

Samo res fuck the fakebook. Kako se da sploh to narediti, oziroma ali je sploh opcija, da se skrije prijatelje tudi pred priajtelji? Aja, kaj najboljse, da se lepo da vse podskupine :sosolci, dilerji, xxx, itd... Se malo pa bote dali se prstne odtise na facebook, tko, da bo postal FINGERBOOK, samo se COCKBOOK se manjkaja.

Matako ::

Meni je predvsem neverjetno kako povprečen folk rad daje podatke, uploada vse živo o sebi, downloada razne debilne aplikacije - skratka, prav prosijo da jih kdo nategne, ko pa končno jih pa vreščanje, zakaj ni več zaščite in opozoril.
/\/\.K.

[D]emon ::

Ce bi meni sef (tako ali drugace) rekel, naj ga dodam na FB, bi ga poslal k vragu. Dovolj gnilo je bilo ze to, da so na enem od mojih razgovorov za zaposlitev kot pogoj zaposlitve zahtevali MSN acc. :\

d0rK ::

Bi rekel da je clanek podoben a slabsi od tega.

karagoth ::

Zaščita javno objavljenih podatkov... pa kir del jim ni jasn.
Kaj bo naslednje, kako plavati brez da se zmočiš?

Relanium ::

hah, ste pa res eni proti-facebookarji na slo-techu.
Sj kdo pravi da je treba vsako pasjo dlako gor dat?
1 al pa 2 slike, pa kaj mal napišeš pa je (ja in pa seveda dost frendov pa dobrih pičk k ti vsakodnevno pišejo na zid :) -> zdaj če jih sploh maš),
če pa kdo hoče si ga pa tak zdrka ob tistih dveh slikah, ka mu morš :)

Ziga Dolhar ::

Zaželjena je argumentirana debata.
https://dolhar.si/

JurijTurnsek ::

Mislim, da bi bilo bolje več novic namenit konkretnim exploitom teh osebnih informacij. Nekako se mi zdi, da informacije, ki jih na spletu objavi povprečen človek, še ne pomenijo krajo identitete oz. krajo premoženja itd., saj bi na enak način lahko vsi prevzeli identiteto polno slavnih ljudi s pomočjo wikipedije...

Če pa tvojo sliko pijančevanja vidi kdo, ki je ne bi smel, pa je to res še najmanjši problem oz. problem ni v sliki, ampak je v tebi.
http://www.slatnaskejta.com

morbo ::

Heh, ironija na pohodu. Kako omejiti dostop do osebnih podatkov, na servisu ki je v prvi vrsti namenjen njih objavi. Itak pa če je človek debil mu ne bodo pomagale nobene napredne nastavitve in varnostni prijemi. (sploh ker taki ponavadi niti ne vedo zanje)

Eupatrides ::

Support to KoRnholio8. Respect

Drugač pa problema jaz ne vidim v takšnem smislu kot je opisan v članku, pač pa bolj ta da so tvoji prijatli nekdo, ki jih sploh ne poznaš in bi utegnili zbirati informacije o tebi, le te koristijo naprimer v pogajanjih (uporaba primerne artikulacije, predvidevanje odziva, stanje emocij ...).

lp, eupatrides

ikeman ::

hm.. moja izkušnja:
1. naredil FB account
2. poklikal 40 frendov ... (ostali so mene)
3. uploadal svoj avatar
4. instaliral plugin z Pidgin IM
5. to je to...

važna je veza.. ostalo so itak..

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ikeman ()

RuskiSnajper ::

bmk za fejzbuk itak niam nic gor razen farmiville spilam :P

demon#666 ::

Sabertooth Z87|4670K|8GB|840 PRO 256GB|
R9 270X WindForce|Seasonic 660|Define R3

Spc ::

pa kaki facebook.
Pride mimo tebe en hacker pa ti lepo naskenira RFID iz osebne / potnega lista pa ima 100x več podatkov - še prstni odtis pa se noben zaradi tega ne sekira.
:D

Privacy is dead! get over it.
http://www.youtube.com/watch?v=Vsxxsrn2Tfs
 

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Spc ()

techfreak :) ::

Privacy is dead! get over it.

Ta video je bil že nekajkrat postan med novicami ... verjetno zdaj že vsi vemo, da zasebnost ne obstaja.

mtosev ::

ce mas Fb verjetno ne mislis o zasebnosti :D
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Spock83 ::

Ce bi meni sef (tako ali drugace) rekel, naj ga dodam na FB, bi ga poslal k vragu. Dovolj gnilo je bilo ze to, da so na enem od mojih razgovorov za zaposlitev kot pogoj zaposlitve zahtevali MSN acc. :\


Narediš acc. za službo posebej in ne uporabljaš :D

jernejk90 ::

to kar tu svetujejo je če imaš slike naložene sam. kaj pa če ima tvojo sliko naloženo kdo drug, potem vso to nadzorovanje odpade..

Dzombic ::

Facebook... raj za policijo

[D]emon ::


to kar tu svetujejo je če imaš slike naložene sam. kaj pa če ima tvojo sliko naloženo kdo drug, potem vso to nadzorovanje odpade..


Pod privacy settings lahko izklopis prikaz slik in videoposnetkov v katerih si potagan.

CleanPower ::

dobr oznako oz tag lahko itak odstraniš, ampak slika je še vedno na netu samo ni na tvoji strani. js tut pravm jebeš zasebnost

Ciklamen ::

Uporabljam facefuck (fejsbuk) ampak ne za to da bi zdaj bil "in" in ker je to popularno, pač pa dosti folka je gor, vse se da lepo na hitro zmenit in tudi poker je zelo dober gor :D

Glede tega mi je pa res da malo vseeno, če kdo vidi moje podatke, saj ne nazadnje delaš to tudi na lastno odgovornost ko vstavljaš not podatke (jih ni potrebno, narediš pa to sam rad).
- End of the Post ->

techfreak :) ::

Uporabljam facefuck (fejsbuk) ampak ne za to da bi zdaj bil "in" in ker je to popularno, pač pa dosti folka je gor, vse se da lepo na hitro zmenit in tudi poker je zelo dober gor :D

PartyPoker?

CaqKa ::

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: CaqKa ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ušli osebni podatki 267 milijonov uporabnikov Facebooka

Oddelek: Novice / Zasebnost
356653 (4545) vostok_1
»

Facebook z rekodnim dobičkom

Oddelek: Novice / Rezultati
4019317 (14912) alexz
»

Švicarsko sodišče terja anonimizacijo posnetkov za Google Street View

Oddelek: Novice / Zasebnost
4212637 (11688) Pyr0Beast
»

Zasebnost na Facebooku se krči

Oddelek: Novice / Zasebnost
339702 (8055) nodrim
»

Facebookova nova storitev odstira vašo zasebnost

Oddelek: Novice / Zasebnost
388853 (5940) Manu

Več podobnih tem