» »

Humanitarne mirovne operacije

Humanitarne mirovne operacije

Primoz ::

Zanima me, če se kdo tukaj spomni kakršnegakoli vojaškega posega kadarkoli v zgodovini, ki bi bil izveden iz "čiste dobrote". Torej... odrešitev zatiranega naroda (ipd..) in ne zaradi lastnih sebičnih interesov.
There can be no real freedom without the freedom to fail.
  • spremenil: Primoz ()

TheJack ::

Mislim, da stvari ne morejo biti tako črnobele. Največkrat gre res za (izključno) lastne interese, včasih pa tudi za kombinacijo obojega (pomoč+lastni interesi). Popolnoma 'nesebičnih' vojaških akcij pa po mojem ni bilo, vsaj jaz ne vem zanje. Nekako najbližje temu (oz. ravno to mi je sedajle padlo na pamet) se mi zdi ameriška vojaška pomoč Evropi v boju proti nacistični Nemčiji. Da so imeli Američani tudi lastne interese zadaj, je jasno. Da so imeli od vojne ekonomske in politične koristi, tudi. Po drugi strani pa bi bilo grdo reči, da so so se Američani tega lotili izključno zaradi lastnih sebičnih interesov.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: TheJack ()

madmitch ::

TheJack, pri američanih ne bodi tako siguren. Tudi Marshalova pomoč je bila še kako egoistična. Edini način za kasiranje vojne škode je bila pomoč gospodarstvu nemčije, seveda po volji in okusu srčno dobrih američanov.

Vojaškega posega iz čiste dobrote do ubogega naroda NI, vsaj novo orožje je treba izprobati in porabiti stare zaloge.
Največkrat so takšne akcije le izgovor za uveljavjanje volje tistega, ki "pomaga" z vojsko na področju sporov. Še večkrat so takšne akcije tako ali tako izsiljene.
Tudi humanitarne akcije se na žalost vse prevečkrat izkoriščajo preko lokalnih skorumpiranih veljakov za vstvarjanje novih trenj in nasprotij.
Malo pomislite, kaj je ameriški administraciji prinesel 11 oktober, to je bilo za njih kod božično darilo. Ojačali so nacionalno zavest, dvignili proizvodnjo v vojaški industriji (ki je bila pred tem, mimogrede na psu) kar je odprlo ogromno delovnih mest. Poleg tega pa so pozornost ljudi usmerili stran od notranjih problemov. Da ne govorimo o tem, da bodo pod krinko varovanja demokracije (lepo vas prosim, kakšna demokracija, v ameriki imajo trenutno tehnokracijo ekspertov) ustvarili paniko in beg $$$ nazaj v USA.
Na žalost se vse konča pri mrtvih predcednikih na zeleni podlagi in s floskulo "in god we trust"
Nobody is perfect, my name is Nob Ody

DavidJ ::

madmitch: 11. september :))

hm.. kaj pa zacetek ww2? ko sta se ang in fra takoj postavili na stran okupirane poljske.. najbrz zato, ker sta se tudi sami bali nemcev... kwa pa vem.. sam ugibamo lahko :)
"Do, or do not. There is no 'try'. "
- Yoda ('The Empire Strikes Back')

Primoz ::

sudete so jim mirno dal... :))
Mir našega časa... bla bla bla ipd?...
There can be no real freedom without the freedom to fail.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Primoz ()

Thomas ::

Nikoli v zgodovini človeštva, nobeno podjetje ni bilo povsem altruistično. To je po definiciji tako. Tautologija. Niti mati povsem nesebično ne doji otroka, pač pa je to v veliko korist njenih genov. Da o oboroženih intervencijah niti ne govorimo.

Vendar ni stopnja "altruizma" bistvena. Bistvena je količina dobrega (minus slabega), ki jo neko dejanje naredi, povzroči. Pa naj bo še tako (ne)egoistično mišljeno in zastavljeno. To ni več pomembno.

Po njih sadovih - ne namenih - jih boste spoznali.

;)

Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

madmitch ::

Thomas - ravno to razmerje je po moje vse bolj uprašljivo. In cilji ne smejo vedno opravičevati sredstev, kajti s tem se opravičuje vse preveč dejanj, tako priljubljene collateral damages je še najmanj.

11 September, seveda, mea culpa, mea maxima culpa.
Nobody is perfect, my name is Nob Ody

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: madmitch ()

Thomas ::

Jah, kolateralna škoda se pač odšteje od dobrega, ki si ga naredil. :)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Ikarus ::

Se strinjam z TheJackom in Thomasom.

Primož, tvoje vprašanje je naivno. Že Andersenove pravljice so korak naprej, pa so še vedno "le" pravljice.

Primoz ::

Ni naivno... samo sem mislil, da sem samo jaz tako butast, da ne vidim "človekoljubja"... pa vprašanje NI omejeno na novejšo zgodovino... primer je lahko od KADARKOLI.
There can be no real freedom without the freedom to fail.

Ziga Dolhar ::

Zelo zelo verjamem, da ne moremo govort o kakršnemkoli dejanju, kjer ne bi bili prisotni 'motivi'.

"Pomoč" nekemu narodu se pač vedno tdi obrestuje... Pač če nekdo nekomu nekaj pomaga, od tega NEKAJ ima. Nekaj. Karkoli. Karkoli kar pač želi oz. mu kadarkoli odgovarja.

Gandalfar ::

morda malo biblicno ampak .. odhod judov iz egipta? Itaq so ze verjeli v boga. On pa jih je potem odresil .. ;-)

madmitch ::

Primoz: OK, kadarkoli!?
Križarski pohodi v bran groba Jezusovega.
Pomoč neukim v iskanju "pravega boga".
Reševanje ljudi pred čarovnicami....
Takih "humanitarnih primerov je v zgodovini nebroj, vendar bolj ko greš s časom nazaj, bolj opažaš, ad je vse skupaj vedno le daj-dam, enkrat manj, največkrat pa bolj.
Pojdimo dalje: Koreja, Vietnam, Konec I in II vojne v evropi, Avganistan, Kuba, Kambodja, Južna in Centralna Amerika...

Poglej pri sebi, darilo daš nekomu, zakaj; dve možnosti: da ti tisti, ki mu darilo gre ne zameri in jih ne poslušaš (mama, punca...) ali pač zgolj zato da osebo razveseliš in kaj imaš ti od tega, zadovoljstvo dajanja in izkazovanja nekega čustva. Torej si sebičen že sam po sebi, kakor vsi ostali. Tako pač je.
Vse je daj - dam, že prijateljstvo temelji na tem, kaj ne bo svetovna politika.
Nobody is perfect, my name is Nob Ody

TESKAn ::

Gandalf: vera je pogoj za obstoj boga, brez vere pa ga ni - torej je bilo bogu v interesu, da naredi kak 'čudež', da bo čim več ljudi verjelo vanj -> bo imel večje možnosti za obstoj:).

Jah, prihajam do spoznanja, da je vsako dejanje nekako sebično - ali ga narediš zato, da ne boš imel problemov ali pa zaradi lastne koristi.
Vendar me pa en primer moti:
Če podariš xyz $$ humanitarnemu društvu, katerega oglas si videl v časopisu/na televiziji. Se to lahko kvalificira za popolnoma humanitarno? Namreč nimaš nobene koristi od tega, kvečjemu izgubo...
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

Sergio ::

primož sprašuje o vojaških posegih :D
Tako grem jaz, tako gre vsak, kdor čuti cilj v daljavi:
če usoda ustavi mu korak,
on se ji zoperstavi.

TESKAn ::

Vojaške operacije? Te ne morejo biti. Vojska stane in če investiraš v nekaj, se boš prekleto prepričal, da boš imel korist od tega.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

Ziga Dolhar ::

Teskan: človek je 'sebičen' že po naravi oz. vzgoji. To zanikat se mi zdi bedasto.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Venezuela

Oddelek: Loža
232275 (567) VladarP
»

Just Anti-Social (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
17922260 (19361) Thomas
»

Prerok Chenney (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Problemi človeštva
1117151 (5015) donfilipo
»

Washington Post o Sloveniji (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
1305957 (4419) Keyser Soze

Več podobnih tem