» »

Ponujanje storitve (fizična oseba)

Ponujanje storitve (fizična oseba)

peter74 ::

Pozdravljeni.

Imam eno "podjetniško/pravno/davčno" vprašanje :)

Za neko plačilo bi rad ponujal neko storitev uporabnikom iz celega sveta. Rad bi, da je vse skupaj v skladu z zakoni in pravili (plačeval bi torej nek davek). Ideja je, da bi uporabniki plačevali za storitev preko PayPal-a.

Zdaj pa nekaj vprašanj:

  • ali lahko to delam kot fizična oseba (brez da bi odpiral s.p. ali d.o.o., davek bi plačal pri odmeri dohodnine [btw, sem tudi zaposlen v nekem podjetju, kjer normalno plačujem vse prispevke])?

  • predviden obsega prometa 10.000 EUR/leto (nekih velikih stroškov s ponujanjem storitve ne bi imel)

  • ali bi moral za to izdajati račune uporabnikom?

  • na koga se še obrniti za dodatne informacije?


Prosim za čim več informacij (mogoče kdo že dela kaj podobnega).

Če bi zadeva zaživela bi nato kasneje razmislil o kakšnem s.p. ali d.o.o. (še posebej če bi bilo to finančno bolj ugodno kot za fizično osebo).

Upam, da mi bo kdo pomagal s kakšnim nasvetom.

IceIceBaby ::

Rabiš neko obliko podjetja, če nočeš komplicirat. Glede na to, da si že zaposlen in, da promet 10k letno niti ni zanemarljiv je najbolj enostavno, če odpreš s.p.

Ker si redno zaposlen si zavarovan že iz tega naslova zato bodo stroški za s.p. cca 30€/mesec (t.i. popoldanski s.p., ki je sicer popolnoma enak navadnemu s.p.).

Jaz bi na tvojem mestu idejo preizkusil na črno. Enostavno začneš delati, odpreš paypal račun in nanj prejemaš plačila strank. Če se po mesecu ali dveh izkaže, da ideja funkcionira enostavno odpreš s.p. in delaš naprej.

peter74 ::

kst, zelo se ti zahvaljujem za nasvet.

Vprašal bi še par zadev (ker bi se rad čimbolj informiral).

Ali mi podjetje, kje sem zaposlen lahko prepreči odprtje s.p.-ja ali d.o.o-ja? Oboje je povezano z IT-jem, vsebina pa je popolnoma drugačna. V glavnem, predvsem zaradi tega sem razmišljal, da na začetku ne bi odpiral podjetja.

Ali je dovoljeno imeti registrirano podjetje, ki npr. nekaj let ne bi imelo nobenega prometa?

Pozna kdo kakšno dobro stran, ki obravnava takšno tematiko (ustanovitev podjetja, razlike med s.p./d.o.o., nasveti, itd.)? Na koga se obrniti za čim več informacij?

IceIceBaby ::

Ali mi podjetje, kje sem zaposlen lahko prepreči odprtje s.p.-ja ali d.o.o-ja? Oboje je povezano z IT-jem, vsebina pa je popolnoma drugačna. V glavnem, predvsem zaradi tega sem razmišljal, da na začetku ne bi odpiral podjetja.


To je odvisno od tvoje pogodbe. V večini primerov obstajajo omejitve samo v primeru, da gre za neposredno konkurenco podjetju, kjer si zaposlen. Če delaš kot sistemski administrator pa želiš naprimer po netu prodajati T-shirte ni razloga za omejitev.

Preden se spustiš v to preberi kaj ti piše v pogodbi o zaposlitvi za vsak slučaj. Ampak kot sem rekel, načeloma delodajalci ne postavljajo takih omejitev.

Ali je dovoljeno imeti registrirano podjetje, ki npr. nekaj let ne bi imelo nobenega prometa?


Ja. Ampak ni najbolj ekonomično :) Za s.p. plačuješ prispevke v vsakem primeru, tudi, če ne delaš prometa. Pri d.o.o. mislim, da ni nobenih stroškov. Mogoče le letno poročilo. Torej, možno je, ampak je vprašanje zakaj bi to delal. Odpreš firmo takrat, ko imaš namen delati.

Pozna kdo kakšno dobro stran, ki obravnava takšno tematiko (ustanovitev podjetja, razlike med s.p./d.o.o., nasveti, itd.)? Na koga se obrniti za čim več informacij?


http://mladipodjetnik.si/

Ziga Dolhar ::

ZDR (poleg pogodbe, seveda!):

d) Prepoved konkurence

37. člen

Povezave: IESP (4)

(konkurenčna prepoved - zakonska prepoved
konkurenčne dejavnosti)

(1) Med trajanjem delovnega razmerja delavec ne sme brez pisnega
soglasja delodajalca za svoj ali tuj račun opravljati del ali
sklepati poslov, ki sodijo v dejavnost, ki jo dejansko opravlja
delodajalec in pomenijo ali bi lahko pomenili za delodajalca
konkurenco.

(2) Delodajalec lahko zahteva povrnitev škode, nastale z
delavčevim ravnanjem, v roku treh mesecev od dneva, ko je zvedel
za opravljanje dela ali sklenitev posla, oziroma v roku treh let
od dokončanja dela ali sklenitve posla.
https://dolhar.si/

fosil ::

Če si iz Ljubljane greš lahko na tole predavanje
Tako je!

jype ::

peter74> Ali mi podjetje, kje sem zaposlen lahko prepreči odprtje s.p.-ja ali d.o.o-ja?

Ne, te pa lahko toži, če opravljaš v podjetju iste reči, kot jih delodajalec. Relevantno zakonodajo je prilepil Žiga.

Vsekakor se lahko, če te delodajalec dovolj ceni, zmeniš tako, da si zaposlen v svojem podjetju, delodajalec ti pa "plačo" nakazuje na tvoje podjetje na podlagi računov, ki jih izstaviš in pogodbe, ki določa vzajemne obveznosti (zneske, odpovedne roke, zadolžitve in podobno).

Brane2 ::

Mislim, da ne rabiš S.P za tole.

Pač prijaviš prihodke in plačaš dohodnino.
On the journey of life, I chose the psycho path.

peter74 ::

Hvala vsem za odgovore :)

kst, hvala za link!

Glede konkurenčnosti mi ni čisto jasno. Če npr. v podjetju programiram poslovne rešitve v C++, želim pa dodatno imeti svoje podjetje kjer bi v C# razvijal spletne strani, je to kršenje člena, ki ga je navedel Žiga? Ni mi čisto jasna meja...


Brane2, točno to sem imel v mislih. Se zavedam, da to po vsej verjetnosti ni davčno optimalno, je pa lahko nek začetek, ki se lahko kasneje razvije v kaj več. To bi torej bilo legalno? :)

Kaj pa recimo ljudje, ki zaslužijo denar iz naslova oglaševanja (Adsense in podobno). Po tej logiki bi morali vsi ustanoviti neko obliko podjetja, če bi želeli dohodek "legalizirati". Vem, da se večina ljudi ne obremenjuje s tem, vendar mene zanima kako je dejansko s tem.

Ziga Dolhar ::

Jezik niti ni pomemben. Pomembno je, ali gre ...

(a) za delo, ki sodi v dejavnost podjetja,
(b) in podjetje takšno delo dejansko opravlja [ne torej, da je samo registriran zanjo], in
(c) bi takšno tvoje delo predstavljalo konkurenco tvojemu delodajalcu.

Člen se interpretira precej restriktivno.
https://dolhar.si/

Brane2 ::


Brane2, točno to sem imel v mislih. Se zavedam, da to po vsej verjetnosti ni davčno optimalno, je pa lahko nek začetek, ki se lahko kasneje razvije v kaj več. To bi torej bilo legalno? :)


Mislim, da je tako. D.o.oji, SPji in podobna šara so inštrumenti, ki ti dajejo neke možnsti, ki jih kot fizična oseba nimaš. D.o.o ti daje zaslombo odgovornosti itd, drugi ti dajejo ugodnosti pri obračunavanju davka- recimo kot doo ali sp si alhko zavezanec za DDV in si tako vstopni DDV ( pod nekaterimi pogoji ) lahko odbijaš.
Tudi pri obračunu davka od dobička so neke ugodnosti.

Ampak vse to znese za pi*kin dim ali celo negativno vrednost, če gre za kak tak enostaven projekt.
On the journey of life, I chose the psycho path.

IceIceBaby ::

Brane2, kako pa zgleda takšno delo brez firme? Nikoli se nisem poglabljal v to, tako, da ne poznam dobro področja. Ampak nikoli še nisem slišal, da bi kdo na ta način delal. Vedno je bila vmes neko podjetje ali pa podjemna/avtorska pogodba.

Brane2 ::

Ne poznam detajlov, ampak kot vem je možno.

Cesarja samo zanima, da pobere davke.

Koneckoncev poglej slikarje in druge avtorje. NImajo vsi odprte firme,d a ti lahko prodajo sliko.
On the journey of life, I chose the psycho path.

Okapi ::

Člen se interpretira precej restriktivno.
Predvsem pa je to odvisno od delodajalca. Če mu to, da delaš v prostem času, ni všeč (sploh ni nujno, da zato, ker bi delal za konkurenco, lahko tudi samo zato, ker se mu zdi, da se ne posvečaš dovolj firmi, kjer si zaposlen), bo hitro ugotovil, da kršiš pogodbo in/ali zakon. Če pa si zanj zelo pomemben in se bo bal, da te bo izgubil, bo (s stisnjenimi zobmi:-) toleriral tudi delo za neposredno konkurenco. Po uradni dolžnosti se te zadeve ne preganjajo.

Moraš se pa sam odločit, ali boš delodajalcu povedal vnaprej, ali upal, da tega ne bo odkril. Če mu ne poveš (ker recimo presodiš, da to delo ne predstavlja kršitve pogodbe) in sam odkrije (ter oceni, da vseeno kršiš pogodbo), so posledice po navadi bolj neugodne.

O.

IceIceBaby ::

Ampak mislim, da gre to preko statusa svobodnega umetnika (podobno kot s.p.) ali pa preko avtorskih pogodb, ki so tudi obdavčene.

Okapi ::

Cesarja samo zanima, da pobere davke.
Dejavnost lahko opravljaš tudi kot fizična oseba. Je pa slabost tega, da se ti ne odštevajo stroški. Če hočeš, da se ti upoštevajo tudi stroški, da plačaš manj davka, moraš delati po avtorski pogodbi ali pa imeti nek status.

O.

peter74 ::

Glede konkurenčnosti ste mi dali vedeti, da se ni za igrat s tem (čeprav sem mnenja, da v mojem primeru nič ne kršim). NAUK: podjetje seznaniti z namero in dobiti pisno zagotovilo, da ne kršim nobene klavzule (na srečo sem v takšni poziciji, da si ne morejo privoščiti mojega odhoda).

Druga ugotovitev je, da zaenkrat kaže, da je mogoče storitev opravljati tudi kot navadna fizična oseba (dohodek se prijavi v odmeri dohodnine [pod "izredni dohodki"?]). Lahko to še kdo potrdi? :)

Glede tistega primera z "Adsense" potem velja verjetno tale zgornji odstavek: prijavi se kot izredni dohodek v odmeri dohodnine

SkIDiver ::

Glede konkurenčne klavzule se boš moral pogovorit z vodstvom firme kjer si zaposlen.

Zakaj pa bi prijavil tale dohodek, ki bi ga dobil preko pay pala? Kdo načeloma pa bo vedel zanj poleg banke katera pa dvomim, da se bo kar tako zapičila v tvoj račun. No ja mogoče boš imel pa srečo.
Vsekakor je najbolje prašat na davčni upravi pa ti bodo povedali kako in kaj.

Če boš imel S.P. bi si na tvojem mestu vsako leto omislil nov PC za en fajn lep znesek, da boš imel nekaj stroškov, ker boš drugače državi kar lep znesek plačeval. No ja bo pa tudi že nekaj računovodja tud nanesel. Mislim pa, da pri dobičku ali prihodku (nisem ziher katero se upošteva, ker mi je mal iz glave ušlo) večjem od 5k€ avtomatsko postaneš DDV zavezanec in si dolžan voditi dvostavno knigovodstvo kar bo pa tud en znesek na koncu za računovodski servis.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: SkIDiver ()

peter74 ::

PayPal prijavi davčni upravi zneske, ko le-ti presežejo neko vrednost (mislim, da je tako).

Bom se vsekakor pozanimal tudi na davčni glede tega vendar imam občutek, da bom izgubil vsaj kak dan, da ugotovim kaj pametnega ;)

Ziga Dolhar ::

Samo ena kaprica.

Prepoved konkurence != Konkurenčna klavzula.

Prva velja v času trajanja pogodbe o zaposlitvi, druga pa po prenehanju.
https://dolhar.si/

fosil ::

Druga ugotovitev je, da zaenkrat kaže, da je mogoče storitev opravljati tudi kot navadna fizična oseba (dohodek se prijavi v odmeri dohodnine [pod "izredni dohodki"?]). Lahko to še kdo potrdi?

Tole ne bo držal.

Neko obliko dejavnosti moraš imet registrirano, lahko je to s.p., lahko delaš prek avtorske pogodbe, lahko si svobodni umetnik... Odvisno seveda od vrste dela.

Ne moreš v dohodnino kar vpisat neke cifre.
Tako je!

SkIDiver ::

Samo ena kaprica.

Prepoved konkurence != Konkurenčna klavzula.

Prva velja v času trajanja pogodbe o zaposlitvi, druga pa po prenehanju.


Prepoved konkurence veli država s svojim zakonom. Konkurenčno klavzulo pa delodajalec. Kje si našel, da konkurenčna klavzula velja po prenehanju pogodbe? Če pogledam moj primer mi prepoved konkurence veli zakon in v pogodbi imam konkurenčno klavzulo, ki mi prepoveduje isto oz podobno dejavnost. Mi pa konkurenčna klavzula ne brani iste oz podobne dejavnosti, če pogodbo prekinem. Edino česar me pa obvezuje cel čas (to sem pač podpisal že s prvo pogodbo), da informacij internega značaja oz tajnih informacij ne smem nikoli izdat ali jih uporabiti proti sedanjemu delodajalcu z namenom povzročanja poslovne škode (tole zadnje bo tudi težko dokazoval kdorkoli, če ne delaš ravno z namenom, da škodiš). Da pa ne bi smel danes prekinit pogodbe in začet isto delo na svoje pa pri meni ne drži.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Odprtje s.p-a 2016 (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6311006 (9414) Invictus
»

Legalna prodaja programa (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6415936 (13430) Lonsarg
»

Kdo lahko koristi avtorsko pogodbo?

Oddelek: Loža
257640 (6637) fosil
»

Popoldanski s.p.

Oddelek: Loža
910210 (9707) username
»

Postal bom podjetnik, kako naprej (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5522997 (17629) K0K0

Več podobnih tem