» »

Odstopanje od meje - sosed toži.

Odstopanje od meje - sosed toži.

barbarpapa1 ::

Pozdravljeni

To zadevo sem dal sicer že na forum "pravnik.info", a ker je tu tudi nekaj pravnikov in pa še več ljudi z raznimi izkušnjami, ga dajem tudi sem.

Imam težave s sosedom. V nadaljevanju bom poskusil opisati stanje.

Sosed trdi, da je vzdož ograje v dolžini cca 30m na enem koncu do ograje 47cm, na drugem koncu pa 20cm zemlje njegove in trdi, da mu je zemljo "ukradel" moj pokojni oče. Obstoječo ograjo, ki je omenjena zgoraj, JE ZGRADIL SOSED in ne mi!

Danes, 26.07.2009, me je ustno obvestil, da je proti meni in moji materi, ki sva dediča po pokojnem očetu (oče je umrl leta 2000), vložil odškodnindko tožbo v višini 50.000,00€ (petdest tisoč €)!

Glede na to, da mi zgodovina spora ni znana (spor obstaja že cca 20 let), sem se odločil, da dam narediti ponovno izmero meje, kar bom poskusil urediti do septembra tega leta. V kolikor se izkaže, da ima sosed prav, sem mu seveda voljan omenjeno zemljo prepustiti.

Zanima me sledeče:

-Kolišna je možnost, da sosed s tožbo uspe (uradno še nisem bil obveščen o ničemer)?

-Glede na to, da bo zadeva očitno pristala pred soiščem, ali ima smisel, da plačujem odmero? Ali ne bo takšna odmera izvedena v okviru postopka pred sodiščem?

-Ali naj sosedea pozovem, da mi motarsko overjeno potrdi izbor izvajalca meritve v smislu, da ne bo kasneje oporekal meritvam?


Toliko zaenkrat

Lep pozdrav

Jože

equinox ::

Najdi si odvetnika in ga potolci.

Karkoli je že bilo, je mimo. Dobroverni zemljiški posestnik 10 let ... samo vpiši še v ZK (beri: najdi odvetnika in naj on razfuka soseda ... po možnosti na njegove stroške).

Jernej L ::

Itak bo treba ugotoviti kje je prava meja, da se ugotovi koliko je njegova tožba utemeljena, torej se morajo meritve delati kot del postopka na sodišču.

Sosed bo seveda moral njegove meritve v sodbi vložit, ampak veljajo samo izmeritve geometra ni čisto nič druga kot tisto.

Glede kazni je pa tako.. mislim da je vsota neutemeljena, toži lahko verjetno samo tistega ki mu je odvzel zemljo, ti mu nisi povzročil nobene škode, tako da je to meni malo nenavadno..

Glede ograje pa je tako, kdo je uporabljal tisto zemljo onkraj ograje? če je ograjo naredil na svoji zemlji to nima nobene veze z tem čigava je zemlja, je pač naredil ograjo na svoji zemlji, ograja NE določa meje, če pa je na tvoji posesti prišlo do rabe tistega zemljišča (njiva, cesta, gradnja..) pa je drugo..

seveda pa.. IANAL.

Nevro^ ::

Za 47cm hoče 50.000,00€? To je popolnoma bolano 8-O

Beli_Zajcek ::

10,05 m2 pa hoče 50.000€? Kaj stanuješ na elizejskih poljanah v Parizu:))? Tudi, če so meje tako kot pravi, ste najbrž že priposestvovali v dobri veri. Stopi do odvetnika.

Aston_11 ::

Itak bo treba ugotoviti kje je prava meja, da se ugotovi koliko je njegova tožba utemeljena, torej se morajo meritve delati kot del postopka na sodišču.

Sosed bo seveda moral njegove meritve v sodbi vložit, ampak veljajo samo izmeritve geometra ni čisto nič druga kot tisto.

Glede kazni je pa tako.. mislim da je vsota neutemeljena, toži lahko verjetno samo tistega ki mu je odvzel zemljo, ti mu nisi povzročil nobene škode, tako da je to meni malo nenavadno..

Glede ograje pa je tako, kdo je uporabljal tisto zemljo onkraj ograje? če je ograjo naredil na svoji zemlji to nima nobene veze z tem čigava je zemlja, je pač naredil ograjo na svoji zemlji, ograja NE določa meje, če pa je na tvoji posesti prišlo do rabe tistega zemljišča (njiva, cesta, gradnja..) pa je drugo..

seveda pa.. IANAL.


Ne klamfat, če še ne poznate narave spora. Tip je napisal odškodninska tožba, očitno je, da niti ne ve, za kaj se gre. Treba bo počakat, da najprej dobi tožbo, potem pa bo videl ali gre za ureditev meje (predlog v nepravdnem postopku) ali gre za tožbo zaradi vrnitve stvari v posest ali gre za neke vrste plačilo kupnine ali gre res za povrnitev kakšne škode.

Tole z meritvijo meje je za počakat, da se vidi, za kaj se sploh gre. Kot je eden že omenil, se bo tukaj nujno pojavilo vprašanje priposestvovanja. Torej, kaj je prednik imel v posesti in podlaga, torej zakaj je menil, da je to njegovo. Če je stanje že dlje časa tako, bi bilo za počakat, da se vidi najprej za kaj se sploh gre.

V tem primeru bo malo imela vezo prejšnja meja, temveč se bo ugotavljala posest zemljišča (preko meje). Tukaj se gre običajno za zmoto, torej se ugotavlja, ali je bila ta upravičena. Torej, da je bil prednik v zmoti glede tega, do kje je njegovo in posledično, kje je meja.

Za počakat, nujno. Ni za vleč vnaprej potez, ki so povezane s stroški. Geodet npr. stane, če že, se ga bo plačevalo v postopku. Če že.

Pa še sosed je zgradil ograjo, zelo pomembna zadeva, sedaj bo zanimivo brat, kaj bo trdil.

Možno pa je, da je sosed v resnici gradil zid na svojem, čudno pa je, da ni nič rekel, da bi dostopal do zemljišča onkraj njega, skratka, da je kar tožil. Verjetno pa je kaj rekel, pa ste ga odpikali?

KandazaR ::

Upam da se zavedate da je katasterska meja določena z +-20 cm (debelina črte v merilu). Tako da jokanje o 20 cm pa celo o 47 cm ;((. Mejo se ne da določit na cm natančnost.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: KandazaR ()

Ziga Dolhar ::

Tip je napisal odškodninska tožba, očitno je, da niti ne ve, za kaj se gre. Treba bo počakat, da najprej dobi tožbo


+1

Pa še sosed je zgradil ograjo, zelo pomembna zadeva, sedaj bo zanimivo brat, kaj bo trdil.


Hehe - ja, moja prva misel - protestatio facto contratia.

Sicer pa, moram rečt, da mi je [domnevno] iztoževani znesek nadvse všeč. Če [če!] se izkaže, da ima sosed sicer "prav", a mu sodišče dosodi biiiistvenooo nižji znesek, zna biti zabavno pri razdelitvi stroškov :).
https://dolhar.si/

barbarpapa1 ::

Pozdrav

Hvala za hitre odgovore, sem res presenečen...

Poskusil bom dodatno razjasniti zadevo. Stanje je tako kakšnih 40 let, vsaj tako dolgo je tam ograja. Seveda smo ozemlje na naši strani ograje uporabljali mi (beri: kosili, saj gre za trato ob hiši).Sosed je sprožil spor pred več, kot 20-timi leti, vendar nikoli po uradni poti, samo kregal se je z mojim očetom. K meni je pristopil pred slabim letom s trditvijo, da je pač omenjen pas zemlje njegov. Moj predlog je bil, da se naredi odmera v smislu ureditve meje. Mnenje soseda je bilo, da moram strošek nositi jaz, on pa da "ima že vse izmerjeno". Kar se tega stroška tiče, sem ga celo pripravljen prevzeti, ker mi je v interesu, da se stvari postavijo na svoje mesto. Kot rečeno imam namen dati odmero narediti do septembra.

Drugače mi razlogi, zakaj je sosed gradil ograjo na svojem, niso znani. Papirnatih zadev nimam nikakršnih (čeprav je arhiva kar obsežna, od zapisnika o zakoličenju okoli leta 1963 pa naprej), z očetom se o tem nisem pogovarjal, mati pa tudi ne ve veliko (večino stvari je urejal oče).

Vem, da ograja nujno ne predstavlja meje, vendar v mojem priemru ni nobenega drugega "orientira" in, kot rečeno, mi zadevo kosimo (bi rekel "vzdržujemo") cca 40 let....

Zanima me, od koga in v kakšni obliki dobim obvestilo o vloženi tožbi?

LP

fosil ::

Pred časom je bila v tedniku neka podobna zgodba o tem.

Šlo je za nekaj tožb (naj bi bili vedno v igri isti odvetnik in sodnik), ko so tudi takole sosedje tožil zaradi žive meje, ki naj bi bila postavljena na tujem zemljišču. In so bile na koncu dosojene astronomske odškodnine. Ravno tam nekje v višini tvojega zneska.

Pravnih podrobnosti ne poznam, vendar pa se o zadevi pozanimaj in si dobi dobrega odvetnika.
Tako je!

k4vz0024 ::

Po pošti, priporočeno, od sodišča.

Aston_11 ::

Tja od 15. avgusta dalje enkrat. Morda celo 17 (ponedeljek po sodnih počitnicah), bi si upal staviti, če je bila plačana sodna taksa. Sicer enkrat septembra.

Zheegec ::

Če je ograjo zgradil sosed in ni nikjer vrisana ga nikakor ne pozabit prijaviti za postavitev črne gradnje :)
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

T-Majo ::

Značilno slovenski medsosedni spor. Je bilo pri nas isto, vendar je vse izgubil, potem se je pa še sodišču zasmilil in nam je plačal dosti manj. Ker pa to ni bilo dovolj, je pa, ko smo šli na morje, lukne vrtal v drevesa, nam mačke pobil itd itd...

Malo za šalo, malo za res; si se vprašal, če slučajno novi avto kupuje =D ?

Good Guy ::

Seveda smo ozemlje na naši strani ograje uporabljali mi (beri: kosili, saj gre za trato ob hiši).


pusti da se zarase...
http://goo.gl/7ItKpU
Naj računalnik dela za vas^^

subby ::

huh, pa sem mislil, da je naš sosed najhujši =)
smo mel podoben primer, spor s sosedom glede tega, kje stoji meja - začuda nismo bli edini, ki so imel z njim težave
ko se ga je končno strinjal, da pride geometer, mu je ta dokazal, da se moti in od takrat ni več problemov z njim
sicer pa močno dvomim, da bi komurkoli uspelo od soseda iztožit 50k€, če je on postavil to ograjo in prej niti opozoril ni na to, da je čez ograjo še nekaj njegove posesti
počakaj geometra, da pride in če izmeri v sosedovo korist se samo izgovarjaj, da nisi vedel( kar je čista resnica) in zdaj ko veš, boš nehal uporabljat ta del parcele
skratka tale tožba se mi zdi totalno nesmiselna...


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Priposestovanje nepremičnine

Oddelek: Loža
364530 (3115) SmotaniJanez
»

problemi s sosedom (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5513455 (8210) shintaro
»

Se kdo kaj spozna na lastništvo, zemljo in mejniki? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9219970 (10905) noraguta
»

Motenje posesti (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
799209 (7516) MadMax
»

Kam se ubrniti če te sosed hoče zazidati?

Oddelek: Loža
426155 (4278) DavidJ

Več podobnih tem