» »

Kako rešit tepežkanje naprav med sabo

Kako rešit tepežkanje naprav med sabo

KontraCepec ::

Do danes je bilo vse v najlepšem miru, potem pa popoldne še enkrat zažanjem comp in glej no:
Tepe se mi:
Creativ krmilnik za gaming, sb live, ISDN adapter in Mrežna (Ethernet).
Zgledlo je tko, da nobena od teh naprav ni delovala in v "nadzorna plošča"->"sistem-lastnosti"->"upravitelj naprav" sveti pr napravah majhen klicaj. V zavihku "sredstva" je pri vsaki rdeč znak pri "pomnilniški obseg" in "vhodno-izhodni obseg".

To sem rešu tko da sm vse ročno nastavu tm kjer je blo še prosto, ampak zdej baje bo drek s plug and play napravami, tko da ni najbolj elegantna rešitev.

Poleg tega me pa še zanima zakaj je do tega prišlo. Pred enim tednom sem flashal vudu32000 v 3000 in ga še za 5mhz navil, ampak ni nič zgledlo narobe do danes. Drugega nisem delal nič.

Hvala za nasvete

suse80 ::

Jaz sem že nekajkrat rešil podobno napako (med namestitvijo
Linuxa sem imel hardware konflikte) tako, da sem
v BIOS-u matične plošče nekje v sekciji PCI Configuration ali
nekaj takega ( Award Bios) nastavil možnost
UPDATE ESCD, kar pomeni,da je ob ponovnem zagonu
BIOS spet poiskal vse naprave v PCI slotih ter jim dodelil IRQ
in pomnilniške naslove. VSe PCI slote moraš seveda imeti nastavljene
na AUTO (BIOS določi IRQ).
Ko shraniš nastavitve, ponovno zaženeš računalnik.
Sicer ne poznam Windows okolja, ampak mislim, da
OS pobere nastavitve IRQ in ostalega najprej iz BIOS-a
in jih potenm v PNP načinu razpredi tudi v svoje nastavitve.
Enkrat sem pa moral celo odstraniti vse kartice in jih potem eno za drugo dodajati v sistem.

KontraCepec ::

Dejte mi prosim točno povejte kaj pomeni:
1.) IRQ
2.) Pomnilniški obseg
3.) Vhodno-izhodni obseg
4.) Pomnilniška sredstva
5.) PNP

Gh0st ::

1.) IRQ
Interrupt Request = vsaka naprava na računalniku ima svojo IRQ številko. To pomeni prekinitev na zahtevo. Recimo ena PCI kartica (recimo mrežna) ima IRQ 14 in ko se prenašajo podatki po mreži, kartica pošlje ukaz CPU-ju s prednostno števliko 14. Če torej dve napravi zahtevata obdelovanje podatkov CPU-ja naenkrat, potem ima prednost naprava z nižjim IRQ (recimo zvočna kartica), tako da ni zmede.

2.) Pomnilniški obseg
Obseg določenega ukaza ali gonilnika, koliko sredstev pomnilnika lahko uporabi za obdelavo podatkov

3.) Vhodno-izhodni obseg
Input/Output range so adrese I/O naprav (printerji, monitorji, miške, tipkovnice,...)

4.) Pomnilniška sredstva
koliko pomnilnika je na voljo 8-O

5.) PNP
Plug N' Play. To tehnologijo je Microsoft skupej z IBM-om (se mi zdi) razvil za lažje prepoznavanje priklučenih naprav. Recimo jedro operacijskega sistema ima že nekakšne skupne in "oskubljene" gonilnike, ki so primerni za več naprav istega namena (recimo za navadne zvočne kartice različnih proizvajalcev), da jih ob priklopu lahko uporabljamo brez nameščanja gonilnikov. Seveda, če hočeš dobro delovanje in podporo vseh funkcij, ki ti jih nudi naprava, potem priporočam namestitev gonilnikov.

8-)
you might start believe in Gh0st stories. you're in one. :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Gh0st ()

KontraCepec ::

Hvala za izčrpne opise. Ampak še vedno mi ni čisto jasno kaj vse moram nastavit sam in kako, da bo vse zanesljivo delalo.

Highlag ::

Najbolj enostavno je, da narediš kot je predlagal Suse72.

Če boš še vedno imel težave najprej poizkusi v Bios-u izklopiti naprave, ki jih ne uporabljaš. (Com 1, 2 , USB..)
Nato pa ti ostane še menjava pozicije kartice, (PCI -slot).


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

mrežna kartica-driverji

Oddelek: Strojna oprema
184080 (3886) bluefish
»

spor strojne opreme

Oddelek: Pomoč in nasveti
81061 (960) astras
»

Kako spremeniti IRQ v winXP

Oddelek: Pomoč in nasveti
14955 (748) Narcos Satanicos
»

IRQ9-ZA ZNORT!!!

Oddelek: Pomoč in nasveti
61044 (907) zile
»

le zakaj??

Oddelek: Pomoč in nasveti
132020 (1811) Bungee-

Več podobnih tem