» »

Ena neumna z vrtljaji :)

Ena neumna z vrtljaji :)

T0RN4D0 ::

No, takole gre, kolikokrat se v minuti zavrti plošča, če ma število vrtljajev 1000 min^-1

In potem še recimo če pospešuje enakomerno od 0 do 1000 v minuti.



Gre sicer za malo drugačno nalogo, samo men je nakak logično da se vrteča plošča z 1000 obrati na minuto v minuti zavrti 1000x, če enakomerno pospešuje pa 500x. Glede na to da se doktor mehanike oziroma česarkoli ne strinja, raje vprašam še tu. :\
(\__/) This is Bunny. Copy and paste bunny
(='.'=) into your signature to help him gain
(")_(") world domination.

M-XXXX ::

Zaupaj svoji logiki:D

;-) ::

Tako je. Če si narišeš graf x=1min y so obrati vidiš da je tako.

Drugače pa je formula nekak tak.

št.obratov na koncu
___________________
2

CleanPower ::

izračunaš povprečno hitrost in množiš s časom in dobiš število obratov

T0RN4D0 ::

Ja, to preprosto logiko razumem. Profesor na faksu misli drugače. Bom za hec prepisal še nalogo.

>> Rotor turbine se vrti enakomerno pospešeno tako, da se v času t1=20s začetno število vrtljajev 1200 min^-1 podvoji. Rotor se nato v t2=2 min vrti enakomerno, na koncu pa se v t3=10s število vrtljajev trikrat manjša. Koliko časa se je rotor vrtel do zaustavitve in koliko obratov je naredil?

Po mojih računih pride zadeva nekako tako

v t1 (20s)= 600 obratov
v t2 (120s)= 4800 obratov
v t3 (10s)= 266 obratov

Skratka skupaj slabih 5700 obratov (zdej za ustavitev baje vzamemo tiste zadnje obrate, torej bi moral v tekstu pisat "do upočasnitve")

Ne spomnim se več kakšen rezultat mi je kazal profesor, bilo je nekaj v rangu 2000... :\
(\__/) This is Bunny. Copy and paste bunny
(='.'=) into your signature to help him gain
(")_(") world domination.

Mavrik ::

Am, a je pospeševanje linearno? Al je pospešeno po kaki krivulji?
The truth is rarely pure and never simple.

M-XXXX ::

Najprej je potrebno vedeti odgovor na Mavrikovo vprašanje.

Vendar v VSAKEM primeru rezultat pod 2000 ni možen. Glede na to da se vrti 2 minute pri 2400min^-1, to pomeni da samo pri tem stanju naredi vsaj 4800 obratov.

T0RN4D0 ::

Enakomerni so pospeški, nič kompliciranega.

Sem mu tud jst tam neki govoril da kako vraga je lahko tako malo obratov, če je blo že na oko takoj vidno da jih je v tistih 2 minutah več. Pa je neki zmutil pa pol začel ene enačbe pisat tku da se rajš nism več prereku =) Sam preverjam če je še kakšn dost napredn fizik da bi v stvari vidu še kakšno drugo rešitev =))
(\__/) This is Bunny. Copy and paste bunny
(='.'=) into your signature to help him gain
(")_(") world domination.

;-) ::

Ka ko bi ti sploh normalno napisal nalogo.

Torej gre tak:

Koliko obratov naredi vrteča plošča če se suče eno minuto z konstantnim pospeškom. 1000 obratov na minuto pa je končno stanje?

T0RN4D0 ::

Nalogo sem nalašč napisal točno tako kot jo je narekoval tisti profesor. Če se slučajno tam kej skriva, česar jst ne vidim.
(\__/) This is Bunny. Copy and paste bunny
(='.'=) into your signature to help him gain
(")_(") world domination.

T0RN4D0 ::

Ah okej sem najdu zdej v literaturi to nalogo, rešeno tako kot sem jo že takoj rešil. Edino za zaustavitev je res treba vzet 0, ne 800 vrtljajev (jst sem rešu obe varjanti, ker je profesor trdil da morš vzet 800 obratov za končno hitrost =))

To ne moreš verjet kaj vse po naših univerzah plava, dobro da gre še letos v penzijo. :\
(\__/) This is Bunny. Copy and paste bunny
(='.'=) into your signature to help him gain
(")_(") world domination.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Powerball (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
17022123 (4724) hunter01
»

Vožnja pri visokih obratih (strani: 1 2 )

Oddelek: Na cesti
5715280 (13664) Blinder
»

Se avto res matra? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
10724465 (22198) energetik
»

Poraba motorja

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
221715 (1505) perci
»

najbolj tih vent

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
161864 (1503) morphling1

Več podobnih tem