» »

[Vse o DSLR]

[Vse o DSLR]

Temo vidijo: vsi
««
74 / 92
»»

Duhec ::

Tukaj se igraj z nastavitvami in opazuj rezultat.
http://blackbird.si/

koyotee ::

mulc007 je izjavil:

V knjigi o fotografiranju ki jo berem je precej popularna odprtost zaslonke F/11. Vem da večja ko je številka, globlje je ostrenje v sliki.
Slikate vi tudi pri f11 ali tudi f10, f12. In kaj se zgodi če daš pri isti zaslonki večji zoom.


f10 in f12 ne obstajata. Bo treba še veliko prebrat. Osebno čez f8 skorajda nikoli ne grem.
Rear DVD collector!
JTD power!
Coming soon: bigger E-penis & new internet friendzzz!

Okapi ::

Mogoče bi moral ti še kaj prebrati.;)
Zaslonko lahko pri marsikaterem objektivu oziroma aparatu zvezno premikaš, se pravi obstajajo vse vrednosti (med največjo in najmanjšo). Niso vedno vse označene, oziroma jih ne moreš ročno izbrati, ampak obstajajo pa. Evo recimo f/10 na Olympusu.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

schurda ::

Te polovične ali celo tretjinske vrednosti zame nimajo nobenega pomena.
I want to know God's thoughts, the rest are details. (Einstein)

trgovec35 ::

Prosil bi za nasvet. Snemal sem video s fotoaparatom v slabih svetlobnih razmerah. Nadtavljeno sem imel na najboljšo video rezolucijo in na 60 slik na sekundo.

Video je bolj temen. Šele kasneje sem ugotovil, da če bi snemal s 30 fps, bi bila slika mnogo bolj svetla... Jaz pametnjakovič nastavil na kao najboljše.

Ali je kakšna možnost, da se na tajem video posnetku s 60 fps spremeni na 30 fps in s tem izboljša svetlost posnetka?

Morda bedasto vprašanje... Hvala vseeno.

Okapi ::

Svetlost lahko do neke mere popraviš s programom za obdelavo videa. Lahko tudi spremeniš število sličic na sekundo (na 30), samo to samo po sebi ne bo vplivalo na svetlost.

trgovec35 ::

Hvala za odgovor. Trenutek, ko je svetloba padala skozi lečo je očitno mimo...
Hec je v tem, da sem med snemanjem parkrat pogledal na fotoaparatu posnete videe in na tistem malem zaslonu je vse izgledalo ostro in kar vredu svetlo. Zato nisem ukrepal.

Ko pa zdaj gledam na velikm monitorju, pa izpade precej temneje.

Jebiga človek se vedno uči. Bom malo poskušal "posvetlit" s programom za obdelavo, vem pa da tu kaj posebnega ne morem pričakovat.

PARTyZAN ::

Če ni raw video boš težko kaj pametnega naredil. Če ti fotoaparat/kamera omogoča si vklopi histogram in se ga nauči uporabljat. Drugače pa izkušnje, na napakah se učimo :).

trgovec35 ::

Ima histogram, ampak si dobro napisal, nauči se ga uporabljat!

mulc007 ::

Na gettyimages.com vidim da fotke prodajajo po 500 dolarjev in več. Je že kdo poskusil prodati fotko in na kakšen način se to ponudi na splet? Mora biti RAW ali je dovolj že JPEG? So pri tem še kakšne druge omejitve?

no comment ::

Jpg bo dovolj. Kaj bi le delali z raw? Sami razvijali in obdelovali tuje fotke?

Jaz sem jih dal gor nekaj (no, bolj so jih vzeli sami, ko so imeli nek deal s flickrjem) in jih ene par tudi prodal. Ampak me to ne zanima ker mi papirologija in administracija (model/property release, metadata, retusa...) bolj presedata kot pa me razveseli obcasnih par sto dolarjev...

trgovec35 ::

Fantje, sem spraševal kaj naj naredim z videom, ki je bil sneman v temnem prostoru, pa še s 60 slik na sekundo, da je vse bolj temno.

Pa ste mi dali nasvet naj ga malo probam posvetlit s programom za obdelavo. Moram reči, da sem z navadnim movie makerjem dobil zelo soliden rezultat, pravzaprav nad pričakovanji.
Le kvaliteta slike je slabša, je bolj zrnata-vsaj na velikem monitorju.Snemal pa sem v HD.

Output na movie makerju sem dal priporočljivi, potem pa še kao za HD zaslon, pa ni razlike pri kvaliteti slike.

Torej ali se da kaj tu pri windows movie makerju kaj poštimat? Ali bi se z boljšim profi programom za obdelavo pri takšnem dodatnem osvetljevanju videa zgubilo manj kvalitete ali skoraj nič?
Kateri program predlagate?
Vesel bom nasveta. Hvala.

dottor ::

Pri doosvetljevanju boš vedno zgubil na kvaliteti in se bo pojavla zrnatost.
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

mulc007 ::

Long Exposure NR...
če si to funkcijo prav predstavljam bi v primeru če s pokrovčkom zatemnim objektiv in izklopljenim Long Exposure NR morala biti fotka ponekod rjavo obarvana, predvsem na vogalu kjer je zaradi ojačevalnika višja temperatura.
Fotkal sem z vklopljeno in izklopljeno funkcijo, z kratkimi (1/100) in 30s časi zaslonke....v vseh primerih je bila fotka lepo enakomerno črna po celotni površini.
Kaj delam narobe?

no comment ::

1. preberi prirocnik tvojega aparata glede NR
2. cas nastavi na vec minut (npr. 5 ali 10)
3. ce se vedno ne vidis razlike (niti ko naknadno umetno "dosvetlis" sliko za par blend), bodi vesel

mulc007 ::

Danes je iz kitajske priromal silica gel za obarvanje flesha. Vsaj mislil sem da je, ker v oglasu piše da je material silica gel. V resnici je trdno kot plastika. Se motim in obstaja tudi gel v trdni obliki?

https://de.aliexpress.com/item/3-Color-...

Okapi ::

Ne vem kaj si pričakoval, ampak barvni "geli" že dolgo nimajo nič skupnega z geli (želatino). So obarvana prosojna plastika (poliester, polikarbonat), običajno kot folija.

mulc007 ::

V knjigi od Scott Kelby piše da se gel filter kupi tudi v večjem kosu in se ga potem obreže da se prilega na glavo bliskavice.
Omenil je Rosco CTO:
https://www.bhphotovideo.com/c/product/...

ali pa je plastika tolk tanka da se da rezat

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mulc007 ()

mulc007 ::

verjetno gre res za plastiko. Tu si jo lahk poceni nabavite:
https://de.aliexpress.com/item/20colors...

lolipop2 ::

mulc007 pri nas jo imajo v despo.si Je pa to tanka folija, brez težav s škarjami strižeš

mulc007 ::

za probo bi kupil najcenejši GND filter in adapter za na objektiv pa me zanima na kakšen način namestim filter ali kako vem kakšno širino filtra moram kupit. Rekel bi da se plastični filter z olfa nožem odreže na širino adapterja ampak nisem siguren.
https://www.ebay.com/itm/Zomei-143-100-...

Adapter:
https://de.aliexpress.com/item/49-52-55...

Tilen88 ::

Nisem še slišal da bi kdo filtre rezal,.. adapter moraš kupit pravi pa je. Oziroma pravi filter da se prilega širini nosilca

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tilen88 ()

mulc007 ::

Zraven adapterja ne piše kakšen filter mora biti.

skyline ::

Piše da not paše Cokin P sistem, torej 84 mm širine.

mulc007 ::

Zakaj fokus zoom objektiva ne teče gladko? Kako se to popravi...z oljem?

Okapi ::

Z oljem sigurno ne. Mogoče s kakšno mastjo, ampak to je opravilo za finomehanika.

mulc007 ::

Kupil bi poceni ND filter in izbiram med znamkami KnightX, Zomei in Andoer. Katera od teh je najbolj zanana?
Zanima me tudi na kakšnem glasu so nastavljivi ND filtri.

dottor ::

Malo poguglaj, ker nekateri dodajo precej vinjetinga.
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

mulc007 ::

V navodilih sem prebral da se pri pogledu v živo lahko poveča temperatura notranjih vezij fotoaparata in povzroči povečan šum. To je mišljeno za tisti čas ko je temperatura senzorja višja.
Sprašujem se če je možno da se s stalno uporabo načina pogleda v živo, senzor/piksli čez leta utrudijo/deformirajo in se kvaliteta fotk poslabša.
Podobno bi mogoče škodovala tudi pogosta uporaba visokega ISO.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mulc007 ()

Tilen88 ::

mulc007 je izjavil:

Kupil bi poceni ND filter in izbiram med znamkami KnightX, Zomei in Andoer. Katera od teh je najbolj zanana?
Zanima me tudi na kakšnem glasu so nastavljivi ND filtri.



Dobri filtri z zmerno ceno so Haida...s koliko stopov pa si mel v milsih vzet filter?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tilen88 ()

mulc007 ::

Tilen88 je izjavil:


Dobri filtri z zmerno ceno so Haida...s koliko stopov pa si mel v milsih vzet filter?


Jaz iščem čim cenejšo varianto za hobi/učenje. Ne vem kakšna vrednost naj bi bila.....mogoče ND4 in ND8.

mulc007 ::

Danes bo lunin mrk.....kako nastaviti aparat da bo dobra fotka?

dottor ::

Manual, okoli 1/100 in ISO100 to je precej precej na grobo.
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

mulc007 ::

1/100 ure?

Okapi ::

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

mulc007 ::

Če sem povečal ISO na 160 je bilo že opazit šum.
Če sem povečal čas nad 2 sekunde je bilo še manj ostro.
Če sem povečal f je bil še bolj mrk.

Tilen88 ::

Če si mel fotkič na stojalu in če si imel stabilizator na objektivu izključen(če to ima seveda) ne bi smel daljši čas vplivat na ostrino. Pri večjem F-ju bi samo podaljšal čas pa ne bi bil toliko mrk.

Okapi ::

Si malo pozabil, da se Luna premika?

Tilen88 ::

Ja sam kolk sekund bi rabil 10-15s? On govori 2s+. Edin če je mislil fajn nad 2s :D

Lahko me popraviš ker nism expert v slikanju Lune

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tilen88 ()

Okapi ::

Če slikaš s teleobjektivom, in dovolj natančno pogledaš fotko, že ena sekunda malo zmanjša ostrino zaradi premika lune.

Tilen88 ::

Aha hvala. Se vidi da nimam teleobjektiva :D

Okapi ::

Za slikati zvezdno nebo obstaja pravilo "500". 500 deliš s goriščno razdaljo objektiva, da dobiš število sekund, kolikor še lahko traja ekspozicija, da zvezde ostanejo "ostre", se pravi pike in ne črtice.

Se pravi, če imaš 50 mm objektiv, je 500/50=10 sekund.
Zvezdno nebo se običajno slika s širokokotnikom, recimo 24 mm. 500/24=21 sekund.
Če pa slikaš s teleobjektivom 500 mm, bodo zvezde postale črtice že po eni sekundi. In tudi Luna bo v tem primeru že malo "razmazana".

mulc007 ::

Zakaj je večina sončnih zaslonk tako nenavadno izoblikovana? Zgoraj in spodaj je dobro zasenčeno, ob straneh pa skoraj ne.
Naprimer https://www.enaa.com/oddelki/foto/izd_1...

Okapi ::

Ker je tipalo (in potem slika) pravokotne ležeče oblike - ob straneh daljša kot zgoraj in spodaj.

Snail ::

11. in 12. avgusta se obeta še ena zanimiva noč, tokrat perzeidov meteorski dež.
https://www.space.com/32868-perseid-met...

mulc007 ::

Kupil sem neoriginalno sončno zaslonko. Če vmes ni filtra je vredu, z UV filtrom pa se pod 20 mm na vogalih pokažejo sence. Je že imel kdo takšno težavo?

dottor ::

Ponavadi so sončne zaslonke namensko oblikovane tako kot so, da se ne vidi robov na fotografijah. Zakaj se to dogaja le ko je UV filter gor mi je pa malo čudno...
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

Okapi ::

Filter jo odmakne za par milimetrov (enak učinek, kot bi bila malo daljša, a nič širša), dovolj, da zasenči na robovih.

Snail ::

pa sej sončna je načeloma na objektiv privita in ne filter, in s tem se ne premakne. Da ne vidiš senco robov filtra?

Pa tudi kakšna je senca? Da ni na koncu le vigneting?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Snail ()

mulc007 ::

Na vseh štirih vogalih je vidna močna senca (na displeyu fotoaparata je to par milimetrov) kar se ne da popravit.
Sončna zaslonka je namenjena za čas sonca, takrat pa brez filtra ne gre. Vsaj pri meni ne ker fotkam z jpeg. Če pri RAW formatu UV filtrer ni nujen pa ne vem.
Na sprednji strani sončna zaslonka nima navoja za pritrditev filtra.
««
74 / 92
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nov D-SLR (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
8825348 (13613) BigWhale
»

Fotoaparat dober nakup? (strani: 1 2 )

Oddelek: Zvok in slika
6624509 (18561) schurda
»

Sigma je najavila (svetlobno) hiter zoom objektiv 18-35mm f/1.8

Oddelek: Novice / Grafične kartice
3811956 (9408) CaqKa
»

zrcalno-refleksni fotoaparat (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Kaj kupiti
14023893 (18744) schurda

kateri 4\3 fotaparat do 500evrov (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Zvok in slika
20425825 (22667) bluefish

Več podobnih tem