» »

Zanimiv pristop k optiki na Norveškem

Zanimiv pristop k optiki na Norveškem

Ars Technica - Lyse je v zadnjem času postal vodilni ponudnik dostopa do interneta prek optike na Norveškem. Distributerju električne energije je to uspelo tudi zaradi zanimivega pristopa, s katerim se poskušajo približati uporabnikom. Do leta 2002 so se ukvarjali zgolj z dobavo elektrike približno 120.000 gospodinjstvom, nato pa so se odločili zapluti še v internetne vode. To jim sprva ni najbolje uspevalo, saj so v prvem letu nabrali zgolj 500 naročnikov internetnega dostopa. Danes je ta številka 130.000.

Kot pravijo, je njihova nekoliko nekonvencionalna strategija zelo uspešna. Svoje akviziterje pošljejo na področja brez optike, kjer ljudi osvestijo o novem načinu dostopa do interneta. Šele ko se zanj odloči 60 odstotkov prebivalcev, dejansko zabrnijo stroji in začnejo polagati vode za trojčka (telefonija, TV, internet) prek simetrične optike. Še bolj zanimiv je način, kako lahko uporabniki privarčujejo 400 dolarjev pri priključitvi. Če se odločijo, da bodo sami skopali rove od ulice do svojih hiš, tako da tehniki nato samo priključijo kable, jim priznajo popust v višini 400 dolarjev. Zadeva odlično deluje, saj si je na tak način optiko uredilo 80 odstotkov vseh njihovih naročnikov. Ti so navdušeni, saj nekaj prihranijo, poleg tega pa jim tujci ne razkopljejo vrtičkov, gredic in trat pred hišo. Klik!

25 komentarjev

war-dog ::

A mislite da bere to kdo iz Gratel-a? :D
Object reference not set to an instance of an object.

gruntfürmich ::

imam občutek da vseeno plačajo priključnino, medtem ko jo v SI ne. in če jo, je to kr svinjarija.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

christooss ::

Jst grem jutr kopat vrt če priklopijo v enem mesecu optiko v mojo sobo!
Zakaj je nebo modro? Da imamo lahko sladoled Modro Nebo

KoKi ::

Jaz tudi. :)
# hackable

Gapi ::

+1

blackbfm ::

imam občutek da vseeno plačajo priključnino, medtem ko jo v SI ne. in če jo, je to kr svinjarija.


Za optiko se splača potrpet :P

filip007 ::

Ima optika svoj "štrom" ?
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

techfreak :) ::

Ima optika svoj "štrom" ?

Podatki se prenašajo optično ... kako bi ti prenašal štrom preko optike?

BoBr ::

kako da se pri nas ne plača prilkjučnina? telemach bi mene rad cepil za cca 300€ sam da bo speljal optiko od sosedove bajte ki je itak del ddvojčka. in to v šiški, banda pokvarjena :(
Also known as "Intel-aš".

ganimed ::

T-2 je zaračuna.:D

rockstar1707 ::

Na podoben način se je pri nas v 80 letih delal telefon. S to razliko, da je takrat vsak MORAL delati, če je želel dobiti telefon. Kako je bilo z delom posameznikov je pa najbrž že druga zgodba. Kakorkoli, sedaj naj bi se ta denar vračal, cel kup ljudi pa v zrak, češ da to ni dobro. Je pa najbrž razlika v lastništvu. Pri nas so delali (skoraj) vsi, lastnik vsega je bil pa takrat PTT (in kasneje Telekom). Najbrž so na Norveškem uporabniki lastniki tistih delov, ki jih sami naredijo.

Blisk ::

To ni noben nov način. Na tak način se je pri nas vlekla kabelska.
Vse smo takrat skopa okrog blokov in potegnili cevi za kable, oni so potem zadevo samo priklopili.

zee ::

Ne bi o vracilu vlaganj. V nasi obcini, Ilirska Bistrica, je obcina dobila sredstva, ki so znesla ~2000 EUR/upravicenca, vendar je zupan ta sredstva zadrzeval in dosegel, da bo vsak upravicenec dobil ~500 EUR. Razlika naj bi sla v obcinski proracun, ki ze zadnjih 30 let ni niti pod razno razvojno naravnan, se pravi, da se bodo sredstva uporabila za gradnjo mrliskih vezic in krpanje ~1 km cest.

Tako da ta vracila vlaganj so ena bolj ogabnih reci, saj jih drzava izvaja povsem napacno.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

r0ker ::

država? država je oddala denar občinam, da občine same poskrbijo za svoje občane, ker si vsi podatki o tem na občinah in bi predolgo in predrago trajalo, če bi se tega lotila država. občine so tiste, ki so izkoristile gužvo in na nekako skrivaj oddala razpis za ta sredstva, tako, da niti vsi niso vedeli za to. tisti, ki so uspeli dokazati svojo upravičenost, pa so dobili manj kot jim pripada.
In še ta hec, da je bil čas za oddajanje vlog omejen, po pretečenem času pa občine pač niso dale denarja. čeprav ni pravne ovire ali razlage. To se je dogajalo po celi sloveniji.
tolko o offtopic :S
ontopic: super ideja za ljudi ki živijo v hišah. za nas betonarje to ne velja :p

christooss ::

Roker Bi blo smešno vidt enga modela v blokovskem naselju kako s krampom koplje po parkirišču :)
Zakaj je nebo modro? Da imamo lahko sladoled Modro Nebo

DjTonic ::

Takoj plačam, če bi vedel da dobim Gratelovo (T-2) FTTH.

gruntfürmich ::

Na tak način se je pri nas vlekla kabelska.

tudi pri nas. in priključnina je bila menda nekje 1000 DEM če se prav spomnim. za usrano kabelsko z 41 programi. in seveda nismo lastniki niti metra kabla.
zaradi tega se mi zdijo priključnine izkoriščanje. ampak bo tako verjetno ostalo, dokler ne bodo vodi v javnem dobrem ali pa bomo vsi živeli v gosto poseljenem mestu.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

r0ker ::

morda "dobra stran" naselij je, da morajo optiko pripeljati v omarico in menjati nekatere spoje. to sicer ne pomeni tr00 br00tal optical internet sp33d ampak zagotovo pa bolje kot 1/256. recimo, ko so meni priklopli t2 je kazalo 2km razdalje - postavitev dobra za 2tv + 8/4 net, ko pa so menjali priključno škatlico (oz. kakorkoli se imenuje) na bloku pa je blo 750m in s tem tudi boljša povezava.

Hitch-Hiker ::

Če men prpeljejo optiko se zmenm z parimi sosedi za dovoljenja in skoplem tud kak km jarka pa še po vasi bi prekopal.

Tega mi verjetno ne bo treba nardit.

Icematxyz ::

Sam tudi menim da bi ljudje bili pripravljeni kopat jarke za optiko če bi prvič to pomenilo da bi ceneje prišli do optičnega priključka in drugič da bi optiko sploh dobili.

Morda bi pa namesto poplačila čez nevem koliko let kot je to bilo pti telekomu in navadnem telefonu dobil vsak ki bi to počel delnice podjetja. Pa vrjamem da če ne bi nič kaj dobili da bi naprimer kopali jarek dobili pa zato optično vlkno in priklop da bi bila akcija uspešna.

Ni pa to vsekakor nič novega. Tukaj se lahko pohvalimo slovenci da smo to znali delati že pred kakšnim desetletjem ali dvema. V stari državi pa sploh. ;)

Malner ::

Od kolokacije sem odaljen približno 2 km. Trenutno uporabljam amisovo telefonijo in 10+ internet. Deluje kar v redu in je poceni. Ko smo delali kanalizacijo smo poleg potegnili tudi cev za kabelsko, Telekom in plin. Plin in zemeljsko kabelsko že imamo, čakamo samo na zemeljsko telefonijo, ki bo najbrž optika. Do ceste smo skopali sami, za kopanje po cesti pa smo morali plačati približno 2000€(kanalizacija, plin, kabelska in telekom). To je bilo približno leto in pol nazaj in doma sem na Vrhniki.

Kolikor vem je problem v tem, da vmes ni optike in nas do tedaj, ko bo narejena vmesna infrastruktura ne bodo povezali.

P.S. Za Telekom sem pobiral soglasja za optiko in vem, kako se to vleče.

Brane2 ::

Ne vem, kaj folk pizdi čez priključnino.

Mnogi bi z veseljem plačali, če bi lahko imeli vlakno zdaj. Kaj ti koristi, da ti napeljejo vlakno brezplačno čez 5 let, če v vmesnem času nabijaš račune za DSL ( če maš srečo ) in izgubljaš prednost, ki bi jo lahko imel na optiki ( hosting itd) ?
On the journey of life, I chose the psycho path.

dejanslo ::

Večini telekomunikacije niso tako pomembna vrednota, da bi bili pripravljeni naenkrat plačati toliko denarja, čeprav se na dolgi rok splača.
There`s More Than One Way To Do It

Ejsi_Disi ::

Sam tudi menim da bi ljudje bili pripravljeni kopat jarke za optiko če bi prvič to pomenilo da bi ceneje prišli do optičnega priključka in drugič da bi optiko sploh dobili.


Ahh, dej no dej. Če pa pri nas noben ne zaračuna kopanja jarkov, niti priključnine. Torej, zakaj bi se matral sam, ko ti pa to naredijo majstri in to zastonj.
Rock n' roll ain't noise pollution!

Senitel ::

Ja cool, kdaj boste meni skopali jarek? Čez 30 let? No do takrat se pa pač splača pomatrat s kakšno alternativno idejo.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Zakaj v Sloveniji preplačujemo internetni dostop (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Omrežja in internet
18645516 (30880) NooB
»

Diskriminacija uporabnikov na bakru (Telekom Slovenije) (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
8917748 (15820) nuclear
»

T-2 dobra in slaba novica (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Omrežja in internet
18635046 (26244) Spajky
»

Siol bo podražil TV (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Omrežja in internet
14913141 (6644) Tilen
»

SiOL ZELO poizveduje za T-2jevci ! Jim teče voda v grlo? :) (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Omrežja in internet
19117519 (9597) pizdindim

Več podobnih tem