» »

Gospodinjske žarnice

Gospodinjske žarnice

««
8 / 12
»»

bili_39a ::

Pyr0Beast je izjavil:

se mi je zdelo, da je pyro vprašal, pa je popravil)

Hmmm?

...
vse kar tisti fosfor v ledici dela je to da zbija frekvenco plavi svetlobi. Zaenkrat še ne znajo narediti takega ki bi iz enega modrega naredil ~2 zelena fotona, kar bi rabil, da ohranjaš izkoristek. Zato pa se na veliko forsira lampe z zelo visoko temperaturo, tam imaš mnogo več modre svetlobe noter.

Že padanje izkoristka pri višanju toka je velik problem, drugače za ledice ni problem dosegati 100 lumnov na W+


Ja, to je osnovni problem (in sem prav presenečen, da se pravzaprav malokdo spomni na to), čeprav je pretvorba modro v zeleno slab primer: izgubimo sicer cca 20 do 25% energije zaradi manjše frekvence in W=h*f, vendar ima zeleni foton 3x boljši učinek kar se svetlobe tiče. Hujše je pri pretvorbi modra -> rdeča, kjer izgubimo (400 nm v 610 nm) 50 % originalne energije fotona, svetlobna učinkovitost pa je enako slaba ali še slabša.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bili_39a ()

energetik ::

No, pa so proizvajalci CFL vendarle pričeli z normalnimi oznakami ekvivalentne vrednosti navadnih žarnic:

Pred pol leta sem nabavil ta desno, pred kratkim pa ta levo. Kljub temu da sta sijalki popolnoma enaki, je enkrat zapisano "ekvivalentna" navadni 130W, drugič pa 103W, kar je pravilna primerjava, saj klasična 100W oddaja okoli 1340lm.

Itak pa sem zasledil, da bodo morali proizvajalci zapisovati na embalažo številko v lumnih z večjim fontom kot številko v vatih, kar je edino pravilno.

Zgodovina sprememb…

RejZoR ::

OSRAM je pri energy saving halogenskih tud začel koregirat efektivne moči.
Npr prej so imel 105W, zdej so spremenili na mislim da 92W. Podobno je pri CFL varčnih.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

energetik ::

Jah tudi pri halogenkah gre razvoj naprej in sicer naj bi jih spravili v B-razred. Nekateri modeli so že taki, in sicer uporabljajo IR reflektor v notranji bučki, ki IR svetlobo odbija nazaj proti filamentu. Posledica je veliko manjša poraba energije za isto količino vidne svetlobe, mislim da so trenutno prišli tam do ~27lm/W. Če in ko bodo cene teh HIR žarnic padle, bo to zmaga za tiste, ki hočejo zvezen spekter, neobčutljivost na število vklopov in 100% svetilnost v trenutku vklopa.

Ta dokaj fašistični EU "phase-out" zakon ima torej tudi pozitivne posledice, ker so proizvajalci začeli malo migati, boljše so tudi označbe na embalažah.
Še vedno pa to ne spremeni dejstva, da navadna 100W žarnica za 40centov v prostoru kot je recimo podstrešje/klet/shramba zmaga tako ekonomsko kot energijsko.

BigWhale ::

Jaz sem si za namen hobi fotografije in filmarije kupil Philips Tornado High Lumen CW 840, 65W in 260W svetlobe. Tako pise na skatli. Sprobal je zaenkrat se nisem, ker je vmes prisel dopust. :) Zadeva je stala pregresnih 32 EUR. Ko naredim kako fotko in zadevo sprobam, bom porocal.

Zarnica sama je pa gromozanska in verjetno je malo luci v katere pase. :))

s1m0n ::

Kaj je trenutno najboljša zamenjava starih žarnic ?
Gre za prostor 4x5m mora bit možnost nastavitve svetilnosti. Treunto so 4x60W, ki pa bolj grejejo kot kaj drugo :)

Pyr0Beast ::

2x150W halogen reflektorja :))

Če dobiš kje kakšne dimmer CFL lampe se posluži teh.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Gray_Warden ::

s1m0n, jaz sem montiral mislim da 20 watt varčno žarnico ki ni namenjena nastavljanju svetilnosti. Za primer, ko bi potreboval manj svetlobe (recimo gledanje tv ponoči), sem kupil še eno luč z 14 watt varčno žarnico), potem pa enostavno prižigam obe, ali pa le eno izmed njiju (imam 2 stikali).

samo ideja pač...

halogen reflektorji mene izjemno motijo, saj imajo skoncentrirano svetlobo na eni steni, preostala soba pa je v temi. Stvar je izjemno uporabna le če želiš osvetliti recimo mizo kjer bereš ali kaj podobnega, za osvetlitev celotne sobe pa je popolna potrata denarja.
Why so serious?

Zgodovina sprememb…

s1m0n ::

Varčne sem imel 2x23W Osram vendar ni to to :) premalo svetlobe glede na 4x60W navadna. Pa tudi motla me je svetloba varčnih :)

Gray_Warden ::

verjamem ja...jaz sem gledal med rumenimi philips in belimi philips. Za branje je boljša bela svetloba vendar meni je lepša tista rumena svetloba, saj naredi prostor bolj prijazen, topel.

če imaš zdaj 4x60 navadne žarnice, zakaj ne montiraš notri 4x20 varčne? Svetlobe bo neprimerno več... kakšnih problemov pa mislim da ne bi smelo biti saj se varčne žarnice itak praktično nič ne grejejo v primerjavi z navadnimi žarnicami tako da bi mogla luč brez problema delovati. Če se motim naj me prosim kdo popravi.
Why so serious?

Zgodovina sprememb…

Pyr0Beast ::

>Halogen reflektorji mene izjemno motijo, saj imajo skoncentrirano svetlobo na eni steni, preostala soba pa je v temi. Stvar je izjemno uporabna le če želiš osvetliti recimo mizo kjer bereš ali kaj podobnega, za osvetlitev celotne sobe pa je popolna potrata denarja.

Obrneš ga v strop, hehe :)

Tko mam sam narejeno pa je super zadeva (ker ne blešči)
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

RejZoR ::

Jezst imam LED trak isto usmerjen v bel strop in se svetloba lepo razprši čez sobo.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

s1m0n ::

No ja z LED trakov verjetno ne osvetliš tako kot z eno solidno žarnico. Mogoče če so Cree diode po 3W bi še šlo :)

Pyr0Beast ::

Ko sveti v strop je čisto isti shit, kaj sveti.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

energetik ::

s1m0n je izjavil:

Varčne sem imel 2x23W Osram vendar ni to to :) premalo svetlobe glede na 4x60W navadna. Pa tudi motla me je svetloba varčnih :)
Svetlobe bi moralo biti natanko enako, če si vzel Osram DuluxStar. Svetlobo maš pa na izbiro vsaj toplih 2700K in hladnejših 4000K.
Sicer pa si nabavi 4x20W za dimanje, ki jih dobiš praktično v vsaki štacuni. So pa dražje, to pa.
Če pa luč zelo malo uporabljaš, pa imaš še 3 tedne časa, da si nabaviš eno pakungo klasičnih 60W za 10-letno zalogo.

johnym13 ::

Pozdravljeni!
Zanima me, kako je kaj s tem (našel na ebay-u),kako to primerjat z navadno 100 W žarnico (na nitko)...ker nisem ravno doma v teh vodah, kot nekateri med vami, ki pišete tukaj...pa še kar nekaj teh SMD je..., ker cena se mi ne zdi glih pretirana. Toliko za začetek.

http://www.ebay.com/itm/2-5W-E27-Pure-W...


Hvala za vaša mnenja in odgovore. LP

Pyr0Beast ::

Tale 2.5W je primerljiva z 10W navadno žarnico.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

kronik ::

Če hočeš nadomestit navadne žarnice, glej LEDice ki so vsaj 12W. Meni osebno je nabol všeč pure white barva (4500-5000k), ki je tudi najbolj svetla. Warm white varjante so malo čudnih barv :)

Ebay oz. EarthLED

RejZoR ::

A kdo ve kakšen je faktor za izračun moči LED diod glede na navadne žarnice? Pri varčnih je faktor 5x. Koliko pa je za LED?

Npr 20W CFL je ekvivalent 100W navadni žarnici (20W x 5 = 100W). 15W CFL je 75W klasična. 11W je 55-60W. itd.

Btw, je pri nas kakšna trgovina kot je npr http://www.superstrela.com, ki bi bila specializirana za LED svetila? Sicer ima Superstrela dobro izbiro za avto in dom ampak imajo pa absolutno gnile garancijske pogoje. Vse kar dobiš je 8 dni garancije kar je milo rečeno katastrofa. Ti crkne čez 2 tedna pa ne moreš nič.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: RejZoR ()

Pyr0Beast ::

>A kdo ve kakšen je faktor za izračun moči LED diod glede na navadne žarnice? Pri varčnih je faktor 5x. Koliko pa je za LED?
Prej 4-5
Pri led je od 3 pa tam do 5. Zelo odvisno tudi od barve svetlobe.

Sicer pa tako nima veze ker ne dobiš močnih ledic in samo 3-5W elemente.

>Btw, je pri nas kakšna trgovina kot je npr http://www.superstrela.com, ki bi bila specializirana za LED svetila? Sicer ima Superstrela dobro izbiro za avto in dom ampak imajo pa absolutno gnile garancijske pogoje. Vse kar dobiš je 8 dni garancije kar je milo rečeno katastrofa. Ti crkne čez 2 tedna pa ne moreš nič.

Prodajajo kitajski šrot .. what do you expect to happen ?
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

BALAST ::

Zakaj bi bil kitajski šrot kaj slabši?

Pyr0Beast ::

Zakaj bi bil karkoli boljši ?

Oz. zakaj bi bil sploh dober.

Narejen je za najnižjo ceno, zmetano vse kar se dobi pod roko in z zanemarjanjem vseh zaščit, varnosti in podobnih zadev.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

alexa-lol ::

Mogoče malo neumesno vprašanje ampak ali obstaja kakšen program, ki ti rendira sobo glede na izbrano luč, tako, da si lahko približno predstavljaš kako bi to zgledalo.

Pyr0Beast ::

poglej si predpise o osvetlitvi v lux-ih in naračunaj potem na lumne.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

kronik ::

Proizvodnja in razvoj LEdic je na kitajskem v svetovnem vrhu. Zadeve naročam masovno in do zdaj mi je vse brezhibno delovalo - pri nas do prekratkim sploh ni bilo za dobiti SMD luči, Conrad recimo še vedno prodaja tiste stare, ki svetijo ko sveče.

Sicer pa jih pri nas dobiš najbolj ugodno tukaj.

Pyr0Beast ::

Proizvodnja da. Razvoj NE
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

johnym13 ::

...se pravi, da trenutno še ni primerne zamenjave...vsaj za normalno ceno ne :(
Aja!...hvala vam za odgovore, pa za vaš trud... :)
-če pa slučajno kdo najde kaj pametnega za pametno ceno, pa prosim naj linka tukaj ;)
LP

RejZoR ::

Odvisno. LED-ice od avstrijskega proizvajalca ESTO (pod znamko Economic Lighting) so dost kvalitetne in po dost sprejemljivi ceni. Osram sicer deluje bolj orenk v vseh pogledih, samo ima tud ceno več kot 3x višjo.
Fotr je mislim da v Bauhausu vzel eno bunko s celim kupom ledidc okoli na sredini, Warm white svetloba jo imamo že kakšno leto pa zaenkrat vse bp. S tem da zadeva res veliko gori, praktično ves čas ko se mals temni pa do takrat ko gremo spat. S tem da če kdo zaspi zraven (kar je velikokrat :D ) pa lahko gori tud pol al pa celo noč. Kar je tud razlog zakaj smo jo vzel. Ker jo velikokrat tko pozabimo da troši manj.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

johnym13 ::

kul, :)
-se slučajno spomniš, koliko W ima?...ali kak drug podatek...
LP

RejZoR ::

Za one od ESTO vem da so 1,5W in 3W oboje z GU10 kontakti. Za too bunko pa ne vem, bi mogu pogledat.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

energetik ::

alexa-lol je izjavil:

Mogoče malo neumesno vprašanje ampak ali obstaja kakšen program, ki ti rendira sobo glede na izbrano luč, tako, da si lahko približno predstavljaš kako bi to zgledalo.
Snemi si zastonjski programčič Dialux. Naredi praktično kar si zamisliš, ko enkrat preštudiraš navodila.

perkomat ::

Navadne žarnice z žarilno nitko so še vedno najmanj potratne in najbolj okolju prijazne!!

energetik ::

perkomat je izjavil:

Navadne žarnice z žarilno nitko so še vedno najmanj potratne



in najbolj okolju prijazne!!
To pa, predvsem če so ugasnjene. Steklena bučka in nekaj volframa res nima kaj narediti okolju.

P.S.: če slučajno niste opazili, je mimo 1.9., torej so se v EU prenehale dobavljati tudi 60W žarnice, kot je zapisano v načrtu EU komisije. Sem pa opazil na prodajnih policah že CFL za ~70c, kar je že blizu ceni navadne žarnice.

Zgodovina sprememb…

Ron99 ::

mislim da je ReZoR spraševal okoli LED vs. klasika. Pretvorba je nekje okoli 10 vendar je odvisno barve svetlobe bolj je topla manjši je faktor. Jaz sem jih kupil pri www.Bomart.si pa sem zaenkrat zadovoljen.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Ron99 ()

energetik ::

Težko bo pretvorba 10, dobre LED imajo tam nekje do 100lm/W (toliko tudi T5 cevne fluorescentke), klasika pa okoli 14lm/W. Torej je pretvorba bolj za faktor 7, pri warm white še veliko manj.

EDIT: recimo če greš gledat celoten Osramov katalog LED-ic, jih ima večina tam okoli 50-60lm/W, najboljša 80lm/W. Take s 100lm/W morajo biti ornk drage ali pa z zanič spektrom.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

Ron99 ::

Jaz sem laik glede tega in lahko povem samo svoje izkušnje. Osram ima eno, Philps drugo, neko tretji tretjo varianto. Glavno je da meni dobro dela in da sem zadovoljen. Menjal sem 50W halogenske žarnice za 4,8W LED žarnice. Dejanska svetilnost v prostoru (ne svetilnost po napisanih podatkih) je cca. 15% slabša od 50W halogenske. Glede na to da imam veliko teh žarnic se razlika ne opazi.

Pyr0Beast ::

To kar se tebi zdi 15% je v resnici 50%
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

energetik ::

@Ron99, človeški vid se odziva nelinerano na osvetljenost, zato se zdi le malo manj osvetljeno. Če bi pa izmeril, bi pa videl da je konkretno manj osvetljeno. Pri 50W halogenki si dobil ven okoli 1000lm svetlobe. Tvoja 4,8W LED ima zelo verjetno izkoristek tam do 60lm/W, torej dobiš samo še slabih 300lm. Ne 15% manj, zelo verjetno imaš 70% manj svetlobe.
Če imaš fotkiča, izmeri osvetljenost belega lista papirja pod obema svetilkama, postopek sem že enkrat opisal v neki temi.
EDIT: se citiram:
Sicer pa za tiste, ki nimamo luxmetra - da se precej dobro izmeriti osvetljenost površine s fotkičem. Rabiš samo bel kos papirja/plastike/kartona. Na fotkiču nastaviš average ali spot merjenje svetlosti in nazumiraš celo belo površino. Potem pogledaš, kakšne nastavitve ti izpiše fotkič (zaslonka, čas - meni to napiše še preden slikam, do polovice pritisnjen gumb).
Enačba za osvetljenost v lux je: 50*zaslonka^2/(čas[s]*ISO). Precej fina zadeva. Poleg tega lahko tako zmeriš osvetljenost neke površine na daljavo (če je tam že neka bela površina), ni treba tja hodit z luxmetrom.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

lebang1 ::

A ima še kdo kakšno dobro tabelo za primerjat sijalke?
Spodnji 2 sem dobil, pa taka da je gori tudi LED.




Kupil sem 6w LED sijalko (lumnu kitajci sploh niso napisal koliko ima) pa sveti kar dobro. Pa kupil sem tudi 30w led reflektor (spet s kitajske, bil naj bi 2100lm, čeprav sedaj prodajajo isto pa so napisal da je 2700lm), zadeva ni bla poceni, tam nekje 60€, sam osveti prav hudo vse v okolici, meni se zdi da bolše kot 300w navadni reflektorji, mogoče dobiš še hujši občutek ker je v beli svetlobi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: lebang1 ()

energetik ::

Lej, pravzaprav ne rabiš tabele. Samo zapomnit si moraš, da imajo navadne žarnice okoli 13 lm/W, halogenke okoli 18 lm/w, CFL in LED pa recimo 50-65 lm/W. Če potrebuješ torej 1000 lumnov v svojem lustru, rabiš ~75W žarnico, 56W halogenko ali 15-20W CFL oziroma LED. To so neke realne cifre. Vse drugo je bolj kot ne marketing.
Torej najprej imaš zahtevano osvetljenost določene površine v lux, nato poračunaš, koliko svetlobe v lumnih mora oddajati lampa, glede na to pa izbereš lampo. Ne pa glede na W in reklamo.

Poleg tega nas vse občutek osvetljenosti močno vara, tako da če hočeš dobiti točno osvetljenost, rabiš luxmeter ali pa metodo s fotkičem, opisano v prejšnjem postu. Ne moreš ocenjevati osvetljenosti prej/zdaj glede na tvoj vid.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

Pyr0Beast ::

>Pa kupil sem tudi 30w led reflektor
Zadeva zgleda bolj rang 15W

>300w navadni reflektorji
Vzami 230W halogen in se čudi :)
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

tx-z ::

A mi kdo zna predlagat kakšna žarnca bi bla najbolša za ~4*4m sobo? Zdej sm mel 5700K 25W in je bla ornk premočna, zdej sm si pa kupu eno 2700K 20W in eno 5700K 20W..Moč se mi zdi da je lih prava, sam baje so 2700K bolše za oči kokr 5700K? Tista 5700K bela je res k v kšnm laboratoriju, ampak lepo močno svet, medtem k 2700K je velik bl nežna...Mislm da je prou v tej temi blo govora neki glede tega kere so bl "zdrave" :P
tx-z

lebang1 ::

Živijo,
ja 20w mislim da bi bila kar prava,
tiste z rumeno svetlobo (2700k) so bolj za v sobe in dnevne sobe da se ti oči malo bol spočijejo, tiste z belo svetlobo pa so boljše če kaj delaš ali podobno.

lp

tx-z ::

Aja, torej čist primer:
Če se učim, berem, delam na računalniku je bolš da mam 5700, če pa kšn film gledam, kitaro igram,..pa bol 2700K? Pol najbol da si kr obe dam na strop in z enim stikalom eno pržigam, z drugim drugo?:D
tx-z

Okapi ::

Ko gledaš film in igraš kitaro ne potrebuješ tako močne svetlobe, kot če bereš ali šivaš. Tudi če delaš za računalnikom, ne potrebuješ močne svetlobe. Barva svetlobe je pa odvisna od okusa - eni imamo raje sončno svetlobo, drugim pa se zdi rdečkasta svetloba sveč boljša za doma.

O.

RejZoR ::

tx-z je izjavil:

Aja, torej čist primer:
Če se učim, berem, delam na računalniku je bolš da mam 5700, če pa kšn film gledam, kitaro igram,..pa bol 2700K? Pol najbol da si kr obe dam na strop in z enim stikalom eno pržigam, z drugim drugo?:D


Stvar okusa. Sam prisegam na hladno belo povod. Imaš pa folk, ki se začne kar križat, ko omeniš hladno belo. Vglavnem so to starejši, ki so vajeni žarnic na žarilno nitko katere so uporabljal 50+ let...
Ne vem, men rumenkasta svetloba naredi okolico tako kot bi gledal skozi sepia filter kar mi je skrajno glupo. Pri hladni beli pa so barve vglavnem take kot je treba. In tud sicer mi je tak odtenek svetlobe bolj prijazen kar se oči tiče.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

energetik ::

tx-z je izjavil:

Aja, torej čist primer:
Če se učim, berem, delam na računalniku je bolš da mam 5700, če pa kšn film gledam, kitaro igram,..pa bol 2700K? Pol najbol da si kr obe dam na strop in z enim stikalom eno pržigam, z drugim drugo?:D

Tko kot je Okapi napisal. Kar ti bolj paše. Jaz imam za delo na pisalni mizi najraje 6400K (kje si sploh dobil 5700K?). V spalnici imam 2700K oziroma navadno žarnico.
Sicer pa je 20W za 4x4 sobo glih dost za splošno osvetlitev. Za delo, branje itd moraš itak imeti še dodatno osvetlitev, vsaj jaz bi jo imel na tvojem mestu. Ideja z 2 lustroma ni slaba, si prižgeš tisto, ki ti takrat blj ustreza, za polno svetilnost pa obe hkrati.

energetik ::

Ste že pripravljeni na prepoved prodaje še 25 in 40W navadnih žarnic?



Sem pa našel zanimiv člen v predpisih EU:
d.) For special applications or devices where there is clearly no alternative to conventional
incandescent bulbs or conventional halogens (such as oven lamps, infrared lamps, rough
service lamps, pet-care lamps etc.), the regulation allows the sales of special purpose lamps
not fulfilling the requirements of the regulation, provided the special purpose is clearly stated
on the packaging together with an indication that the lamp is not suitable for room
illumination.
Dejansko se na ta način lahko zaobide predpise in se prodaja recimo žarnice za gretje sobe, na embalažo pa napiše, da niso primerne za razsvetljavo. Kar so očitno izkoristili pri http://www.heatbulbs.eu/

Okapi ::

Poleg tega afaik niso prepovedane klasične reflektorske žarnice, samo tiste z navadno prozorno ali mlečno bučko.

O.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

energetik ::

Tukaj je pod točko 1.2 točno zapisano kaj je in bo izločeno.
Baje so navadne 230V halogenke še do 2016, potem se pa lahko zgodi, da bodo še te izločene in bodo dovoljene samo še halogenke z IR premazom. Te so pa baje zaradi tehnoloških razlogov lahko le za nizko napetost, za 230V potrebujejo vgrajen pretvornik, kar je potem isti šit kot CFL glede okvar elektronike.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()
««
8 / 12
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Katera LED namizna svetilka? (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
5319396 (16268) negotiator
»

Varčna sijalka vs. žarnica (stroškovno) (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
9926944 (22270) BlaiseM
»

Jutri zadnji dan prodaje 75-vatnih žarnic (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
12028939 (24554) Spajky
»

Od danes prepoved prodaje razsipnih žarnic (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
19117573 (12249) Matev

Več podobnih tem