» »

Gospodinjske žarnice

Gospodinjske žarnice

««
7 / 12
»»

Pyr0Beast ::

Kaj pa je potem ?
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Okapi ::

Saj sem lepo napisal - fosforescentne snovi (copper-activated zinc sulfide, silver-activated zinc sulfide ...).

Fosfor je pa fosfor, element z oznako P, v ledicah ga ni.

O.

Pyr0Beast ::

Samo da jaz s fosforjem nisem mislil na element ampak na fosforescentno snov.
Pač ima ena beseda več pomenov, ni prvič.

V ledicah ga kot elementa načeloma ni, se pa včasih dopira z njim.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

gruntfürmich ::

pyro bluzi da kar glava peče. že čez celo temo...:O
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

šernk ::

dajte mi povedat kaj se splača kupit sedaj za eno žarnico.

gre se za slabo osvetljeno kuhinjo, trenutno je pregorela 100W žarnica na nitko (60W sveti za en k.)
v sobi imam neko philips 21W varčno že n-let, katero pa moraš prižgati 5 min preden rabiš svetlobo, da sploh začne svetit in takšna za kuhinjo absolutno odpade.

torej rabim žarnico, ki sveti dobro ko je treba odpreti novo mleko in dobiti posodo iz omare, ne pa da začne svetit, ko vrelo mleko že spiješ.
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

Okapi ::

Dobro svetlobo potrebuješ za branje (ali recimo šivanje), ne pa za odpiranje mleka in jemanje posode iz omare.

O.

nevone ::

Tole bi mogoče blo.

Meni gredo tudi masa na jetra žarnice, ki jih moraš čakat, da začnejo svetit kot je treba.

o+ nevone

Dobro svetlobo potrebuješ za branje (ali recimo šivanje), ne pa za odpiranje mleka in jemanje posode iz omare.


Ma prav mučno je tiste žarnice čakat, da začnejo svetit kot je treba.

Povsem po nepotrebnem so ukinili navadne žarnice.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: nevone ()

ThinkPad ::

Lahko vzameš halogen classis (v obliki standardne žarnice) kjer piše 105W = 150W. (1900 lm). Ali pa to kar zgoraj pravi nevone. Ista stvar, sam malo manj močna. Je pa draga v primerjavi s prejšnjimi žarnicami...

šernk ::

to ni bilo moje vprašanje in niti se v to ne mislim spuščat, ker v tisti kuhinji preživim cca 1min na teden in luči praktično ne rabim, jo pa zato rabijo drugi

če te pa mleko tako zelo moti, ga nadomesti s škatlico tablet, kjer piše zelo namajhno gor, za kaj so, in sedaj to škatlico nadomesti z 6imi škatlicami in temu dodaj še da nimajo vsi 20let in sokoljega očesa, pa smo tam da se rabi svetlobo.

@nevone: hvala, ravno o halogenkah sem študiral, samo nimam izkušenj z njimi :)
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

nevone ::

@nevone: hvala, ravno o halogenkah sem študiral, samo nimam izkušenj z njimi :)


Halogenke takoj zasvetijo s polno močjo. Mamo eno 105W katere svetilnost naj bi ustrezala navadni 150W žarnici (o kateri ti je pisal ThinkPad), ampak moj občutek je, da so švohnejše. Tako da če boš kupoval to, kupi to 105W, in ne tisto, za katero sem ti dala link, ker bo verjetno prešvoh.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

krho ::

Pojdi malce po trgovinah, oče je zadnjič v Obiju dobil 2 120W navadni žarnici. Rekel je, da so imeli tudi 100W.
si.Mail odprto-kodni odjemalec elektronske pošte. - http://www.simail.si
Uredite si svojo zbirko filmov, serij in iger - http://xcollect.sf.net

Okapi ::

Ali pa se zapelješ na Hrvaško ponje. 100 vatne Philipsove in GE so po manj kot pol evra. Verjetno jih lahko naročiš tudi v spletni trgovini.
www.zaruljica.net

O.

BigWhale ::

Ko sredi noci ali pa zjutraj, prides ves zaspan v temi v kuhinjo je to, da zarnice ne zasvetijo takoj s polno mocjo naravnost fantasticno! :))

nevone ::

Ko sredi noci ali pa zjutraj, prides ves zaspan v temi v kuhinjo je to, da zarnice ne zasvetijo takoj s polno mocjo naravnost fantasticno! :))


Že mogoče. Ampak to lahko rešuješ na druge načine, ne z evropsko direktivo.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

Matev ::

Ko sredi noci ali pa zjutraj, prides ves zaspan v temi v kuhinjo je to, da zarnice ne zasvetijo takoj s polno mocjo naravnost fantasticno! :))


tudi meni je to vedno bolj všeč

Pyr0Beast ::

Take težave se rešuje v postelji :>
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

BigWhale ::

Pyr0Beast je izjavil:

Take težave se rešuje v postelji :>


A tko, da si sendvic prej nardis in si ga k postli prneses pa pol kr v temi pojes? Hm, bom probal... enkrat. ;>

Avenger ::

Nove žarnice na nitko so pravi nateg. Nenormalno drage, pregorijo pa prav z veseljem in to ni več hec. Če je prej vsake toliko zgorela žarnica za 30 centov zlahka preneseš in razumeš, da moraš 3 EUR metat v koš je pa čisto druga pesem.

Če bi to enkrat v prihodnosti reševal z LED, ki so očitno še dražje, je pa malo zoprno to, da imajo blazno ozek spekter svetlobe...
It is better to be hated for what you are than to be loved for something you are not.

bili_39a ::

Če bi to enkrat v prihodnosti reševal z LED, ki so očitno še dražje, je pa malo zoprno to, da imajo blazno ozek spekter svetlobe...


Saj ga s fosfati lepo zapolnijo.
Edini problem je, da so drage (in da lahko trenutno kupiš: odlične, dobre, slabe in zanič. Vse po isti ceni praktično.

tele so kar dobre, ampak so premale moči (10 W - cca 55W žarnica) in predrage.

energetik ::

šernk je izjavil:

torej rabim žarnico, ki sveti dobro ko je treba odpreti novo mleko in dobiti posodo iz omare, ne pa da začne svetit, ko vrelo mleko že spiješ.
Imaš na voljo recimo tole CFL
Življenjska doba se ne krajša s številom ON/OFF in takoj sveti na polno.
Sicer pa kot so že omenili drugi 230V halogenka (precej draga) ali pa Hrvaška vabi.
Lahko ti pa jaz prodam kaj od moje zaloge 100W žarnic, jih imam še eno šteko za tovrstne aplikacije.

energetik ::

energetik je izjavil:

No, zdaj gremo lahko pobirat stave, kako hitro bojo šle na našem stopnišču - 3 nove CFL od 1.okt.
Na "uč" zgledajo najcenejša varianta CFL, kot iz Hoferja. Samo kaj čmo, upravnik je take naštimal.
100W žarnice so prej zdržale ~1,5 leta.
Nisem še omenil - v večna lovišča je pred slabim mesecem odšla prva CFL-jka iz te serije, bila je priklopljena na senzor gibanja pri glavnih vratih v blok. Torej zdržala ca. 6 mesecev.
Ostale na štekarju+timer zaenkrat še živijo.

šernk ::

zdej sem kupil halogenko 105W, čez vikend sprobam, če bodo doma zadovoljni :)
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

Bananovec ::

Huh, meni pa halogenka v sobi popolnoma zadostuje. Je najbolj "močna" kar se je v trgovini dalo dobiti pa tam se mi zdi okrog 1800 lumnov ima (or so it says) ;) Ni bolšega za mene.
Its only copying if samsung does it. And unless we patent this in 5 years,
this is the shittest tech ever ... and we'll sue you.
Regards, Apple

energetik ::

šernk je izjavil:

zdej sem kupil halogenko 105W, čez vikend sprobam, če bodo doma zadovoljni :)
Ziher bodo, ker razlike med klasično praktično ni, razen tega, da porabi malenkostno manj moči za isti učinek. Pa barva svetlobe je lahko že malce čez 3000K, kar je dobro.
Sem pa včeraj še nekaj čekiral to prepoved prodaje žarnic in se zgrozil, ker do 2016 naj bi iz prodaje umaknil še halogenke. Potem pa bo sranje.

P.S: upam da vsaj halogenski reflektorji ostanejo.

Zgodovina sprememb…

Pyr0Beast ::

Kaj se sekiraš. Do takrat bo ziher že 4x konec sveta :))
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

bili_39a ::

P.S: upam da vsaj halogenski reflektorji ostanejo.


Za usmerjene vire uredba ne velja.
Po drugi strani pa v enem členu prepoveduje vse nizkonapetostne (po 2016) < 60 W. Nisem ziher, kateri člen je močnejši.

energetik ::

Kaj se sekiraš. Do takrat bo ziher že 4x konec sveta :))
Sej res. :D
Ali pa bodo Kitajci takrat prodajali CFL za < 1EUR. A se komu sanja, do koliko se lahko zniža cena CFL?

Za usmerjene vire uredba ne velja.
Po drugi strani pa v enem členu prepoveduje vse nizkonapetostne (po 2016) < 60 W. Nisem ziher, kateri člen je močnejši.
Po mojem bi morali reflektorji ostati, ker praktično edina druga varianta je MH reflektor, ki pa je vsaj 10x dražja varianta, da ne omenjamo zelo počasnega zagona.

Zgodovina sprememb…

Pyr0Beast ::


Ali pa bodo Kitajci takrat prodajali CFL za < 1EUR. A se komu sanja, do koliko se lahko zniža cena CFL?

Tam eur ali pa še manj bi znala biti prava cena CFL-jk

Sam ne vem kaj boš delal s takimi zadevami ki ti bodo z največjim veseljem crknile ko jo boš rabil.

Jaz sem si v sobo montiral reflektor in se mi iskreno rečeno *jebe*.
2.6€ na žarnico in imaš mir. Zraven imaš še zaščito pred razbitjem lampe in usmeriš lahko zadevo kamorkoli želiš.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Zgodovina sprememb…

bili_39a ::

Po mojem bi morali reflektorji ostati, ker praktično edina druga varianta je MH reflektor, ki pa je vsaj 10x dražja varianta, da ne omenjamo zelo počasnega zagona.


Eh, LED so idealne za reflektorske rešitve, mogoče pa tudi kaj takega kot je VU lampa (elektronsko stimulirana luminiscenca) VU lampe.

Po letu 2015 bo za žarnice res že konec sveta.

Pyr0Beast ::

Led so idealne za reflektorske rešitve ? Since when ? ...
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

bili_39a ::

Pyr0Beast je izjavil:

Led so idealne za reflektorske rešitve ? Since when ? ...


Ker so že v osnovi usmerjeni viri svetlobe. Zaradi malih dimenzij se da relativno poceni naredit zelo dobre leče in optične rešitve.

Since 1955 ali nekaj takega

energetik ::

bili_39a je izjavil:

Po mojem bi morali reflektorji ostati, ker praktično edina druga varianta je MH reflektor, ki pa je vsaj 10x dražja varianta, da ne omenjamo zelo počasnega zagona.


Eh, LED so idealne za reflektorske rešitve, mogoče pa tudi kaj takega kot je VU lampa (elektronsko stimulirana luminiscenca) VU lampe.
Si ne predstavljam LED reflektorja, ki ti za za ~60-70€ daje več kot 6000lm pri 95lm/W, kot recimo tole.

bili_39a ::

energetik je izjavil:

bili_39a je izjavil:

Po mojem bi morali reflektorji ostati, ker praktično edina druga varianta je MH reflektor, ki pa je vsaj 10x dražja varianta, da ne omenjamo zelo počasnega zagona.


Eh, LED so idealne za reflektorske rešitve, mogoče pa tudi kaj takega kot je VU lampa (elektronsko stimulirana luminiscenca) VU lampe.
Si ne predstavljam LED reflektorja, ki ti za za ~60-70€ daje več kot 6000lm pri 95lm/W, kot recimo tole.


Čakaj, ti govoriš za domačo uporabo, ali industrijske rešitve. Veliki lumen paketi so še problem, ja.

energetik ::

Mah tudi za domačo uporabo. Zdej greš v Obija in za 10€ nabaviš 2x500W reflektor na stojalu. 13.000lm za 10€. Če to uporabljaš parkrat na leto, je ni boljše in cenejše rešitve in je še dolgo ne bo.

Pyr0Beast ::


Ker so že v osnovi usmerjeni viri svetlobe. Zaradi malih dimenzij se da relativno poceni naredit zelo dobre leče in optične rešitve


Ledice niti približno niso usmerjene. Usmeritev jim doda leča iz akrila in reflektor pri emitterju.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

bili_39a ::

Pyr0Beast je izjavil:


Ker so že v osnovi usmerjeni viri svetlobe. Zaradi malih dimenzij se da relativno poceni naredit zelo dobre leče in optične rešitve


Ledice niti približno niso usmerjene. Usmeritev jim doda leča iz akrila in reflektor pri emitterju.


Dokler ne bodo delali takšnih na prosojni osnovi, bodo že v štartu omejene na eno polsfero. Glede leče in reflektorjev pa sem ti napisal.

edit: aja, pa ledice nimajo emiterja.

@energetik: ja, za te primere se strinjam. Če jih imaš za nekaj ur letno, imaš z nekaj žarnicami doživljensko zalogo :-)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bili_39a ()

Pyr0Beast ::


Dokler ne bodo delali takšnih na prosojni osnovi, bodo že v štartu omejene na eno polsfero. Glede leče in reflektorjev pa sem ti napisal.


Brez da bi imela ledica že integrirano akrilno lečo + reflektor ti kakršnokoli poceni rešitve odpadejo.

Svetlobe od njih pa je že tako dovolj, da leč praktično ne rabiš.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

bili_39a ::

Imaš kaj za povedat? Ali to kar tako malo.

energetik ::

@bili, informativno, koliko lumnov pa lahko z LED trenutno nafilaš na površino enega 500W halogen reflektorja?

bili_39a ::

energetik je izjavil:

@bili, informativno, koliko lumnov pa lahko z LED trenutno nafilaš na površino enega 500W halogen reflektorja?


Težko, da bi dosegel 7-8 klm, kolikor jih dobiš iz tega reflektorja, in da pri tem ne bi resno ogrozil življenjske dobe ledic zaradi problema odvajanja toplote.

Po drugi strani pa priznam, da takšnih rešitev nisem spremljal. Kakšne 3-4 klm bi znal dobit, ki pa bi zaradi dobrega optičnega izkoristka bili verjetno enakovredni halogenskemu rflektorju. Zelo odvisno od širine zahtevanega snopa. Verjetno bo treba še kakšno leto počakat.

Pyr0Beast ::

@bili, informativno, koliko lumnov pa lahko z LED trenutno nafilaš na površino enega 500W halogen reflektorja?

Kake 1000-1200 jih gre s pasivnim hlajenjem - pa že to je zeeeeelo na meji - rabiš še zunanji heatsink. Cool white še prežveči. Warm pa nekako ne.

Če imaš pa aktivno hlajenje pa ni problem sfurati noter 10k lumnov +
Sam delam reflektror z 2400 lumni warm white pa je jeba ratala že pri polovici tega. Pasivno preprosto ne gre. Zadeva kuri 30W štroma in od tega ga le kakih 5W pretvori v svetlobo. Ostalo gre pa v gretje.
Pri max. temperaturi 60°C ti ostane le 30°C do max. sobne temperature da ne boš načenjal življensko dobo ledic ali pa rabil zniževati svetilnost.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

bili_39a ::

Kakšne ledice pa uporabljaš?

kaj takšnega mogoče. Samo še nisem videl v praksi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bili_39a ()

Pyr0Beast ::

BXRA W1200
1050mA@18.3V
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

bili_39a ::

Pol lahko furaš samo eno ledico brez problemov? Pa imaš dober spoj med hladilnikom in ohišjem?

bond007 ::

Koliko pa pride ena taka ledica? Drugače so meni interesantne tudi novejše CREE XM-L ledice - odličen izkoristek (160L/W ... seveda pada z močjo), da se iz ene ledice vn dobiti 900 lumnov (pri 10W) in to za 6$, je pa verjetno problem dobiti warm white..

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: bond007 ()

Pyr0Beast ::

Pol lahko furaš samo eno ledico brez problemov?

Ne brez aktivnega hlajenja (en 8cm vent na 5V)

Cool white so boljše kar se tega tiče. Se manj grejejo za isto svetilnost.

Pa imaš dober spoj med hladilnikom in ohišjem?

Je ja. Samo se hladilnik še vedno segreje. Zadeva je ranga enega P3 proca.

Koliko pa pride ena taka ledica?

~20€

Saj so CREE luštne. Samo 6000K je žiletka za oči. Že te z 3000K znajo biti zoprne (vlečejo malenkost na roza)

Sem imel 5600K pa niso ok niti približno. Vlečejo na plavo, pa so daylight.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

energetik ::

Ali se uporabljajo drugi "fosforji" za LED kot za CFL, ali zakaj prihaja do takih čudnih barv?

Pyr0Beast ::

Iskreno rečeno nimam pojma.
Tale fosfor od ledic 'zažari' belo pod plavo svetlobo iz ledice.
Fosfor iz CFL-k tega ne počne.

In vsaka dioda ima tudi že v osnovi različno temperaturo za ustrezen fosfor. Temu pričajo različne napetosti in tokovi enakih 'emiterjev'.

Kot tudi izkoristek pada z večanjem CRI in nižanjem temperature (fluorescentke tega praktično nimajo)
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Zgodovina sprememb…

bili_39a ::

energetik je izjavil:

Ali se uporabljajo drugi "fosforji" za LED kot za CFL, ali zakaj prihaja do takih čudnih barv?


Ja, nekaj drugčni so fosfati. V bistvu so v ledicah fosfati bolj podobni starim fluorescentkam (halofosfati).

Barve so pa pri ledicah dosti bolj problematične, ker so:
1. vsaka v osnovi malo drugačna od druge (energijska reža ni vedno enaka)
2. ima večje odstopanje od osnovne valovne dolžine sevanja (kvantni princip s svojo verjetnostjo prehoda preko reže ti da sipanje okrog osnovne valovne dolžine - za razliko od fluorescentk, kjer so valovne dolžine posameznih fotonov točno določene z energetskimi stanji orbital v Hg atomu.

Torej je fosfate za ledice dosti težje optimirati in zaenkrat še ne delajo večpasovnih, ampak večinoma samo razpršijo fotone v frekvence od zelene do rdeče barve. Več kot jih "preselijo iz modre barve kjer nastajajo v sosednja območja, bolj topla je barva in slabši je izkoristek.

Aja, zakaj je slabši izkoristek pri bolj toplih barvah (se mi je zdelo, da je pyro vprašal, pa je popravil) - bom povedal drugič, če koga zanima.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bili_39a ()

Pyr0Beast ::

se mi je zdelo, da je pyro vprašal, pa je popravil)

Hmmm?

...
vse kar tisti fosfor v ledici dela je to da zbija frekvenco plavi svetlobi. Zaenkrat še ne znajo narediti takega ki bi iz enega modrega naredil ~2 zelena fotona, kar bi rabil, da ohranjaš izkoristek. Zato pa se na veliko forsira lampe z zelo visoko temperaturo, tam imaš mnogo več modre svetlobe noter.

Že padanje izkoristka pri višanju toka je velik problem, drugače za ledice ni problem dosegati 100 lumnov na W+
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Zgodovina sprememb…

««
7 / 12
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Katera LED namizna svetilka? (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
5319472 (16344) negotiator
»

Varčna sijalka vs. žarnica (stroškovno) (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
9927100 (22426) BlaiseM
»

Jutri zadnji dan prodaje 75-vatnih žarnic (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
12029082 (24697) Spajky
»

Od danes prepoved prodaje razsipnih žarnic (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
19117667 (12343) Matev

Več podobnih tem