» »

Škodljivost LCD zaslonov

Škodljivost LCD zaslonov

c0dehunter ::

Kakšno je vaše mnenje; je gledanje v LCD zaslon dejansko škodljivo očem, ali jih samo utrudi?
Kaj pa če gledaš LCD v temi - je to kaj bolj škodljivo? JAz namreč večkrat ponoči v temi kaj berem ipd..
I do not agree with what you have to say,
but I'll defend to the death your right to say it.

k4vz0024 ::

Jaz bi dodal še tole, ali je kvaliteten CRT monitor bolj primeren za branje, kot LCD?

kixs ::

LCD je v vseh pogledih boljsi in manj skodljiv. Seveda pa moras prilagodit svetlost in kontrast glede na trenutno svetlobo v sobi. Ce nimas vkljucene luci, potem moras tudi svelost zmanjsat, da bela ne blesci prevec.

lp

Scorpia ::

Tudi knjige škodujejo očem, posebi če jih ob slabši svetlobi bereš. Če gledaš dalj časa v monitor, nima veze ali je crt ali lcd, moreš paziti da mežikaš. Ker če ne roženica postane suha in se uničuje. Prav tako je dobro imeti ponoči luč prižgano, da se vidno polje ne zoži samo na en del. Ker večina ima na monitorjih majhne črke a monitor je preblizu, se oči napenjajo kot da bi gledal od daleč. Zato je dobro tudi učasih malce trenirat oči skozi okno, da gledaš kakšne predmete ki so daleč.
Kateri monitor je bolj škodljiv je težko rečt, ker so tudi crt-ji dodobra napredovali, da prej začne ostalo škoditi kot sam monitor.
////

kixs ::

CRT, tudi tisti najboljsi, jim manjka ostrine - vsaj, ce gledas celoten zaslon. Navadno imajo premalo nastavitev, da bi lahko fokus nastavil po celotnem ekranu. Da se edino s kaksnim servisnim programom - za dobro nastavitev pa lahko potem porabis tudi pol dneva.

Pa ne vem o kaksnem napredku CRT-jev govoris... zadnji dobri so bili izdelani leta 2002/03 in konec. Konec kakrsnegakoli napredka.

krneki ::

Tudi knjige škodujejo očem, posebi če jih ob slabši svetlobi bereš.


Kaj? Ne vem na čigavem zelniku je tole zraslo, ker potem s(m)o amaterski astronomi večinoma slepi, ker se pri tem hobiju izdatno več ur gleda v skoraj popolni temi bere zvezdne karte in gleda zelo šibke objekte. No pa ni tako, ker ne poznam, da bi se zaradi astronomije komu poslabšal vid.

neki4 ::

jah sigurno ni najbolje kar se tiče svetlobe pri knjigi, sej to je znano. Sej verjetno opaziš, da te oči pečejo ali pa morda sploh ne opaziš. Če fiksiraš pogled v eno točko(monitor) in vmes nič ne mižikaš, celo pozabiš, potem malo trpijo oči..

NSA Agent ::

LCD je v vseh pogledih boljsi in manj skodljiv. Seveda pa moras prilagodit svetlost in kontrast glede na trenutno svetlobo v sobi. Ce nimas vkljucene luci, potem moras tudi svelost zmanjsat, da bela ne blesci prevec.
lp

če je okolica svetla povečaj svetilnost na ekramu
če je okolica temna zmanšaj svetilnost na ekranu
to je edina finta, ne pa obratno.

ker če je svetl morš povečat svetilnost da sploh kej na ekranu vidiš, ker drugače se ti oci matrajo.
ker če je temn morš zmajšat svetilnost da se ti oči ne zažgejo od premočne svetlobe.
( v temnem prostoru se ti zenice razšerijo, in si bolj občutliv na svetlobo - vsakdanje znanje )

skartka ekran si morš prilagodit, na dane razmere enako kot pri CRT. Današni LCD so na isti kvaliteti kot CRT zato
kake velike razlike ni. edino LCD mora met osveževanje pod 12mili sekund kar pa dons že ma vsak.


Tudi knjige škodujejo očem, posebi če jih ob slabši svetlobi bereš.

Očem prej škodi preveč svetlobe kot premal!
( od premočne svetlode lahko oslepiš od teme pa še nisem čul da bi kdo oslepel )

opeter ::


Tudi knjige škodujejo očem, posebi če jih ob slabši svetlobi bereš.

Očem prej škodi preveč svetlobe kot premal!
( od premočne svetlode lahko oslepiš od teme pa še nisem čul da bi kdo oslepel )


Oslepiš ne, vid se ti pa lahko poslabša.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

kixs ::

Koninator:
zakaj si mene repliciral? Povedal pa si isto, samo na 10 in en nacin.

Kaj ima veze hitrost osvezevanja LCD ekrana?

tony1 ::


Očem prej škodi preveč svetlobe kot premal!
( od premočne svetlode lahko oslepiš od teme pa še nisem čul da bi kdo oslepel )


Somebody shoot me please! :O

connel ::

ko mi bo kdo dal kakšne izsledke iz znanstvene raziskave (resne), da branje knjig pri slabi svetlobi dejansko poslabša vid bom pogojno verjel v ta mit, do takrat pa pač ne, če bi bilo to res, potem bi bil praktićno že marsikdo slep,...

Scorpia ::

Koninator: Kdo je omenil močno svetlobo? A sem mogoče reku da moreš usmeriti reflektor proti očem da bi lahko bral knjige. Kot sem gor napisal, ni nujno da boš oslepel, ampak se zoži vidno polje!

Krneki: oslepiš že ne, ampak dioptrija se poveča. Zdej pa se najbrž eni ne boste strinjal: ampak zakaj večina, ki veliko bere knjig nosi očala?
Tiste ki jih jaz poznam, ki niso skoraj nič na računalniku ali knjige da berejo, vidijo odlično. Tisti ki so pa pridni na faksu pa nosijo očala :)

Kixs97: nikjer nisem napisal tako da govorim o napredovanju, ampak da so napredovali, le letnice nisem omenil do kdaj...
////

shark_nm ::

znanstveno je dokazano, da branje pri slabi svetlobi ne uničuje vida, sem o tem bral nekej časa nazaj. To je en tak mit kot... Ne mastrubiraj ker se ti bo roka posušila.

Keyser Soze ::

Prej te začne bolet glava oz. oči, zaradi neprestanega truda, da primerno sfokusiraš oz. prebereš tekst. In ravno zaradi te bolečine so IMO ljudje razvili to tezo.

Da boš oslepel oz. se ti bo okvaril vid, zaradi slabih svetlobnih pogojev... Težko.
OM, F, G!

T-h-o-r ::

je bilo nekje en članek, mislim da v nedeljskem o 10 zdravstvenih mitih

in tudi to, da branje pri slabši svetlobi škoduje očem so zdravniki označili za netočno
Why have a civilization anymore
if we no longer are interested in being civilized?

krneki ::

Scorpia, pač nasedel si mitu in nisi edini.

Par čarobnih gesel v googlu...
Link

SmeskoSnezak ::

Daj, vsaj potrudi se malo bolje poiskati. Zato, ker zdravniki to govorijo, še ostali verjamejo. Ampak tudi zdravniki se tudi motijo. Naslednjič jih torej opomnite! ;)
@ Pusti soncu v srce... @

Tear_DR0P ::

za oči je najpomembneje da se dosti vlažijo, torej pijte čaj in mežikajte, ko berete ali gledate v monitor
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

c3p0 ::

Škodi prekomerno naprezanje oči, kar se lahko pojavi ob branju pri šibki svetlobi. Sama po sebi šibka svetloba nikakor ne škodi.

Glede monitorja, spet škodi naprezanje, ali premalo mežikanja. Dobro je vsake toliko pogledat v kak oddaljen predmet, da se mišice ki fokusirajo na blizu, sprostijo.

Yohan del Sud ::

Evo praktične izkušnje. Ne bom trdil da obstaja trdna korelacija, ampak odkar sem presedlal na LCD-je postopoma 6-3 leta nazaj se mi je izboljšal vid. Od cca 1 točke kratkovidnosti do zanemarljivo in ne rabim več očal že kar nekaj let niti za TV od daleč, kaj šele za šofiranje. Cestne table in registerske lahko berem tako kristalno kot ob delanju izpita pred petnajst let nazaj. Ker drugih življenskih navad ta čas nisem kaj dosti spreminjal bi to lahko bilo to...
www.strancar.com

Icematxyz ::

Če mi kdo podari nevem kaki CRT monitor ne bi vzel. To je zgodovina zame. Upam da se čez 20 let ne iskaže da so LCD škodljivi za oči. Ampak upal bi si trditi da LCD monitor in CRT monitor kaj se tiče oči sploh ni primerjave.

Vprašanje je pa seveda kaj se zgodi če imamo LCD slabe kvalitete s katerim bi teoretično "otrujali" oči... Ali pa kakšni premazi zaslonov če imajo kakšen vpliv oči in obremenitev oči... Pomoje da ne kaj dosti. Mogoče pa le.

Zgodovina sprememb…

JebatGa ::

Lcd zasloni so najbolj škodljivi za okolje. Dušikov trifluorid, plin ki se ga uporablja pri proizvodnji lcd-jev in plazm je v bistvu 17.000krat bolj toplogreden kot CO2.

MK42 ::

Lcd zasloni so najbolj škodljivi za okolje. Dušikov trifluorid, plin ki se ga uporablja pri proizvodnji lcd-jev in plazm je v bistvu 17.000krat bolj toplogreden kot CO2.


Kaj je pol manjše zlo ... plazma al LCD :D

JebatGa ::

Kaj je pol manjše zlo ... plazma al LCD :D


Wikipedia preber če se ti da

Zheegec ::

Pa smo spet tam... CO2 ni škodljiv za okolje, kaj je bolje za okolje je odvisno od tega, koliko škodljivih snovi se uporablja v sami tehnologiji. Kar pa CO2 ali pa vodna para (ki je še bistveno bolj "toplogredna" od CO2) ni.

Drugače pa za oči je LCD trenutno najbolj zdrav od vseh razširjenih tehnologij.
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

MK42 ::

Kaj je pol manjše zlo ... plazma al LCD :D


Wikipedia preber če se ti da



Ok, enim pač sarkazm enota redno crkuje

tony1 ::

Evo praktične izkušnje. Ne bom trdil da obstaja trdna korelacija, ampak odkar sem presedlal na LCD-je postopoma 6-3 leta nazaj se mi je izboljšal vid. Od cca 1 točke kratkovidnosti do zanemarljivo in ne rabim več očal že kar nekaj let niti za TV od daleč, kaj šele za šofiranje. Cestne table in registerske lahko berem tako kristalno kot ob delanju izpita pred petnajst let nazaj. Ker drugih življenskih navad ta čas nisem kaj dosti spreminjal bi to lahko bilo to...


Če si bil prej kratkoviden, te zdaj "jebe" starostna daljnovidnost, ki ti "minus" popravlja s "plusom"... LCD ima bolj malo zraven...

Yohan del Sud ::

Hvala za tolažbo. Grem odpeljat računalnik na odpad in se selit v votlino.
www.strancar.com


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

najmanj škodljiv monitor (strani: 1 2 )

Oddelek: Zvok in slika
545784 (2712) Gagatronix
»

Dodatna osvetlitev pri gledanju v zaslon ali ne? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
504947 (4317) Pyr0Beast
»

zakaj je LCD bolj zdrav (strani: 1 2 )

Oddelek: Zvok in slika
557120 (5804) trs
»

Monitor ne škoduje očem?

Oddelek: Loža
192172 (1763) Roadkill
»

Očala-špegli (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
885524 (4523) c0Rp_

Več podobnih tem