» »

Dodatna osvetlitev pri gledanju v zaslon ali ne?

Dodatna osvetlitev pri gledanju v zaslon ali ne?

«
1
2

Mavrik ::

The truth is rarely pure and never simple.

lurker ::

tako kot knjiga, ce v temi bulis v ekran je pa itak fajn met lucko zravn
Nič ni "fajn met lučke zraven". Tečno in butasto je.

Me spominja na bivšega sodelavca, ki je imel ob monitorju prižgano lučko (ker je baje to fajn met). Si ni pustil razložit funkcije "Brightness" knofa. Ambient light senzor koncept je bil pa itak tri mač za njega.

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

Heisenberg ::

ne vem zakaj bi bilo bustasto imeti ob ekranu lucko ali pa ob gledanju TVja...zase vem da so oci manj utrujene ce imam neko diskretno osvetlitev in ne popolno temo!

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

BigWhale ::

Seveda brightness tukaj nima nobenega pomena. Ce v popolni temi bolscis v osvetljen zaslon je za oci malo bolj utrujajoce, ko s pogledom skaces iz zaslona kam drugam in gledas v popolno temo.

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

lurker ::

ne vem zakaj bi bilo bustasto imeti ob ekranu lucko
Sem pozabil povdarit, da hodim v službo podnevi.

Drugače se pa strinjam. Obstajajo ljudje, ki jim dodatna osvetlitev pomaga, da se jim oči malenkost manj utrudijo, če gledajo TV v temi.

Pravim pa, da je butasto in tečno nosit lampo s seboj, če želiš nekaj prebrat, ko zaide sonce. Ta lampa + Kindle ponoči ne delujeta nič boljše kot LCD screen/iPad.

In ja, seveda brightness ima pomen.

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

Gregor P ::

Dejstvo je, da je branje na teh namenskih bralnikih z "e-papirjem oz. črnilom" veliko manj utrudljivo za oči kot na LCD & Co zaslonih. Dejstvo je tudi, da v popolni temi pač nič ne vidiš na njih brez dodatne osvetlitve. Torej če zares veliko bereš in hočeš brati vse skupaj tudi elektronsko, potem sploh nimaš druge kot da kupiš namensko napravo za branje ter poskrbiš za ustrezno osvetlitev. Če pa bereš tu in tam kakšen odstavek ipd. potem pa pač ne potrebuješ neke dodatne posebne namenske naprave.

Skratka zares bi bilo butasto si še dodatno kvariti oči po nepotrebnem.:|
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

lurker ::

Skratka zares bi bilo butasto si še dodatno kvariti oči po nepotrebnem.
A znaš poiskat kak relevanten link, kjer so strokovnjaki ugotovili, da gledanje TVja v temi, branje z LCDja KVARI oči?! Kot že rečeno, nekaterim se v teh primerih oči malenkost bolj utrudijo, kar nima NOBENE veze z okvaro vida. Ljudje se tudi bolj utrudimo pri teku kot pri hoji pa vseeno ni veliko herojev, ki razlagajo kako je tek škodljiv.

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

nekikr ::

Veliko bolj kot hoja, zaradi obremenitve sklepov. Če bi kdaj tekel bi to vedel. Najbrž je podobna stvar pri očeh. Jaz recimo težko gledam TV v popolni temi dalj časa - verjamem, da bi ob vsakodnevni taki uporabi oči "okvaril". Znanstvene razlage pa nimam ker nisem iz tega foha...kmečka logika pač.

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

MrStein ::

Priporočljivo je imeti osvetljeno sobo/okolico pri gledanju TV, kot pa imeti temo okoli.
Z malo guglanja bi se sigurno našel kaki relevanten link.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

thramos ::

lurker je izjavil:


Pravim pa, da je butasto in tečno nosit lampo s seboj, če želiš nekaj prebrat, ko zaide sonce. Ta lampa + Kindle ponoči ne delujeta nič boljše kot LCD screen/iPad.


Približno tako kot knjiga + lučka, kar je za večino ljudi veliko boljše kot LCD.

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

lurker ::

Veliko bolj kot hoja, zaradi obremenitve sklepov.
Upam, da si ne obrabiš kakšnega sklepa z gledanjem.
Z malo guglanja bi se sigurno našel kaki relevanten link.
Z malo guglanja dobiš tudi link, ki pravi, da je LCD ravno tako "zdrav" kot eInk. In buljenje TVja v temi le malenkost bolj utrudi oči pri nekaterih, kot pa pri osvetljeni sobi. Oslepiš pa pri obeh enako.
Približno tako kot knjiga + lučka, kar je za večino ljudi veliko boljše kot LCD.
Dandanes težko najdeš človeka, ki toliko strmi v knjigo kot drugi v LCDje. Zato tudi pred letom iznajdbo TVja in računalnikov niso poznali slabega vida. Danes pa že krti slabo vidijo.

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

BigWhale ::

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

lurker ::

Če si prebral članek sedaj celo veš, da brightness DOES matter (reducing contrasts in perceived brightness between a visual display and its background)?!

Podoben efekt se doseže, če ti ambient light senzor prilagodi osvetlitev tvoje elektronske knjige (sploh, ker je pri textu še vedno prek zadost kontrasta, da šiba eInk po levi in desni). Philips, ki je sponzoriral to raziskavo pri TVjih pač ubere drugo pot, ki je bolj smiselna.

Razlike v utrujenosti so "modest" v najslabšem primeru.

Skratka, ko greste naslednjič v kino, lahko mirno pustite reflektorčke doma.

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

nekikr ::

Modest po pol ure gledanja. To počni 10 let pa ne bo več modest ampak bo mogoče dioptrija +3...

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

lurker ::

Modest po pol ure gledanja.

20 let gledam v ekrane, nisem ponosen, v povprečju verjetno več kot 10ur na dan. Nazadnje so mi zmerili -0,5 (ergo, ne nosim očal. Foter in mama sta v mojih letih imela slabši vid). Oči imam bistveno bolj utrujene po uri vožnje kot po koncu službe v kateri sem 9 ur za LCDjem.

To počni 10 let pa ne bo več modest ampak bo mogoče dioptrija +3...
Mogoče bi mi pa zrastla tretja roka. Za obe stvari je pribl. enako dokazov. Se pa pustim popravit s kakim pametnim linkom.

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

BigWhale ::

Dioptrija nima ravno dosti veze s tem koliko casa bulis v ekran.

Se pa oci matrajo, ce morajo non stop spreminjati prilagoditev na svetlost.

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

nekikr ::

Lurker: ker si očitno prelen, da bi sam vprašal strica googla:

Klik!

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

lurker ::

Brez da grem še enkrat gledat linke, ki sem jih najverjetneje že vse preklikal, sem precej siguren, da boš težko našel kakšnega kjer piše, da gledanje TVja v temi (o)kvari vid.

Ampak ker si ti prelen, da bi mi pokazal vsaj enega takega, naj ostane pri tem, da se ti vid zaradi gledanja TVja v temi NE okvari. Fair enough?

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

nekikr ::

Se pravi, da če te boli glava to nima nobenih posledic? Če tečeš vsak dan in te vsak dan boli koleno...to tudi nima nobenih posledic? Ne rečem, da bo imel posledice vsak, ampak je pa približno tako kot če ješ mastno hrano, kadiš in se ne gibaš...statistično gledano imaš neprimerno večje tveganje za razne bolezni kot nekdo, ki ima kolikor toliko zdrav način življenja. Če pa še temu oporekaš, potem sva pa končala, ker boš moral še nekaj kosmičev pojesti.

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

lurker ::

Kako mastna hrana škoduje in skrajšuje življenje je miljon linkov. O slepoti, ki sledi gledanju TVja v temi, pa nobenega (razen na "American Mom's" forumih). Oči ubija svetloba, ne tema.

Začni producirat linke ali pa nazaj na čokolešnik, dragi nekikr.

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

nekikr ::

Ena
Dva
Tri
Štiri
Pet
Itd. če gledam samo wikipedio. In glej ga zlomka kaj imajo vsi ti problemi skupnega: eye strain (ki sem ti ga LMGTFY prej).

Lahko produciraš kontra linke, lahko pa priznaš, da je kmečka logika, da če te boli glava, če te bolijo oči, če ti celo rata slabo....da je mogoče pa nekaj na tem. In če se to dogaja vsak dan potem to prav gotovo ima posledice (ne velja pa za vse).

Eden najboljših "komentarjev" na to temo je bil v filmu Thank you for smoking. Odličen film sicer.

This is where I work, the Academy of Tobacco Studies. It was established by seven gentlemen you may recognize from C-Span. These guys realized quick if they were gonna claim cigarettes were not addictive they better have proof. This is the man they rely on, Erhardt Von Grupten Mundt. They found him in Germany. I won't go into the details. He's been testing the link between nicotine and lung cancer for thirty years, and hasn't found any conclusive results. The man's a genius, he could disprove gravity.

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

lurker ::

Vidiš, toliko linkov, pa v nobenem ne najdeš tega kar trdiš. Bolj se moraš potrudit!

Zgodovina sprememb…

  • premaknil od: Mavrik ()

lurker ::

Pravzaprav je najboljša telovadba za oči, ki so dolgo usmerjene v screen, da za nekaj sekund zapreš oči (tema, refocus), jih pomencaš, obračaš ipd. O hudih terapevtskih učinkih gledanja po osvetljeni steni direktno za TVjem ni kaj dosti podatkov. Oči sfokusirat na infinity (kot telovadba, da malo pretegneš utrujene oči) je približno enako težko/lahko v osvetljeni ali pa temni sobi.

V kinu (niti v ameriškem, kjer dobite odškodnino, če dobite ozebline od kocke ledu v kokakoli) nimajo prižganih luči zato ker je brightness screena prilagojen temnemu prostoru. Enako se brightness prilagodi na vsakem malo bolj spodobnem lcd bralniku knjig.

eInk vs. LCD eBook readerji - it's a tie. eInk boljši v dobrih svetlobnih pogojih, LCD v slabših svetlobnih pogojih. Noben ne kvari oči kaj bolj kot stari dobri papir.

Tistim, ki luč pri gledanju TVja pomaga, naj jo imajo prižgano. Tisti, ki vam je gledanje TVja v svetlem ali temnem prostoru enako utrudljivo - nič bat (pravijo strokovnjaki), ne boste oslepeli.


Torej, lahko, da so to same kardinalne neumnosti, ampak so zaenkrat bolj podrte kot "zdrava kmečka pamet". Kot že rečeno, se dam podučit o čemerkoli, kar mi bo prihranilo slepoto, ki me baje zagotovo čaka ob tako malomarnem ravnanju z mojimi očmi.

Bor H ::

Kaj pa če pustimo dolgoročne posledice in se postavimo na udobnost? Večini ljudi je udobneje imeti lučko v temni sobi, torej bi večina ob branju v temi na LCDju probala najdt še kak drug izvir svetlobe, čist irelevantno a kvari oči al ne.

lurker ::

Ali pa probajo znižat brightness, efekt je večinoma isti. Pa še bolj "green" za tiste, ki kaj dajo na to.

Se pa strinjam, če je ljudem bolj udobno, če imajo dodatno svečo, da lahko boljše opazujejo kako gori sveča... by all means, do it.

Okapi ::

nimajo prižganih luči zato ker je brightness screena prilagojen temnemu prostoru.
:)) V kinu je tema, ker drugače na belem platnu ne moreš videti črne barve. Vsaka najmanjša osvetlitev belega platna poslabša kontrast slike in ti tudi najmočnejša žarnica v projektorju pri tem ne more čisto nič pomagati.

O.

lurker ::

Če si kdaj gledal kakšno projekcijo v nepopolni temi, si še vedno videl črno "barvo". Za to poskrbi človeško oko in možgani. NOBEN problem ne bi bilo imeti rahle osvetlitve za movie screenom in enormno povečat obisk 3 urnih odisejad (ker bi v kino hodili tudi nekikrji in Bori, ki sedaj v popolni temi kozlajo in trpijo za migrenami).

Ampak ni potrebe, ker se da isto stvar narediti tudi drugače (pa še ceneje).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: lurker ()

Okapi ::

Če si kdaj gledal kakšno projekcijo v nepopolni temi, si še vedno videl črno "barvo". Za to poskrbi človeško oko in možgani
V narekovaj bi moral dati "črno". Kontrast oziroma slika na splošno je v nepopolni temi vedno slabši kot v popolni temi, ne glede na moč žarnice v projektorju. Pri televizorjih pa to ne velja, ker imajo črn zaslon, ne belega.

O.

lurker ::

Tudi pri LCDjih to velja. Gre za isti princip.

Vprašanje pa ostaja, zakaj se tem ubogim ljudem ne zmeša v kinu? Imel sem cineastičnega cimra, ki je pol življenja preživel v kinih, fuzbala pa nismo mogli gledat ne da nam bi z lučko ob TVju v oke svetil. A si je samo namišljeval? Ajde, jaz kupim, da nekateri lažje gledajo TV ob luči, ne kupim pa, da ti nimajo težav v kinu in da razlaga za to ni samo v brightnessu. Oziroma kupim, da si TV lučkarji zmišljujejo in brightness nima veze (čeprav strokovnjaki pravijo drugače, glej link BWa).

Bor H ::

lurker: editiraj post ker je rahlo žaljiv, ok?

naj ti še enkrat razložim, mogoče bo delovalo nekonsistentno pa vendar:
komot gledam 12 ur na dan v LCD, mi ne predstavlja problema
ko je temneje v okolici mi je UDOBNEJE, če prižgem ob PCju lučko, lahko pa brez posledic za oči normalno gledam v monitor
berem lahko tudi na monitorju ampak mi je veliko lepše brat nekaj kar mi ne sveti v oči, sem pa prebral kak mesec nazaj 180 strani dolg PDF, sej je šlo ampak bi raje imel sprintanega
v kinu je svetilnost platna manjša kot monitorja doma, to lahko opaziš ko začnejo predvajat reklame in so luči še prižgane, vidiš precej manj kontrastno kot doma na TV

sicer pa, kaj nas hočeš prepričat? da živimo v zmoti če nam je prijetnejše prižgat luč ob monitorju al mogoče da je luč samo placebo za nekatere?

lurker ::

naj ti še enkrat razložim, mogoče bo delovalo nekonsistentno pa vendar:
Nič ni nekonsistentno. To jaz trdim že od začetka.

sicer pa, kaj nas hočeš prepričat?
Preberi še enkrat, če ne veš kaj pravim.

BigWhale ::

V kinih so ljudje bistveno manj casa kot ga prezivijo pred TVji in/ali monitorji.

Preskakovanje iz svetlobe v temo je za oci utrujajoce, to pise na prakticno vseh linkih, ki so jih ljudje nasteli.

lurker ::

Preskakovanje iz svetlobe v temo je za oci utrujajoce, to pise na prakticno vseh linkih, ki so jih ljudje nasteli.
Čisto možno. Sam sicer tega nisem zasledil, mogoče si ti kakšne druge linke bral. Je pa res, da priporočajo za ZMANJŠEVANJE utrujenosti, da oči vsake toliko časa za par sekund daš v čisto temo (oči zapreš).

Ko gledaš TV ne menjaš tako frekventno pogleda v svetlo (TV) in temno (sobo). Sam program na TVju to dela bistveno bolj frekventno (razen, če gledaš "kurji program"). Če pa menjaš pogled na TV in strop s 5Hz so pa utrujena očesa še tvoj najmanjši problem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: lurker ()

Bor H ::

ok, kot vidim praviš da gledanje v LCD v temi ne škoduje očem, mogoče res ne, mogoče pa, ni očitno nihče tega ne ovrgel niti potrdil, dejstvo pa je da velik del populacije RAJE gleda v luč, če ta luč ni edina v prostoru, torej bo to počela tudi na osvetljenih ebook readerjih kar pomeni da nimajo neke prednosti pred eink tehnologijo v smislu prenosljivosti, kvečjem je večini bolj nerodno brat LCD kot eink (neglede na svetlobo), pa še avtonomija se zmanjša

Okapi ::

kvečjem je večini bolj nerodno brat LCD kot eink (neglede na svetlobo), pa še avtonomija se zmanjša
E-ink je v primerjavi z LCD zlasti bistveno bolj berljiv zunaj, na prostem, ko sije sonce na zaslon.

O.

Bor H ::

Kot sem v eni od knjigaren se igral z enim ebook readerjem (eink) sem imel občutek "v očeh" precej bližje papirju kot pa LCDju, ne morm pa kvalitativno opisat v čem je bila razlika, verjetno kontrast, svetilnost, mogoče že same barve ali pa to da svetlobno ne skače iz okolja

Bor H ::

Se opravičujem za dvojni post ampak glede na to da je minil 5 dni od zadnjega sporočila mislim da ne bo velik problem....

Sem danes se spomnil še ene zadeve, ki je prej nisem dopisal, sem pa dost prepričan da ima moja dioptrija kej zraven pa vendar:
če gledam v mobitel brez očal in dodatne osvetlitve ne morem brat teksta normalno, če v njega usmerim luč se branje olajša, če pogledam na list papirja z manjšimi črkami mi je skorej vseeno če imam luč ali ne, podobno za očala

verjetno to zato ker so me stare mame učile od vedno da morem imeti luč prižgano pri branju in gledanju v ekran ane?

lurker ::

Ne samo, da je pri LCDju obvezna ambientalna svetloba, celo V njega je treba svetit z lučjo. Ho ho ho...

Bor H ::

Dobr, lahko tut zravn njega ampak ne glede na zunanjo svetlobo mi ga je težje prebrat brez očal kot pa navaden list papirja, očitno pa luč pomaga.

lurker ::

Shocker!

Za nekatere.

Bor H ::

Kaj hočeš povedat s tem? Mogoče ni tako nezanemarljivo dejstvo da ima iPad 10" medtem ko jih ima Kindle 6, prav tako ima ebook reader rahlo počasnejše obračanje strani. Škoda pa, da niso povprašal testirancev katero napravo bi izbrali za dolgotrajno branje. Torej, tale študija k tej temi nič ne doda, je pa zanimiva v smislu tega, da ljudje (v povprečju) počasneje berejo na elektronskih napravah, čeprav bi sumil, da je drugače, saj ni treba fizično premikat knjige/strani.

Okapi ::

Vzrok je verjetno v tem, da so prvič imeli v rokah iPad in Kindle in so vmes še malo o napravi razmišljali ali si jo ogledovali, namesto da bi samo brali. Vprašanje, kakšen bi bil rezultat pri tistih, ki e-bralnik redno uporabljajo.

Siv "papir" pri e-inku je res na začetku malce moteč, ampak se ga hitro navadiš.

O.

lurker ::

Kindle 2 in knjiga bi morala, sodeč po praktično vseh komentarjih tu, delat kroge okrog iPada, ki je baje popolnoma neprimeren kot eBook reader.

Ljudje, ki dosti berejo knjige, očitno ne mislijo tako.

Bor H ::

Ljudje so brali knjigo 17 minut, to no ravno primerljivo s časom, ki ga porabijo redni bralci za knjigo.

Okapi ::

Kratko zgodbo, ne knjigo.

O.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

lurker ::

Ljudje so brali knjigo 17 minut


Res je. Po drugi strani mora zagrizen bralec tudi v 17 minutah ugotoviti ali se na napravi da brati knjige ali ne. Če je bilo 17 minut dovolj, da so pogruntali, da jim PC ne paše, bi lahko spregledali tudi nateg v obliki iPada.

Saj vendar oba uporabljata LCD in ravno zaradi tega je tako PC kot iPad popolnoma neuporaben za branje eknjig. Right?

Bor H ::

Če bi dober prebral bi vidu, da ljudje niso maral PCja zaradi tega ker jih spominja na delo. In če bi še bolje prebral bi vidu, da v tej temi nismo govorili o tem na čem hitreje bereš. In še ena malenkost: ni bilo nobenih komentarjev na to, kakšen je občutek pri branju. Sploh pa kot je bilo že rečeno, probaj vzet iPad ali kakršenkoli drug LCD vn na sonce pa brat.

lurker ::

Če bi dober prebral bi vidu, da ljudje niso maral PCja zaradi tega ker jih spominja na delo.
Točno tako, nobene veze z LCDjem.

In če bi še bolje prebral bi vidu, da v tej temi nismo govorili o tem na čem hitreje bereš.
Če bi bolje prebral, bi videl, da na feedbackih ni omenjenega tega morilskega LCDja, na katerem se ne da brat. Če jih prej zmoti teža iPada kot pa LCD...

Sploh pa kot je bilo že rečeno, probaj vzet iPad ali kakršenkoli drug LCD vn na sonce pa brat.
Sem že parkrat povedal, da se strinjam. eInk se bere boljše zunaj, LCD pa znotraj.

Bor H ::

LCD se bere bolje znotraj? Zakaj? Kot vidim se notri oboje kao enako dobro bere. Bi pa rad vidu test kjer bi bral 2 uri nek tekst na LCDju in eInku in potem ocenili zmatranost oči, pri temu testu pa lahko parlamentiramo še nekaj strani pa se ne bo nč spremenil.

Okapi ::

Pa saj vsi LCD gledamo veliko več kot 2 uri na dan. Marsikdo brez problema 10+ ur na dan. Nekaj ur bereš, nekaj ur gledaš video (filme, tv ...).

Naj si vsak seštejd, koliko časa sedi za računalnikom in televizorjem. Toliko časa gledaš LCD. In je čisto vseeno, ali bereš Dostojevskega ali Facebook ali Slo-tech.

O.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

YotaPhone je tudi e-bralnik

Oddelek: Novice / Android
248805 (5440) bluefish
»

Prihajajo novi Kindli (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
7517521 (14080) 3furious
»

Google predstavlja bralnik e-knjig

Oddelek: Novice / Android
3710019 (7328) kuglvinkl
»

Barnes and Noble predstavil e-bralnik knjig - Nook

Oddelek: Novice / Android
176216 (5632) ender
»

Bridgestone razkazuje ultratanek barvni e-papir

Oddelek: Novice / Ostale najave
293717 (3717) gfighter

Več podobnih tem