» »

Monitor ne škoduje očem?

Monitor ne škoduje očem?

Cokolesnik ::

V eni od tedenskih revij sem poskeniral članek o očeh, vitaminu A, ki ga oči bojda potrebujejo in nekaj zanimivih ugotovitev.

Pišejo tudi o tem, da nove raziskave kažejo na to, da "gledanje v računalniške zaslone/televizorje, branje brez očal, branje brez zadostne svetlobe očem ne škoduje, ampak jih le utruja".

Kaj pravite? :\ Članek pa le preberite v celoti.

Uporabniki naj pred pisanjem sporočil uporabljajo iskalnik www.google.com.
Čokolešnik ne vsebuje nobenih aditivov, konzervansov ali umetnih barvil.

BaRtMaN ::

Problem naj bi bila konstantna usmerjenost oči v eno samo točko (monitor).

Gh0st ::

Po moje so ta člank financirale kakšne korporacije k delajo monitorje $ stuff like that. Že sam pri sebi sem ugotovil, da se mi je vid poslabšal odkar bulim v computer...na daleč malo slabše vidim kot prej..:(
you might start believe in Gh0st stories. you're in one. :)

snow ::

In kako veš da je kriv monitor in ne kaj druga?
Random mutation plus nonrandom cumulative natural selection - Richard Dawkins

pivmik ::

Zato ker ni edini.

Gh0st a na blizu pa vidiš odlično, je tako?
Moja teorija je da ker sediš za monitorem toliko časa, natreniraš oči na gladanje od blizu, tako bolje vidiš na blizu.
Ker pa gledanja na daleč je manj pa se to poslabša.
LP, Gregor GRE^

snow ::

A ker se pri nekaj ljudeh pojavi očesna okvara in ker jih večina uporablja monitor, je sedaj kriv monitor?

Ni naprimer možno, da gre za genetsko okvaro, napako. Kaj pa pri onih, ki ne uporabljajo monitorja in TV, pa imajo vseeno okvaro vida?
Ja saj možno, je da monitor potencira začetno napako, ampak ni to sedaj edini vzrok. Dokaz -> jaz. Uporabljam TV, monitor že od malih nog, se pravi več kot 15 let, pa vidim ok.

-> 8-)
Random mutation plus nonrandom cumulative natural selection - Richard Dawkins

Double_J ::

Meni je bilo že od nekdaj jasno, da je tole "si boš pokvaril oči" huda neumnost.:)) Zato sem precej bulil v računalo ter bral pri slabi luči. Tako sem oči natreniral na izredne razmere. Namreč, če so v ekstremnih primerih funkcionirale dobro, bo to v običajnih posledično seveda mala šala...

Vid je posledica klasične genetike in ne raznih sevanj ter slabe svetlobe itd...
Dve šivanki...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Double_J ()

||_^_|| ::

Men se zdi največja buča to da si bom pokvaril oči ob branju v nezadostni svetlobi:)

Marjan ::

Rečte kar čte, pa tud piše lahko v Delo in Dom kar hočejo ampak:

Jaz sem 100%ten, da sem si nakopal dioptrijo -3 samo zaradi monitorja.

Pač nisem bil navajen, potem sem pa dobil računalnik in seveda po 5 ur al pa še več je blo treba bult v zanič 15inčni monitor z okoli 70Hz osveževanjem.

V roku 1. leta sem imel špegle in s početjem sem nadaljeval in dioptrija se je večala...

8-)

asd_guy ::

če se tko bojiš pa ne gledat v monitor. Sam jez nevem kdo bi bil tko neumen in to naredu. Pa ne škoduje sam monitor ampak tut tv in take stvari!

Gh0st ::

Gh0st a na blizu pa vidiš odlično, je tako?

Ja. Se pa dostikrat zavem med delom, da buljim 40 cm od ekrana. Al pa še manj. dobesedno "padem" v zaslon. K sm biu froc sm meu špegle in okulist je bil res presenečen, ker se mi je vid zlo hitr popravu in sm res dobr vidu. zdej se res ne bi upu jit na test...:'(
you might start believe in Gh0st stories. you're in one. :)

perci ::

Branje v temi škoduje, ker se očesna mišica napenja.

ADF ::

Po petnajstih letih "buljenja" v monitor sem bil na zdravniškem pregledu in je bolj ali manj vse v redu (na eno oko vidim malenkost slabše, vendar ni razlogov za očala) , s tem da se ves čas trudim biti pozoren, da nameroma mežikam kadarkoli se spomnim. Znano je namreč, da CRT monitor povzroči izsušene oči, in z mežikanjem jih vlažiš.
Poleg tega pri branju dolgih člankov raje natisnem vsebino na papir in jo preberem na bolj naraven način, drugače tudi sam "padem v monitor".
Tretja stvar, ki pa mislim da je najpomembnejša je ta, da vsaj enkrat na uro pogledam skozi okno v oddaljen predmet (stolpnice ali kakšen hrib) in potem spet v predmet ki je blizu in to ponovim nekajkrat. S tem razgibaš očesne mišice tudi v "drugo smer". To preprečuje prehiter nastanek dioptrije, ki je naraven proces pri staranju, le da je pri nekaterih bolj izrazit, pri drugih manj.

Poleg naštetega je odveč kriviti monitor, saj se isto zgodi večini ljudi, ki berejo knjige. Škodljivo je namreč gledanje v kakršenkoli predmet neprekinjeno dalj časa.

Phoebus ::

ADF ima prav, ampak je treba tukaj zelo dopolnit.

1. monitor mora imeti dovolj visok refresh rate. To da ga ne vidis ni dovolj.
2. slika ne sme bit nikjer meglena
3. moire, trapezi, sodcki ipd ne smejo bit!

Torej, slika mora bit lepa in brez napak, kar je na sreco zadnje case skoraj pravilo pri tistih, ki prezivijo veliko casa pred racunalnikom.

Ce tega ni, pa so zanimive stvari. Pri utripanju se zelo utrujajo oci, nastajajo glavoboli, ipd. Vsekakor ni koristno zdravju. Je kdo obcutil "efekt utripajocega asfalta v soncnem dnevu"?

Ce je slika meglena, se jo oci potrudijo izostrit. Pomislite na fotoaparat z AF, ki bi v neskoncnost poskusal izostrit - malo naprej, malo nazaj, in tako v neskoncnost. Nezdravo.

Moire, trapezi, sodcki, ipd, pa privadijo oci oz. bolj mozgane, da so stvari pac malo ukrivljene.... Not good.


Zraven vsega pa morate pazit se na to, da ni prevelikih sprememb v svetlobi v ambientu (sredi noci samo prizgan monitor), kar je zelo utrujajoce za odpiranje/zapiranje zenice, pa se v vsakem primeru pride prevec svetlobe noter ko gledas v monitor, ko je okolica temna.

Sicer pa je res, da se oci navadijo gledat na blizu in z casom pesa fokusiranje in ostrina daljave.

Uporabnik ::

a takšen način kršenja avtorskih pravic je pa OK?

al je avtor dovolil objavo tag članka????

razsvetlite me!

asPeteR ::

Zato se pa kupi LCD in mas skor vse stvari resene. Razen problema neprekinjenega tockovnega gledanja.
http://blog.stegnar.com

hlodek ::

Pozitivna stran ljudi z ADDjem: Zaradi računala ne dobimo očal:) Vsake par trenutkov pogledamo vstran, če slučajno kje bolj dogaja kot pa v monitorju.:) Mogoče je celo res kaj na tem. Že cca 10 let delam z računalom in imam še vedno brezhiben vid, celo nadpovprečen. Lahko pa da je to samo zaradi genetike..

Dr_M ::

predn sm dubu comp sm vidu odlicno, zdej pa na bliz se zmeri dobr vidm na delec pa ne. pa nism nikol meu ksnih jajc od monitorja.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

pingo76 ::

Nikoli imel slabega monitorja. Glede vida pa lahko rečem, da na blizu vidim morda enako kot prej, na daleč pa opzim, da to ni to. Včasih sem lahko prebral vse kar piše na robih CD-jev, priporočila ministra na škatlici cigaret iz postelje ki je vsaj 2m stran. Sedaj pa lahko razločim le barvo flomastra.:'( . Kot je nekdo že napisal je najškodljivejša zadeva buljenje v konstantno razdaljo. Da o asocialnosti (kateri sem malenkostno podvržen) zaradi dolgotrajnega posedanja za monitorjem ne govorim.

Roadkill ::

Prej sem mel en kurac od monitorja 4 leta in sem fasal -2,25 dioptrije.
Sam fora je, da je to dedno, ker ma skor cela familija po mtkini strani -2 dioptrije.
Pol sem pa nov monitor nabavu (700nf) in me tut po večurnem buljenju (recimo 15ur ko smo mel LAN postavlen) nič ne bolijo oči, dioptrija mi je pa v enem letu in pol padla na -1,25.
Tko da ne vem... mogoče slabi monitroji slabo vplivajo, al pa so se oči počas sprijaznle, da bojo cel življenje po 6+ ur na dan gledale v monitor.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nosite očala? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
1288615 (2336) Pithlit
»

Kontrola in izboljšanje vida

Oddelek: Loža
356608 (2277) bambam20
»

Računalniki bržčas ne povzročajo kratkovidnosti (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
7228623 (23311) lopov
»

zakaj je LCD bolj zdrav (strani: 1 2 )

Oddelek: Zvok in slika
557351 (6035) trs
»

Očala za pred compom

Oddelek: Loža
304774 (4050) AngelOfDeath

Več podobnih tem