» »

ASUS P5KPL-AM, E8500 PROBLEM

ASUS P5KPL-AM, E8500 PROBLEM

kristijan87 ::

Zdravo!

Preden se razpišem bom opisal trenutno konfiguracijo računalnika, ki pa je sledeča:

Proc - Intel Core 2 Duo E8500 @3.16GHz
Matična - Asus P5KPL-AM
Ram - Transcend 2x2Gb 800Mhz
Grafa - GeForce 9800 GT 1Gb
Disk - WD Sata 640Gb

Procesor bije na 3900Ghz (411x9.5) s stock hladilnikom idle temperatura 30, load pa 55*C z IntelBurnTest. Voltaža procesorja je na 1.22V. Voltaža rama pa 1.900
Problem se pojavi ko dam FSB cez 411, recimo da dam na 412 mi ne zazna vec diska. Ima kdo idejo kako se izogniti temu?
Bral sem dosti o tem in prisel do tega, da se to dogaja na matičnih ploščah kjer se pci speed ne locka in zato ne gre fsb cez doloceno mejo.
Druga ugotovitev je pa bila, da je to zaradi sata diska, ki menda ne dohaja vec fsb frekvence kar se mi zdi nelogicno.
:|
Ali bi se izognil temu, če kupim novo matično ploščo? Ogledano imam "DFI LanParty JR P45-T2RS DDR2 CrossFire Micro ATX DFI Motherboard"
-Link:http://www.motherboardpro.com/DFI-LanPa...
Zdi se mi škoda procesorja, ker se da iz njega izstisniti veliko več.
:P
Pa še to računalnik se zažene ko dam recimo fsb na 430 multiplier je pa avtomatsko na 9.5, frekvenco procesorja ob zagonu in v biosu kaže 4.09Ghz samo diska pa ne zazna. Res ne vem kje bi lahko bil problem. Driverje imam vse updatane, bios je najnovejsi... Windowse imam pa sedaj vista 32-bit. Problem je bil isti na xp-jih, visti 64 bit in na windows 7 (ja vse sem probal, formatiral) problem ostaja isti.

Prosim za kak pameten nasvet,
LP Kristijan

P.S: Prilagam se dva screena
CPU-Z

Super-Pi

;((

Core Temp, Real Temp ter
Desno od slik pa je Asus PC Probe originalen program za merjenje temperature,voltaže,frekvence...

Valvoline ::

Povečaj NB čipset voltažo na 1.45 ali 1.55v
Če ti hdd ne dela je zihr to.
Hm težko da bo šlo na 4ghz brez 1.4v na procesorju.Še to da dela na 3.8ghz in 1.22v je skoraj nemogoče. Preveri z cpu-z ali v biosu.

Zgodovina sprememb…

kristijan87 ::

Povečaj NB čipset voltažo na 1.45 ali 1.55v
Če ti hdd ne dela je zihr to.
Hm težko da bo šlo na 4ghz brez 1.4v na procesorju.Še to da dela na 3.8ghz in 1.22v je skoraj nemogoče. Preveri z cpu-z ali v biosu.


Najprej hvala za tako hitro repliko 8-)
Ravnokar sem prisel iz biosa in preveril voltazo je tocna, nato sem jo zvišal na maximalno kot se jo da za +150mv zvišujem lahko za +50mv,100mv ter 150mv.

Nimam nikjer nastavitev za povečevanje voltaze NB sem pregledal bios. V "AI Overclocking" imam naštimano na manual in le tam imam moznost spreminjanja:
-CPU Frequency od 133-600 ->Trenutno na 411
-DRAM Frequency 800MHz
...
Ter neke voltaže memory, ki je na 1.900 in pa 1.25v ki se jo da zviševati in podobno "Over Voltage" ki pa se jo da dati iz 1.4 na 1.5-1.6
Vse kar se da zvišati sem probal in ne pomaga, računalnik se restarta zažene pokaze frekvenco in vse, ampak diska pa ne zazna. Res čudno.

Hvala za nasvet, upam da ima še kdo kako idejo
LP Kristijan

Pa se to, voltaža je dejansko 1.22V sem preveril v biosu po tem ko sem jo zvišal pa kaže 1.384V. Zažene tudi 4.00GHz+ samo diska pa ne zazna >:D sem probaval tudi nastavljat FSB preko windowsa samo ne najdem primernega programa na netu. Mogoce pa ce bi se dalo kako bypassat pa pridt v winse na drugacen nacin, v mislim imam način ko formatiras recimo disk pa se windowsi startajo oz. bootajo prek cdja pa prides not..neki v tem smislu mogoce, sam to je že preveč ekstremno.. :|

Zgodovina sprememb…

TOP ::

Problem je ker ti očitno ko naviješ PC sklaplja SATA kontroler,mislim da maš na disku Sata.Tle tiči problem probaj z drajverji.Kolk maš pa močen napajalnik.

kristijan87 ::

Ja točno to lahko navijam, samo sproti se mi izklopi sata disk. Zanimivo je pa to da tocno nad 411 FSB ne zazna več diska.
Probal sem tudi to da sem dal množilnik na manj 7.0x,8.0x pa ni pomagalo, če gre fsb nad 411 diska ne zazna in ni mi jasno.
Driverje za kaj? Sata disk? Ker ostalo imam vse updatano.
Napajalnik je pa 550W in verjamem da ni napajalnik razlog.

Zgodovina sprememb…

nejko8 ::

Razlog je v plati in precej "oskubljenem" BIOSu, asus za to ploščo "garantira" 1600mhz fsb, kar si presegel (411x4 = 1644), za boljši OC bo treba poseči po boljšem čipsetu na matični (p35, p45)

kristijan87 ::

Nejko se popolnoma strinjam, tudi to se mi je že pletlo po glavi zakaj neki matični piše 1333 FSB supported ampak za "OC" garantirajo 1600..kar sem pa res ze presegel. Kaj praviš na tole matično bi bla za kej?
ASUS P5Q3 Deluxe/WiFi-AP
http://www.mlacom.si/article.aspx?docid...
ali pa ta
http://www.mlacom.si/article.aspx?docid...

Hvala za vse nasvete,
LP Kristijan

Zgodovina sprememb…

Valvoline ::

A si posodobil bios mamaplate ??
Če ne naredi še tega.

kristijan87 ::

Nisem niti rabil posodobiti biosa, ker računalnik ni star niti en mesec ampak neglede na to ima trenutno verzijo. Ki pa je P5KPL-AM BIOS v04.09 in to verzijo imam tudi jaz v biosu. Jah matična je bolj boga, tko ti je to ko kupiš računalnik v celoti, zmeri je not neki dobro in neki slabga v mojem primeru je to matična.

Zato mi res ni bilo jasno samo za en fsb iz 411 na 412 pa že ni zaznal sata diska. Pa se bios je res kot ne bolj "bogi" nikjer komand za lockat pci/pci-e, oziroma štimat voltaže za SB-NB (mostove).

LP,
Kristijan

Valvoline ::

3.9ghz je še vedno super.
Tudi če ti bo ratal naviti na 4ghz+ se kaj dosti ne bo poznalo. Brezveze menjat plato za tistih extra 300+nekaj mhz.

MAX34216 ::

pa temperature mislim da ti narobe kaže? ali pač? Jaz mam tj max. 100 pri enakem procesorju?

nejko8 ::

Tako kot je Valvoline rekel, če bi rad presegel 4ghz bo treba vzeti kakšno P5Q ipd, vprašanje pa je če se ti splača za teh 300 mhz

kristijan87 ::

pa temperature mislim da ti narobe kaže? ali pač? Jaz mam tj max. 100 pri enakem procesorju?


Ne temperature so tocne lahko naredim z digitalcem fotko magar iz biosa s stock coolerjem. Pa ni fora v teh 300MHz, ker vem da je procesor zmožen veliko več. Na žalost je pa moja matična res res "oskublena" in so zlo šparal pri nastavitvah za voltažo, lock pci/pci-e ki pa igrata pomembno vlogo pri navijanju saj se hkrati z FSB-jem dvigujeta. Kar pa lahko privede do skurjene grafične, kar pa res noben noče ane :D Pa se to je vsi so preseneceni kako to ad mi splos laufa na 3.9Ghz z 1.2V ja saj je 45mikro tehnologija.
Res pa je ko je treba čez okroglo 4-ko (beri ghz) pa je treba tudi to povečat samo zanimivo je to da lahko dam jest fsb na 430 in kaze v biosu 4100Mhz le diska ne zazna, ravno tako z enako voltažo naštimano na "auto".

Razmišljam o nakupu P45 plate ker menim, da se lahko kosa z x48 v srednjem rangu. Kupil bi pa valda eno izmed boljših z ddr2, da ne menjam se na ddr3 brez-veze dodaten strošek.

Verjamem pa da lahko spravim procesor na 4.5Ghz na zrak ampak z boljšim coolerjem.

LP, Kristijan

Valvoline ::

Iz 3.9g na 4.5g se kaj dosti ne bo poznalo v realnem delovanju.Vprašanje kkšno voltažo in hladilnik boš rabu za 4.5ghz. Za 24\7 tistih 3.9ghz je res zadost še posebej če gre z manj k 1.3v

kristijan87 ::

Iz 3.9g na 4.5g se kaj dosti ne bo poznalo v realnem delovanju.Vprašanje kkšno voltažo in hladilnik boš rabu za 4.5ghz. Za 24\7 tistih 3.9ghz je res zadost še posebej če gre z manj k 1.3v


Evo ravnokar prišel iz biosa s frishnimi fotkami biosa. Ja res je zanimivo kako gre z 1.2V pri 3.9 sem se za glavo držal, ko sem gledal na forumih imajo ljudje dosti manj frekvenco amapak voltaže take da te na wc prime. Ni čudno da imajo tudi temperature potem visoke, kolkr vem voltaža kar vpliva na temperaturo proca.

Evo tukaj so linki:




Drugace se mi pa zdi da je kar razlika med 3.9 pa 4.5 samo res je pa vrapšanje kak hladilnik bi rabil pa kako stabilno bi bilo vse skupaj. Moram potrkat, da s sedanjo konfiguracijo sem pustil intelburntest čez noč se zbudil in se je laufal. Ker sem naštimal ponovitev 9999x ker pač za vsak slučaj. Tako da je kar zanimivo.

Valvoline ::

Poglej na netu če se da naredit NB vmod tvoje plate. Ponavad je treba zalotat kkšn potenciometer in ročno nastavit.
Če bi dvignu NB voltažo za 0.1v bi zihr še +50fsb pridobil. Lahka da bremza tut SB.
Za superpi in cinebench se bo res poznalo 4.5ghz.
Za špile ne kaj dost par fps več.

kristijan87 ::

Ziher ga bremza NB al pa SB ne vem keri od njiju lahko pa oba saj ne vem. Evo tukaj prilagam se par fotk tudi ravnokar slikanih v biosu kot priloga prvotni temi, da disk ni zaznalo.

FSB = 411x9.5=3900MHz - Pred dvigom fsbja cez 411, sata disk zaznan


Po dvigu FSB-ja na 430 x9.5= 4100MHz z voltazo 1.26V



Mašina laufa sam kaj češ, ko diska ne zazna:))

Glede vmod pa nisem kaj prevec podkovan sam pa tud ne bi kej lotal po plati;((
Morebiti pa se res da kaj glede tega ukreniti bom malo pogledal okoli. Sicer pa bom najbrz kupil kar eno fajn P45 plato pa bo.

M-XXXX ::

Pojdi pod advance pa še tam slikaj.

Valvoline ::

Probaj gor spravit starejši ide disk če maš kkšnega viška al pa da ti nekdo sposod.
starejše 945 plate so imele podobno težavo,sata porti so delal do 300fsb,ide do 400fsb. :)
pr teb bo mogoče 400 z 500.

kristijan87 ::

Pojdi pod advance pa še tam slikaj.

Dobiš fotko za minutko al pa dve

kristijan87 ::

Probaj gor spravit starejši ide disk če maš kkšnega viška al pa da ti nekdo sposod.
starejše 945 plate so imele podobno težavo,sata porti so delal do 300fsb,ide do 400fsb. :)
pr teb bo mogoče 400 z 500.


Veš da sem to tudi v tej smeri že razmišljal, pravzaprav imam res 160GB disk ni sata tko da bi mogoče to užgal, ker sem dobil par namigov da naj bi tudi sata bil krivec za to.

kristijan87 ::

Evo fotke od advance iz biosa upam da bo kej pomagal;)
Pogled celotnega "advance"


Frekvence in voltaža


Cpu nastavitve


NB & SB


NB poblizu


SB poblizu


Plug&Play


To je to :D ne da se mi več slikat pa tud šart po škatli ne bom jutri sprobal, če bo šlo z ide diskom mogoče ga pa zazna.
Nekatere fotke lih niso posrečene sam vseeno se da razbrati kaj je na njih:))

Zgodovina sprememb…

M-XXXX ::

OK, ta plata ima vseh nastavitev manj, kot jih ima moja samo za ram:D

Daj probaj dat 1.5V nastavitev +100mV, oz 1.6V, kašne druge nastavitve pa ni da bi imela kaj veze z diski ali kontrolerji...

kristijan87 ::

M-XXXX ne boš verjel ampak vse sem že testiral voltažo kar se jo je dalo navit sem tudi storil. Pa se to tudi če nastavim multiplier na 7.0x tudi to ne pomaga pa ne glede na to da je frekvence toliko nizja, že samo ce dam iz 411 na 412 FSB avtomatsko se "izklopi" oz. ga ne zazna več.

Valvoline ::

A t pc boota normalno na 4.5ghz nastavljen procesor z primernim 1.35-1.4v recimo. Brez diskov. A ti dela optična enota če je seveda priklopljena na IDE.

Valvoline ::

Kaj pa so tiste 1.25v overvoltage in 1.5v overvoltage ?? Kaj pomenijo te številke ?
Poglej v navodilih.

kristijan87 ::

Moraš razumeti da je računalnik na stock pa še "cool n quite" je kar pomeni da ima samo grafična svoje hlajenje in procesor. Nobenega odvajanja oziroma dovajanja ni, je pa zaprta. Ravnokar sem sprobal in se boota na 4.3GHz za več pa ne gre ker mu je 1.3V premalo ocitno. Matična ma slabe opcije v biosu sicer bi ze letel na 4.5 v bios.

DVD imam in dela pri 4.3 kolikor je možno da se boota v bios. Jest pravim da je tale procesor bomba samo v taprave roke mora prit.

1.25V Over Voltage:
"Manually set MCH Chipset Voltage or set to Auto for safe mode. 1.25v,1.27v...1.53V"

1.5V Over Voltage:
"Manually set ICH Chipset Voltage or set to Auto..1.5v al pa 1.6v"

Zgodovina sprememb…

kristijan87 ::

Jutri bom probal z ide diskom pa sporočim samo tudi če bo delalo ni to opcija zame, ker vemo da sata pa sata2 diski niso prišli kar tako ven. Boljši prenos podatkov imajo, hitrejši obrati diska..

Vse mi postaja jasno matična ne zmore več, že s tem ko jo navijem čez 1600 FSB sploh dobr da dela. Official support ima - kopiram iz navodil "Front Side Bus 800 MHz / 1066 / 1333 / 1600 (OC)" Slednji naj bi veljal za maximum matične, ki pa ga v mojem primeru krepko presežem že z 430x9.5= 4100MHz, 430FSBx4=1720MHz kar pa je dejansko ze kar preko max meje za "OC".
Kaj šele ko zalaufam proc na 4.3 z 452fsbx4=1808MHz.

Tako, da sem z eno nogo že v trgovini:D in pri matični ki ima že tako podporo 1600 FSB-ja ali več, ne pa kot moja 1333 original...

Se slišimo jutri, tuš vabi pa postla tud;((
Lahko noč

Zgodovina sprememb…

kristijan87 ::

Kaj pravite na tole matično plato MB P4 775 PCI-E MSI P45 ZILENT
pa še link:
http://www.e-misija.si/artikli.php?sifr...
Zravn dobiš še zalmana 9500, ki se mi zdi kar soliden.

Sicer ni lih tko kot teli
Tuniq Tower 120
Thermalright Ultra Extreme-120
Scythe Infinity
Thermaltake Big Typhoon

Ampak je kr dobr :)

nejko8 ::

moj nasvet: Vzemi raje kaj od ASUS-a, saj ima matične tega proizvajalca velika večina forumašev z inteliovimi nabori (vsaj meni se tako zdi), tako da ti lahko pomagajo pri nastavitvah...


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

navijanje E7500

Oddelek: Navijanje
432893 (1776) grobar
»

navijanje e8200

Oddelek: Navijanje
342446 (1874) Nwanko
»

e8400 ne gre nad 3.6ghz

Oddelek: Navijanje
252997 (2368) nUUb
»

Navijanje AMD Phenom II 955BE (strani: 1 2 )

Oddelek: Navijanje
686163 (3723) Machiavelli
»

Navijanje Phenom II _955BE_ (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Navijanje
1038580 (4761) Dr_M

Več podobnih tem