» »

Večni boj "photo-editing" gigantov

Večni boj "photo-editing" gigantov

slitkx ::

Photoshop, PhotoImpact, ACDSee & PaintShop Pro. (Naštel sem le najmočnejše, jih je še ogromno.)

Skratka, je danes Photoshop še nepremagljiv (če zanemarimo, da je zelo požrešen)? Je lahko za "povprečnega" domačega uporabnika (takega, ki mu delo s fotografijo ni kruh) dovolj zmogljiv?
Kakšne izkušnje imate z naštetimi programi?

'FireSTORM' ::

a GIMP bomo pa samo izpustili ali kako?
Those penguins.... They sure aint normal....

slitkx ::

Ga imam nameščenega, vendar, kot vidiš naslov - gre za gigante.
(Mimogrede, pri GIMPu me precej moti to, da se vsakič, ko odprem novo sliko, z njo odpre tudi novo delovno okolje. Namesto, da bi se vse fotke kaskadno postavile v enem oknu...)

Icematxyz ::

Gimp moram reči da zelo cenim. Zadnje čase tudi Inkscape za vektorsko grafiko.

Popolnoma dovolj zmogljiva sta za domačo uporabo... In pa hobby oblikovalci spletnih strani naprimer pomoje lahko v teh dveh naredijo stvari brez večjih težav, ki imajo tudi tržno vrednost.

Oblikovalci fotografij pa ko za razne revije gršajo ženske in in moške in žvali pa nevem kako gledajo na te stvari. Če jim je Gimp dovolj ali ne. Tudi vmesnik od Gimpa mi je všeč. Čeprav je drugačen od klasike. Moram reči celo da mi je boljši.

In ker je vprašanje če so za domačo uporabo dovolj zmogljivi ti programi? Pomoje da so. Treba pa je nekaj časa vložiti v Gimp naprimer da znaš sploh kaj z njim narediti. Inkscpe je preprostejši in ga hitro osvojiš. Najboljše pa je da odpreš program in vpišeš v google tisto kaj bi rad z njim naredil in kar začneš. Pa takoj vidiš če je dovolj zmogljiv za tvoje potrebe ali pač ne.

slitkx ::

Fora je, da nimam v mislih kake posebne zmogljivosti. Sem tak, da veliko sprobavam, pa me niti ne zanima, kako se kaki funkciji reče. Če se mi dopade, si jo zapomnem in po njej (vizuelno!) tudi program.
Drugače pa ima en program več filtrov, drugi ima prijaznejši grafični vmesnik, tretji je hitrejši, četrti ima več avtomatike (za tiste, ki se nam ne da ukvarjati s fotkami v nulo), peti...
Po eni strani bi rad imel sorazmerje zmogljivosti in preprostosti, po drugi strani pa mi Photoshop predstavlja sinonim za ekstremno zmogljivost, vendar pa mi je jasno, da po vsej verjetnosti 90 ali pa kar 95% njegove zmogljivost nikoli ne bom koristil. A vseeno, prileže se občutek, da imaš nekaj pri roki, če boš enkrat letno morda potreboval...

'FireSTORM' ::

Ga imam nameščenega, vendar, kot vidiš naslov - gre za gigante.
(Mimogrede, pri GIMPu me precej moti to, da se vsakič, ko odprem novo sliko, z njo odpre tudi novo delovno okolje. Namesto, da bi se vse fotke kaskadno postavile v enem oknu...)

Saj kot pravijo vsakemu svoje, ampak meni je ravno to neka prednost.
Morda bi se lahko reklo temu tudi navada je železna srajca, ker se v photoshopu npr. sploh nič ne znajdem, medtem ko GIMP (za svoje potrebe) kr obvladujem.
Those penguins.... They sure aint normal....

Icematxyz ::

Prvič sem delal z Gimpom ko sem moral narediti neke plamene. In sem v google vpisal:

Gimp flames tutorial. In si dol potegnil Gimp ga namestil in si naredil "flames".

Torej v tej situaciji zadostuje mojim potrebam in ne rabim več. ;) Predlagam da počneš enako. Ker nenazadnje govoriš o domači uporabi. Ne se obremenjevati s tem ali ima tvoj program 95% več funkciij, ki jih ne potrebuješ ampak s tem ali lahko z njim narediš tisto 1 stvar katero v danem trenutku potrebuješ. Koncepti kako nekaj narediš pa so tako dan danes neverjetno podobni.

slitkx ::

Torej, kako v GIMPu doseči, da bodo vse slike postavljene v ENEM OKNU, KASKADNO? :)
Ker je orenk moteče, da se mi za vsako fotko odpre novo okno...

'FireSTORM' ::

To je dolgo bilo tudi govorjeno da bo nova verzija vse v enem oknu, ampak kot pravim, meni je boljše da je vsaka slikica v svojem oknu, tako da upam da nikoli in tudi zelo dvomim da bo, zakaj bi moral bit samo še en photo editing produkt ko pa je lahko nekako drugačen?
Meni je tudi na začetku to bilo malo čudno ampak se kar hitro navadiš tudi na to.
Those penguins.... They sure aint normal....

slitkx ::

FS, če dam primerjavo, potlej ti bi tudi bilo vseeno, če danes brskalniki ne bi imeli zavihkov? ;)

Matev ::

fotošop
kolikor vem je edini ki ga profiji uporabljajo

/edit: typo

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matev ()

slitkx ::

Ampak po vsej verjetnosti ga uporabljajo ravno zaradi železne srajce.:D

'FireSTORM' ::

pixel to je čist nekaj drugega, čeprav bi se dalo navadit tudi tega.
Kaj me moti recimo pri teh vse slike v enem oknu, ko jih imaš že na tone odprtih se več ne znajdeš, zato ker začnejo se prekrivat, če minimiraš, se tudi tiste minimirane postavijo samo spodaj levo in jih lahko prekriješ.
Medtem ko v GIMPu minimiraš in te vse še vedno čakajo v "spodnji vrstici".
A jih ni veliko potem in se pomešajo med drugimi? Jih je veliko in se ne pomešajo, GIMP ima namizje zase na mojem računalu in vrstica prikaže "okna" samo iz trenutnega namizja.

@Matev: ampak mi ne govorimo o profijih in tudi sem že takoimenovane profije videl delati v GIMPu.
Those penguins.... They sure aint normal....

Icematxyz ::

FS, če dam primerjavo, potlej ti bi tudi bilo vseeno, če danes brskalniki ne bi imeli zavihkov? ;)


Saj pa imaš zavihke pri Gimpu. Opravilna vrstica ni nič drugega kot zavihki.

Rajše kot da se s tem obremenjuješ najdi kak tutorial za osnove vmesnika. In neboš recimo iskal po menujih zoom pa stiskal in prestavljal 3 krat toolbox sem ter tja in preklinjaj zakaj je tako zanič vmesnik ampak boš kar na tipkovnici pritisnil + in - ali pa ctrl + shift + e in podobne stvari. Pa boš videl da vmesnik sploh ni napačen. Kljub prvemu vtisu. Orodjarna pa je za delo v bistvu praktično nujno potrebna. In je nesmisel sploh razmišljati da je odveč. Tam je in potrebuješ jo.

harvey ::

Je Gimp že postal domač z barvnim prostorom CMYK?

jype ::

pixel> Torej, kako v GIMPu doseči, da bodo vse slike postavljene v ENEM OKNU, KASKADNO? :)

Gimpshop vmesnik mu namestiš.

k4harvey> Je Gimp že postal domač z barvnim prostorom CMYK?

Ne popolnoma, se pa da "izvozit".

opeter ::

Je Gimp že postal domač z barvnim prostorom CMYK?


Ne še. Oziroma:
http://cue.yellowmagic.info/softwares/s...
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Matev ::

cmyk je kot zračnica pri kolesu

brez je sicer lahko - a že izgleda čudno


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Izšel GIMP 2.8 (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Pisarniški paketi
7116620 (12335) LuiIII
»

Ubuntu za izid Lucid Lynx pripravlja precej novosti (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
749546 (7193) Mavrik
»

Linux

Oddelek: Operacijski sistemi
392994 (1886) c0ck4m0u53
»

GIMP 2.6

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
446534 (4102) R33D3M33R
»

Gimp v Photoshop preobleki (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
698622 (6679) CCfly

Več podobnih tem