» »

ATA 100

ATA 100

Matek ::

Pri nas so baje ful popularni IBM ATA 100 DTLA diski. Jest sem v neki raviji prebral da majo hitrost prenosa 25MB/s. To je vse okej, ampak zakaj je to pol ATA100 disk? ATA33-prenos 33MB/s, ATA66-prenos 66MB/s, ATA100-prenos 100MB/s. Zakva za vraga je pol to ATA100 disk, če ma prenos 25MB/s?:|
Bolje ispasti glup nego iz aviona.

AndrejX ::

Eno je teorija, drugo pa praksa. Jaz imam povprečen prenos 22Mb/s, pa sem čisto zadovoljen.

Matek ::

A pol bi ta IBM isto delal, če bi ga priklopil na eno staro plato ATA33 in na kabel ATA33, al pa če bi ga dal na KT7 in ATA100 kabel?!?

Jest mam pa KT7 pa sem lih zarad ATA100 kupu:'(:'(
Bolje ispasti glup nego iz aviona.

Jaxx ::

ATA 100 standard je "backward compatible" oz. za nazaj združjiv z ATA 66 in ATA 33... Na stari plati bi ti tko delal na kvečjemu ATA 33, tud če daš gor 80 žilni kabel...

matevzm ::

Med 33 in 66 (ali 100) profitiras samo prenose iz cachea in zaceka diska, kjer je disk hitrejsi od 28MB/s (33 0 nekaj za protokol).
Trenutno stanje je 40567 KB/sec za Seagate Barracuda ATA III (40.8 GB ATA-100), drugi po hitrosti je IBM Deskstar 75GXP (45.0 GB ATA-66) s 37200 KB/sec. Na koncu diska imata 26400 KB/sec in 19933 KB/sec. Podatki so iz storagereview. Tako da malo bi se moralo poznati prav disti pa ne. Lahko pa pocakas se kaksen dan, pa ti jaz povem, sem ravno sestavil masino, ko sem dodal HotRod. Samo se masina ne uspe naloziti na 100, moram disk dati na 66, da dela. Smola, a je res, da imam notri totalno zgago (Hotrod je prisel v zadnji prosti slot na plati, sedaj je polna, ustrezno je polno kablovja in vsega).

miranpozar ::

ATA100 pove, da je prenos po kablu do kontrolerja in s tem do RAMa in procesorja 100MB/s. Ne pa da je prenos iz diska 100MB/s. Tako hitrih EIDE diskov zaenkrat še ni, žal.
Se pravi, da imaš lahko naprimer gor dva hitra diska, ki vsak pošilja podatke okoli 40MB/s (kot je matevzm omenil), pa bosta oba lahko hkrati pošiljala podatke pri polni moči.
Druga skrajnost bi bila, če bi dva (eli že en sam) taka diska priklopil na ATA33 kontroler, ki prebavi samo 33MB/s. V tem primeru bi bilo seveda vodilo hitro preozko.
Od tod tudi razlaga, zakaj ni velike razlike, če disk priklopiš na ATA66 ali ATA100... v vsakem primeru disk izpljune manj podatkov, kot je zmogljivost kontrolerja.

Miran Požar, Portorož, www.miranpozar.com

kuntek ::

Mene pa zanima kaki so kabli za ATA100? Kupil sem matično MSI K7T Pro 2a, ki podpira ATA100 in ne vem, če sem dobil zraven kabel za ATA100.

miranpozar ::

ATA33 EIDE kabli so takšni, s kakršnimi imaš zdaj povezan naprimer CD-ROM. To so 40-žilni.
ATA66 in ATA100 kabli so 80-žilni. Iste širine kot ATA33 kabli, samo žičke so bolj drobne in jih je dvakrat več. Imajo pa tudi en plav konektor, en siv in en črn konektor.

Miran Požar, Portorož, www.miranpozar.com

kuntek ::

Torej za ATA66 in ATA100 so enaki kabli?

miranpozar ::

Tako je.

yjj ::

jap

yjj ::

V bistvu ni prenos 100mb/s ampak teče predpomnilnik diska pri 100 mhz. Drugače pa ti priporočam WD

andrej ::

interni pomnilnik diska deluje pri vecji hitrosti - poglej si malo data sheete na IBM siteu - http://www.storage.ibm.com/hardsoft/dis.... Tam ti lepo pise, da je Media transfer rate 444 MB/s, Interface transfer rate pa 100 MB/s. To pomeni, da so prenosi znotraj diska lahko do 444 MB/s - iz diska po EIDE kablu to mam plate (recimo pomnilnika) pa najvec 100 MB/s. Zatorej interni pomnilnik je zagotovo hitrejsi od 444 MB/!

Hojne ::

Jst bom samo svoje mnenje povedu. Se sicer čist nč ne spoznam sam po mojih izkušnjah doma:
1.mašina
2x IBM ATA100 30Gb
Hot Rod
2. mašina
1x Seagate ATA66 10Gb
1x Maxtor ATA66 10Gb (na navadnem kablu 33).

Jst si ATA100 pojem razlagam tko, da je to 100Mbitov/s, kar znese 8x manj 12,5Mb/s.

Ko sem DivX film kopiru prek mreže mi je:
na Segate-a letel z cca. 8,5 Mb/s (8*8,5=68 podobnost z številko v ATA66)
na Maxtor-ja pa z cca. 4,3 Mb/s (8*4,3=34,4 podobnost z številko v ATA33)
Mam 100 Mbitno mrežo med obema.
To je samo moje mnenje, da ne bo kdo znoru.
:\

andrej ::

NE. ATA100 pomeni 100 MB - to je 100 MegaByteov - in ne 100 Mb - Mega bitov. ATA100 pomeni, da maksimalna hitrost po kablu od diska do plate 100 MB/s. Pogoj za taksno hitrost je, da lahko sam disk s taksno hitrostjo fila kabl - kar se nobeden ne more.Se enkrat, pri diskih se uprabljajo MB in ne Mbit
Mbit se uporabljajo pri omrezjih. Hitrost diska ne mores kar tako primerjat preko omrezja, ker ima vsak protokol za prenos zelo veliko overhead, pa se kolizije so, itd.
Torej, ATA33, ATA66 in ATA100 so samo teoreticne vrednosti, ki jih ne dosezemo in ki veljajo za prenose po kablu - zamisli si, da je kabel za 100 MB trikrat bolj "debeli" kot 33 MB, itd. Ampak tudi ce mas debel kabel to se ne pomeni, da bo cel zapolnjen.

Putimir ::

Ko ste že ravno pr ata100 debati: ravno mam problem, ker sem prisiljen vreč iz kt7-raid vn dodatn PromiseFastTrak66, ki ga mam za dva crappy Fujitsu ata66 diska v raid striping, zdej pa vprašanje:

- al rajši nej vztrajam poiskat drugačno rešitev in obdržim promise raid-0 (2xFujitsu) in mam 2x IBM DTLA7200 vsakega na svojem kablu na onboard HPT370 (v raid 0) ALI:

- bo onboard HPT370 lahko "podelal" dva stripa array-a (enga z 2Fujitsu, ne bogvekaj IN 2 IBM DTLA) brez da bi se preveč potil?

Puti

miranpozar ::

Puti: onboard RAID kontroler bo zelo vesel štirih diskov, ti pa tudi, saj velja (vsaj za štiri enake diske v RAIDu) da je približno štirikrat hitrejše, kot sam disk, oziroma dvakrat hitrejše kot dva diska v RAID0.

Torej... dva diska v RAID0 - približno dvakrat hitreje... štirje diski v RAID0 - približno štirikrat hitreje, kot en sam disk.

Problem bi lahko bil le to, da sta dva Fujitsuja počasnejša kot IBM, tako da bi si jaz na tvojem mestu vzel nekaj časa in testiral hitrost različnih kombinacij!

Miran Požar, Portorož, www.miranpozar.com

Putimir ::

Bl sm imel v mislih sledeče: a pomeni 100Mb prepustnost kontroler-spomin = skupaj primary in secondary channel, al zna vsak kanal sfolgat 100Mb (polovica bi pomenila ze bližanje meji prepustnosti...) in druga stvar ki je bolj pomembna: kako se diska obnašata ko sta skupaj v raidu in sta v razmerju master-slave? Kakšen je "protokol" na kablu, ki je seveda skupen? Ali je mogoče oz priporočljivo kreirat 1 array (0) iz dveh master diskov na različnih kanalih in parv tako 2 array iz dveh slavov.?

Ideas?

Puti

Putimir ::

Aja stripe array ne morem nardit iz vseh štirih diskov prvič zato ker sta dva po 30G in dva po 10 pa še rad mam sys disk čist posebej...


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

ATA 133 okrogli

Oddelek: Kaj kupiti
251813 (1498) Caligula
»

Nakup HD za RAID 0

Oddelek: Kaj kupiti
162340 (1914) Leo
»

Disk pa kontrolerji

Oddelek: Kaj kupiti
111137 (1042) CaqKa
»

2 DMA33 v Raidu

Oddelek: Pomoč in nasveti
141003 (905) Huey P
»

ata100 disk na ata33 kabl ?

Oddelek: Pomoč in nasveti
51211 (1092) miranpozar

Več podobnih tem