» »

wtf sosed.si...

wtf sosed.si...

««
25 / 27
»»

Gregor P ::

DragonHeart je izjavil:

Gregor P, s tem da iščeš najmanjši problem si dokazal da si boj izgubil, zato ti predlagam da se iz debate umakneš dokler ne boš imel kakšnega poštenega argumenta. Tole si namreč izgubil. Kava je povsod po sloveniji od 1 do maksimalno 2 eura, če le ni lokal za "high society".

Ha ha pravi človek, ki je 15 let čakal, da je lahko zarobil hlače:))
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

DragonHeart ::

kekec, kupil sem hlače in se pozanimal kje se jih da zarobiti. Ko sem ugotovil, sem se po 15 letih srečal z bivšo sošolko...čisto slučajno:D lahko pa bi bil bedak in plačal 10 eur v trgovini da bi zarobl ene trapaste kavbojke:D preprosto kajne?


samo si prav en kekec veš:D da poizkušaš na takšen način dobiti izgubljeno bitko:D lol

Zgodovina sprememb…

Gregor P ::

Dejansko si šel odgovarjat;((
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

DragonHeart ::

boring monday..:)

Ziga Dolhar ::

Gregor P, s tem da iščeš najmanjši problem si dokazal da si boj izgubil, zato ti predlagam da se iz debate umakneš dokler ne boš imel kakšnega poštenega argumenta. Tole si namreč izgubil. Kava je povsod po sloveniji od 1 do maksimalno 2 eura, če le ni lokal za "high society".


Tole, recimo, ni primer argumentirane debate.

Hvala tudi Gregorju, da je pokazal na (ne)bistroumnost takega "argumenta".

DragonHeart-u opozorilo. Dvigni se z osebnega nivoja.
https://dolhar.si/

BlueRunner ::

St235 je izjavil:

Kaj je prava cena? hmm, nekako me zadeva spomni na cenike v streaptease barih in postavke ob takih in drugačnih šampanjcih. Če se pač neka storitev na trgu prodaja med 40€ in 60€ potem se ob 2x cene vprašaš kaj stoji zadaj.

Po enaki logiki lahko stojim tudi pred fiatovo štacuno, kjer gledam notri parkirane Ferarrije in razmišljam koliko res stane delo in materal, koliko pa je "neotipljiva vrednost".

Ravno tako se pogosto čoham po glavi, ko razmišljam o dimnikarskih računih.

Tudi masaža je lahko brez kakšrnih koli konotacij erotičnega nekajkrat dražja v de-luxe hotelu s 5 zvezdicami, kot pa je cena morda dve ulici nižje v malo bolj plebejskem masažnem salonu.

Skratka... previsoka cena je slab signal za ugotavljanje, kaj šele dokazovanje morebitnih kršitev dobrih poslovnih običajev. Prenizka, oziroma takšna, ki zagotovo ne pokriva niti stroškov, bi morala dvigniti neprimerno več obrvi, kot pa obratno.

Če si kot mystery shopper dobil v roke piratsko programsko opremo, potem je stvar zaključena. Če je nisi, pa se ne moreš opirati na svoje lastne ocene glede tega kaj se podjetju splača in kakšna celovna politika se mu izplača. Lahko pa razmišljaš o temu, da so bili v komunikaciji takšni elementi, ki navajajo na sum, da bi piratsko programsko opremo lahko dobil oziroma, da se jo lahko dobi.

Vendar znova... neodvisno od cene na ceniku, če se ti ta zdi previsoka. Lupljenje nevednih potrošnikov pač ni korupcija ali koruptivno početje, kjer bi kupci podkupovali osebje in jim plačevali zneske višje od tistih na ceniku.

Zgodovina sprememb…

Okapi ::

Lupljenje nevednih potrošnikov pač ni korupcija ali koruptivno početje
Če se več firm zmeni za cene, je. V nekaterih skrajnih primerih pa je lahko "lupljenje nevednih potrošnikov" goljufija.

O.

fosil ::

Tukaj ne gre samo za znanje.
Marsikomu se enostavno ne ljubi s tem ukvarjat.
Tako kot recimo ni nobena znanost zlikat hlač, posesat stanovanja sli spucat wc-ja, ampak nekaterim se s tem ne ljubi ukvarjat in si enostavno najame eno gospodinjo, ki pride k njemu enkrat na teden in to opravi.
Nekaterim se ne ljubi kuhat in gredo na kosilo gostilno, itd.

Lahko pa se ti tudi ne splača.
Če si recimo odvetnik in kasiraš 100€ na uro, se ti bolj splača "sosedu" plačat 50€, da ti odstrani virus, namesto da se sam ukvarjaš s tem eno uro.

Niso vsi v sloveniji na minimalcu in si take storitve lahko privoščijo, saj jim več pomenijo mirni živci in prosti čas.
Tako je!

BlueRunner ::

Okapi je izjavil:

Lupljenje nevednih potrošnikov pač ni korupcija ali koruptivno početje
Če se več firm zmeni za cene, je. V nekaterih skrajnih primerih pa je lahko "lupljenje nevednih potrošnikov" goljufija.

To je kartelen dogovor, ne pa goljufija.

Ali na podrocju opravljanja teh storitev v Sloveniji obstaja kaksen sum, da so se ponudniki, ki imajo skupaj gledano pomemben trzni delez, medsebojno povezali v kaksen kartel? Je to potem stvar zrela za prijavo na UVK?

BigWhale ::

DragonHeart je izjavil:

Hahahaha:D 15 eur za vgradnjo pomnilnika....torej mora stranka plačati več za vgradnjo pomnilnika, kar traja natanko 1 minuto, kot za dejanski RAM?!?:D
svašta. :D


150 EUR ti dam, ce mi v _eni minuti_ vgradis RAM v racunalnik in mi zagotovis, da stvar dejansko deluje. Ma, 500 EUR ti dam.

DragonHeart ::

plošča stran, nov ram notri, plošča nazaj notri.

Seveda z izvijačem na baterije, ki vijači precej hitreje kot to lahko stori človeška roka.

To je to. To tudi storijo na servisu. Če misliš da čez noč izvajajo memtest na tvoji mašini.....pa se zbudi iz sanj.

BigWhale ::

DragonHeart je izjavil:

plošča stran, nov ram notri, plošča nazaj notri.

Seveda z izvijačem na baterije, ki vijači precej hitreje kot to lahko stori človeška roka.

To je to. To tudi storijo na servisu. Če misliš da čez noč izvajajo memtest na tvoji mašini.....pa se zbudi iz sanj.


A to prej pozenes IDCLIP, da lahko _skozi_ diske in kable RAM not vtaknes? Kaj pa s starim ramom nardis? Aja, IDCLIP.

Res, 1 minuta. Daj link do YouTube videa.

DragonHeart ::

ram sklozi disk in kable?dafuq?

človek, si ti že videl kako izgleda matična plošča?

Pokaži im 1 matično ploščo, kjer je disk čez ram.

Ne delaj si sramote.


S starim ramom storiš kar želiš.lol. lahko ga imaš za obesek na ključih če hočeš :D




izvoli sliko matične plošče, da si boš lažje predstavljal kje ram leži. Ti pa mi pokaži 1 samo ohišje kjer je disk postavljen tako da leži čez ram, da je dejansko treba disk odstraniti da se lahko ram vstavi notri:D


svašta kakšne nebuloze piše folk da bi upravičil cene storitev :D

Zgodovina sprememb…

luli ::

DragonHeart je izjavil:

ram sklozi disk in kable?dafuq?

človek, si ti že videl kako izgleda matična plošča?

Pokaži im 1 matično ploščo, kjer je disk čez ram.

Ne delaj si sramote.


S starim ramom storiš kar želiš.lol. lahko ga imaš za obesek na ključih če hočeš :D


Koliko pa bi ti računal za vgradnjo RAM-a?
Mama dva prenosnika, ki bi potrbovala nadgradnjo, pa nekako ne uspem najti časa, da bi skočil v trgovino po pomnilnik. Ampak, če se jutri ob 8mih naslikaš tu, pa ti za vgradnjo brez težav dam 30€. Pa račun bi mel ker sta službena!

DragonHeart ::

Nemogoče, bi za bencin zagotovo porabil več kot bi zaslužil.
Kje pa ste še vidl da serviser pride na dom vgradit ram:D


V kolikor pa bi bil v istem kraju kot sem jaz in bi ti prinesel meni vgraditi ram, bi računal 5 eur/na komp. 15 eur/komp če želiš da 1 uro poganjam memtest....imam le 1 prosti zaslon, zato bi za to opravilo potreboval 2 uri. Zato bi za to opravilo želel 30 eur, če bi testiral oba računalnika.

pošteno? V servisu za 15 eur vržejo ram v računalnik in to je to. Če ti ne dela...pač prinesi nazaj v garancijo.

Zgodovina sprememb…

BlueRunner ::

DragonHeart je izjavil:

izvoli sliko matične plošče, da si boš lažje predstavljal kje ram leži. Ti pa mi pokaži 1 samo ohišje kjer je disk postavljen tako da leži čez ram, da je dejansko treba disk odstraniti da se lahko ram vstavi notri:D


svašta kakšne nebuloze piše folk da bi upravičil cene storitev :D

Antec Aria

Svasta, kaksne nebuloze pise folk, ne da se bi prej preprical kaj je na stvari.

DragonHeart ::

BlueRunner, za takšno opravilo bi ti zaračunal urno postavko in ne menjavo rama.

problem solved.

drugače je to ista bedarija kot vinjete. ne moreš vsem zaračunat neko storitev, če ima 1 bumbar tako ohišje da je potrebnega toliko dela. Tako kot ne moreš nekemu kekcu iz hribov zaračuat 100 eur da se 2x na leto pelje iz hribov v kolosej...ampak to je druga zgodba.

Zgodovina sprememb…

BigWhale ::

DragonHeart je izjavil:

ram sklozi disk in kable?dafuq?

človek, si ti že videl kako izgleda matična plošča?




Tlele sicer niso diski v napoto, ampak, ce tle zamenjas ram v eni minuti, resno. 150 EUR. :> Se kak primer?




A jih hoces se? Lahk se kaksno najdem.

Torej, kdaj mi prides RAM zamenjat? V eni minuti. Ne rabis memtesta zaganjat ampak mors mi pa zagotovit, da bo stvar delala, torej zbootat racunalnik, pognat kak program.

DragonHeart ::

ti na servisu poženejo messenger da vidiš če ram dela? :D

Na tvoji drugi sliki je čez ram samo IDE kabel, nič drugega. Brez težav zamenjam ram.

Na prvi sliki so čez ram sicer kabli vendar so speti skupaj kar pomeni le prerez vezice, menjava rama in postavitev nove vezice. 2 minuti max.


Na zadnji slikci pa bi računal urno postavko. Hočeš imeti takšno ohišje? prav, pa plačaj urno postavko če želiš da ti naredimo.

Zgodovina sprememb…

BigWhale ::

DragonHeart je izjavil:

drugače je to ista bedarija kot vinjete. ne moreš vsem zaračunat neko storitev, če ima 1 bumbar tako ohišje da je potrebnega toliko dela. Tako kot ne moreš nekemu kekcu iz hribov zaračuat 100 eur da se 2x na leto pelje iz hribov v kolosej...ampak to je druga zgodba.


Zakaj so pa vinjete druga zgodba? A predlagas, da bi serviserji kar minute zaracunavali?

DragonHeart ::

Za splošne uporabnike bi dali menjavo rama recimo 5-10 eur, odvisno od tega kako močno je ime podjetja, za take ki imajo specialno nedostopna ohišja pa lepo urno postavko in kolikor časa bi porabili, toliko bi moral kekec s čudnim ohišjem plačati.

mislim da bi bilo to precej bolj pošteno kot da morajo vsi plačati tudi za tiste ki imajo neka čudna vodna hlajenja alli prevelike hladilnike na procesorju ki prekrivajo ram itd...

Zgodovina sprememb…

BigWhale ::

DragonHeart je izjavil:


Na prvi sliki so čez ram sicer kabli vendar so speti skupaj kar pomeni le prerez vezice, menjava rama in postavitev nove vezice. 2 minuti max.


Na zadnji slikci pa bi računal urno postavko. Hočeš imeti takšno ohišje? prav, pa plačaj urno postavko če želiš da ti naredimo.


Cak mal. Zdej sta ze dve minuti dela. Na koncu pa kar urna postavka? Za eno jebeno menjavanje RAMa? Za eno minuto dela???

DragonHeart ::

Bilo bi pošteno:)

Tako pa zdaj vi pravite da naj VSI plačuejo za take škatle kjer naj bi bil disk čez ohišje in neko vodno hlajenje. ne. zakaj? Splošno ohiošje narediš v minuti. Če imaš čudno ohišje pa pač plačaj urno postavko. preprosto.

Ne mutit in iskat izgovore za trapaste cene.

In hitreje kot jaz naredim, lepše kot so cene, bolj so stranke zadovoljne, več strank je, lepše teče posel. Pač tako bi jaz razmišljal. Serviserju pač ne razmišljajo tako ampak si mislijo tako kot sta vi2 zdaj pokazala....če se moram pri 1 stranki zajebavati da zamenjam nekaj, pa naj vsi plačajo za to.

Zgodovina sprememb…

BigWhale ::

Glej, skoraj deset let sem delal na servisu in v eni minuti ti stranki NE MORES zagotoviti kvalitetne storitve menjave RAMa.

Gregor P ::

S tem, da ko dobiš prvič PC škatlo v roke, sploh ne veš za kateri RAM gre, morda ga sploh nimaš na zalogi, morda ga sploh več ne proizvajajo (stara škatla) ter moraš stranki prodati novo matično ter nove RAM-e in verjetno še kaj poleg.
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

mtosev ::

jaz sn ram v prenosnik dodal v roku 5min.haha
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

DragonHeart ::

Gregor P je izjavil:

S tem, da ko dobiš prvič PC škatlo v roke, sploh ne veš za kateri RAM gre, morda ga sploh nimaš na zalogi, morda ga sploh več ne proizvajajo (stara škatla) ter moraš stranki prodati novo matično ter nove RAM-e in verjetno še kaj poleg.



Se povsem strinjam. Vendar potem ne računaš vgradnjo rama.

Bigwhale...kaj je zate kvalitetna menjava rama? Menjava je menjava. ploščica ven, ploščica not. Kako pa ti to zamenjaš? prosim povej mi....če narediš karkoli drugega kot to kar sem napisal, obljubim da računalnik nosim samo še k tebi. Mogoče poženeš memtest? Ali 1 uro igraš crysis? Poženeš prime95?

Zgodovina sprememb…

BigWhale ::

DragonHeart je izjavil:

Gregor P je izjavil:

S tem, da ko dobiš prvič PC škatlo v roke, sploh ne veš za kateri RAM gre, morda ga sploh nimaš na zalogi, morda ga sploh več ne proizvajajo (stara škatla) ter moraš stranki prodati novo matično ter nove RAM-e in verjetno še kaj poleg.



Se povsem strinjam. Vendar potem ne računaš vgradnjo rama.

Bigwhale...kaj je zate kvalitetna menjava rama? Menjava je menjava. ploščica ven, ploščica not. Kako pa ti to zamenjaš? prosim povej mi....če narediš karkoli drugega kot to kar sem napisal, obljubim da računalnik nosim samo še k tebi. Mogoče poženeš memtest? Ali 1 uro igraš crysis? Poženeš prime95?


Kaj pa naredis, ce ne racunas vgranje rama? A ta cas, ki ga porabis za ugotavljanje kaksen RAM je in brskanje po skladiscu kar podaris stranki in ga nikomur ne zaracunas, al das to posebaj postavko na racun?

- Odpiranje skatle
- Ugotavljanje kateri ram je
- Brskanje po skladiscu
- Menjava rama
- Zapiranje skatle
------------------------------
Skupaj: ...

?

Jaz sem vsaki stranki se prah v masini spucal, zvil in spel kable in tko naprej.

Okapi ::

To je kartelen dogovor, ne pa goljufija.
In kdo pravi, da je goljufija. To je korupcija, za katero si ti trdil, da ni. Goljufija so drugi primeri oderuških cen.

O.

DragonHeart ::

če si tako skrben, pa ti dam 15 eur. bravo. večina le zamenja ploščico in vrne škatlo.

Da ne govorim o izkušnjah ko sem bil še v osnovni šoli in sem na servis nesel računalnik kjer je bilo treba zamenjati nekaj komponent in zadnji ventilator....serviser je na hitro in obupno slabo zamenjal komponente ki sem jih želel, ventilator ki ni delal pa je enostavno precvikal in rekel da je za hlajenje ohišja dovolj ventilator napajalnika.

Takrat sem nehal računalnik nositi k serviserjem in se sam naučil kako se stvari streže. No...v teh 15 letih se je stvar morda spremenila. upam. vendar dvomim.

Zgodovina sprememb…

solatko ::

Tako kot pravi BW, ko dobiš mašino v roke, se poštima še kaj drugega. Prvo je očiščenje prahu, drugo je ureditev kablovja (če si kolikor toliko računalničar, čez celo plato razpeljanih kablov, z obveznim gnezdom nad rami, ne boš gledal).
Ko si to uredil, izklopiš vse napajalne kable na plošči, razelektriš sistem, potem pa se lotiš menjave RAM-a, mimogrede še pogledaš kakšno je stanje hladilnika procesorja.
Potem priklopiš nazaj kable napajanja, prižgeš mašino, počakaš da se ram vključi v HW, malo poženeš kak program in če ni problemov, lepo računaš menjavo rama - 30€.
Pozneje stranka opazi, da je mašina precej bolj odzivna, da ventilatorji ne ropotajo več in te po telefonu prijazno vpraša, če je vse to odvisno od količine rama.
Delo krepa človeka

BlueRunner ::

Okapi je izjavil:

To je kartelen dogovor, ne pa goljufija.
In kdo pravi, da je goljufija. To je korupcija, za katero si ti trdil, da ni. Goljufija so drugi primeri oderuških cen.

Get a grip. Korupcija ni kartelen dogovor. Dogovarjanje večih subjektov s ciljem delitve trga in določanja cen je kartelen dogovor. Korupcija so druge stvari. Če pa sam pišeš tako, da te ljudje narobe razumejo, pa tvoj problem (v nekaterih najhujših primerih? remember?).

Ravno tako oderuške cene niso goljufija. Ti sploh veš kaj pišeš? Nekako opletaš z izrazi, ki so čisto dovolj natančno določeni, uporabljaš pa jih za opise dejanj, ki pod to ne spadajo. Oderuštvo je nenadoma goljufija. Kartelni dogovori so korupcija. Kaj še? Luna je Sonce, morda?

Zgodovina sprememb…

Okapi ::

Zaradi mene lahko do nezavesti opletaš s paragrafarskimi pomeni izrazov - zame velja, da dokler se komisija za preprečevanje korupcije med drugim ukvarja s primeri kartelnega dogovarjanja, to spada med korupcijo.

Pa ne samo zame:
"Korupcija pa ni le denar, so tudi kartelni in monopolni dogovori ter politično kadrovanje," je v oddaji na finski televiziji, ki je govorila o korupciji in aferi Patria, nedavno razložila upokojena finska tožilka Rita Santavuori.



O.

Mesar ::

Meni je sosed rihtal PC pa dela zaj ko novi.
Your turn to burn!

Okapi ::

Oderuštvo je nenadoma goljufija.
Kar se pa oderuške cene tiče, paragrafarsko se temu reče čezmerno prikrajšanje.

O njem govorimo, kadar obstaja med pogodbenimi obveznostmi pogodbenih strank očitno nesorazmerje. Primer: naročnik je podjemniku po pogodbi dolžan plačati 1.000 EUR za obrezovanje treh manjših sadnih dreves ... O tem, ali gre za očitno nesorazmerje ali ne, presoja sodišče - ne obstajajo nobena trdna pravila.

Dodaten pogoj je, da oškodovana stranka (v našem primeru naročnik) ob sklenitvi pogodbe ni vedela in ni bila dolžna vedeti za pravo vrednost. Kdor nekaj zavestno preplača, se ne more sklicevato na čezmerno prikrajšanje.
Če 80 let stari bakici zaračunaš namestitev OS po "oderuški ceni", po teoriji enih tule - če je dovolj neumna, da bo plačala, naj pa plača -, lahko, ko ji nekdo pove, da je bila nategnjena, zahteva ničnost pogodbe. Sodišče pa oceni, ali je cena, ki si jo zaračunal, nesorazmerna, ali ni.

Zame je to goljufija, ti pa temu lahko rečeš tudi zvita poslovna praksa ali kakor ti drago.

O.

solatko ::

Okapi - kartelni dogovor spada v kategorijo, nelojalne konkurence.
Oderuških cen, na trgu ni. V računalništvu je konkurenca dosti velika, da lahko stranka izbere cenejše, ni pa tudi nujno, boljše usluge.
Kadar delo ni dobro opravljeno, pa obstoji možnost, da je šlo za goljufijo.
Če 80 let stara babica, naroči storitev, jo dobi in plača, potem je cena vsekakor opravila svoj namen. To babico je verjetno tisti, ki ji je postavil sistem, le tega postavil z vsemi potrebnimi gonilniki, programi, ki jih je hotela (ali se pozanimala s čem bo recimo gledala filme, iskala recepte....), priklopil in prijavil (odprl račun) na Skype, MSN, gMail......, tako, da v primeru računa v višini cca 100€, ni pretiraval.
Bedno je to, da hočejo nekateri samo za instalacijo OS 100€+, brez ostalih potrebnih stvari.
Instalacija windows-a je legalna, če se straniki razloži, da si mora v 30-ih dneh uredit licenco, ali instalirat odprto kodni sistem.
Delo krepa človeka

St235 ::

BlueRunner je izjavil:

St235 je izjavil:

Kaj je prava cena? hmm, nekako me zadeva spomni na cenike v streaptease barih in postavke ob takih in drugačnih šampanjcih. Če se pač neka storitev na trgu prodaja med 40€ in 60€ potem se ob 2x cene vprašaš kaj stoji zadaj.

Po enaki logiki lahko stojim tudi pred fiatovo štacuno, kjer gledam notri parkirane Ferarrije in razmišljam koliko res stane delo in materal, koliko pa je "neotipljiva vrednost".

Ravno tako se pogosto čoham po glavi, ko razmišljam o dimnikarskih računih.

Tudi masaža je lahko brez kakšrnih koli konotacij erotičnega nekajkrat dražja v de-luxe hotelu s 5 zvezdicami, kot pa je cena morda dve ulici nižje v malo bolj plebejskem masažnem salonu.

Skratka... previsoka cena je slab signal za ugotavljanje, kaj šele dokazovanje morebitnih kršitev dobrih poslovnih običajev. Prenizka, oziroma takšna, ki zagotovo ne pokriva niti stroškov, bi morala dvigniti neprimerno več obrvi, kot pa obratno.

Če si kot mystery shopper dobil v roke piratsko programsko opremo, potem je stvar zaključena. Če je nisi, pa se ne moreš opirati na svoje lastne ocene glede tega kaj se podjetju splača in kakšna celovna politika se mu izplača. Lahko pa razmišljaš o temu, da so bili v komunikaciji takšni elementi, ki navajajo na sum, da bi piratsko programsko opremo lahko dobil oziroma, da se jo lahko dobi.

Vendar znova... neodvisno od cene na ceniku, če se ti ta zdi previsoka. Lupljenje nevednih potrošnikov pač ni korupcija ali koruptivno početje, kjer bi kupci podkupovali osebje in jim plačevali zneske višje od tistih na ceniku.


Spregledal si en bistven element: Za ENAKO storitev plačaš 3x cene. Ko bo ena trgovina prodajal enak ferrari za 500.000€ čez cesto pa druga za 1.000.000€ se bom tudi vprašal kaj je zraven.

Aja pa ni blo nobenega šuma v komunikaciji. Nelicenčni OS nameščen, vključno z your windows might not be genuine čez dva dni. Seveda gre tukaj zgolj za mojo trditev, ki jo ne morem podpret z viri.

Okapi ::

To babico je verjetno tisti, ki ji je postavil sistem,
Ta babica je hipotetična. Rcimo da hoče kupiti vnuku računalnik in kupi takega, ki nima operacijskega sistema, ker je bil cenejši, ona pa ni vedela, da ga mora imeti. Računalnik ne dela, zato pokliče nek računalniški servis, katerega reklamo je našla v poštnem nabiralniku. Serviser ugotovi, da je računalnik brez OS in bakici pove, da ji ga lahko popravi (proda in namesti OS) za 500 evrov. Pač po logiki nekaterih tule - če bo tako neumna, da bo to plačala, naj pa plača. Nekateri tule pravite tough luck, kaj se pa ni pozanimala, koliko zares stane. Ampak ni res, obstaja tudi čezmerno prikrajšanje (po domače - oderuška cena), na kar se lahko tisti, ki potem spozna, da je bil nategnjen, sklicuje na sodišču.

Sicer pa ima nekaj takega tudi S-T v pravilih.
Pridržujemo si pravico, da zavajajočim ali oglasom z nerazumno visoko ceno pridamo ustrezno opozorilo potencialnim kupcem.


O.

BlueRunner ::

St235 je izjavil:

Spregledal si en bistven element: Za ENAKO storitev plačaš 3x cene. Ko bo ena trgovina prodajal enak ferrari za 500.000€ čez cesto pa druga za 1.000.000€ se bom tudi vprašal kaj je zraven.

Ironično, se boš to verjetno vprašal pri cenejšem. Sicer pa si lahko do onemoglosti naštevava primere kdaj 3x, 10x ali tudi 100x razlike v ceni še vedno ne pomeni nič, ali pa pomeni že razkrit primer nekih nezakonitosti.

St235 je izjavil:

Aja pa ni blo nobenega šuma v komunikaciji. Nelicenčni OS nameščen, vključno z your windows might not be genuine čez dva dni. Seveda gre tukaj zgolj za mojo trditev, ki jo ne morem podpret z viri.

Kar se mene tiče, dovolj dobro za debato, ker mi ni važno dokazovanje, ampak razmislek s čim se nekaj dokazuje. Barring to, da bi monterja spodbujal ali ga podkupoval, da stori prekršek, je to potem dovolj dober dokaz (tvoja izjava namreč), da se primeru posvetijo prisotjni organi in z uporabo ustreznih pooblastil to raziščejo do konca.

Vendar znova... že samo to, da je do tega prišlo, zadošča. Razmišljanje o kao previsoki ceni kot indicu pa se mi še vedno zdi nerelevantno. Če že, bi rekel, da je cena potem prenizka in to vzbuja sum.

St235 ::

Do neke mere se strinjam, samo enako kot prenizka cena tudi previsoka vzposbudi sum, vsaj meni. Problem pa nastane, če so skupaj s previsoko ceno tudi nerealna pričakovanja. Če v berlinu plačam 500€ za flašo šampanjca potem ne pričakujem samo penine.

BlueRunner ::

Znova se bom izgovoril na okoliščine. :P

Odvisno kje kupuješ to flašo. Potem pa se vprašaš, ali je indic v ceni, ali v lokaciji.

gslo ::

mtosev je izjavil:

jaz sn ram v prenosnik dodal v roku 5min.haha


najprej si verjetno pogooglal ali odprl mašino in pogledal kakšne rame sploh imaš - ddr2, ddr3 ? na kakšnem taktu meljejo? nato si primeren tip ramov naročil preko neta ali se zapeljal do štacune.. ko si končno imel rame pri roki, si za vsak slučaj še enkrat youtube video zavrtel da vidš na katere šraufke bit pozoren pri razstavljanju laptopa (npr.).. ko si se lotil menjave, si bil potem v 5 min fertik.

v resnic pa vrjetn nis bil fertik vsaj par dni od trenutka, ko si si zaželel upgrejda.

thramos ::

No, meni se menjava ramov ne zdi zahtevnejša, kot naprimer dotakanje in merjenje nivoja olja v avtomobilu.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: thramos ()

St235 ::

Ja, moji mat se pa vodenje računodstva zdi mala malca. Foter je pa ravno zadnjič v pol ure zašvasal konstrukcijo za parkirat kolesa. Pa verjamem, da je komu zarobit hlače ne di zahtevno

So your point is? Da znamo nekateri nekaj, drugi pa drugo?

Jaz tudi rabim za ram v moji mašini dokupit in zamenjat cc 10 minut, šivalnim strojem se lahko pa samo pohabim. Pa ne gre za to, da se ne da naučit ampak je v življenju preprosto preveč stvari, da bi znal vse sam.

thramos ::

Da verjetno za preverjanje nivoja olja nihče tukaj ne pelje na servis, kljub temu da nismo mehaniki, pa da smo se morali to naučiti in umazati roke.

Za menjavo ramov potrebno približno enako "učenja" in dela, pa naj bi vsi, ki niso IT nesli na servis in plačevali?

In ja, za ostale "trivialna" popravila velja enako.

St235 ::

To kar si ravnokar izjavil seveda ni res.

Preverit količino olja je mogoče primerljivo s tem, da znaš odpret kišto, ne pa z tem da menjaš ram. Menjava ram je za moje pojme bližje menjavi ojla (kot je pač take stvari možno priemrjat).

Vedet moraš namreč kakšen ram potrebuješ, kako fizično razdret kišto. Kaj točno tam noter je ram, kako se odpne in kako se doda nova palčka. Ravno tako moraš znat preverit ali imaš sploh prostor za ram itd. Torej vseeno precej več kot samo palčko potegnit ven iz motorja.

In spet nihče ne pravi, da se ne da naučit. Tudi olje menjat na avtu ni nobena znanost, samo problem je v tem ker ima dan samo N ur in ve tem času lahko zaobvaldaš samo toliko in toliko stvari. Zate in zame je to računalnik, za mojega fotra švas aparat, za sosedo pa šivalni stroj.

Tako, da nekomu, ki računalnik uporablja za tipkalni stroj razlagat kako naj menja grafično/ram/napajalnik je enako kot miss universe razlagat kako se menja olje.

imagodei ::

@thramos
Stvar je v tem, da smo si ljudje različni.

Nekdo bo brez problema dolil olje v avto, drug bo avto peljal na servis.

Moj foter je pred kratkim na svojem Peugeotu menjal žarnico - se mu je zdelo zamalo peljat avto na servis, pa je kar sam razdrl "pol mašine", s tem da ni niti strojnik, niti avtomehanik. Je pa domači mojster in se loti vsega.

Meni je težko namontirat par polic na steno - pa ne zato, ker ne bi znal držati vrtalnika v rokah, ali pa priviti pet šraubov. Enostavno vem, da se bom mučil 5x dlje časa, da bodo zadeve v "vaservago". K sreči lahko rečem fotru, ki mi to namontira zastonj in ima vse fertik prej kot rečeš "keks".

Mnogi netehnični tipi, ki so kdaj že videli, kako računalnik zgleda od znotraj, si upajo zamenjat RAM. Nekateri pa pač ne. Kljub temu je treba pred menjavo RAMa vedet kako malenkost, kar so izpostavili že drugi. Za začetek je sploh treba vedet, da je RAM tisti, ki je problematičen.

Nedolgo nazaj sem dobil v popravilo računalnik, kjer je ženska uspela zatlačit RAM v podnožje kontra in to kljub zarezi! Ko je računalnik prižgala, se je iz njega veselo pokadilo. Ironija vsega je, da sem ji menjavo RAMa svetoval jaz, ona se je počutila povsem sposobno to storit sama, jaz sem ji pa povedal, da ne more ničesar narobe zafrknit, ker bo lahko vtaknila samo v eni orientaciji ;)
- Hoc est qui sumus -

Okapi ::

Meni je težko namontirat par polic na steno - pa ne zato, ker ne bi znal držati vrtalnika v rokah, ali pa priviti pet šraubov. Enostavno vem, da se bom mučil 5x dlje časa, da bodo zadeve v "vaservago". K sreči lahko rečem fotru, ki mi to namontira zastonj in ima vse fertik prej kot rečeš "keks".
Če pa ne bi imel fotra pri roki, in bi klical Sosed d.o.o., naj ti pridejo zvrtat 8 lukenj, privit štiri konzole in nanje postavit dve polici, in bi ti samo za delo zaračunali sto evrov (dela s tem je približno toliko kot z nameščanjem Windowsov), bi pa verjetno malo pisano pogledal, ne?

O.

solatko ::

Najbolj fino bi bilo, da bi vsak lahko delal samo tisto kar dejansko obvlada in od tega dela tudi solidno živel.
V razvitejših ekonomijah, boš težko videl vodovodarja, ki preverja nivo olja v motorju, IT mojstra, ki menja tesnilo na vodovodni pipi ali mehanika, ki menja ali nadgrajuje RAM v svojem računalniku.
Izračun imajo pač tak, da ura, ki bi jo moral plačat ob poravilu mojstra, pretehta tvoji dve uri, ko bi se zajebaval z opravilom, katerega nisi vajen.
Govorim o enostavnih opravilih, ki se jih lahko naučiš mimogrede, ko gledaš pravega mojstra.
Enostavno se jim zdi riziko zajeba, prevelik, da bi se spuščali v to.

Na balkanu smo mojstri za vse. Vsako delo, ki nam ga zaračuna mojster, bi mi opravili pol hitreje, kvalitetneje in seveda zastonj. Taka je tudi miselnost, ko se menimo o višini plač, za posamezne poklice.

Saj ni problem pregledat nivo olja, problem nastane, ko paličico po pomoti vstavimo mimo luknje, ki je temu namenjena. Tudi tesnila na pipi, ni problem zamenjat, problem nastane, ko zategnemo preveč ali premalo in začne voda puščat, praviloma takrat, ko nas ni doma. Tudi RAM nadgradit ima svoje specifike, pri nekaterih prenosnikih je potrebno za drugi ram, odstraniti tipkovnico, pri drugih tudi del ohišja, pri namiznikih, zna bit napoto kak hladilnik......, za mojstre pa je vse to večkrat preizkušen opravek.

Cene storitev se oblikujejo praviloma na trgu - če je mojstrov premalo, je cena njegovega znanja, velikokrat nekajkrat višja, kot je dejanska vrednost opravljenega dela, enako pri monopolistih. Zato pametne države, podpirajo zdrav trg, s čimveč normalne konkurence.

Pri nas je vse pripravljeno bolj po balkansko, kakršna je tudi miselnost večine prebivalcev. Eno je to, da zaradi finančnega stanja, v katerem smo ravno zato, ker ne znamo ali nočemo ovrednotiti večine poklicev, drugo pa to, da nismo pripravljeni preko DDV-ja, sofinancirati neumnosti, ki jih počnejo te naši politiki, zato se poslužujemo fušarjev (praviloma so njihove storitve enake kvalitete ali celo boljše, kot storitve pooblaščenih servisov, kjer delajo študentje za 3-4€/h), obrtnikov, ki so pripravljeni kako malenkost opraviti brez računa, taxijev na pavšal dogovorjeno ceno......., vsi brez izjeme, smo pri kakšnem naročilu, obšli državo. Podobno je tudi z uporabo piratske programske opreme, glasbe, filmov...., saj so stroški legalne uporabe, za večino slabo plačanih ljudi, enostavno previsoki, drugim pa avtorske pravice precenjene (oboji imajo deloma prav).

Drugače pa, ko smo glih pri RAM-ih, se najde nadebudnež, ki spravi v režo, narobe obrnjen ram, da ne govorim o narobe priklopljenih USB enovrstičnih konektorjih na MB in posledično uničenim kontrolerjem..., o skurjenih MB zaradi statične elektrike, o uničenih podnožjih procesorja, pri "strokovni" menjavi termalne paste ali vgradnji drugega hladilnika......, cel kup je stvari, ki lahko gredo narobe, pri popolnoma enostavnih popravilih ali zamenjavah - nekateri servisi, veliko svojega zaslužka pridobijo ravno na račun takih "doma popravljenih naprav".

Pravilno bi bilo, da ko crkne nekaj takega, kar počnemo sami, pride telefonski klic na pomoč, ko pa nam crkne kakšna zadeva, mimo našega foha, pa tudi storimo enako. Seveda mora obe storitvi pokriti tudi plačilo in davek (tudi če je to, med mojstri v družinskem krogu), o čemer je govoril padli zakon o delu na črno.


Zato imamo policiste, medicinske sestre, gasilce in podobne poklice, na 700€ plače (pa še to se najde primerke, ki bi to zmanjšal), imamo gorske reševalce, ki svoja življenja, za bedake, reskirajo zastonj (v Švici je to odlično plačan posel, ki ga pokrijejo uporabniki), s tem, da bodo naši reševalci, kmalu morali tudi opremo kupovati sami.


Sedaj pa še malo on topic:

Podjetje sosed, že od začetka deluje v balkanskem stilu. Niso pripravljeni plačat niti prostora za svojo reklamo, zato se njihovi plakati najdejo na vseh mogočih in nemogočih mestih. Njihova tržna usmerjenost je bila namenjena ljudem z visokimi prihodki, ki nimajo niti najmanjšega interesa, karkoli izven uporabe računalnika, početi sami.
Na žalost jih večinoma kličejo tisti, ki denarja sicer nimajo prav dosti, pa tudi informacij o normalnih cenah uslug in storitev, ki jih ponuja Sosed.si, ne znajo ali niso sposobni poiskati. So večinoma stranke, ki imajo zelo malo realnih stikov z drugimi ljudmi, da bi tako pridobili realne informacije. Seveda so si Sosedovi uporabniki, za to, krivi sami.
Na nas je, da, ko spoznamo takega uporabnika, ponudimo slednjemu pošteno informacijo o realnem svetu, na področju računalništva.
Sosedovi se namreč niso zavedali, da ravno tisti najbogatejši, niti pod slučajno, ne bodo uporabljali storitev firme, ki se reklamira na poštnih nabiralnikih, obcestnih lučeh, na omaricah za elektriko ali telefon, predvsem pa ne, ko si bodo na internetu ogledali ponudbo, drugih, bolj poštenih ponudnikov, na računalniškem področju.
Delo krepa človeka

thramos ::

Lakotnik, Imagodei,

vem da smo si različni. Nekateri radi čim več naredijo sami, nekateri plačujejo.

Ampak še enkrat - ne vidim bistvene razlike v težavnosti med dotakanjem olja in menjavo rama, oboje se je treba naučiti (in to brez večjih težav iz navodil), izvesti (pri olju se še umažeš) ter pri tem obstaja določeno tveganje (pri avtomobilu še bistveno višje). Pa se vseeno eno smatra kot samoumevno da opraviš sam (kakšn dec pa si, če ne znaš pogledat olja), iz drugega pa se dela bavbav.

Vem, da ni smiselno naučiti se vsega, ampak zakaj bi potem delali razliko?
««
25 / 27
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Predragi električarji, očitno v Sloveniji trg ne deluje (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
16834748 (3126) feryz
»

servis avtomobila - upravičenje porabe časa (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Na cesti
1089880 (7336) Mato989
»

www.wee.com - čuri muri ?

Oddelek: Loža
3410456 (4982) KTr1sk
»

Koliko zaračunati za izdelavo videa? (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Kaj kupiti
16227785 (23190) buttplugs
»

SOSED d.o.o. v policijski preiskavi. (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9521731 (17192) ThinkPad

Več podobnih tem