» »

Prvo formatiranje: počasno ali hitro?

Prvo formatiranje: počasno ali hitro?

BlueNik ::

No zanima me ko prvič naložiš (nov trdi disk) windowse, ali je boljše dati "slow format" ali "quick format" in koliko je ta slow format počasnejši do hitrega? Pa še to, ali se splača formatirat cel disk v ntfs-ju (3 particije)?
Velikost trdega diska pa je 1TB in še eden po 500GB (nobenih raid polj).

M-XXXX ::

Slow format je res slow (za par ur si dober) quick pa naredi v nekaj sekundah. Za prvi format je quick več kot dovolj dober!

BlueNik ::

V čemu pa je pol štos počasnega?

aiko ::

V trajnem izbrisanju podatkov. ;)

Han ::

Z običajnim "počasnim" formatom podatkov ne izbrišeš trajno. Priporočljiv je v primeru, ko sumiš da so na disku slabi sektorji...

<b>klima</b> ::

The 'slow' format simply writes to all sectors of the drive, verifying that they can be read/written to properly. Quick just sets up the FAT/(NT equivalent here) without checking the sectors.

BlueNik ::

Kot razumem bi bilo za nov trdi disk (čisto prazen, iz trgovine) čisto vredu hitro formatiranje.

BluPhenix ::

Čisto praznega iz trgovine navadno ne moreš hitro formatirati, saj quick format le pobriše FAT tabelo, normalen format jo pa ustvari in disk pripravi za pisanje.
Podpisa ni več, ker so me poskušali asimilirati.

kar98k ::

jst sem do zdaj na 20 novih računalnikov vedno fast format ntfs.....brez problemov

kar98k ::

Čisto praznega iz trgovine navadno ne moreš hitro formatirati, saj quick format le pobriše FAT tabelo, normalen format jo pa ustvari in disk pripravi za pisanje.


itak da lahko

nov disk brez particije, v win xp instalaciji najprej nardis vsaj 1 particijo potem pa preden se podatki s cdja kopirajo fast ali normal format NTFS file system....

Brane2 ::

Jaz bi nov disk, če se ne mudi zelo, vedno formatiral počasi.

Toliko da premečeš disk, o kakovosti in stanju ne veš še nič in ujameš očitne napake, preden te počijo.

Lahko da je recimo prodajalcu disk padel na tla ali kaj podobnega in je pridelal kje kak slab sektor ali kaj podobnega.

Pa če se da, bi ga pogledal s proizvajalečevim SW in si pgledal, če ni kdo maskiral slabi sektorjev ali počel kaj podobnega, pogledal SMART parametre itd.
On the journey of life, I chose the psycho path.

blackbfm ::

Brane2 ti si že mal paranoičen:D Ok, ne rečem za rabljen disk.

Bluenik Quick format je v končni fazi zate itak isti, le da ne zgubiš xxx minut/ur. Tista slow varjanta je uporabna samo za trajni izbris podatkov, moraš ga pa formatirat okoli 30x na tak način.

fosil ::

Če imaš dost časa je vsekakor priporočljivo prvič počas formatirat. U bistvu je to neke vrste test, če je z diskom vse v redu. Bolje da to ugotoviš takoj, koker potem ko imaš gor že cel kup stvari.

To da je nova stvar pokvarjena pa ni nič neobičajnega. Kot prvič sami proizvajalci stvari ne preizkusijo 100%, drugič se pa med transportom dogaja še čuda stvari.

Samo formatiranje pa nič ne pomaga pri izbrisu, tudi 100x ne. Pomaga samo prepis z naključnimi podatki, ki ga naredijo nekateri programi. Pa še to ni čist 100%.
Tako je!

dolenska ::

ma v zadnjih 2 letih niti enkrat nisem počasi formatiral. se mi ne da čakat. raje sem uporabil hitro formatiranje, pa vse še vedno lepo dela. je pa res da je mogoče na vsake kvatre pameteno popolno brisanje.

ender ::

Za testiranje diska je precej bolje nadenj spustiti proizvajalčevo orodje.
There are only two hard things in Computer Science:
cache invalidation, naming things and off-by-one errors.

dukenukem ::

če je večji disk, se boš res načaku ,če je nov al če veš da vredu dela sam quick format,če kj sumiš ,pa itak maš programe za prečekirat disk

dronyx ::

Jaz sem pred leti moj stari računalnik na hitro formatiral in nanj na novo naložil XP ter ga podaril naprej. Po dveh letih sem ugotovil, da na CDju nimam nekaterih slik, ki so bile na starem računalniku. Odpeljem se do lastnice mojega strega računalnika, ki je med tem jasno računalnik uporabljala, ter mi je uspelo rešiti več kot polovico fotografij.

Torej quick format definitivno ni dober, če daš računalnik naprej in imaš gor podatke, za katere ne želiš, da jih drugi lahko vidi oziroma naredi "recover".Ne vem če tu zares pomaga full format, je pa sigurno boljši za tak primer. Drugače pa nepovraten izbris diska pomeni, da ga moraš večkrat prepisati z naključnimi podatki in za to obstajajo posebni programi (recimo Eraser).

Nisem pa nikdar in to pomeni verjetno v nekaj 100 primerih delal na novem disku full format. Nimam živcev za to.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

Izi ::

Niti eden odgovor ni zadel bistva.
Oba formata sta popolnoma enaka kar se tiče formatiranja, edina razlika je, da počasno formatiranje po izbrisani in na novo narejeni datotečni tabeli pregleda še celoten disk za morebitnimi slabimi sektorji in to vsak sektor posebej, zato to traja toliko časa.

Podatkov na disku se ne dotika niti hitro niti počasno formatiranje.
Podatki se brišejo samo pri low level formatu, za katerega pa potrebuješ poseben programček, ki ga dobiš na strani proizvajalca diska. Low level format se izvaja iz zagonseke diskete ali plošče in tukaj se pobrišejo tudi particije, ki jih je potem potrebno narediti nanovo.

Obstajajo pa tudi za Windows programi, ki ti ob brisanju datotek prazen prostor prepišejo z naključnimi podatki in to vsaj ene 10-krat zaporedoma, da je zanesljivo.

Brane2 ::

To smo že obdelali nekje na dolgo in široko.

V bistvu niti eden ni pravi "format".

Hitra verzija samo vpiše podatke v MBR in par dodatnih sektorjev, toliko da inicializira filesystem.

Dolgi pa pred tem prechekira vse sektorje na disku. IMO naredi W/R cikel, a bi verjel da so kje v kaki moderni verziji to skrašali na R. Moderni diski itak imajo sektorje vpisane že v tovarni in če bi bilo kaj narobe, stvar sektorja niti prebrala ne bi brez ECC errorja.

Ne ena en druga verzija pa ne formatirata diska- ta je bil formatiran že v tovarni.
Precej ziher sem,d aga v bistvu ne moreš zares sformatirat niti z low-level utilityjem proizvajalca.
Lahko pa z njim dosežeš funkcije, ki so uporabniku skrite.
On the journey of life, I chose the psycho path.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Windows 7 formatiranje

Oddelek: Pomoč in nasveti
134638 (4173) rezator
»

Quick Format

Oddelek: Pomoč in nasveti
51090 (1064) Malajlo
»

Na eBayu spet prodali ameriške vojaške skrivnosti

Oddelek: Novice / Diski
354485 (3086) Lawler_
»

Težave računalnika, ne najdem vzroka

Oddelek: Pomoč in nasveti
171539 (1539) solatko
»

Prenosni trdi diski z nameščenimi trojanci

Oddelek: Novice / Zasebnost
333905 (3905) poweroff

Več podobnih tem