» »

Olimpijske igre v HD

Olimpijske igre v HD

«
1
2

Okapi ::

Zanima me, ali kdo gleda OI v HD, testni prenos RTVSLO.
V Fužinah sprejem ni najboljši, občasno se slika skocka, pa me zanima, a je to problem sprejema pri meni, ali morda oddajanja.

O.

elToro ::

Jaz mam odlično sliko + 5.1 Dolby zvok. Imajo pa zaradi zelo slabega vremena verjetno težave pri satelitskem sprejemu.

Okapi ::

5.1 zvok? A si čisto prepričan? Ker pri meni televizor (Sony W4000) ob sprejemu prijavi kot zvok dolby 2.1. Malo dvomim, da bi bilo to odvisno od sprejema.

O.

elToro ::

Dva audio pretoka sta. En je normalen stereo, drudi pa 5.1. Oba sta očitno kodirana z AC3 kodekom.

Okapi ::

Kako pa izbiraš med njima, oziroma kako prideš do 5.1? Mimogrede, a prenos sedaj še lahko gledaš v HD?

O.

krho ::

u a to jim je clo ratal, kar v navadni tehniki oddajajo 16:9 zapakirano v 4:3 :(
si.Mail odprto-kodni odjemalec elektronske pošte. - http://www.simail.si
Uredite si svojo zbirko filmov, serij in iger - http://xcollect.sf.net

tintorel ::

Tomson ::

Bo po kakšnem čudnem naključju tudi prek Siol IpTVja mogoče spremljati OI v HDju? :)
Asus Prime X470 Pro, AMD Ryzen 9 3900X, Gigabyte GTX 1660 Super
Fractal Design R6, Corsair RM850X PSU, 32GB GSkillF4-3200 RAM
Noctua NHU12s, Corsair MP600 1TB SSD, 2x Dell U2410 monitor

Chessman ::

u a to jim je clo ratal, kar v navadni tehniki oddajajo 16:9 zapakirano v 4:3 :(

saj to jim vedno rata

ko bi vsaj podnapise in svoj logo postavili tako na ekran da ne bi povzročali motenj za normalni ogled na 16:9 TV-jih

Tomson ::

Mimgrede, zakaj HRT in EUROSport oddajata lepo 16:9, medtem ko SLO2 oddaja neki 16:10 format?
Asus Prime X470 Pro, AMD Ryzen 9 3900X, Gigabyte GTX 1660 Super
Fractal Design R6, Corsair RM850X PSU, 32GB GSkillF4-3200 RAM
Noctua NHU12s, Corsair MP600 1TB SSD, 2x Dell U2410 monitor

Chessman ::

odkje pa tebi informacija da HRT odaja 16:9 ??

malo bolje si poglej sliko pa boš videl da oddajajo klasični 4:3, lepo vzamejo signal katerega dobijo v 16:9 in potem porežejo odvečni del na strani tako da dobijo 4:3.

Če primerjaš istočasno recimo isti sliki na ORF in HRT boš videl razliko.

Tomson ::

Če mam "aspect ratio" naštiman na "po meri" kar pomeni da prikaže sliko kot jo oddaja kanal, mi HRT in EuroSport lepo prikaže čez cel ekran, brez raztegovanja in z zelo lepo sliko.
Na SLO2 pa imam na vrhu in spodaj za tretjino ekrana črnine. Seveda lahko raztegnem, ampak potem pač pride do raztegnjenih stvari, kar me moti. Če dam zoom, pa se kvaliteta slike poslabša, ki je že itak bistveno slabša na SLO2 kot na HRT in Eurosport.
Zato sem si razlagal da oddajajo 16:9 ... tudi če ne, zakaj potem lepa neraztegnjena slika ini nezoomirana slika napram SLO2?

Me pa sploh ne moti če 4:3 signal odrežejo v 16:9 ker na koncu je vseeno lepša slika kot pa če sam zoomiram ...
Asus Prime X470 Pro, AMD Ryzen 9 3900X, Gigabyte GTX 1660 Super
Fractal Design R6, Corsair RM850X PSU, 32GB GSkillF4-3200 RAM
Noctua NHU12s, Corsair MP600 1TB SSD, 2x Dell U2410 monitor

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tomson ()

Chessman ::

Če želiš ugotoviti kakšen signal oddajajo imaš več možnosti
- v primeru športnih prenosov je najlažje primerjati ker imaš večkrat hkrati isti prenos na dve ali več programih (takrat jaz osebno vklopim pri meni PaP - funkcija katera ti ekran razdeli na dve polovici= na vsaki polovici potem gledaš drugi program in lahko zelo preprosto vidiš recimo razliko med ORF in HRT. Sem ravno včeraj gledal primerjavo na otvoritvi kjer pri posnetkih od blizu nisi videl vseh kateri so hodili v onem pozdravnem krogu, saj so na HRT-ju pač sliko obrezali ob strani, drugače se ta primer tudi lepo vidi v primeru F1 ko imaš posnetek iz kamere na formuli, Na kanalih na katerih oddajajo v 16:9 imaš zraven avtomobila še progo na levi ali desni strani, ali pa če pri formuli gledaš one rezultate med dikro vidiš da so na HRT-ju bistveno večji saj na levi in desni od rezultatov več ni slike)
- drugače lahko preveriš tudi kateri oddajajo v 16:9 da prižgeš kakšen stari 4:3 TV ali pa svoj TV prisilno postaviš v 4:3 način. V primeru ko oddajajo v 4:3 imaš sliko prikazano po celotni vižini ekrana. Če pa je slika v formatu 16:9 pa imaš črne robove zgoraj in spodaj.
- tretji način je da pogledaš sliko na kakšnem digitalnem sprejemniku (DVB-C ali kaj podobnega) ta ti zraven informacij o programu napiše tip signala (16:9 ali 4:3)

Obstajajo pa določeni probleni z prikazovanjem signala 16:9
- RTV SLO vedno oddaja samo v 4:3 načinu, v primeru da dobijo originalni signal v 16:9 le tega prekodirajo v 4:3 in dodajo zgoraj in spodaj črni rob. Torej oddajajo v 4:3 letterbox formatu. Posledica česa je tudi zmanšanje števila linij na sliki, da je zadeva še bolj iznakažena in neuporabna dodajo svoj znak v črnino na vrhu ali pa dodajo podnapise v črnino na dnu, s tem seveda onemogočijo normalni sprejem na 16:9 televizorjih, kjer je slika vedno popačena. Za poslabšanje kvalitete slike pa je razlog v tem da oni spremenijo sliko katera ima 576 liniv v sliko z 432 linijami ostale linije v signalu od RTV SLO pa so črnina. Na RTV SLO vsako vprašanje glede tega pade na gluha ušesa, pri njih je glavno le to da sliko oddajajo in da pokasirajo naročnino)
- POPTV in AKanal se sicer trudita da v primeru ko je program v formatu 4:3LB dodati zraven signal kateri na 16:9 TVju avtomatsko preklopi na 16:9 način brez črnih robov. Ampak zadeva deluje samo pri sprejemu z anteno. Tega signala WSS pa niso sposobni spraviti v digitalno obliko tako recimo na DVB-C sprejemu zadeva ne deluje. Tudi vsi analogni sprejemi na kabelskem sistemu so enaki, ker kabelska ne uporablja več za sprejem anten ampak tik preden gre signal v oddajanje na kabelskem sistemu le tega spremenijo iz DVB-Cja v analogni signal. Zaradi že prej opisane napake da POPTV v digitalnem signalu nima WSS signala pač na kabelskih sistemih WSS tudi v analogni shemi ne deluje. Če drugega ne so na popu vsaj porihtali to da so podnapise žačeli postavlati na mesto kjer morajo bit in tudi znak od programa bi naj bil na pravem mestu.
- V MB kabelskem sistemu se pojavi problem tudi z pravilnim prikazom slike ORF a analogni shemi, Problem je v kabelskem operaterju kateri na sprejemni enoti nima funkcije katera bi omogočala avtomatski preklop med 4:3 in 16:9 signalom, zato v analogni shemi TV ne preklopi avtomatsko v WIDE način. V primeru digitalne TV zadeva deluje normlno.

Glede na to da se prehod na digitalno TV v kabelskih sitemih približuje z svetlobno hitrostvo (večina analognih programov se bo ogasnila do novega leta) bodo vsaj na tistih programih kjer je krivec za napake kabelski oprerater napake odpravljene, za RTV SLO in podobne pa bomo žal morali čakati na to da bodo odgovorni ugotovili da je že čas da se začne oddajati v formatu kateri je narejen za današne dni.

Tomson ::

Super razloženo, ampak še vedno ne razumem zakaj ne odrežejo 4:3 signala v 16:9 kot HRT, saj me ne toliko moti odrezana slika, ampak kasnejše poslabšanje slike ob zoomiranju oz. raztegovanju ...
Asus Prime X470 Pro, AMD Ryzen 9 3900X, Gigabyte GTX 1660 Super
Fractal Design R6, Corsair RM850X PSU, 32GB GSkillF4-3200 RAM
Noctua NHU12s, Corsair MP600 1TB SSD, 2x Dell U2410 monitor

mihajlo carr ::

tv SLO sliko oddaja v načinu 16:9 a slika je zelo zelo slaba. to niti slučajno ni HD standard. avtomatično imaš na 16:9 tv-ju sliko zelo majhno. ko pa nazoomiraš je slika obupna
GA-P35-DS3, E2180@3.2GHz, Sapphire 2600XT OC@750/800mhz, WD4000AAKS,
2Gb DDR2 800MHz@4-4-4-12, Xigmatek S1283@mx-2, HKC580W, Chieftec Giga GX-01B

Tomson ::

Jup, o tem govorim. Samo ne mislih tisto poizkusno HD oddajanje, ampak navadno SD preko IpTVja na Siolu.
Asus Prime X470 Pro, AMD Ryzen 9 3900X, Gigabyte GTX 1660 Super
Fractal Design R6, Corsair RM850X PSU, 32GB GSkillF4-3200 RAM
Noctua NHU12s, Corsair MP600 1TB SSD, 2x Dell U2410 monitor

krho ::

Tole je šlo zjutraj na tvslo.
Moram reči, da sem zelo razočaran, s oddajanjem OI preko analognega signala, no, saj zgodba na digitalnem področju najbrž ni nič drugačna. Pri vsem denarju, ki vam ga plačujemo mi je nerazumljivo, zakaj se vsaj športni dogodki ne morejo oddajati 16:9 anamorfno.
Smo najbrž edina EU država, ki oddaja 16:9 sliko zapakirano v 4:3 format, no lahko bi bilo še slabše (tako, kot je bilo s nogometom na tv3, edina EU država, ki ga je oddajala 4:3),ker vem, da ne boste glede tega nič naredili, lahko vsaj presneti logotip spravite dol iz črnega polja, da velika večina WS TVjev avtomatsko porezala črne robove in bo slika vsaj na pogled izgleda nekoliko bolje.

Vem, da oddajate OI z Ljubljanskega gradu v HD tehniki, to je pohvalno ampak s tem pokrijete samo Ljubljano, poleg tega, pa nas velika večina spremlja program preko kabelskih ali iptv omrežij, tako, da po hišah sploh nimamo več anten.
si.Mail odprto-kodni odjemalec elektronske pošte. - http://www.simail.si
Uredite si svojo zbirko filmov, serij in iger - http://xcollect.sf.net

bbenci2 ::

Zaenkrat je še smiselno oddajat v 4:3, ker je še večina televizorjev starih.

Tomson ::

Ja, čeprav bi bilo zanimivo izvedet iz katerega leta so statistike, po katerih je večina TVjev 4:3 :)
Asus Prime X470 Pro, AMD Ryzen 9 3900X, Gigabyte GTX 1660 Super
Fractal Design R6, Corsair RM850X PSU, 32GB GSkillF4-3200 RAM
Noctua NHU12s, Corsair MP600 1TB SSD, 2x Dell U2410 monitor

krho ::

No saj ne bo več dolgo s prehodom na digitalno oddajanje bo samo 16:9 slika
si.Mail odprto-kodni odjemalec elektronske pošte. - http://www.simail.si
Uredite si svojo zbirko filmov, serij in iger - http://xcollect.sf.net

Tr0n ::

Tisti drumerji na zacetku so bili res nekaj posebnega.


Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: OmegaBlue ()

Chessman ::

Super razloženo, ampak še vedno ne razumem zakaj ne odrežejo 4:3 signala v 16:9 kot HRT, saj me ne toliko moti odrezana slika, ampak kasnejše poslabšanje slike ob zoomiranju oz. raztegovanju ...


To da slike ne porežejo hot HRT je že prav, problem nastane ker oni dodajo zraven črne robove posledica česa je slabša slika. Da je slika normalna za gledat se vidi če preklopiš TV v 4:3 ampak kdo bo gledal na 100+ cm ekranu potem sliko z črnimi robovi na vseh štirih straneh.

tv SLO sliko oddaja v načinu 16:9 a slika je zelo zelo slaba. to niti slučajno ni HD standard. avtomatično imaš na 16:9 tv-ju sliko zelo majhno. ko pa nazoomiraš je slika obupna


nevem sicer o katerem signalu govoriš
- oddajanje v HD in sprejemom preko DVB-T je slika takšna kot mora bit in je v pravem 16:9 formatu
- vsi ostali signali analogno z oddajnikov, kabelski sistemi, DVB-C, DVB-S in IPTV pa se oddajajo v 4:3LB kateri je daleč od tega kaj bi morali oddajati, tako po kvaliteti slike kot po funkcionalnosti

@krho


obilo sreče, sporoči prosim če boš dobil kakšen odgovor. sam sem na isto temo poslal email na RTVSLO že vsaj 5 dopisov. Na zadnjega sem celo dobil odgovor da so posredovali vprašanje naprej do odgovorne osebe katera skrbi za oddajnike na RTV SLO. Nevem sicer ali so tam vsi tako zabiti da res nevejo kaj ljudje sprašujejo, ali mogoče mislijo da smo ljudje tako zabiti da nevemo kaj govorimo. Ampak oseba odgovorna za oddajnike 10000% ni pravi naslov za odgovor na moje vprašanje. Ker koliko vem oni na oddajnikih več ne skrbijo za to kakšen signal gre dalje, po vseh pravilih je pravilni naslov prej kakšnater kontrola ali kaj podobnega.

Zaenkrat je še smiselno oddajat v 4:3, ker je še večina televizorjev starih.


Večina TV-jev po nobeni podatkinh ne more biti stara. Problem imajo samo zelo stari TV-ji. Ker večina 4:3 TV-jev že normalno prebavi PAL+ standard kateri je potreben za normalni prikaz slike. Glede na to da je bil standard PAL+ sprejet v poznih 80tih, problema z 4:3 TV kupljenimi v zadnjih 15 letih ni (kdor ne verjame naj preveri kako mu deluje 4:3 z večino nemških programov ker vsi programi oddajajo v 16:9 formatu). In kakor koli gremo gledati statistiko o TV aparatih v SLO je torej večina TV takšnih kateri mora normalno delovati. Tako v nobenem primeru ni mogoče reč da oddajajo v obliki 4:3 zaradi tega ker večina TV-jev druga ne omogoča.

bbenci2 ::

Ne vem, doma imamo tri 4:3 televizorje in na vsakem, ko gledam F1 na POP TV v 16:9 formatu komaj vidim številke in črke, ko pa na katerem drugem programu gledam F1, kjer oddajajo v 4:3, pa je vse veliko. Kako je torej s tem?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bbenci2 ()

Chessman ::

nevem sicer na katerih programih spremljaš F1 ampak jas sem zasledil samo na HRT 4:3 sliko na ostalih je slika vedno v 16:9. Preverjeno na POP, ORF, RTL in Premiere (tega sem gledal sicer samo enkrat pri kolegu). Kdo od drugih še sploh prenaša ??
Verjamem da je moteče ko gledaš na 4:3 TV ampak vedi da bo teh malih slikic z črnimi robovi vsak dan več. Osebno sem pred 10leti nabavil 16:9 televizor prav zaradi motečih črnih robov (takrat pretežno na DVD-jih)

PaX_MaN ::

/offtopic rant:

Svetleče pal'ce so mel bobnarji? To se je svetilo, lol.
Ampak toliko posebni pa spet niso - par tisoč kitajčkov, enakih kot jajac jajacu, in enako količino enakih bobnov z enakimi palicami enake barve, ki povrhu vsega bobnajo popolnoma enako ni ravno nek presežek.

/offtopic rant.

Mi itak gledamo na 20cm TV-ju. Ko bodo končno naredili tranzicijo, takrat se bomo pogovarjali o HD pa 16:9. Do takrat naj se pa grejo solit. S Sečoveljsko soljo, magari.

bbenci2 ::

nevem sicer na katerih programih spremljaš F1 ampak jas sem zasledil samo na HRT 4:3 sliko na ostalih je slika vedno v 16:9. Preverjeno na POP, ORF, RTL in Premiere (tega sem gledal sicer samo enkrat pri kolegu). Kdo od drugih še sploh prenaša ??
Verjamem da je moteče ko gledaš na 4:3 TV ampak vedi da bo teh malih slikic z črnimi robovi vsak dan več. Osebno sem pred 10leti nabavil 16:9 televizor prav zaradi motečih črnih robov (takrat pretežno na DVD-jih)


To jaz vse vem, da bo tega čedalje več, ne razumem pa tega, kar si prej rekel, da so vsi TV-ji, ki so stari manj kot deset let 16:9.

P.S.: HRT po novem tudi prenaša F1 v 16:9 formatu. Prvič sem opazil to na zadnji dirki.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bbenci2 ()

Chessman ::

Prej sem napisal da so vsi televizorji narejeni v zadnjih 15 letih sposobni prebaviti PAL+, nikjer nisem napisal da so 16:9. Hkrati sem omenil da sem jaz osebno pred 10 leti kupil 16:9 TV.

Tudi 4:3 televizorji znajo normalno prebaviti PAL+. Pač avtomatsko sami naredijo črne robove. Starejši televizorji pa so pri PAL+ signalu sliko popačili tako da je bila na 4:3 televizurju prikazana celotna 16:9 slika, torej so sliko stisnili skupaj. Podobno se zgodi lahko še danes če na STB-jih nastaviš da imaš TV 16:9 televizor je pa dejansko 4:3 formata.

Okapi ::

PAL+ so naredili tako, da na VSEH starih televizorjih prikaže pravilno sliko s črnima roboma zgoraj in spodaj (v tem je ravno štos, da je za nazaj združljiv s starimi televizorji, ker drugače bi se gledalci pritoževali nad popačeno sliko), pri televizorjih z zaslonom 16:9 pa se samodejno raztegne čez ves zaslon in izkoristi vso ločljivost zaslona (ima torej vseh 576 vrstic, ne 432, kot 16:9 slika na navadnem PAL-u).
Pal%2B @ Wikipedia

O.

Okapi ::

Popravek - vso ločljivost zaslona izkoristijo samo televizorji, ki podpirajo PAL+, teh pa dandanes skoraj ni več (razen če izdelovalci skrivajo podatek:-). Pa tudi oddaj v PAL+ je, AFAIK, bore malo, če sploh še so. Dokler sem imel katodnega Sonyja s 16:9, ki je to podpiral, sem jih precej redno videval na ARTE, nekaj na ORF, potem se je pa počasi že končalo.

O.

cekr ::

Mi je čisto vseeno, kako se neka tehnologija imenuje. Za Wide format slike ni potrebna kakšna znanost. Dvomim, da nimajo vseh aparatur, ki bi to podpirale. Saj sliko(vsaj sedanje oddaje OI) do oddajanja imajo vso posneto v Wide formatu. Ne vem, kaj se bojijo odziva naroda. Če POPtv lahko formulo lahko prenašajo v takšnem formatu, bi jim na RTV lahko tudi uspelo. Še nisem od nikogar slišal, da ne bi mogel na navadnem televizorju gledat formule. Edino pritožbe so čez črne pasove in majhne črke. To se pa res ne da pomagat. No, se da. Oken odpret in TV ven vržt. :-)

Se je pa že zgodilo, da so pri Dnevniku uporabili kakšen prispevek od ORF in pozabili uničit signal za preklop. Takrat je lepo preklopilo brez problemov in to v pravi ločljivosti in širini slike.

Še to: sem ravno pogledal EuroSport in EuroSport2. Ti še vedno oddajajo 4:3 format z rezanjem slike. EuroSportHD žal ne vidim.
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: cekr ()

Chessman ::

PAL+ so naredili tako, da na VSEH starih televizorjih prikaže pravilno sliko s črnima roboma zgoraj in spodaj (v tem je ravno štos, da je za nazaj združljiv s starimi televizorji, ker drugače bi se gledalci pritoževali nad popačeno sliko)


Saj ravvno tega pritoževanja se na RTVSLO bojijo.
In ni res da vsi stari TV-ji prebavijo PAL+ signal. Prebavijo ga tisti kateri so bili narejeni po sprejemu standarda PAL+. Torej če je bil PAL+ sprejet nekje pred 20 leti bi tako recimo morali vsi televizorji mlajši od 15let delat. Na tistih starejših od 15 let pa je lahko problem če takrat ko so ga naredili še ni podpiral PAL+ standarda. Ti televizorji kateri ne podpirajo PAL+ standarda potem ne naredijo na ekranu črnih robov in sliko zato popačijo.

Ja in zaradi tiste manjšine TV-jev kateri bi bili nesposobni prikazati PAL+ se na RTVSLO še vedno bojijo da jih bodo preveč napadali. Kaj moremo še vedno je RTVSLO drugo ime za kup dobro plačanih IDIJOTO*.

Okapi ::

Chessman, napačno si predstavljaš PAL+. Naredili so ga tako, da je združljiv z navadnim PAL-om, kar pomeni, da na (vseh) starih televizorjih vidiš nepopačeno sliko z robovi.
Predvsem pa to, kar sedaj oddaja Pop in RTVSLO v 16:9 AFAIK sploh ni PAL+, ampak navaden 4:3 PAL z letterbox sliko, ki jo lahko na 16:9 televizorjih razširiš čez ves zaslon. Moj stari PAL+ Sony (ki je na zaslonu zapisal, če je zaznal PAL+ signal) je v kleti, tako da tega sicer ne morem 100% trditi, sem pa skoraj prepričan.

O.

Tomson ::

Pa tudi če nad 15let stari TVji ne prikažejo slike pravilno, kakšen procent ljudi pa je, sploh v primerjavi s tistimi, ki imajo doma že LCD/PLAZMA panele? Zanemarljiv ... Vse več pritožb je na račun ljudi ki kupujejo nove panele, kot pa tistih (če sploh je kakšen) ki jim sprejemnik ne bi pravilno prikazal 16:9 formata ...
Asus Prime X470 Pro, AMD Ryzen 9 3900X, Gigabyte GTX 1660 Super
Fractal Design R6, Corsair RM850X PSU, 32GB GSkillF4-3200 RAM
Noctua NHU12s, Corsair MP600 1TB SSD, 2x Dell U2410 monitor

Chessman ::

se popollnoma strinjam, da je ta procent zelo majhen, ampak očitno ima eden vodilnih na RTVSLO doma še kakšno babico katera je čustveno navezana na njem TV pa se boji da bi ga preveč gnjavila pa se mu tako JE*** za celo vesloljno slovenijo glavno da ima on doma mir.

Saj ravno zaradi tega se trudim že 3 mesece navezat stik z kom iz RTVSLO da bi mi malo razložili njihovo politiko razmišljanja. PopTV se počasi pripravlja da bo rešil ta problem, Prihajajo že vsebine v pravem 16:9 anamorfnem načinu. Vsaj trudijo se.

Okapi ::

Najhuje pri vsem skupaj pa je, da SLO oddaja 16:9 sliko olimpijskih iger, stisnjeno v 4:3 format, tudi digitalno (v navadni ločljivosti). To je pa res skrajno noro, ker po mojem sploh nihče ne gleda DVB-T s klasičnim televizorjem.

O.

mihajlo carr ::

Najhuje pri vsem skupaj pa je, da SLO oddaja 16:9 sliko olimpijskih iger, stisnjeno v 4:3 format

tv slo oddajo 16:9 signal ne 4:3
GA-P35-DS3, E2180@3.2GHz, Sapphire 2600XT OC@750/800mhz, WD4000AAKS,
2Gb DDR2 800MHz@4-4-4-12, Xigmatek S1283@mx-2, HKC580W, Chieftec Giga GX-01B

cekr ::

Najhuje pri vsem skupaj pa je, da SLO oddaja 16:9 sliko olimpijskih iger, stisnjeno v 4:3 format

tv slo oddajo 16:9 signal ne 4:3


Ja, kje si pa to videl? Edino na RtvSLO HD je tako.
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

Frgazor ::

Najhuje pri vsem skupaj pa je, da SLO oddaja 16:9 sliko olimpijskih iger, stisnjeno v 4:3 format

tv slo oddajo 16:9 signal ne 4:3


Astronavt in papež si tudi?

Okapi ::

ElToro, kar se 5.1 zvoka tiče na SLO HD, imaš prav. Sem se malo poglobil v navodila in pri Sonyju 3/2.1 pomeni 5.1 (jaz sem najprej to razumel kot trije kanali = 2+sub;-).

O.

Chessman ::

pustite revža na živi v prepričanju da ko vidi črne robove na ekranu da to avtomatsko pomeni da prenaša v 16:9

pomožnosti sploh nima doma 16:9 TV-ja in neve kaj govori

mihajlo carr ::

chessman kje so tebe najdl...
GA-P35-DS3, E2180@3.2GHz, Sapphire 2600XT OC@750/800mhz, WD4000AAKS,
2Gb DDR2 800MHz@4-4-4-12, Xigmatek S1283@mx-2, HKC580W, Chieftec Giga GX-01B

elToro ::

Pravzaprav je tole na SLO HD še najboljše kar nam je nacionalka ponudila do zdaj. Odlična slika, 5.1 zvok in kar je najboljše brez nadležnih komentatorjev. :)
BTW, slika na drugem programu je 16:9 LB (letter box), torej v osnovi po horizontali stisnjen anamorfni 16:9. Tako igre predvajajo vsaj še ORF in ZDF (na Telemach mreži). Vsako kvašenje neumnosti v stilu "edini v Evropi" pa 16:10 format so popolnoma odveč. Kvaliteta slike na analogni mreži pa je na žalost katastrofalna. Še posebaj zdaj ko lahko občasno primerjam z enakim HD signalom. Pa tudi logo je res napačno postavljen.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: elToro ()

Chessman ::

@ mihajlo
mene so vsaj našli tebe se sploh ne trudijo.

@eltoro
ne mlati prazne slame
- 16:9LB ne obstaja, je pa signal na RTVSLO 4:#LB (LetterBox), če pa imaš TV nastavljen tako da tebi doma sliko raztegne po celi širini pa to še ne pomeni da je signal 16:9
- ORF in ZDF oddajata čisto tapravi 16:9 ali kot fa drugače tudi imenujejo 16:9FF (FullFrame) to da ti na ekranu na ORF analogni shemi pokaže črne robove je kriva napačna nastavitev sprejemnika pri kabelskem operaterju. Ker če bi na kabelski sprobal signal na digitalnem sistemu bi videl da deluje čisto normalno. Za ARD nevem zakaj praviš da ni 16:9 ker deluje normalno tako analogni in digitalni sprejem. Tako je na žalost kot kaže v EU RTVSLO res edini kateri ne zna(zmore) prikazati 16:)FF signala

neres ::

Tisti ki gledate HD olimpijske na PCju: kakšen procesor imate?
Namreč meni z enojedrnim A64@2400 ne dela (slika je komaj opazna, zvok dela s presledki), sumim prešvoh procesor. Sicer v Task managerju mi ne nabije CPU porabe do konca, je tam okoli 10%.

Aja, uporabljam pa ArcSoft TotalMedia.
(edit:progDVB+CoreAVC => isto)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: neres ()

cekr ::

:)
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: cekr ()

Tomson ::

eltoro: Ja 16:9 očitno SLO2 ne oddaja, glede na to da so na 16:9 TVju spodaj in zgoraj debeli črni pasovi, oz. to ni fullframe ...
Asus Prime X470 Pro, AMD Ryzen 9 3900X, Gigabyte GTX 1660 Super
Fractal Design R6, Corsair RM850X PSU, 32GB GSkillF4-3200 RAM
Noctua NHU12s, Corsair MP600 1TB SSD, 2x Dell U2410 monitor

krho ::

V Kranju, pri Tele-TV mi na ORF čisto lepo raztegne sliko, tako da Avstrijci oddajajo čisto pravi 16:9.
si.Mail odprto-kodni odjemalec elektronske pošte. - http://www.simail.si
Uredite si svojo zbirko filmov, serij in iger - http://xcollect.sf.net

LexLuthor ::

Smo si obetali, da bo T-2 uredil prenos HD olimpijade, pa zaenkrat ni nič iz tega. So nam ponudili za ta čas zastonjski Eurosport HD. Tudi ni slabo, samo zvok je običajen stereo. Seveda pretežno za tiste srečneže, ki imamo optiko....

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: LexLuthor ()

krho ::

@Chessman: Neuradni odgovor, do katerega sem se uspel dokopati. PAL+ ne gre skozi oddajnike zaradi modulatorjev.
si.Mail odprto-kodni odjemalec elektronske pošte. - http://www.simail.si
Uredite si svojo zbirko filmov, serij in iger - http://xcollect.sf.net

fulgur ::

Rad bi gledal olimpijske igre v HDTV tehniki, ki jih RTV oddaja z Ljubljanskega gradu... Gledal sem tole zadevico: Pinnacle PCTV DVB-T Stick Solo in me zanima če bi se dalo z ProgDVB-jem gledati MPEG4 HDTV signal... in na splošno če se da s to zadevo gledati MPEG4 SD signal, ki ga sicer oddajajo naši oddajniki... Na strani ProgDVB piše, da je firma Pinnacle podprta s strani ProgDVB-ja, ampak bi prosil za dodatna pojasnila, ker zadeve ne poznam... (procesor imam sicer Athlon DualCore 4400+ -> to pomoje ne bi smel biti problem za softwersko dekodiranje?)

Prosim za čimprejšnji odgovor, ker se mi zelo mudi!!! Zelo vam bom hvaležen!!

Zgodovina sprememb…

  • odbrisal: podtalje ()
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

RTV Slovenija-HD

Oddelek: Zvok in slika
489775 (5797) Alexius Heristalski
»

DVB-T (mpeg4) pri nas (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Zvok in slika
26956273 (32985) Alexius Heristalski
»

DVB-T MuxA zopet poln

Oddelek: Zvok in slika
494465 (3103) Alexius Heristalski
»

24ur res v HD (15.12.2008)

Oddelek: Loža
434538 (2372) TgT
»

PopTV PAL+

Oddelek: Loža
183576 (2885) Chessman

Več podobnih tem