» »

Primerjalni test Crossfire na Intel čipovij

Primerjalni test Crossfire na Intel čipovij

Legion Hardware - S HD4800 serijo je Crossfire končno postal zanimiv ne le za ekstremiste, temveč tudi za povprečnega igračarja. Za relativno malo denarja parjenje dveh HD4850 kartic prinese zanimive rezultate, ki konkurirajo dražjim rešitvam. Crossfire pa tudi deluje na vsakem Intelovem Core 2 Duo veznem čipovju. Stvar se zaplete drugje, cenovno ugodnejša, P35 in P45 načeloma podpirata le x16/x4 način PCI Express rež. Nekatere P45 matične plošče sicer ponujajo deljenje ene reže na dve, v x8/x8 načinu, skupaj s PCIe 2.0 standardom, ki med drugim podvoji prepustnost, pa to postane zanimivo za uporabo para ATI Radeon kartic.

Koliko slabše pa se x16/x4 način obnese proti x8/x8, pa so testirali pri Legion Hardware. Izkazalo se je, da v nekaterih primerih x16/x4 način sploh ne prinese pohitritve, v skoraj vseh testih pa je bil x8/x8 na P45 čipovju skorajda enako hiter, kot polni, x16/x16 način na X38 in X48 ploščah. x8/x8 način na P35 plošči, ki ga omogoča Asus Blitz plošča (za deljenje linij na dve fizični reži uporablja dodaten čip), pa se je uvrstil med prej omenjene načine in je tako nekaj hitrejši od x16/x4 načina.

Če imate željo po Crossfire sistemu, je nakup P45 plošče smotrn, za tistih nekaj dodatnih odstotkov (v večini primerov tja do 5%) pa je nakup X38 oz. X48 plošče zgolj iz tega razloga praktično nesmiseln. Nakup plošče z najhitrejšim veznim čipom je smotrn le, če želite pridobiti zadnje stotinke sekunde oz. zadnje točke v sintetičnih testih, poleg tega pa je skoraj nujna uporaba dražjih komponent, kot so procesorji z višjim množilnikom (frekvenca FSBja se na P45 plošči v povprečju dvigne za vsaj 100 MHz višje kot na X48) in DDR3 pomnilnik. Za povprečnega računalničarja pa je P45 očitna izbira.

Opomba: x16/x4 način pove, koliko linij pripada posamezni fizični x16 reži, ki se uporablja za grafične kartice. Ena linija prve vercije PCIe standarda ima prepustnost 250 MB/s, medtem ko PCIe v2.0 to dvigne na 500 MB/s. P35 plošča ima tako prepustnost 4 GB/s za x16 režo oz. 1 GB/s za x4 režo. Pri P45 pa imata zaradi v2.0 standarda obe reži tako prepustnost 4 GB/s. Več.

11 komentarjev

patrickas ::

Zanimivi rezultati!! Skoraj se bolj splača kupit P45 plato kot pa X48, ki je precej dražja
Razen za prave igričarske navdušence :D

tilinho20 ::

Meni pa to ni nič novega.

profii ::

a na p45 plati imaš lahko CF in SLI sistem?

M-XXXX ::

a na p45 plati imaš lahko CF in SLI sistem?

Ne!

Še dober da nisem jaz tole že nevem koliko časa govoril in nobeden ni verjel!

profii ::

a na p45 plati imaš lahko CF in SLI sistem?

Ne!

Še dober da nisem jaz tole že nevem koliko časa govoril in nobeden ni verjel!


nekaj časa nazaj se je zelo povdarjalo kera plata je za SLI in kera z CF. Sedaj se mi zdi da se pa tako več ne lajna na veliko kera je za kaj. zato sem raje uprašal. kje pa se dobi spisek ali pa tabelo kera je za sli in kera za cf?

ender ::

Za SLI so primerne plošče z nVidiinim čipsetom.
There are only two hard things in Computer Science:
cache invalidation, naming things and off-by-one errors.

tilinho20 ::

Ja čipseti so. Če so Intelovi podpirajo CF če so pa nVidiijini pa SLI.

patrickas ::

profil

tole ti bo verjetno pomagalo
sicer ni spisek plat ampak chipsetom ampak boš vedel pri plati takoj za kaj gre

za crossfire List of Intel chipsets @ Wikipedia
za SLI Comparison of Nvidia chipsets @ Wikipedia

profii ::

hvala usem. sem glih pred nakupom pa spet po dougem cajtu malo raziskujem čipsete pa čipe. a atijevi čipseti so šli pa po gobe?

DJ MartiNi ::

ATijevi čipi so sedaj od AMDja. Niso mrtvi, samo ''barvo'' so spremenili. Podpirajo pa CF, saj to je ATijeva pogrutavščina. Prihaja pa novi chipset 790GX+SB750. Tako da stvar še miga.
1:Phenom II X3 720BE/ASRock 970M Pro3/2x8GB G.Skill Aegis/Radeon HD2600XT
2:Athlon X2 BE-2300/Foxconn A7DA-S/2x2GB A-Data PC2-6400/Radeon HD3300

PrimozR ::

Samo za AMD proce. Za Intel se en bodo zraven tišali, zato pa majo Intel čipseti CF podporo. SO nardil RD600 pa je AMD takrat kupil ATi. Narjena je bla DFIjka, je bla tko-tko in potonila v pozabo.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

nova matična na 775 (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
648799 (7577) TomasM
»

Prvi test Core i5 (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Procesorji
568481 (5866) PNG
»

HD 4770 512 MB

Oddelek: Kaj kupiti
291966 (1485) JerryP
»

kupiti pravilen računalnik

Oddelek: Kaj kupiti
161750 (1382) AngelOfDeath
»

nov comp. (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Kaj kupiti
1197664 (5611) Meizu

Več podobnih tem