» »

Prihaja opensource telefon

Prihaja opensource telefon

Openmoko Neo Freerunner

vir: LinuxDevices
LinuxDevices - Openmoko je začel pošiljati svoj na Linuxu zasnovan telefon petim distributerjem iz Nemčije, Francije in Indije. Projekt je sicer doživel opazno zamudo, saj je bilo nemalo (predvsem strojnih) težav z delovanjem naprave.

Nova napravica sliši na ime Neo Freerunner in se ponaša s Samsungovim 500MHz procesorjem, zasnovanem na ARM9 arhitekturi, 128 MB glavnega pomnilnika in 256 MB flash EEPROMa za shranjevanje aplikacij in operacijskega sistema. Med bolj impresivne lastnosti spada 4.3" velik zaslon z ločljivostjo 640x480, SMediin 3D pospeševalnik, dva merilnika pospeška, AGPS sprejemnik in še precej malenkosti v stilu standardnega mini-USB priključka. Največji adut bi pa naj bila popolnoma odprta zasnova tako strojne kot programske opreme in dejstvo, da ne bo zaklenjena na nobeno omrežje.



Na žalost pa napravica še ni slišala za omrežja tretje generacije, tako da podpore za UMTS ni. Predvidena cena je 400 ameriških dolarjev, Neo Freerunner pa bo v prodaji na določenih mestih v Evropi in Indiji, prav tako pa se ga bo dalo kupiti še neposredno preko interneta.

Več informacij je v izvorni novici na LinuxDevices.

79 komentarjev

«
1
2

poweroff ::

Kako je ta projekt povezan z Googlovim Androidom?
sudo poweroff

Good Guy ::

da ne bo zaklenjena na nobeno omrežje.

to tut dons ni tak problem
http://goo.gl/7ItKpU
Naj računalnik dela za vas^^

jinzo ::

@Matthai:
Ne, OpenMoko je v nastajanju že kar krepko dalj časa kot Android. Vsekakor zanimiva stvarca ampak se mi ne dopade trenuten izgled, upam da bo kdo glede na odprto zasnovo naredil majnši in bol "oglati" dizajn, pa ga takoj vzamem :)

P.S: V novici ni omenjeno, da ima to touch screen ? :)

gtu ::

kok je kej cena tega?
to bi jst kupu.. ima wlan... upam da dela opera na teli stvarci ;)

poweroff ::

Vem, da je to druga zadeva, zanima pa me, če sta projekta kaj povezana? Konec koncev bi lahko Openmoko "kanibaliziral" Googlov hardware...
sudo poweroff

poweroff ::

gtu, ne boš verjel, ampak v novici piše: "Predvidena cena je 400 ameriških dolarjev"
sudo poweroff

carota ::

400 dolarjev, prodajali pa ga bodo v Evropi. Ta valuta mi ne štima.

preem ::

torej 400 € :P

darkolord ::

Kaj je impresivnega na 4.3" VGA zaslonu? Touch Diamond ima za primerjavo 2.8" VGA...

MrStein ::

Bigger is better ... ;)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

zdobersek ::

Govorilo se je, da bi Google za gPhone izbral Neo telefone, vendar se je kasneje izkazalo, da se dela le na softverski platformi, Androidu.

Vlady ::

In pol bo spet problem kompatibilnosti programske opreme. Le koliko programov je napisanih za ta telefon? Torej bo telefon neuporaben vsaj leto dve, preden bo dovolj programov da bodo delovali tudi na tem...
"Lotereya - naibolee točnyj sposob učeta količestva optimistov"

darkolord ::

Sej si sam vse napišeš! :>

Vlady ::

Sej si sam vse napišeš! :>

Right!

Takole ane?

"Lotereya - naibolee točnyj sposob učeta količestva optimistov"

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: OmegaBlue ()

edge540 ::

Kaj pa če nisi 'kuhar'? :)

BigWhale ::

Kolk programov je pa bilo na voljo za nokie recimo, k so zacele prihajat s symbianom?

Jaka83 ::

Men zgleda preveč bulky.

Vlady ::

Kolk programov je pa bilo na voljo za nokie recimo, k so zacele prihajat s symbianom?

Prve dve leti bore malo. Pa itak tu symbiana sploh primerjati ne moreš...
"Lotereya - naibolee točnyj sposob učeta količestva optimistov"

hamax ::

Vlady, se moja primerjava os-jev :D
(sem sicer Linux user)



Se opravicujem, da sem offtopic, samo sem enostavno mogu prilimat :D

Drugace pa samo pozdravljam open source na telefonih(tako kot tudi povsod drugod).

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: OmegaBlue ()

Pithlit ::

Kolk programov je pa bilo na voljo za nokie recimo, k so zacele prihajat s symbianom?

Prve dve leti bore malo. Pa itak tu symbiana sploh primerjati ne moreš...


Seveda ne... OpenSource se neprimerno hitreje (in bolj množično) odziva. Kvalitetnje? To je pa predvsem odvisno od zadovoljstva upodabnikov.
Life is as complicated as we make it...

Vlady ::

Kolk programov je pa bilo na voljo za nokie recimo, k so zacele prihajat s symbianom?

Prve dve leti bore malo. Pa itak tu symbiana sploh primerjati ne moreš...


Seveda ne... OpenSource se neprimerno hitreje (in bolj množično) odziva. Kvalitetnje? To je pa predvsem odvisno od zadovoljstva upodabnikov.

Na kvaliteti gre zelo zelo počas ali pa na napačnih področjih...
"Lotereya - naibolee točnyj sposob učeta količestva optimistov"

Vlady ::

UMTS-a tudi nisem nikjer zasledil... Čudno.
"Lotereya - naibolee točnyj sposob učeta količestva optimistov"

Pesimist ::

Mah telefon nezgleda ravno dobro. 8-O

Vlady ::

Pa tud ni mi jasno, zakaj ima za power in USB posebej? WTF? A se ne polnejo taki telefoni preko USB-ja? :)
"Lotereya - naibolee točnyj sposob učeta količestva optimistov"

PaX_MaN ::

MAC OS ne obstaja.

Quikee ::

Meni pa je oblika telefona všeč.

Kolko gledam je cena pri prodajalcih v Nemčiji 300€. klik

CCfly ::

Kako je ta projekt povezan z Googlovim Androidom?

Dokler Google ne izda izvorne kode, pač ni.

torej 400 € :P

300€ (pulster.de)

Pa tud ni mi jasno, zakaj ima za power in USB posebej? WTF? A se ne polnejo taki telefoni preko USB-ja? :)

Tisti "Power" je v bistvu gumb.

edit: em značke
"My goodness, we forgot generics!" -- Danny Kalev

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: CCfly ()

WhiteAngel ::

Problem, ki ga vidim na tem modelu je, da nima kamere. Nov GTA03 naj bi jo že imel.

Google naj bi začetek drugega leta začel z izdelavo gPhone-ov. Baje naj bi izbrali OpenMoko ekipo za hardware in seveda svoj Android za sw.

@Vlady
Ideja je v tem, da če izbereš Android za platformo (Java), vse aplikacije, ki delujejo na Android-u, posledično delujejo na vseh telefonih, ki jih Android podpira. Pomoje gre vse v to, da imaš nek OS za telefon, telefon je pa lahko OpenMoko, Greenphone, iPhone, Cect, HTC itd.

veteran ::

Pretežak (185g). To ni telefon, ampak MobiCigla, ne glede na to, kaj vse ima noter. Prvi Ericssoni so bili taki težaki, obup. Naj tole težo zbijejo za 100g, če ga hočejo prodajat kot telefon. Tudi zgleda bolj kot dlančnik, ki ima možnost telefonije. Za v žep pa taka stvar ni, žal.

Jaka83 ::

Meni pa je oblika telefona všeč.

Kolko gledam je cena pri prodajalcih v Nemčiji 300€. klik


# Termin: Die ersten Geraete sind bei uns ab 05.07. lieferbar.

Torej dobavljivo naslednji mesec enkrat.

edge540 ::

Osebno se mi bolj dopadejo ploščati, 'štirioglati' telefoni, pri katerih touchscreen zajema večji del površine.

Ta pa zgleda kot... nevem, neka igrača. Ni to to, IMO. Bom počakal do naslednje generacije, ki bo imela odpravljene določene pomankljivosti :)

Jaka83 ::

Na tem posnetku pokažejo kako počasen in neroden dejansko je:



Ne izključujem pa možnosti, da zadeva deluje hitro, ko je enkrat nabootana.

Vlady ::

Oooo ne me jeb*t, še na telefone tlačjo to butasto konzolo... niso resni! Tole bo tržni polom, že vidim.
"Lotereya - naibolee točnyj sposob učeta količestva optimistov"

CCfly ::

Mimogrede CPU dela pri 400MHz, grafični pospeševalnik pa je bolj problem kot prednost. Samo v vednost.

Kar se tiče ohišja, javno je bil objavljen CAD material, prostora v ohišju pa je ogromno. Ni vrag da ne bi kdo naredil lepega ohišja. (Nekateri razvijalci jim ljubkovalno pravijo paki za hokej).

GTA03 bo imel drug GSM modul (še vedno ne bo UMTS-ja), dodana bo kamera, grafičnega pospeševalnika ne bodo več tlačili noter, narejeno bo drugo ohišje.
GTA04 bo posvojil multimedijsko bolj perspektiven SoC.

Kar se tiče Androida, OpenMoko bo fural svoj middleware, prednaloženi pa bodo Qt, GTK in EFL, high level language bingdingi so primarno Pythonovski.
Večina prednaloženega programja je sedaj skradenega iz Qtopie, precej je bilo razvoja pri novih daemonih za telefonijo. Bomo videli kako bo šlo naprej.
"My goodness, we forgot generics!" -- Danny Kalev

noraguta ::

ja gpu je na linuxu zmer prej problem kot prednost
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Quikee ::

Na tem posnetku pokažejo kako počasen in neroden dejansko je:



Ne izključujem pa možnosti, da zadeva deluje hitro, ko je enkrat nabootana.


Kolko vidim je to stari Neo 1973, ki ma skoraj za pol slabši procesor. Moja Nokia N800 boota v približno 15-20 sec. (v čisto okolje) pa ima recimo podobno zmogljiv procesor kot FreeRunner.

Vlady ::

Na tem posnetku pokažejo kako počasen in neroden dejansko je:



Ne izključujem pa možnosti, da zadeva deluje hitro, ko je enkrat nabootana.


Kolko vidim je to stari Neo 1973, ki ma skoraj za pol slabši procesor. Moja Nokia N800 boota v približno 15-20 sec. (v čisto okolje) pa ima recimo podobno zmogljiv procesor kot FreeRunner.

Zdej pa spet primerjamo jabolka pa hruške. To je dlančnik s telefonom, za take stvarce pa je jasno, da se bootajo 30sek in več... Čist normaln startup je. Edino kar je pomanjkljivost je: ni UMTS-a, ni veliko programov, konzola je preveč (le kateri navaden uporabnik jo bo želel gledati???). Drgač oblika je kar všečna :)
"Lotereya - naibolee točnyj sposob učeta količestva optimistov"

space_monkey ::

Koncno open source telefon! Men je pa zadeva zelo vsec, ima bluetooth, wifi, GPS... in predvsem, ni omejen s prednalozenim software-jem, ki ga moras it posodabljat na servis. Bolj je treba to jemat kot dlancnik-PC s katerega lahko klices, surfas, uporabljas navigacijo... Dobra igraca za vse PC navdusence!

Quikee ::


Zdej pa spet primerjamo jabolka pa hruške. To je dlančnik s telefonom, za take stvarce pa je jasno, da se bootajo 30sek in več... Čist normaln startup je. Edino kar je pomanjkljivost je: ni UMTS-a, ni veliko programov, konzola je preveč (le kateri navaden uporabnik jo bo želel gledati???). Drgač oblika je kar všečna :)


In zakaj tega ne bi mogel potemtakem primerjat? Nokia N800 je dlančnik - le brez telefona, uporablja Linux in kot sem rekel ima načeloma podobno zmogljiv procesor kot Freerunner - iz česa sem potem samo sklepal, da ima prek palca podoben čas za boot in verjetno ni tako pretirano dolg kot ga ima prikazan Neo 1973.

we_are_borg ::

Malo je predrag glede na to kakšen HW ima v sebi :/
death is irrelevant

Witboy ::

MAC OS ne obstaja.

obstaja ;)

desperados ::

Neo 1973 GTA02 aka freerunner je procesorsko prešvoh(ARMv4), da bi na njem lahko tekla platforma andoroid(potrebuje ARMv5). Do openmoka je prišlo enako kot do gnoma. Pač bili so fouš troltechu in njegovi platformi qtopia in do gtkjevci naredli podoben projekt. Pomankanje umts-a nas dejansko ne prizadene saj je mobitel dejansko tudi računalnik in bi se dalo kak usb umts modem gor priklopit, če bi zares potrebovali tk hiter prenos podatkov. Da bi ga uporabljal za modem za kak računalnik se mi pa zdi nesmiselno, saj ob tako zmogljivem telefonu vsaj jaz več nebi potreboval računalnika vedno sabo. Pa saj v roku leta dni bo sigurno GTA03 in GTA04 na voljo in mogoče z njimi kaka konkretna kamera, umts, wimax, ...

Ker je celoten projekt odprt lahko dejansko sami začnemo z izdelavo. Kar pa upam da čim prej naredijo kaki kitajčki da se cena strojne opreme močno zniža, sw del bomo pa že porihtal da bo delal tako kot nam odgovarja:D

Največji problem tega "telefončka" pa bo tako ali tako baterija:(

darkolord ::

A ima USB Host?

Quikee ::

Do openmoka je prišlo enako kot do gnoma. Pač bili so fouš troltechu in njegovi platformi qtopia in do gtkjevci naredli podoben projekt.

OpenMoko nima nič z "GTK-jefci" - OpenMoko team je enostavno vzel GTK ker ni imel druge izbire (in pa GTK je deloval dobro za Nokiin Maemo) - ne dolgo nazaj QTopia ni bila GPL in je tudi nisi mogel uporabit kar tako na bilo katerem telefonu se ti zazdi - totalno neprimerna če si hotel narediti odprt telefon. Kasneje so QTopio izdali pod GPL in kolko vem je sedaj GTK, QT/QTopia in tudi nekatere komponente E17 del nabora za OpenMoko - v prihodnosti naj bi prešli čisto na QTopio, če se ne motim.

techfreak :) ::

Zanimiv telefon, vendar nima fotoaparata ter UMTS ne podpira.

Drugače pa konzola je super. To mi manjka na mojem telefonu.

BTW a ni iPhone zgrajen na Unixu, tako kot OS X? Torej potem mora tudi on delovati na konzoli.

Mavrik ::

Ja, na iPhone se dejansko da dati konzolo skupaj s standardnimi BSD orodji.
The truth is rarely pure and never simple.

CCfly ::

Neo 1973 GTA02 aka freerunner je procesorsko prešvoh(ARMv4), da bi na njem lahko tekla platforma andoroid(potrebuje ARMv5).

Android bi brez problema tekel na ARMv4, če bi se Google toliko potrudil, da bi izdal izvorno kodo, da bi jo normalen geek lahko prevedel za to arhitekturo.

A ima USB Host?
Ima.
"My goodness, we forgot generics!" -- Danny Kalev

Pyr0Beast ::

ARM9 ? :grin:
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Bakunin ::

kaj bos z UMTS ? pozre precej baterije....

GSM mi je za GOVOR super. Saj to je menda se vedno telefon, mar ne ? :)
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

OpenMoko v 'save mode'

Oddelek: Novice / Nakupi / združitve / propadi
52373 (1805) b0j3
»

Drugi telefon z Androidom je tu

Oddelek: Novice / Android
74296 (3232) GBX
»

Neo FreeRunner (open source cellphone)

Oddelek: Kaj kupiti
71233 (1197) CCfly
»

Prihaja opensource telefon (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
799787 (6669) Vlady

Več podobnih tem