» »

Disk na mreži - NAS, NDAS

Disk na mreži - NAS, NDAS

Gemm ::

Zdravo!

Zaradi povečanja števila kompov na domači mreži se je pojavila potreba po neki skupni hrambi podatkov. Gre se v glavnem za multimedijske podatke (fotke, muzika, video) in pa backupe sistemov (recimo nekje 500G-1T), tako da bi prišel v poštev nek preprost NAS, pač disk priklopljen na mrežo (trenutno 100mbit, po potrebi se nadgradi na 1Gbit).

Tukaj pa pride v poštev par scenarijev:
- en računalnik "razglasim" za server in disk montiram notri - temu bi se rad izognil, je pa trivialna rešitev.
- MyBook World z gigabit ethernet vmesnikom - kljub Gbit mreži je performance bojda bolj žalosten, naj bi bila dovolj 100Mbit za to kar dobiš ven..
- Apple Time Capsule - draaaago, wifi že imam, pride v poštev edino če je prenos podatkov res brutalno hiter (v mreži je tudi en Mac, tako da tudi 802.11n in Time Machine prideta do izraza)
- Ohišje za disk z ethernetom (ponavadi so 100mbit) + posebej disk. Pri nekaterih se da celo uporabiti NDAS za malo manj overheada (preskoči TCP/IP in komunicira direktno preko fizičnih naslovov).

Glede na to, da v sosednji temi gledam hdtach grafe, ki imajo po 80+MB/s prenosa z enim diskom lokalno, res ne bi rad imel 5-6MB/s z novim diskom. To je malo prehuda cena za luksuz, ki bi ga imel z omrežnim diskom, potem imam raje nek "strežnik".

Gledal sem že naokoli teste, vsem tem ethernet disk ohišjem je skupno to, da je hitrost žalostna. Je pač treba nekje šparat, v tem primeru na kontrolerju...

Aja, RAID 0 ali 1 v tej fazi še ni potreben.. tako da one storage škatle za 500€+ trenutno ne pridejo v poštev.

Ima kdo podoben scenarij? Kakšno rešitev ste ubrali?

jan01 ::

Raje si sestavi en poceni računalnik za server. Povej okvirno ceno.

itak37 ::

Tudi jaz bi potreboval nekaj takega, odlocil sem se, da bom pocakal na Atom NetTop.
Stali naj bi od 100-300EUR, zelo varcni, prisli pa naj bi junija...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: itak37 ()

Invictus ::

jaz bi dal kako boljšo škatlo, ki podpira RAID 5. Vsaj za v bodoče.

HDTV filmi zasedejo od 4 - 8 GB placa ;)

LP I.

Gemm ::

Hvala za odgovore. Izgleda, da je res napreprostejsa resitev, da en desktop (onega, ki je najtisji) razglasim za file server :), pa se RAID 0/1 si lahko ufuram notri,

Ko pa pridejo one Atom igrace ven vidimo kaj bo...

PaX_MaN ::

Dami ::

Tudi jaz si bom moral postaviti nekaj takega, vendar bi rad mel neko ekonomično in tiho rešitev. Torej pc je zadnja možnost. Ma kdo kej izkušenj glede qnapa?
Don't worry about me. The bleeding is just the begining of a healing process.

opeter ::

Jaz imam to rešeno s pomočjo D-Linkovega DNS-323 ohišja, z gigabitnim priklopom in 2x320 GB diskovja v RAID-1 načinu. Formatirano na Ext/2.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Gemm ::

Win Home server je sicer opcija, ampak ce imam ze kisto, potem mi ni odvec postaviti in vzdrzevati enega linux streznika. Ampak, to je "last resort".

Tudi oni qnap izgleda ok, ceprav ima zaradi vseh teh featurjev kar visoko ceno. Mene tudi zanima, ce je kdo ze probal to.

@opeter: No, to je ena konfiguracija, ki bi bila podobna moji. Kaksen imas kaj performance? A se kaj pozna pri velikih fajlih, ce povecas velikost bloka?

Jackass ::

Živjo!

Jaz tudi razmišljam o LAN disku, ker grem na študij v tujino in bi si rad delal backup. Kako je z dostopom do LAN oz. NDAS diskov preko WAN-a? Torej da bi dostopal od drugod do diska v svojem lokalnem omrežju v sloveniji.
jAcKaSS

BaRtMaN ::

Poglej si kaj je to VPN. Še najboljše je, če ga podpira tvoj domači router.

Jackass ::

Aha, to je ves kumšt? Pol to ne bi smel bit problem.
jAcKaSS

Gemm ::

Navaden LAN disk ti bo preko VPN verjetno delal BP, za NDAS pa nisem tako siguren, saj je stvar implementirana na nivoju fizičnih (MAC) naslovov. Mogoče se da nahekati, ampak hitro guglanje "ndas vpn" mi vrže ven manj optimistične rezultate...

TRIROG ::

Avgust je ... je do danes prišlo do kakšnih sprememb na trgu namenskih NAS škatel?
kaj za ugodno ceno z dobrimi performancami?
Za hostanje filmov za ogled preko mreže?

BaRtMaN ::

Streaming filmov ni tako kritičen... če jih pa želiš prenašati med NAS strežnikom in drugimi računalniki pa po mojih raziskavah te embedded rešitve niso vredne svojega denarja.
Se bolj splača nek poceni računalnik (pač dodaš še RAM, ohišje in napajanje) ter programski RAID, ki ga ponuja FreeNAS.

No, v tej smeri razmišljam jaz. :D

P.S.: Pravzaprav je tale računalnik bolj švoh, ker nima gigabitne mrežne. Če hočeš hitre prenose je to zelo fajn opcija, seveda pa rabiš tudi kakšen gigabiten switch.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BaRtMaN ()

TRIROG ::

če sem čisto iskren se mi ne da ukvarjati s še enim računalnikom ... hočem lično malo škatlo, ki bo imela dobre performanse da bom lahko na HTPCju gledal filme ...

BaRtMaN ::

Pol pa dva terabajtna diska, zadegaš v škatlo z RAID1 (zrcaljenjem) in priklopom na mrežo. Za streaming so po mojem dobre skoraj vse rešitve, boš pa dlje čakal pri kopiranju datotek na takšen strojček.

TRIROG ::

o kakšnih prenosih pa se pogovarjamo tukaj? na 100mbit mreži brez raida?

BaRtMaN ::

Sem pri pisanju prejšnjega posta že iskal na monitorjevi strani primerjavo teh embedded NAS napravic ampak imajo vsebine tako raztresene in nesposobno iskanje da sem obupal. Kolikor se spomnim, so prenosi bolj švoh, v rangu nekaj MB/s.

BaRtMaN ::

Ma sem našel direkt link na e-verzijo. :D
http://www.monitor.si/listalnik.php?dat...
Spodaj vtipkaš stran 44 in te vrže na začetek primerjave NASov iz majske številke.

Izmed preprostih NASov je zmagal Buffalo Link Station Live HS-DH320G, ki začuda ima gigabiten vmesnik, hitrost branja/pisanja je 15/12,3 MB/s. Na 100 Mb mreži meritev ni.
Uvoznik za Buffalo je http://www.pchand.si/ a na njihovi strani ne duha ne sluha o NAS produktih.

dëych ::

.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dëych ()

MrStein ::

gemm:
Navaden LAN disk ti bo preko VPN verjetno delal BP, za NDAS pa nisem tako siguren, saj je stvar implementirana na nivoju fizičnih (MAC) naslovov. Mogoče se da nahekati, ampak hitro guglanje "ndas vpn" mi vrže ven manj optimistične rezultate...

Če imaš level 2 VPN ("tap" način pri OpenVPN) potem disk ne ve, da si v resnici v Šanghaju.
Razen če meri latence in podobne bedarije. Ni dvakrat za rečt...
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

ginekolog ::

A obstaja NDAS ohišje, za katerega ni potrebno na vsak pc nameščati gonilnikov, temveč je pač viden kot network share v winsih ? \\nas\disk1 ? Rang tam do 150€.
Thecus N299 je sicer tak kot kaže.
Divers do it deeper.

plavko61 ::

Potrebujem NAS za HD predvajanje 2x 1080p (PopcornHour a110) in BitTorrent.
Trenutno si ogledujem D-link DNS-323 in Raidsonic ICY BOX NAS4220.
Pomembna mi je hitrost, poraba energije, glasnost.

A ima kdo kakšne izkušnje z podobnimi napravami?
Dvakrat preberi, nato pa blekni...


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Priklop NDAS

Oddelek: Strojna oprema
75361 (527) DocRob
»

FileServer za backupe (Little falls 2?, ketere diske ...) (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
704784 (3563) steev
»

Kateri NAS / omrežni disk nabavit?

Oddelek: Strojna oprema
224275 (3628) bosmla
»

Domači file server

Oddelek: Kaj kupiti
443731 (2539) sandi9
»

Microsoft certificiral platformo Ion

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
355294 (3445) PrimozR

Več podobnih tem