» »

30 let x86 arhitekture

1
2
3 4 5

Thomas ::

Kar se pa tiče procesorske arhitekture 500 najhuših SUPERCOMPUTERJEV na svetu - 420 jih je zasnovano na x86 procesorjih.

Bodisi Intela, bodisi AMD.

Čudno a, ko je tko zanič?
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Brane2 ::

Kar se tiče hrane, je verjetno tudi MacDonalds ne proda malo. Verjetno tudi procentualno.

Iz tega verjetno lahko sklepam da je BigMac hudo kakovostna hrana.
On the journey of life, I chose the psycho path.

noraguta ::

redko se stinjam s tomasom sam tuki se skor morm, kolkr smo delal , za x86je postuderan zelo velik za ostlo pa "sviraj kurcu" od ljudskega znanja katerega si lahko uporabil. še dva lepa izgovora sta bila eni so rekli "kompajler" drugi pa "drajver".
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

3p ::

No, ko govorite o teh par registrih x86 procesorjev, pozabljate, da je klasični x86 bolj kot ne mrtev. Da imatjo SSE in x86-64 razširitve več registrov. In da praktično živ bog več ne "vidi" zbirnika (nazadnje ko sem poskušal je c++ prevajalnik optimiziral enako dobro kot jaz).
Ok, ja, seveda, dekoder je kompliciran in seveda bi tudi jaz osebno rajši videl potomce MC68000 vsepovsod, ampak mislim, da Intela na površju drži predvsem konzervativnost programerjev & co (sicer to ni nujno slaba lastnost) in če bojo čez par let x86 procesorčki poganjali vse od telefonov to "shaderjev" v GPUju, se za 40 letnico najbrž ni bati.

Brane2 ::

Zbirnik "vidi" kompajler in ta ima manj problemov z enostavnim zbirnikom pri optimizaciji.


Kar pa se prednosti x86 tiče, so skorajda izkčljučno samo v razširjenosti programske opreme in rešitev. Koliko bo to še pomembno, bomo videli.
On the journey of life, I chose the psycho path.

noraguta ::

brane ne reče se hudo kakovostna hrana , ampak dovolj okusna(ni se za metat na trepalnice , ampak precej huje mi je bilo mesec dni nazaj v amsterdamu podoživljat sladkan šnicelj) , standardizirana(niso tako redki kraji kjer mcDonalds za popotnika ni najslabša izbira sploh če nepozna lohalnih oštarij).
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Brane2 ::

IN ravno tako za mnoge graditelje supercomputerjev x86 ni preslaba surovina. Zadosti dobra za mnoge potrebe, predvsem pa najbolj "sveža" zaradi globalne ponudbe in povpraševanja.
On the journey of life, I chose the psycho path.

noraguta ::

na žalost je problem kompajlerjev na riskih , da ne premorejo ljucih optimizacij. največji manjko x86 arhitektre je bil pravzaprav vodilo. kjer so kaki maci na zacetku bildali nubus,unixi pa svoje hi prepustne zadeve. na zalost je bil vedno problem v driverjih.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

3p ::

brane2: kompajler ga že vidi, ampak ima bistveno manj problemov pri optimizaciji kot pa mi ludeki (ok, tisti 30 ljudi ki se ukvarjajo s komercialnimi komajlerji se malo bolj pretegne poleg). Da pa bi združljivost bila nepomembna, pa nič ne kaže, kljub vsej silni javi, .netu itd..

Brane2 ::

MI hočeš reči, da je za compiuler boljši Intlov ISA kot recimo instrukcijski set ARMa ?

Zakaj hudiča je potem Intel kupil celoten ARM in delal toliko let ARM čiperaj ?
On the journey of life, I chose the psycho path.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

Brane2 ::

brane2: kompajler ga že vidi, ampak ima bistveno manj problemov pri optimizaciji kot pa mi ludeki (ok, tisti 30 ljudi ki se ukvarjajo s komercialnimi komajlerji se malo bolj pretegne poleg). Da pa bi združljivost bila nepomembna, pa nič ne kaže, kljub vsej silni javi, .netu itd..


Ampak to ni bil point. Point je da kompleksnost dela s čipom vpliva na tistega, ki kodo generira, pa naj bo to človek ali SW.

Ja, moderen C compiler najde kup podrobosti, dostikrat pa ne vidi celote, zato ni vseeno kakšen source mu daš in potem tudi ne more biti vseeno kateri asm ukazi so mu na voljo na izhodu...
On the journey of life, I chose the psycho path.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

noraguta ::

celote kompajler nemore vidt . spozna se pa na zanke vektorizacijo etc ... in tu drobljenje ukazov(la risc) ne prinese kakšne prednosti.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Brane2 ::

Saj je vprašanje če jo lahko.

Tako na uč je meni še vedno daleč najbolj všeč 68K.

Cisc, ampak v sonvi zamišljen lepo in praktično simetrično, s solidnim številom univerzalnih registrov, razparceliranim instruction setom s prostorom in protokolom za razširitve.

Ta zasnova je prišla do meje in je veliko vprašanje če se da narediti bistveno hitrejše klasične CPUje. Ampak če ti pameten core pomeni majšo porabo in manj silicija za primerljiv učinek, potem to pri multicoreu pomeni lahko prednost.
On the journey of life, I chose the psycho path.

3p ::

noraguta: ja, no, bubble sorta v qick še res ne spremeni, ampak z "optimizacijo celega programa" (whole program optimization), pa profilersko vodeno optimizacijo, niti več ne optimizira samo zank in podobnih malenkosti.

Tomay ::

@Blinder. Glede prevrtanja procesorja poglej tukaj
Voodoo 4Ever

Brane2 ::

3p:

Rad bi videl PRAKTIČNI primer, kjer to pride do izraza.

Sam sem se igral kar nekaj in rezultati so bolj tko.

Bi človek reku, da če ukaže compilerju da se bolj potrudi pri optimizaciji, da bo dobil načeloma hitrejši program kot če mu reće naj se ne trudi toliko.
Pa sem dostikrat dobil boljše rezultate pri -O1 kot pri -O3. Ja, verjamem da profiling lahko nekaj malega pomaga ampak tist whole program optimisation je pa živi PR bullshit, vsaj zaenkrat.

Prej smo nekaj razpravljali o razliki v hitrosti C/Java in mi je bil podan trivialen primer - ena simpl majhna zanka, ki se je native izvajala dlje kot v javi.

Po vpogledu v kodo, ki o je zgeneriral compiler me je srat prijelo.

Dokler se te zadeve spotikajo na takih primerih sploh ne verjamem da je vseeno kakšren je instrukcijski set v strojni kodi "ker da bo to že compiler poglihal". Malo morgen.
On the journey of life, I chose the psycho path.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

MrStein ::

IBM je bil tudi vodilni, pa so ga "garažarji" precej okresali in spravili dol s prestola.

Intel se je izkazal za trši oreh. IMHO je to zato, ker je "arhitektura v bistvu dobra".

Mešaš hruške in jabolka.
IBM arhitektura je ostala. Nič ni bila "skresana". Oziroma je bila enako, kot je Intel x86 "skresana" od AMD-jevih CPU-jev.

Se je pač proizvajalec zamenjal (klonerji, namesto IBM).
Tako kot AMD (in eni manj omembe vredni) proizvaja Intel kompatibilce.

Le zakaj potem ni bila izdelana neka superiorna arhitektura, ki bi za tamalo malco emulirala x86, če že ravno treba?

Zakaj bi trebalo emulirati x86 ? A x86 za malo malco emulira kaj drugega ? Spomnimo se koliko (deset)let(ij) je trajalo, da je lahko x86 CPU emuliral 68000. Ali 6502.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

3p ::

brane2: java in .net sta počasna le v določenih stvareh. Sploh pa native C zanka in zanka v javi, sta le iz Cja vnaprej prevedena zanka in iz bytecode just-in-time prevedena zanka...
Seveda ga pa optimizacija lahko tudi v temo bincne. Noben kompajler ne more tako dobro optimizirati, kot lahko jaz slabo programiram. ;-)

FireSnake ::

Si programiral kdaj v asemblerju?


Sem, ja. Ne verjamem, da je kaj dosti boljših od mene v tem tukaj.


Ne bi se rad hvalil, a me vleces za jezik.

Fant, jaz sem diplomiral na VSju smer Logika in sistemi (trenutno sem na poti do UNI diplome, pa NE po bolonji), en sam asembler nas je bil (pa smo ze v srednji soli delali z 6803 - takrat sem naredil uro, frekvenco sem dobil tako, da sem delil frekvenco iz vticnice ... seveda smo vmes morali prilagodit napetost, vse sem zlotal sam), od PICev, do Motorole do zbirnika na PCju. Bi se se vedno rad primerjal?

Iz tvojih stavkov se da razbrati VSE.

Jaz pa lahko recem; been there, done that, pa lahko iz svojih izkusenj govorim.

Tako, I rest my case (ker se nimam komu dokazovat, lahko pa ti poves, kaj vse si ze spacal skupaj v asemblerju)!

Tole bi se dodal; Brane2 RES ve, o cem govori (v nasprotju z nekaterimi drugimi tukaj, ki pisejo le zato, da mine cas), pa ceprav se v nekaterih niansah ne bi strinjal z njim :)
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zgodovina sprememb…

noraguta ::

firesnake pejt spat. vsi stari desci smo tle povohal clo asembler zarad kruha ne sam šole. tomas je pa spisu clo neki kr se igra z premetavanjem asm-ja.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

noraguta ::

3p ja sej n rečem sam bi kr mal z ranetom potegnu. risc prevajalniki niso prnesl tistga kr so oblublal vsaj z strani programerjev ne pomoje. sej konc koncev se dons dones x86 izvaja na risku pa en lejer mokrokode je čez napopan, al kuko ze gre.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

WarpedGone ::

The proof is in the puding. Mac je šel iz "prečudovitega" PowerPC na x86-64. Včasih je AMD kloniral Intel, sedaj Intel praktično klonira AMD. x86-64 is here to stay (vsaj po nazivu).

Kako da je mela Motorola boljši dizajn in kako bi nam vsem bilo bolje če bi "zmagala" je ekvivalent debati, kako je socializem/komunizem v osnovi fajn, sam v realnosti mu nekak ni zlaufalo ker so baje ljudje (bili) slabi. Življenje vedno izbere zmagovalca ne glede na akademske mislece, v tem primeru je to: x86-64 (AMD64).
Zbogom in hvala za vse ribe

FireSnake ::

noraguta: lahko pa ti gres spat, ce mislis, da ti bom verjel, da si si s programiranjem v asemblerju kruh sluzil :D

Poznam nekogam ki je njega dni programiral programe za trgovino ipd v asemblerju, ampak, tip je star, sicer pa taka kapaciteta, da vecje nisem srecal nikoli, niti v sluzbi, niti na faxu. In, da, sem delal vmes, nisem jaz neki 23 letni mulo iz faxa ;)

In kje si hodil prej, o znalec, da si na slo-techu sele od vceraj (beri 2002)???
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zgodovina sprememb…

Mavrik ::

Kar je zanimivo je, da se večina praks pri snovanju arhitekture, ki so se uporabljale pri x86, tam nekje od devedesetih preprosto ne uporablja več. So se inženirji od zabluzov v x86 kar nekaj naučili. Je pa res, da je večina teh novejših procesorjev namenjenih embedded trgu. Pač, pri trenutnem stanju na trgu, sprememba procesorjev na namizni arhitekturi nekako ni glih mogoča, pa čeprav bi sčasoma lahko zlahka prinesla precej hitrejše računalnike.
The truth is rarely pure and never simple.

Thomas ::

Pač, pri trenutnem stanju na trgu, sprememba procesorjev na namizni arhitekturi nekako ni glih mogoča,


Poleg tega x86, zavzema še večino superračunalnikov. Ene 80%. Koliko bi jih šele, če ne bi bila tako zanič!

Dejte že nehat težit, no!

FireSnakeu bomo pa dali (v special posebni temi) eno nalogo, da se pokaže, koliko v prazno naklada. Po moje se je ne bo niti dotaknil ...
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Mavrik ::

Od nekoga, ki se ima za tako inteligentnega, bi pa vseeno pričakoval, da razume, da tržni uspeh in dobra zasnova nimata vedno veliko skupnega.

Recimo IBMovi Powerji kažejo s svojo dokaj "moderno" arhitekturo zelo zanimive rezultate, kar se tiče končne hitrosti v praksi. Pa še to s slabšim proizvodnim postopkom od Intela...
The truth is rarely pure and never simple.

Thomas ::

Od nekoga, ki se nima za tako inteligentnega, pa je pričakovati kaj?

Izjavo, da ubogi IBM s svojo superiorno arhitekturo in inferiorno tehnologijo izdelave ... ni kos Intelu?

Ni kej prida izjava. Po pričakovanju.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

drejc ::

>Poznam nekogam ki je njega dni programiral programe za trgovino ipd v asemblerju, ampak, tip je star, sicer pa taka kapaciteta, da vecje nisem srecal nikoli, niti v sluzbi, niti na faxu.

Miško, konkretno v Nokia-Siemens, produkt ewsd, je trenutno na trgu ene 5000< (od tega okoli 20 v Iskratelu, pred tremi okoli 100) programerjev ki klocajo assembler od metaconte dalje, ko je biu še špirit, nalepke in luknjast papir v igri. Jasno nucajo od konca devetdesetih SDL ampak optimizacije kode in patchiranje poteka ročno in to na, glej no glej x86 arhitekturi zadnje 20< let.

Tko da ne ga srat z domačimi nalogami iz SŠ in faksa.
"Rise above oneself and grasp the world"
- Archimedes of Syracuse

Brane2 ::

Pač, pri trenutnem stanju na trgu, sprememba procesorjev na namizni arhitekturi nekako ni glih mogoča,


Poleg tega x86, zavzema še večino superračunalnikov. Ene 80%. Koliko bi jih šele, če ne bi bila tako zanič!


Če kaj vem, laufajo na teh mašinah zelo specifičnnii programi, posebej prilagojeni masivno paralelnemu delu.

Tu verjetno ni pomembno kaj dosti drugega od razpoložljivosti hardvera ( enot za SIMD etc).

Mnogim je bil v takem okolju stari P4 zelo všeč zaradi visokih peak performanse cifer ( hitre alu enote itd) sami so pa poskrbeli da so se njihovi programi približali temu.

Na trgu pa je Netburst pogorel, ker je oplel v manj nadzorovanem okolju.

Še mnogokje drugje, ne samo na polju CPUjev je količina pomembna lastnost izdelka in mnogi so začeli kupovati off_the_shelf robo tudi za posebne namene.


Kar se kakovosti genijalcev, ki skrbijo za arhitekturo tiče, je Intla pred nekaj leti dobesedno peljal scat mnogo manjši AMD, ki je v zelo neenakopravnem boju Intlu ubil P4ko in zelo potolkel Itaniuma. In ne samo to. Prisilil je Intla v totalno 180˚ spremembo svoje začrtane poti od "x86 se konča tu in sedaj. 64-biten bo samo Itanium" do praktično popolnega prepisa AMD64 specifikacij za EMT64(celo toliko, da so se v prvih verzijah pojavljali "zgubljene" besede AMD v Intlovem tekstu !) !

Če so pri Intlu taki dedci, ki vedo vse o x86, kako se jim je lahko zgodil AMD64, kar jim je zakuhal nekdo, ki je bil 10x manjši pod Intla ?

In zakaj vsi za bodoče stroje bežijo od x86 arhitekture, če je ta tako O.K. ?
On the journey of life, I chose the psycho path.

Thomas ::

In zakaj vsi za bodoče stroje bežijo od x86 arhitekture, če je ta tako O.K. ?


Zato, ker gre čas naprej! Ker nove arhitekture bodo prišle. A to nikakor ni razlog, da pljuvamo po x86, s katero nam je uspelo narediti ogromno dobrih reči in jih še naprej delamo.

Moram še kaj dodati?

Sapienti sat! Pametnemu dovolj!
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Brane2 ::

IN zakaj so te nove stvari tako podobne starim potem ?

Recimo taglavni core v Cellu je v bistvu dokraja poenostavljen PowerPC prejšnjih generacij.

Sedaj, ko prihajajo do tega da noben tranzistor na čipu ni v bistvu zastonj, tudi če si ga lahko privoščiš, postajajo spet pomembne "malenkosti", ki so jih zadnja leta prekrivali s HW šminko in tu seveda x86 tak kot je pač odpove. Ne moreš več porabiti 100 mio tranzistorjev in extra 50W za stvar, ki ti daje mogoče v povprečju 10% boost.

Ta balon je počil že ko se je Intlu sesedel Netburst z vsemi svojimi besnimi branch prediktorji, ki so bili svojčas "the best in industry" pa se je izkazalo da vse skupaj odnese več kot prinese in to preden so se pojavili multicorei, sedaj ko mo pa tik pred pravimi QCji in mogoče letoinpol od octacoreov pa še toliko bolj.
On the journey of life, I chose the psycho path.

Brane2 ::

kar pa se x86 tiče, je gledana danes v celoti povsem užitna.
A ne pozabit, da:

- čip ni samo arhitektura ampak tudi fizična izvedba, v katero je Intel verjetno vložil največ na svetu.
- da je bilo tu govora o sami _arhitekturi_ in ne o SOI, high-k gateih etc.
- da je tudi ta arhitektura pogoltnila marsikatero drugo, ki je bila kupljena skupaj s podjetjem.
Recimo Nehalem bo vseboval nekaj ključnih delov DECove Alphe, tako kto so jih vdelali v Itaniuma...
On the journey of life, I chose the psycho path.

FireSnake ::


Miško, konkretno v Nokia-Siemens, produkt ewsd, je trenutno na trgu ene 5000< (od tega okoli 20 v Iskratelu, pred tremi okoli 100) programerjev ki klocajo assembler od metaconte dalje, ko je biu še špirit, nalepke in luknjast papir v igri. Jasno nucajo od konca devetdesetih SDL ampak optimizacije kode in patchiranje poteka ročno in to na, glej no glej x86 arhitekturi zadnje 20< let.

Tko da ne ga srat z domačimi nalogami iz SŠ in faksa.


Ti si pa cito mimo konteksta pihnil :D, preberi se enkrat, o cem sploh tece debata & Misko someone else ;)

Nasloge sem pa omenil zgolj zato, ker ti hitro postane jasno, da se s samo enim splosno namenskm registrom koj hitro lahko sam sebi v rit zaletis .... pa si se vedno lahko z njim bore malo pomagas.

FireSnakeu bomo pa dali (v special posebni temi) eno nalogo, da se pokaže, koliko v prazno naklada. Po moje se je ne bo niti dotaknil ...


Seveda! Kot, da se jaz moram komu dokazovat.... tale je RES dobra :))


Edit: OFF - kaj bi dal za default star skin :'(
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zgodovina sprememb…

Tear_DR0P ::

sam sicer nimam pojma o programiranju - razen na 6803 in v pascalu
se mi pa zdi, da se dogaja en drug hec - cell prehiteva x86 po desni, sam ne skozi koruzo, ampak po alternativni avtocesti - cell danes obrača ogromne denarje v konzolaški industriji, vsem se nam zdi, da se reč sploh ne pojavlja, ampak se. in akademski svet se že igra s clustri PS3. lansko leto je nietka pripeljala Zabolitzky-ja iz Craya, ki je tudi govoril o tem

zdej lahko da sem zaslepljen - konec koncev so nam vso srednjo šolo trdili, da je x86 zgrešena
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

Thomas ::

konec koncev so nam vso srednjo šolo trdili, da je x86 zgrešena


Precej šodra nasujejo v šolah v glave, ja. Potem pa ljudje zaradi takoimenovanega conformation biasa težko preštekajo na bolj racionalne razlage.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

3p ::

Glejte, po moje je kup "lepših" arhitektur kot je x86+mmx+sse+sse2+sse...+x86-64+VT+tralala+hopsasa. Ampak pri teh zadevah je tako, da mora biti nova stvar od obstoječe in uveljavljene za cel razred boljša, da izpodrine prejšnjo. In tu je problem. Kaj pa vem. Meni je tudi čudno GPU s recimo 80 (toliko so pokazali) x86 jedri, ki so optimizirana za zaporedna opravila (in ne toliko za vejitve itd). Ampak po drugi strani pa vidim prednost. Zdaj poskuša nVidia sforsirati CUDO in programerji bi naj programirali SW hkrati za obe arhitekturi, pa po možnosti še za ATI/AMDjev kajježe... Muka. In horror za vzrževanje. Verjetno večja muka kot x86 GPU.

Brane2 ::

Nvidia nima dveliko druge izbire in pač mora govoriti kar govori.

Vendar tudi to ni brez osnove, sploh če se uspe zmeniti z AMD/ATIjem za nek minimalni skupni imenovalec.

Če ti večaš število coreov na čipu, naenkrat postanejo količina L1/L2/L3 etc in predvsem njihove lastnosti veliko bolj pomembne kot so bile prej. SPloh ker ne moreš zdraviti vsega z večjim cachejem, ker ti je tudi ta omejena dobrina. In nVidia je ekspert za masivno paralelno delo z zelo omejenim keširanjem. Če lahko obstoječi GPU HW naredijo bolj univerzalen, imajo lahko zelo solidno osnovo za many_cores design. In če se je kje pokazalo da vsak tranzistor šteje in da je finetuning zadev obvezen, se je na GPUjih.
On the journey of life, I chose the psycho path.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

Spock83 ::

x86 je poceni, dovolj je programja in druge solate. Druge arhitekture skoraj niso dosegljive končnim kupcem za običajen PC. In tukaj Intel zmaga. Saj x86 ne bo večna... Saj profesor na FRI ne govori zastonj, da mu je Intel najljubši. :D

jype ::

Jaz svojega še vedno imam:


Pa komot pljuvamo po x86, ker je cenena, kar je seveda tudi njena največja in bistvena prednost: strojno kodo za x86 je bistveno enostavneje brati, pisati in tudi optimizirati, kot strojno kodo za m68k, kar je nedvomno pripomoglo k temu, da je vedno več ljudi vedno raje pisalo za x86.

Tudi jaz se počutim na x86 zelo domače, pa če mi je všeč ali ne - reč je mainstream ravno zato, ker je mediocre. Bah, sovražim svoje vrivanje angleških besed v slovenske stavke: reč je najbolj razširjena ravno zato, ker je v svoji zasnovi tako povprečna.

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: jype ()

jlpktnst ::

Kot kup petelinov ki se repenčijo na gnoju...

Nimam nobenih referenc, samo zdravo pamet.

Saj vsi poznamo besedo "bloat", mislim da lepo opisuje x86, sploh trenutno stanje in posebno x86-64.

Vsi se strinjamo, da je x86 tržni uspeh, uporablja se ga povsod (čeprav za embedded). Zakaj? Dostopnost, cenenost, razširjenost pa mogoče še kaj. Večinoma je v kapitalizmu bolj pomembno kaj je poceni. Vsi smo kupovali "made in china" robo, čeprav je slovela po cenenosti. Zakaj? Ker je ceneje kupit 10 plastičnih stolov, kot pa 3 masivne lesene (ki bi zdržali več kot 100 kg in 2 leti).

Identično je tukaj. Saj ni važno, če ima x86 50% slabši izkoristek, če pa je toliko ceneje. Včasih je bila mogoče res razlika v 500% in več, ampak so zadevo pri Intelu spolirali. Rezultat je sicer procesor kompleksen, da glava peče, prav tako tudi strojni jezik ki ga niti nočem poznat bolj podrobno.

Vsa debata razen prvih nekaj postov je prav "pointless" (seveda bom sedaj deležen napada ali pa ignoriranja) - dejstvo pa je da imate nekateri očitno preveč časa in želje po dokazovanju.

Brane - sicer so tvoji argumenti dobri in smiselni, so pa mimo. Ne pogovarjamo se o tem kar je bilo 20 let nazaj, ampak o današnjem stanju. Sicer pa so itak x86 procesorji že dolgo na nek način emulatorji x86. Novi MMX, SSE in podobni ukazi pa so bolj novinarske race, seveda se bolj splača vsako leto dodat "nov" nabor ven kot pa pred 10 leti takšnega ki drži za naslednjih 20. Ne trdim da ni napredka v tem - je - samo tipično dobičkarski napredek po kosih. Zmožni smo bili takšne izdelke imet že davno (kot ste opazili), samo očitno se bolj splača počasi.

Pa za konec nekaj kar ni offtopic - 30 let x86 je definitivno pomemben mejnik - zakaj? Ker x86 predstavlja ceneno masovno arhitekturo, ki je razširila osebne računalnike v vsako vas in vsako hišo. Že začetek trženja je bil za domačo rabo.

jype ::

jlpktnst> samo tipično dobičkarski napredek po kosih.

Če bi ti vedel, kako Nikon in Canon splavljata profesionalne modele fotoaparatov, bi se kak teden zvijal v krčih.

Tisti, ki ne igra te umazane igre, v sistemu, ki ga imenujemo prosti trg, propade. Tudi če (oz. ravno takrat ko) narediš superioren izdelek, ki bo zadovoljil potrebe kupca za naslednjih 20 let, propadeš - če narediš slabega, boš pa čez eno leto lahko prodal še enega, malenkost manj slabega.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

Brane2 ::

Brane - sicer so tvoji argumenti dobri in smiselni, so pa mimo. Ne pogovarjamo se o tem kar je bilo 20 let nazaj, ampak o današnjem stanju.


V bistvu se pogorvrjamo o tem kar je bilo davno nazaj- Cela tema je o tem. ;o)
On the journey of life, I chose the psycho path.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

Thomas ::

Tema je o vseh teh 30 letih. Ne samo o "davno nazaj". x86 kraljuje, nekaj časa bo očitno še, potem bo pa šla v zgodovino. S ponosom.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Brane2 ::

Točno tako kot bigmac. Lahko je celo "zelen", če mu dodaš pol kile solate, energetičen ob ogromnem extra zrezku itd.

McDonalds lahko naredi tudi v svojem znanem stilu pečenico na zelju in ta bo avtomatično presegla katerokoli domačo glede na število konzumiranih kosov...
On the journey of life, I chose the psycho path.

Brane2 ::

BTW: Če so Intlovi inenirji tako nepresegljivi ker je x86 tako uspešna serija, zakaj je bilo karkoli izven tega kar so ustvarili in se je srečalo s konkurenco na bolj enakovredni osnovi, v glavnem finančni polom ?

Res je, da je Intel recimo splavil serijo mikrokrmilnikov 80xx, ki so pa bili v veliki večini totalni crap z izjemo 8051, ki je bla tko-tko. In še tam je mrknil, ko se je pojavila konkurenca ( sicer licenčna) ki je ponujala FLASH, kup razširitev in periferije. Dosti te konkurence je ob licenčnih 805x čipih delalo tudi svoje izvedenke, ki so ubogo 805x pojedle za malo malico. Recimo Atmel in njegova licenčna serija 89C5x proti AVR. Razlika v performansah jedra je ko noč pa dan.

Ali recimo ko se je Intel spravil delat supercomputer-on-a-chip in je naredil 80860. Stvar je pgrnila spektakularno. Pa so naredili 80960, za katerega je mogoče še kdo kaj slišal.
Dokler niso kupili celotnega ARMa, niso imeli pametnega mikrokrmilnika...
On the journey of life, I chose the psycho path.

Orchestra ::

pejte na trenja...

3p ::

brane2: seveda niso Intelovi inženirji najboljši, ampak smo vsi drugi tako leseni, da se najrajši držimo znanih zadev. Pri PCjih je to pač x86.
Sicer pa, odkod ti to, da je Intel kupil ARM? A ni samo kot eden od 100tih kupil licence in nekaj časa delal XScaleov in potem vsega prodal naprej?

Brane2 ::

Intel je bil glavni kupec in je kupil celoiten ARM team. Ostali so ostali samo z licencami za stare ARM čipe v rokah, kar je mislim da glavni razlog da danes dobiš 200+MHz ARMa samo pri Intlu, pri ostalih kvečjemu do pardeset MHz kopije prejšnje generacije...
On the journey of life, I chose the psycho path.

MrStein ::

x86 kraljuje, nekaj časa bo očitno še,

Tega nihče ne zanika.

Le da eni poznamo tudi druge arhitekture in lahko primerjamo IA32 in si ustvarimo mnenje o njem, ne pa "oh, prodaja se milijardah, torej je najboljši".
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

3p ::

brane: mislim, da ga glede ARMa malo bincaš v temo. Intel je XScale prodal Freescaleu (popravek: Marvellu) in tega več sploh ne prodaja (zdaj hočejo z Atomom ARM izrivat). Poglej malo kaj teče recimo v dlančnikih. Mislim da je največ Samsungovih ARMov z okoli 600MHz.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 3p ()
1
2
3 4 5


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kitajci dobili licenco za x86-64

Oddelek: Novice / Procesorji
359951 (7904) Mr.B
»

30 let x86 arhitekture (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Novice / Kiberpipa
22521715 (10172) BigWhale
»

Tridesetletnica arhitekture x86

Oddelek: Novice / Procesorji
285004 (3660) driver_x
»

Dualcore DA ali NE? (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
575096 (4274) ricola78
»

Zmagoslavje AMD64 bo moralo še počakati

Oddelek: Novice / Procesorji
332994 (2994) Mr.B

Več podobnih tem