» »

Napad malčkov

Napad malčkov

ASUS EEE 701

Everex Cloudbook

HP mini-note 2133

ASUS EEE 901

Slo-Tech - Lahko rečemo, da je do prihoda ASUS EEE 701 industrija PC prenosnikov delovala po ustaljenem kopitu. Vsako leto so počakali na novosti proizvajalcev procesorjev, dodal se je vmesnik za nov standard 802.11n omrežja, morda čitalec za prstne odtise in/ali smartcard kartice, večji trdi disk, več pomnilnika, morda celo spletna kamerica. Velikost (form-factor) pa je več ali manj ostajala enaka, pogojena z izbiro standardnih 12", 13.3", 14", 15.4" in 17" zaslonov. Poskusi inovacij z 11" ali 10" zasloni in majhnimi form factorji pa so se končali z astronomskimi cenami v rangu 2500$ ali več.


Prevrtimo čas do petega junija lanskega leta. Medtem ko Intel in Microsoft eksperimentirata z neuporabnimi in pregrešno dragimi UMPCji, ASUS v preblisku genija vsem uporabnikom, ki smo si želeli manjšega prenosnika, ponudi idealno rešitev. Nepretenciozen prenosnik, težak pod 1kg, z majhnim 7" zaslonom, tipkovnico in sledilno ploščico, SSD diskom ter vsemi pritiklinami malega računala, zapovrh še zabeljen z Linux distribucijo. Vse to za ceno med 250€ in 400€.

Cela prenosniška industrija je celo leto opazovala ta ASUSov poskus (znan kot ASUS EEE 701 zaradi 7" zaslona), ki mu danes brez problema rečemo popoln uspeh, in v prihodnjih mesecih se lahko uporabniki nadejamo bogate bere novosti iz logov priznanih proizvajalcev. Vsi poskušajo za približno isto ceno ponuditi več in postaviti sebe na zemljevid proizvajalcev pravih prenosnikov.

Salvo sta pričela Everex s Cloudbookom, katerega opisi niso dosegali istega navdušenja kot tisti o 701, ter HP z HP mini-note 2113, ki mu že pripisujejo prevzem krone najbolj zaželjenega majhnega prenosnika. Še boljšo tipkovnico (92% velikosti klasične), večji zaslon (9" WXGA), vgrajen Bluetooth ter možnost uporabe klasičnega trdega diska skazi zgolj uporaba nepriznanega procesorja VIA C7-M (ki se ga na srečo dobi v 1.6GHz izvedbi) ter višja cena (najmočnejša različica 750$).

V naslednjih mesecih pričakujemo še Acerjev (maj 08), ASUSov (maj 08) in Dellov (junij) odgovor, ki jim govorice na internetih pripisujejo uporabo Intel Atom procesorjev, kot tudi prikaz slike na še večjih zaslonih, še več prostora na trdem disku, še boljše tipkovnice in še nižje cene. Naj se letos piše leto cestnih bojevnikov.

Več:

Če koga zanima: Da! HP mini-note 2133 ima DVA USB vtiča, pa ni nič manj zračen ;).

18 komentarjev

Oxford ::

Konkurenca je vedno koristna. Očitno je, da je trg potreboval prenosnike za v žep (no, vsaj malo večjega :D). Čudno se mi zdi, da drugi niso hitreje odreagirali, toda razvoj in vzpostavitev proizvodnje pač vzame nekaj časa.

opeter ::

Jaz bom še malo počakal, da se dobi primerljive oz. celo boljše konfiguracije ot trenutnih te velikosti pod 100 €, pa bom potem razmišljal o nakupu.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

iso2000 ::

Spregledali ste še Noahpad,ki je še malo bolj poseben, sploh če pogledaš tipkovnico, ki se pretvori v touchpad. http://www.noahpad.com/ (priporočena cena okrog 360 EUR)
Je bil letos na CeBit-u. Potem je še ena ultra majhna zadeva, ki se mi je zdela tudi zelo zanimiva: http://www.wibrain.com/ za ceno niso hoteli povedat, okrog 600 EUR verjetno.

Drugače sem se sam že pred časom navduševal nad ultra prenosnikom. Od nekdaj trdim, da je 12" prava dimenzija za prenosnik in ne "prenosnik". So pa tudi te manjše zadeve zelo zanimive! EEE-ja sem že skoraj kupil, vendar me je odvrnil malo premajhen zaslon, pa velik plastičen rob okrog zaslona. Sdaj čakam novo verzijo in mogoče...

LP

luggy ::

Se dva uletavata na sceno
http://www.engadget.com/2008/04/14/msis...
http://www.umpcportal.com/products/prod...

Da ne govorimo o razlicnih jisus-ih(ime je rahlo svojevrstno; isto kot kitajski proc k je v njih)
http://vanderled.com/onlinestore/produc...
in tko naprej....
___________________________________
I'm a SKATEBOARDER and I'm proud of it,
no one and nothing can't take that from ME. - Mike Vallely

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: luggy ()

Tear_DR0P ::

kaj pa OLPC? zginil - ob poplavi komercialne konkurence?
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

luggy ::

@Tear_DROP
No sej tej prenosniki so v OLPC smer obrnjeni, eni manj eni bolj.
___________________________________
I'm a SKATEBOARDER and I'm proud of it,
no one and nothing can't take that from ME. - Mike Vallely

Roadkill ::

Super tole.
Zdaj pa čakamo, da konkurenca postane res huda in da bo cena/zmogljivost presegla trenutno ponudbo mobilnih telefonov.
Ü

Gandalfar ::

OLPC naj kar bo tam, ce mi pa nihce ne pusti da ga (pre)placam

G-man ::

kaj pa OLPC? zginil - ob poplavi komercialne konkurence?


Ma OLPC je itak namenjen za področja brez elektrike.

we_are_borg ::

Fajn bi blo,če bi lemmingsi pastali klikajoče se linke,ne da se mantramo s kopiranje...
death is irrelevant

Avby ::

To je po moji oceni le prvi korak in nekakšno testiranje, ki bo vodilo k majnšim namiznim računalnikom.

Kar je v bistvu zaželjeno.

nurmaln ::

OLPC je šu papa, kar je blo za pričakovat
"I will be quoted in someone's signature,
even if I have to do it myself!" - nurmaln

IceIceBaby ::

A je to uradno? Ga ne bodo več delali?

Meni se zdi še najboljši primerek v tej kategoriji. Ekran je baje odličen, in v ČB mode zdrži kar nekaj dni brez napajanja.

nurmaln ::

ne, samo predvidevam

Jasno je da za 99 USD ga ne bo, hkrati pa se kaže da so podjetja ki nekaj zaslužijo s tem veliko bolj sposobna in učinkovita pri sestavi poceni PCov.
"I will be quoted in someone's signature,
even if I have to do it myself!" - nurmaln

IceIceBaby ::

Jaz bi dal tudi 200 ali 300€ za njega :)

nurmaln ::

ampak ti ga vejetno ne bi hotel prodat, ker kao vsi delajo z minimalnim zaslužkom ali z nulo
da bi namenoma v prodajni kanal porinl produkt na katerem ne služijo pa pozabi
"I will be quoted in someone's signature,
even if I have to do it myself!" - nurmaln

IceIceBaby ::

Tista akcija "Kupiš 2 dobiš 1" se je meni zdela posrečena. Če se grejo neko dobrodelno organizacijo naj nam omogočijo, da otrokom v tehnološko manj razvitih delih sveta kupimo XOja.

iskra ::

Tisto je bla dobra finta, ja. Jaz bi sicer zahteval e-mail (lahko tudi Skype) od mulca, ki bi dobil drugi PC, da se prepričam, da ga je res dobil v roke.
Ajow! 5 metru drow ...
Če bi imel Ronaldinho izvenzakonskega sina, bi se klical Bastardinho.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Asus eee PC (strani: 1 2 3 452 53 54 55 )

Oddelek: Strojna oprema
2704223801 (32667) hojnikb
»

Nakup Netbook-a

Oddelek: Kaj kupiti
254822 (3874) __Devil__
»

Asus eeepc 1000h (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
928683 (6641) MKC00
»

Computex 2008: MSI Wind in Asus Eee PC 901 (1000)

Oddelek: Novice / Procesorji
349909 (6182) grmek
»

Kaj kupiti Asus vs. HP 2133

Oddelek: Kaj kupiti
233168 (2705) AndY1

Več podobnih tem