» »

"Turbo kopalke"

"Turbo kopalke"

«
1
2

BigWhale ::

Slovenski plavalec Peter Mankoc je bil vesel, da si je od kolega sposodil nove kopalke. Ce si jih ne bi, verjetno ne bi zmagal in osvojil medalje. Res? Super duper kopalke s katerimi podirajo rekorde.

Pa jih res? Nekateri celo trdijo, da zaradi drugih kopalk tekmovalci plavajo tudi desetinko hitreje! Na kaksni razdalji? 100m pri kateri se morajo enkrat ustavit in obrnit? Pri razdalji 10.000m?

Koliko lahko sploh doprinesejo ene taksne kopalke?

antonija ::

Nebi vedu iz glave, ampak glede na trend nosenja full body kopalk na tekmah bi reku da je nasa koza dokaj nehidrodinamicna. Hudica, ce imajo lahko sprinterji na 100m svoje superhero obleke (s kapuco in vsem, se svetlece so) in grejo skozi zrak (10s max), potem bi nakomu ki gre skozi vodo vec kot 10s moglo to se bolj pomagat.

Tocnih stevilk pa IMO ne bos dobil, ker take stvari se skriva skor tko kot jolandina dopolnila k prehani.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

BigWhale ::

saj vem, da oboji imajo to ampak.... a dejansko to kaj pripomore? bo 100 tekacev/plavalcev v 100 tih poizkusih plavalo hitreje z obleko ali brez? Meni se zdi, da so razlike tako marginalne, da so zgolj marketinske...

lymph ::

O ja, tole je kar zanimivo,
kaj pa misliš kako je z dlakami na nogah in rokah?

Pobrit postaviš svetovni rekord, nepobrit si pa (mogoče) četrti?
"Belief is immune to counter example."

Avby ::

Sem poslušal danes pogovor, ko sem gledal plavanje med voditeljico in bivšim plavalcem. Imena se ne spomnim.

In je lepo rekel, da kopalke pripomorejo ampak vrhunski šport se tudi razvija in prinaša rezultate.

Tako so dan danes priprave na tekmovanje tekom celotnega leta, kjer si vrhunski plavalec med 2 do 4 krat letno udeleži pomebnih plavalnih tekmovanj. Včasih je to se dogajalo 1 krat letno.

Pa tudi trening, znanost, prehrana in tehnika plavanja morda bi še jaz dodal so napredovali.

Sam tudi vrjamem, da kopalke zmajnšajo hidrodinamični upor. In načeloma sem proti tem kopalkam.

Vem smešno se sliši ampak ne vem zakaj bi moralo plavanje postati F1 kjer med malenkostmi odloča tudi če imaš speedo kopalke ali ne.

Samo kako to doseči, da imajo vsi športniki iste kopalke. To pa je pomoje iluzija. Če sem prav razumel pa se štorija z temi kopalki vleče že od leta 1992 naprej. Vsaka 4 leta je speedo dal novi model ven. In tako je tudi sedaj pred Pekingom to storil če prav razumem.

Za Mankoča pa rad vrjamem, da z speedo kopalkami ali brez je šampion.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Avby ()

Valentin ::

> Sam tudi vrjamem, da kopalke zmajnšajo hidrodinamični upor. In načeloma sem proti tem kopalkam.

A kopalke ki ga povečujejo, so pa ok?
Najbolje bi bilo torej, da tekmujejo nagi, itak je težko doseči, da bi imeli vsi iste kopalke.

Mr_Globus ::

lol pol pa more voda met 5 stopinj, da ni prevelikih razlik =P

BlackHole ::

Pol bi pa vsi hoteli postat ženske.
LP Marko

Oddin ::

LOL, pol bi kakšnega črnca zaneslo na sosednjo progo :D :D :D

Vvrhunskem športu so razlike tako majhne (0,01 ali 0,001 sekunde), da so materijali in izdelava dresov ali kopalk lahko odločilnega pomena za medaljo. Na primer, pri smučarskih skokih.
Corsair Obsidian 750D, i5 3570 & 4.4GHz, Sapphire R9 290 Tri-X OC,
CPU+GPU EKWB Custom Liquid-Cooling Loop, Asus P8Z77-V DELUXE, Corsair Vengeance
Pro 8gb 1600MHz, Samsung SSD 850 EVO, Corsair AX860i

perci ::

Take razlike kopalke ne prinesejo. Mankoč ima lahko rocket boost v kopalkah, pa zal se vedno ne bo dovolj dober za zmago v 50m bazenu. Pac ni ista kategorija. Je pa vseeno vrhunski plavalec - ampak zal je 25m druga kategorija.

Oddin ::

Stotinka sekunde odloči, ali boš nesel zlato medaljo, ali ne. Me zanima, kakšen čas bi dosegel Mankoč s čupo, brado in v kopalnih hlačah. :D
Corsair Obsidian 750D, i5 3570 & 4.4GHz, Sapphire R9 290 Tri-X OC,
CPU+GPU EKWB Custom Liquid-Cooling Loop, Asus P8Z77-V DELUXE, Corsair Vengeance
Pro 8gb 1600MHz, Samsung SSD 850 EVO, Corsair AX860i

Vanquish ::

BigWhale mislim, da je blo ravno na Discovery govora o teh kopalkah in so bili podatni tudi benchmarki. Načeloma, če se ne motim so te kopalke narejena kot koža morskega psa, se pravi kot luske in dejstvo je da je s tem izboljsana aerodinamičnost. Lepo je tudi Peter Mankoč rekel - brada se mu pri rezultatu še ne pozna tako, med tem ko dlake pa konkretno.

perci ::

Oddin: Žal Mankoča od zlate medalje na olimpijadi loči kaj več kot stotinka.

fosil ::

Perci, pojma nimaš kako danes funkcionira vrhunski šport.
Odločajo dejansko stotinke.
Tole je mankočev citat:
Imel sem tudi srečo, da mi je Britanec Mark Foster posodil svoje nove kopalke, saj včeraj po izidu 50,8 nisem več verjel, da se lahko približam evropskemu rekordu in dosežku 50,0. Bil sem edini, ki je prišel v finale s starimi, zdaj sem imel enakovredno opremo in vse premagal.

Torej brez kopalk rezultat 50,8, s kopalkami pa 50,04. Za primer tretjeuvrščeni je imel rezultat 50,78. Torej je jasno da brez kopalk ne bi bil prvi. Tako pomembne so kopalke.
Tako je!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: fosil ()

PaX_MaN ::

Pozabljaš tudi psihični efekt teh kopalk.

Aja, bravo Mankoč!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: PaX_MaN ()

Thomas ::

Oh ne. Turbulenca se ob turbo kopalkah tako spremeni, da je to komot odločilno. Komot.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Matev ::

svetovnew rekorde sedaj podirajo v taki meri
da je že dolgčas postalo

nezanimivo in nepravično do legend plavanja

Oddin ::

Perci:
Mankoč ima zlato na 100 metrov delfin na svetovnem prvenstvu v 25-metrskih bazenih. Torej je svetovni prvak. Če Mankoč na OI ne bo osvojil zlata, pa mu jaz tega ne štejem v zlo.

Matev:
Če ti je dolgčas, potem pa pojdi, pa podri kak rekord.
Corsair Obsidian 750D, i5 3570 & 4.4GHz, Sapphire R9 290 Tri-X OC,
CPU+GPU EKWB Custom Liquid-Cooling Loop, Asus P8Z77-V DELUXE, Corsair Vengeance
Pro 8gb 1600MHz, Samsung SSD 850 EVO, Corsair AX860i

Avby ::

Kdor dvomi v to, da kopalke ne pripomorejo je v zmoti.

BigWhale ::

Torej brez kopalk rezultat 50,8, s kopalkami pa 50,04. Za primer tretjeuvrščeni je imel rezultat 50,78. Torej je jasno da brez kopalk ne bi bil prvi. Tako pomembne so kopalke.


Sedem desetink samo zaradi kopalk? Eno desetinko sekunde bi se sprejel ampak sedem desetink... :)

Thomas ::

Lahko je sedem desetink. Itak je turbulenca dominantna sila, ki zavira plavalca. Malenkostna sprememba pri tem, lahko pomeni zelo veliko.

Trust me!
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

antonija ::

To je malo manj ko 1.5% pri casu ki ga je dosegel.... men se to ne zdi olk nevejetno, ceprav je zelo impresivno.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

Thomas ::

Hehe ... sem se pogovarjal z enimi športniki že davno, kje bi se dalo kaj prihraniti, pa je povsem legalno. Recimo, kdo preprečuje metalcu krogle masivno zlato zapestnico. Pa še 100 stvari.

So mi povedali, da se nič ne da. Hehe ...
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

fosil ::

Se spomnim ene Mankočeve izjave, že kr neki časa nazaj preden so začel uporabljat tele full body kopalke, da se mu, če si obrije noge, to na rezultatu pozna kakšne pol sekunde.
Tako da sedem desetink za full body kopalke je po moje čist verjetno.
Tako je!

Sc0ut ::

Zdaj bodo rekordi padli, ko pa bojo kopalke uveljavljene in vsem dostopne, da bo spet vzpostavljeno neko novo ravnotežje. Prej so si bili vsi nabiti pri času 51 sekund, zdaj pa bojo pač vsi nabiti okrog 50 sekund. Čez čas bodo prišle ven nove kopalke in se bo cikel spet obrnil. Do popolne prekritosti telesa. Od tam naprej pa še samo tretja roka ali noga pali.
1231 v3, Z97 A, 16GB ram 1600mhz, 3070 RTX, HX850

Highlag ::

Meni se samo žalostno zdi, da si morajo naši vrhunski atleti sposojati vrhunsko opremo pri njihovih tekmecih.
Verjetno je to zato, ker na enega tekmovalca pride 20 funkcionarjev, ki vlečejo mastne plače.....;(
Never trust a computer you can't throw out a window

gzibret ::

Jaz bi tudi rekel, da so dobre kopalke lahko odločilne. V mislih imam eno oddajo, ko so preizkušali neka torpeda, ki so jim zunanjo steno nazobčali oz. naredili valovito (kot pri morskem psu) in tisti torpedo je imel bistveno manj upora, kot torpedo z gladkimi stenami.
Vse je za neki dobr!

jrtjtejtt ::

A se men samo zdi, al rekordi padajo tudi zato, ker so plavalci vedno večje omare?

zdobersek ::

Jaz bi tudi rekel, da so dobre kopalke lahko odločilne. V mislih imam eno oddajo, ko so preizkušali neka torpeda, ki so jim zunanjo steno nazobčali oz. naredili valovito (kot pri morskem psu) in tisti torpedo je imel bistveno manj upora, kot torpedo z gladkimi stenami.


Enako je z golf žogicami.

HAM ::

Seveda, manjse je trenje, hitrejsi si. Psiholosk efekt pa ne drzi dolgo ce res nisi dober ;)

Matev ::

glede na število novih svetovnih rekordov...

je to tako kot da bi bazen skrajšali

ali pa vodo solili

ali dali plavalcem plavutke

snow ::

Veliko razvoja se vlaga v kopalke, v simulacije (CFD) so vpreženi tudi superračunalniki: http://www.primidi.com/2006/07/09.html

Ko si enkrat v vrhunskem športu se vlagajo ogromne količine denarja za "male" razlike, ki na koncu odločajo, pa čeprav so to kopalke.
Random mutation plus nonrandom cumulative natural selection - Richard Dawkins

snow ::

Še ena dobra povezava na temo upora kopalk: http://www.sciencedaily.com/releases/20...
Random mutation plus nonrandom cumulative natural selection - Richard Dawkins

perci ::

fosil: Dej preber si kaj sem napisal. Da Mankoča od zmage na olimpijadi loči kaj več kot stotinka.

Bi pa tko po občutku rekel, da te kopalke prinesejo največjo razliko ravno takrat, ko si najhitrejši, to je pa v prvih nekaj metrih po obratu.

Me prav zanima, če bodo zarad kopalk take razlike tudi v 50m.

TribesMan ::

Te nove Speedove kopalke niso boljše samo zaradi bolj hidrodinamične tkanine, ampak delujejo tudi kot nekakšen steznik ki plavalčevo telo drži v bolj optimalni obliki.

Če pa polgedate kolk svetovnih rekordov v plavanju je padlo zadnje 2 meseca bi rekel da je 7 desetink o katerih govori Mankoč popolnoma realnih. Sploh če zravn dodate še mal psihičnega efekta.

Za sam šport pa to IMO ni ql...

V kolesarstvu so recimo zaradi vseh aerodinamičnih dodatkov pri postavljanju raznih rekordov naredili kategorije. Tako imamo rekorde ki so doseženi na opremi primerljivi s tisto izpred 30 let, in take ki so doseženi z najmodernejšo tehniko...
Moj kompjuter dela: KVIIIIK ... KVIIIK ... KVIIIK.

Ko ga navijem dela: KVIKKVIKKIVKKVIK. :)

perci ::

Aja, še to...a je kakšna omejitev kok se lahko v 25m pod vodo preplava? V 50m vem, da je neka omejitev, tukaj pa zgleda da pol bazena pod vodo preplavajo...?

Matev ::

15 metrov

BlackHole ::


Če pa polgedate kolk svetovnih rekordov v plavanju je padlo zadnje 2 meseca bi rekel da je 7 desetink o katerih govori Mankoč popolnoma realnih. Sploh če zravn dodate še mal psihičnega efekta.


Nisem spremljal plavanja, ampak a je bil kak rekord presežen za vsaj pol sekunde, če je že govora o 0.7 desetinke? Saj pa menda vsak ve, da če bo plavalec šel trikrat plavat, bo v teh treh rundah sigurno 0.5 sekundno odstopanje v časih. Hočem rečt, da ne moremo po enem primeru sklepat, da je pa zdaj samo zaradi kopalk plaval 0.7 sekunde hitreje. Mogoče bi brez njih bil pač 0.5 sek hitrejši.
LP Marko

Thomas ::

Matr mate eni probleme s tem. Ja kaj pa mislite, da zavira plavalca drugega kot turbulenca? Vsako njeno zmanjšanje lahko precej prinese k rezultatu.

Svete krave imate, cele črede njih, one grejo pa v stampedo.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

BigWhale ::

No ja, za realno statistiko in oceno bi moral spremljati 100 plavalcev, ki bi plavali vcasih s kopalkami vcasih brez. In plavati bi morali vsaj 100m dolzine recimo. Brez obratov. Tako bi dobil precej realne rezultate.

antonija ::

Ce te zanima cist samo vpliv kopalk na turbulenco, pol najdes en water tunnel v kerga postavis svoj experimentalni torpedo in ga enkrat obleces v usnje, drugic pa v turbo kopalke. Zdraven meris samo njegov vodni upor, razlika katerega bi morala izhajati samo iz sprememb mikroturbulence op povrsini torpeda (vkolikor so vsi drugi exp. pogoji ostali enaki).

Ce pa to hoces delat na ljudeh pa rabis veliko populacijo, ker vsak ima dobre in slabe dneve, lahko jih zajebava placebo, etc.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

kixs ::

Sploh ni debate, da so za nove rekorde krive te kopalke ;)

Kar se pa mene tice, pa bi morali imeti vsi te kopalke ali pa noben!

lp

TribesMan ::

Če bi bilo po mojem bi morala plavalna zveza določiti neko referenčno tkanino, iz katere bi lahko proizvajalci izdelovali kopalke. Tako ne bi bilo nobenih hendikepov, poleg tega bi bili pa še rezultati primerljivi za vnaprej in nazaj.
Moj kompjuter dela: KVIIIIK ... KVIIIK ... KVIIIK.

Ko ga navijem dela: KVIKKVIKKIVKKVIK. :)

antonija ::

Pomojem je vseeno tud ce sportni dnar prispeva k razvoju novih materialov, nic narobe tukaj. Edino doloceno bi moglo biti, da je doticni material dostopen vsem tekmovalcem pod enakimi pogoji. Al pa nej kategorizirajo plavalce v absolutno katgorijo, speedo kategorijo, turbo kategorijo, etc.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

BigWhale ::

Kolk pa kostajo ene take kopalke? 30.000 EUR? Da si jih ne bi mogel vsak privoscit? Huh.

Roadkill ::

TribesMan: Naj ostane tako kot je. Ima vsaj Janez Povprečni akko korist od tega, ko bo lahko čez 5let hitreje plaval od soseda med počitnicami na morju.

Meni se zdi fajn, da imam od športa, ki me ne zanima, vsaj kako dolgoročno korist. Če ne bi bilo te koristi bi se še danes verjetno vsi s "sulicami" smučali, bi vozili avte brez ESP in podobnih tehnologij...

Pa tudi, če me plavanje niti malo ne gane: Vsaka čast našim plavalcem za odlične rezultate. Še en dokaz, da se da tudi v državici kot je Slovenija doseči marsikaj.
Ü

TribesMan ::

Kopalke stanejo 300€. Sej niti ni problem v ceni. Problem je da je da določeni plavalci plavajo pod imeni drugih proizvajalcev. In ti niso ravno navdušeni če plavalci, ki jih sponzorirajo plavajo s kopalkami konkurence...
Moj kompjuter dela: KVIIIIK ... KVIIIK ... KVIIIK.

Ko ga navijem dela: KVIKKVIKKIVKKVIK. :)

dr. Zgemba ::

Koliko pa te nove kopalke vplivajo na plovnost? V primeru, da se statična plovnost plavalca poveča, ta večji delež vloženega dela nameni pomikanju naprej kot vzdrževanju plovnosti.

Matev ::

plovnost sploh ni problem

itak se pod vodo hitreje plava

dr. Zgemba ::

Matev, po tej logiki potem pade tudi tvoj argument o soljeni vodi?
V to, da je tubulenca glavna zavora pa sploh ni dvoma.

Zgodovina sprememb…

«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Olimpijske igre Peking 2008 (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
1219965 (2090) mtosev
»

Kakšne kopalke?

Oddelek: Loža
448991 (6867) PromeuZ
»

Plaža - kaj obleči?

Oddelek: Loža
424141 (2128) JayKay
»

Briti ali ne briti: to je zdaj vprašanje (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
10212990 (10602) cortez
»

Martin Strel in njegov podvig...

Oddelek: Loža
191579 (1141) zile

Več podobnih tem