Silverthorne in Diamondville
vir: Daily TechDve različici procesorjev <em>Atom</em>, predhodno znanih pod kodnima imenoma Silverthorne in Diamondville, sta sad Intelovega prizadevanja narediti razmeroma zmogljive procesorje, ki bi se odlikovali po majhnosti in predvsem izredno nizki porabi energije.
Izvedenke Silverthorne merijo samo 1,8 cm2 in so izdelane v 45 nm proizvodnem procesu. Vse različice bodo imele 512 kB L2 predpomnilnika, frekvenca jedra pa se bo gibala v razponu od 800 MHz do 1,86 GHz. Najšibkejša modela Z500 (800 MHz) in Z510 (1,1 GHz) si bosta s severnim mostom podatke izmenjevala po 400-megaherčnem vodilu, Z520 (1,33 GHz), Z530 (1,6 GHz) in Z540 (1,86 GHz) pa bodo imeli 533 MHz FSB in podpirali že poznano Intelovo večnitenje.
Vsekakor najbolj zanimiv podatek se nanaša na porabo energije - procesorji Atom se namreč ponašajo z TDP-jem med 0,65 in 2,4 W. Z njimi pri Intelu ciljajo predvsem na majhne mobilne naprave, ki bodo vsled majhne porabe imele zagotovljeno dolgo avtonomijo. Omembe vreden je Intelov optimizem glede uspešnosti procesorjev Atom, saj pričakujejo, da bodo v naslednjih letih množično uporabljeni v zelo široki paleti (predvsem mobilnih) spletnih elektronskih naprav. Pri nakupu 1000 ali več procesorjev znašajo cene od 45 (Z500) do 160 (Z540) ameriških dolarjev.
Izvedenke Diamondville so nekoliko večje (4,8 cm2), njihovo poslanstvo pa so pri Intelu opredelili v kontekstu nizko cenovnih prenosnikov oziroma t. i. netbookov (npr. Asusov Eee PC). Delovna frekvenca na IDF-ju predstavljenega N270 je znašala 1,6 GHz (533 MHz FSB). Pri nakupu 1000 ali več procesorjev bomo zanj morali odšteti $44.
Kodno ime Nehalem se nanaša tako na procesorje (v bistvu so naslednik procesorjev Penryn) kot tudi na novo procesorsko arhitekturo. Intel bo z novo generacijo v svoje procesorje končno integriral pomnilniški kontroler, ki bo, mimogrede, podpiral trikanalni DDR3 pomnilnik. Prav tako bodo v Nehaleme implementirali tudi vmesnik QuickPath, ki bo neposredni konkurent (in praktično dvojnik) AMD-jevega HyperTransporta. Prvi procesorji na novi arhitekturi bodo izdelani v 45 nm proizvodnem procesu, podpirali bodo nabor ukazov SSE4 in, morda najpomembnejše, predstavljali prve Intelove prave (monolitne) štiri- in večjedrne procesorje. Vsako jedro bo imelo na voljo 256 kB predpomnilnika L2, med seboj pa si bodo delila 8 MB predpomnilniškega prostora L3. Na IDF-ju so Intelovci demonstrirali delovanje sistema s procesorjem Nehalem, katerega jedra so tekla pri zavidljivih 3,2 GHz.