» »

"Jules Verne" je dostavil zaloge na Mednarodno vesoljsko postajo

"Jules Verne" je dostavil zaloge na Mednarodno vesoljsko postajo

Samodejno vesoljsko plovilo se je uspešno združilo z modulom Zvezda

vir: NASA
NASA - "Izjemno ponosen in zadovoljen sem z uspešno združitvijo samodejnega tovornega vesoljskega plovila z Mednarodno vesoljsko postajo. V vesolju je takšna združitev uspela le Rusiji, današnji uspeh pa kaže napredek, ki smo ga dosegli v mednarodnem partnerstvu," dogodka ni mogel prehvaliti Nasin inženir Michael Griffin.



Samodejno tovorno plovilo (Automated Transfer Vehicle) je tokrat na Mednarodno vesoljsko postajo (ISS) poslala Evropska vesoljska agencija. V modul Zvezda je plovilo brez posadke, ki ga je krmilil računalnik, dostavilo približno pet ton hrane, vode, zraka in goriva. Inženirji na Zemlji so postopek združitve opazovali in bi nadzor prevzeli le v primeru težav.

Griffin je v Nasinem sporočilu za javnost še povedal, da "dogodek označuje dokončen prihod Evrope med vesoljske sile" in dodal, da plovilo deluje mnogo bolje, kot so pričakovali. Ena od nalog ATV-ja Jules Verne je dvig višine ISS-ja, ki je trenutno 340 km nad Zemljo. ISS ima tendenco, da postopoma pada proti Zemlji v vrhnje sloje atmosfere, zato bo ATV vsakih nekaj tednov z lastnim pogonskim sistemom popravljal višino postaje. Astronavti bodo dostavljene zaloge porabili predvidoma do avgusta, ko bodo ATV napolnili s smetmi - ta pa se bo ločil od ISS-ja in v nadzorovanem spustu (skupaj s smetmi) zgorel nad Pacifikom.

Posnetek združitve si lahko ogledate na spletni strani Evropske vesoljske agencije, ATV "Jules Verne" (in seveda ISS) pa se trenutno nahaja tukaj.

12 komentarjev

nekdo123 ::

Več takih projektov, da bomo tudi Evropejci dobili zavest, da smo veliki, ne samo američani!

Predvsem mi je všeč izjava, da je združitev potekala "presenetljivo dobro". Kar naj bodo američani presenečeni :)

karafeka ::

5 ton hrane bodo porabili do avgusta???
Koliko jih pa je na tej ISS ? eno malo mesto?

Zero One ::

5 ton hrane bodo porabili do avgusta???


Hrane, vode, zraka, goriva itd.

Trenutno so trije člani posadke, po končani gradnji pa do šest.
printf(%s, "No statements? Why no... whoops");
//well if we can't make a statement, we should just leave a comment instead.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Zero One ()

Jst ::

Nice!

>The automated systems that allow it to track down an object (the ISS) moving at
>27,000km/h, and attach itself with an accuracy of 2cm, are beyond what other
>space-faring nations have at the moment - including the Russians and the US.

Skoraj ne morem verjeti, da ima zaspana evropa celo nekaj lastne cuttin'g edge tehnologije. Me pa zanima v kolikšni meri je bila misija avtomatizirana, kar nikjer ne piše v detajlih. Unmanned še ne pomeni A pri ATV... Lahko pa, da jaz nisem našel članka. Se priporočam.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Zero One ::

Skoraj ne morem verjeti, da ima zaspana evropa celo nekaj lastne cuttin'g edge tehnologije. Me pa zanima v kolikšni meri je bila misija avtomatizirana, kar nikjer ne piše v detajlih. Unmanned še ne pomeni A pri ATV... Lahko pa, da jaz nisem našel članka. Se priporočam.


Kolikor sem spremljal po nasaTVju in spaceflightnow, se mi zdi, da za razliko od Ruskega Progressa, kjer imajo astronavti na ISSju možnost prevzema nadzora, ATV tega nima (sploh ni nobenih možnosti za direkten nadzor leta) in če avtopilot oziroma kontrolorji na tleh opazi kakšne napake, bi se avtomatsko odmaknil par km od postaje in poskusil znova. Kot sem zasledil, je bil edini del poleta, kjer so imeli delni nadzor, par metrov pred priključitvijo na ISS, kjer se je ATV ustavil in počakal na potrditev iz Houstona, Korolyeva, Tolousa in ISSja.
printf(%s, "No statements? Why no... whoops");
//well if we can't make a statement, we should just leave a comment instead.

keber ::

No to seveda ne drži.
Manualna (težko rečem "ročna") prekinitev je vedno možna (razen zadnjih par čevljev), zadnji del "pristajanja" pa itak vodi že dobrih 20 let star ruski avtomatski sistem Kurs.

Thomas ::

zadnji del "pristajanja" pa itak vodi že dobrih 20 let star ruski avtomatski sistem Kurs.


Od ganotja si brišem solzo ...
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

JeBelaCesta ::

zakaj pa vracajo smeti nazaj na Zemljo? naj bi ga raje poslali proti luni ali pa h kakemu drugemu planetu :)
lep pozdrav iz višav ;-)

CX20RE ::

Če plačaš gorivo - ni problema :)

edge540 ::

>>zakaj pa vracajo smeti nazaj na Zemljo?

Ker z vklopom motorjev za 3 sekunde pričarajo razmeroma lep ognjemet.8-)

Zero One ::

zakaj pa vracajo smeti nazaj na Zemljo?


Nič ne vrnejo, ampak vse skupi zgori v Pacifiku, v ATVju pa vračajo, ker ne morjo preprosto "vržt" ven iz ISSja, ker bi potem smeti ostale v orbiti in zadele kakšen satelit/ drugo plovilo v orbiti z enakim oz. podobnim naklonom na ekvator kot ISS.


naj bi ga raje poslali proti luni ali pa h kakemu drugemu planetu


Sprememba hitrosti (delta-v), potrebna za to, da iz orbite v višini ISSja prideš dovolj nizko, da stvar zgori v atmosferi (~80km nadmorske višine) je okoli 300 m/s. Da dosežeš orbito z apogejem (t.j. točka največje oddaljenosti od zemlje) približno eno svetlobno sekundo (kar je zelo grobo približna razdalja do lune) bi potreboval približno desetkrat toliko, večja in močnejša pa bi morala biti tudi raketa, ki bi tako plovilo izstrelilo v ISS orbito. Dostava kilograma česarkoli v orbito trenutno stane tam nekje okoli €30 000, tako da si lahko predstavljaš, da s težo varčujejo, kjer lahko.
printf(%s, "No statements? Why no... whoops");
//well if we can't make a statement, we should just leave a comment instead.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Zero One ()

keber ::

zadnji del "pristajanja" pa itak vodi že dobrih 20 let star ruski avtomatski sistem Kurs.


Od ganotja si brišem solzo ...


hehe. No, saj sem samo dejstvo omenil, nič ne favoriziram.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Prvi Sojuz brez posadke po 33 letih s seboj nosi robota

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
84155 (3473) Pac-Man
»

Najstarejša vesoljska smet stara skoraj 60 let (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
5316108 (12987) lucca brassi
»

Ruski Progres uspešno na poti na ISS

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
3014814 (395) noraguta
»

Sojuz uspešno izstreljen

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
53740 (3388) Key Quest
»

ESA razvila novo raketo za oskrbovanje ISS

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
74680 (3924) edge540

Več podobnih tem