» »

Hišni računalnik včasih "zmrzne"!

Hišni računalnik včasih "zmrzne"!

teddy81 ::

Pozdravljeni!

Imam problem s hišnim računalnikom, ki mi na čase (včasih 2x zaporedoma, včasih pa dolgo ne) "zmrzne". Po pravici povedano nimam pojma kaj bi lahko bilo narobe.
Zmrzne pa tako:
- včasih ko zaženem npr. Call of Duty 4 in pride v igro - zmrzne... ne miška ne tipkovnica nič se ne odziva...rešitev RESET gumb
- med prevajanjem v wordu - klik na gumb shrani - zmrzne
- včasih med predvajanjem glasbe v winampu - zmrzne, tisti del glasbe (npr. sekunda) se ponavlja, kot nek slabi mix :(

V glavnem ob različnih dejavnostih, včasih tudi ko ga čez noč pustim vklopljenega se zjutraj ne odziva - vmes laufa utorrent, ki uploada večinoma...

Kaj bi lahko bila težava?
Athlon XP 1700+
Matična Gigabyte GA SN400S-L
2x512MB RAM DUAL CHANNEL - enaka firma enake oznake
GeForce 6600GT - 4pin Molex priključek
WD 250GB 7200rpm 8MB Buffer
Creative Audigy SE
Firewire PCI kartica, ki ni obremenjena z nobeno napravo
USB miška
PS2 tipkovnica
USB tiskalnik
Windows XP slo
ATX napajalnik 300W

Kaj bi lahko bilo? Napajalnik? Mogoče padanje napetosti električnega omrežja? Matična? Ram? Grafika? Disk?

Glede diska je tako, da po eni strani sumim disk, ker preden zamrzne, disk malenkost "zašrota". Je pa še v garanciji 2 leti.

Hvala za pomoč!
Teddy81

Opkow ::

V tem primeru je najbolj verjetno, da imas napihnjene oz iztekle kondenzatorje na maticni plosci.
Je precej pogost vzrok za 'random' zmrzovanje.

teddy81 ::

Pa se da to kako videt? Oziroma, če se to vidi? Ker sem pregledal vse te kondenzatorčke in so videti vsi normalni, noben ne izstopa.

Opkow ::

Tukaj poglej. Prve 3 slike in opise zraven.

teddy81 ::

Živjo...
Sem prečekiral vse kondenzatorčke tudi najmanjše in vsi zgledajo lepi, "šlank" ne napihnjeni in nič rjavega ni na njih, razen na tistih zraven ventilatorja pri procesorju je malo praha, ki ga bom itak očistil - res minimalno...

Sem pa nekaj opazil, da na plati tam pod agp vodilom je ena črna ploščica, kjer gor piše: nVidia Nforce-2 MCP spodaj pa še RAID in ta ploščica če dam gor prst, je hudo vroča... je mogoče to kaj v zvezi s tem?

Thx...

Rad bi odpravil napako, ki se dogaja...
Trenutno imam sistem naložen na starem disku, da tako še preverim disk...res pa je ta stari Maxtor 60Gb 5400rpm.

Opkow ::

Ce sumis, da je disk, ga probaj zamenjat z drugim. Magar, da ti ga en posodi za teden ali 2.

Moznih vzrokov je precej. Pri meni je bil obicajen problem ravno zanic kondenzatorji, ki sem jih zamenjal in je masina brezhibno delovala naprej.
Obicajno se zgodi, da kaksna komponenta obcasno izgubi kontakt. V tem primeru pomaga, da masino kompletno raztavis, spucas ves prah dol in jo sestavin nazaj.
Imel sem ze problem, do se se pregrevale povezave na plosci, ki so potekale ob PCI slotih. Kot kaze so se dolocene napajalne povezave prekinile, in so ostale bile se bolj obremenjene. Ko sem usmeril en ventilator na te povezave, je zmrzovanje prenehalo. (zal je po 3 mesecih plosca dokoncno izdihnila).

Vsekakor bi jaz masino komplet raztavil in spucal. Nato pa bi dal skupaj najbolj potrebne dele, kot so maticna plosca, procesor, 1 cokoladico rama, disk, graficna. Ter seveda zunanjo periferijo. In bi postopoma dodajal komponente, dokler se ne bi ponovno zacelo zmrzovat. Ce ti PC zmrzne v povprecju 1x na dan, potem probaj dodajat dodatne komponente na 3 dni recimo.

Vsekakor se bos moral zadeve lotit sistematicno. Moznih vzrokov za zmrzovanje je precej.

Pyr0Beast ::

Sem pa nekaj opazil, da na plati tam pod agp vodilom je ena črna ploščica, kjer gor piše: nVidia Nforce-2 MCP spodaj pa še RAID in ta ploščica če dam gor prst, je hudo vroča... je mogoče to kaj v zvezi s tem?
Za to plato vem, da se greje ko sam hu423.
Nalimaj ena hladilna rebra gor na čipovje ali pa usmeri ventilator tam, pa bi moral biti problem odpravljen.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

teddy81 ::

Hvala zaenkrat za pomoč. Bom testiral lepo sistematično in se javim v tej temi, kako pa kaj so mi testiranja pokazala.

Sem priklopil spet WD disk, ki ga sumim in sistem na njemu zagnal, pa se je disk v trenutku zagrel na tako vročino, kot tisti moj stari MAXTOR (ki že ima kilometrino za seboj) in je priklopljen že kar nekaj časa sedaj.
Najprej bom na tem starem disku laufal celoten sistem, da vidim, če se napaka tudi tu pojavlja. Če se ne bo, vem da je nov disk (leto dni star WD) kriv in ga odnesem v bigbang.
Če pa bo napaka naprej, pa priklopim normalno vse nazaj in prečistim zadevo in tako naprej...

HVALA!
SE JAVIM!

Če pa še bo kdo imel kakšen preblisk, pa kar naj napiše. Bom vsak dan spremljal temo.

Lep pozdrav!
Tadej

solatko ::

Če ti šteka samo pri igrah (in to takoj ko jih poženeš) je problem v slabi kopiji programa (če imaš originale, pa si oglej temperature v računalniku, ker je možno da se kakšna stvar pregreva).

teddy81 ::

Tako... disk WD sem odnesel nazaj v Bigbang, kjer so ga dali na servis... ampak dobim novega, ker tega se tako ne da popravit.
Zdaj ko sem imel mašino pod očesom in ušesom sem opazil, da disk na čase klika. Zvok, kot takrat ko se izklopi. To se je dogajalo ko sem kopiral iz tega na starega pa tudi tako, ko sem vklopil komp in je nalagalo winse.

Zaenkrat na starem disku Maxtorju, sistem dela brez zamrznitev.

Hvala za pomoč.
Lep pozdrav

Pyr0Beast ::

Te 'kliki' se pojavljajo dejansko takrat, ko gre disk iskati 'dobre' sektorje na rob plošče, da zamenja poškodovane.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

teddy81 ::

Tako....
Dobil sem novi disk iz BigBanga, brez problemov so mi ga na servisu zamenjali. Sedaj laufa gor sistem... in ni nobenih težav več... Torej težava odpravljena.

Hvala vsem za pomoč!
Teddy

teddy81 ::

:(

Spet problem... spet je zmrznil.
Sem odstranil vse PCI kartice vključno z zvočno, nastavil zvočno na matični plošči in čez nekaj časa je zmrznil.

Kakšna je normalna temperatura matične plošče?
Meni Motherboard Monitor kaže senzor 3 ob polni obremenitvi 127 stopinj. In mislim da je to iz južnega mostička al kak se to reče, ker na severnem so hladilna reberca na južnem pa ne.

Še kakšna ideja?
T

blackbfm ::

Pri 127 stopinjah bi skuru plato. Če na južnem ni hladilnika potem se ne bi smel tok gret. Jz bi tkole na pamet reku da je plata fuč. A samo z enim ramom si probal?

Macx95 ::

Južni most (čip na matični) se ti definitivno pregreva. Daj gor en heatsink.(npr. od kakšne stare plate iz severnega mostu ali kakšne stare grafike). Če pa je že "pokurjen" potem pa je plošča za v kanto.

lp

teddy81 ::

Točno to bom naredil. Dal bom gor hladilna reberca za grafično kartico + ventilatorček.

Kaj pa pomeni, da je "pokurjen"? Se to kako vidi? Zgleda ok, kot nov.

Hvala.
T

teddy81 ::

Pozdravljeni!

Upam, da sem ugotovil krivca za zmrzovanje računalnika. Zaganjal sem BurnIn TEST in sicer 10 minut z odprto stranico na računalniku = PASSED OK (uspešno).
Potem sem dal stranico na računalnik in ga zaprl, ter zagnal BurnIn TEST. Se je ustavilo - računalnik zmrzne - temperatura matične plošče (južnega mostu = 101oC.
Ponovno vzamem stranico dol in testiram... vse normalno skozi.
Dam stranico gor in testiram... spet zmrzne... temperatura matične plošče 101oC.
Prilagam fotke:
 BurnIn TEST po približno 7. minuti.

BurnIn TEST po približno 7. minuti.



in

 Motherboard Monitor - temperature in napetosti.

Motherboard Monitor - temperature in napetosti.



Torej upam, da je to krivo. Da se tu ne skriva nekaj zadaj... kakšen hardware failure, razen temperaturni.
Aha, pozabil sem... pri odprtem ohišju ima matična plošča temperaturo 40oC. Kar se mi zdi normalno.
Hvala.
T

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: teddy81 ()

Pyr0Beast ::

Ah, ja nima zraka.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

teddy81 ::

Pa bo dovolj hladilno reberce gor in nanj ventilatorček 40mm?

Spredaj piha not 80mm, zadaj pa ven 80mm. Razmišljam še, da bi na stranico dal 120mm. Da bi direkt na matično pihal. Bi bilo to ok?

Hvala vsem.
T

Pyr0Beast ::

Dost je že sam, da zrak krož okol tega čipa ..
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Katerega priporočate?

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
431926 (1092) Pyr0Beast
»

S čem pritrditi hladilno rebro?

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
131131 (867) teddy81
»

zamrznitev sistema - za strokovnjake :)

Oddelek: Pomoč in nasveti
151815 (1247) wrhowc
»

Več težav: računalnik se obeša brez razloga, miš ne deluje

Oddelek: Pomoč in nasveti
292164 (1743) teddy81
»

Kateri kos opreme povzroča zmrzovanje v igrah? (strani: 1 2 )

Oddelek: Strojna oprema
505275 (4323) lordgreg

Več podobnih tem