» »

Razkamenjevanje vode!?

Razkamenjevanje vode!?

imott3791 ::

Veste kaj mislim. Razni magnetki, elektro magneti in pulzirajoče napravice, filtri mehanski, luknjičasti, gobasti, kot tudi kristalični in vse ostalo kar sodi k mehčanju vode za stanovanjsko hišo.

Je to potrebno? Na vod pred bojlerjem ali direktno na cel vodovod? Kako se obnese in kaj je optimalno? So magnetki res oh in sploh proti kalcitu?

Kaj vi uporabljate?
Iz prakse... ?
Najboljša ženska je Miki Miška, ko se je naveličaš ugasneš risanko.

zee ::

delal sem na oddelku na IJS, kjer so se ukvarjali z magneti, tudi z magneti, ki se uporabljajo za "razkamenjanje" vode. Zadeva po njihovih besedah in rezultatih (meritve trdote vode, slike izpod vrsticnega mikroskopa,...) dejansko deluje.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

SkIDiver ::

Iz prakse. Doma imajo neko pipo, ki je montirana na tuš. Pred to pipo so se na banji po 3 mesecih vidno poznale sledi vodnega kamna. Po tej pipi po 3 mesecih še vedno ni sledi vodnega kamna na banji. Kako zadeva deluje nimam pojma. Vem samo, da učinkuje. Tudi, če voda stoji v kozarcu se na steni ne pozna sled vodnega kamna.

msjr ::

Jest imam kristale proti trdi vodi naštelane v plinski centralni. Prej se je mašila diza* 1x na leto (kljub rednemu servisu), zdaj je ok.

btw.: Junkers error A8 je zamašena diza, nikjer v navodilih za uporabo ne piše kaj je error A8,

madmitch ::

btw.: Junkers error A8 je zamašena diza, nikjer v navodilih za uporabo ne piše kaj je error A8,

Porka motorka, ti si mi pa dan polepšal. Mamu jim cigansko, a to mora mojster z doktoratom popravljat.
Nobody is perfect, my name is Nob Ody

imott3791 ::

Kateri magneti pa so OK?
Na trgu jih je polno in se mi zdi da vsak, ki ima stroje dela magnete oz da bi jih lahko celo ci.... začel prodajat iz starga namagnetenega železa.
Najboljša ženska je Miki Miška, ko se je naveličaš ugasneš risanko.

R33D3M33R ::

Po mojem je vseeno, ker magnet na vodo vpliva tako, da spremeni strukturo komponent, ki tvorijo voden kamen, v tako, ki težje skristalizira.
Moja domača stran: http://andrej.mernik.eu
Na spletu že od junija 2002 ;)
:(){ :|:& };:

Pyr0Beast ::

Če hočeš mehko vodo, je zate edina rešitev kationski/anionski izmenjevalec.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

XrobertoX ::

Ponovno obujam tole temo kajti tudi mene zanima kako bi se na preprost način znebil ali vsaj zmanjšal prisotnost vodnega kamna v bojlerju ker mi je le ta že dobesedno uničil električni bojler in preden kupim novega bi rad vedel nekaj tudi o tem torej na preprost način in kje se da kupiti vem da eni imate s tem izkušnje zato bom kar vprašal pa če kaj najdete dajte še kak link da vidimo.
PS: lani sem po 9-10 letih očistil bojler in v njem je bilo za celo vedro morda več teka v. kamna uničen je bil tudi grelecsaj ga je popolnoma zvilo da sem ga komaj dobil ven sedaj je malo švohnejši noter ker druga ni blo ampak vseeno bojler po enem letu že malo pušča ampak je verjetno nehal ker se je nabral vodni kamen,moram reči da je tudi zaradi tega kamna poraba električne energije bistveno višja,zato vsak predlog dobrodošel.
Robi

RejZoR ::

Kupi takega, ki ima suhi grelec... Lahko ga menjaš kadarkoli in vodni kamen se nabira bistveno počasneje.
Če je voda trda boš to težko rešil, imaš kemične postopke ampak če vodo rabiš za kuho in pitje, potem pozabi.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

XrobertoX ::

Ja seveda uporablja se za vse tako za tuširanje v kopalnici kot v kuhinji me pa malo več zanima o tem kar si omenil "suhi grelec" kak link mogoče? seveda če je možno od kake slovenske strani drugače pa vedno kaj novega izvemo;)
Robi

RejZoR ::

To je bojler kjer je grelec ločen od vode v lastni komori. Zato se nanj ne nabira vodni kamen in menjaš ga lahko pri polnem bojlerju vode.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

XrobertoX ::

Recimo tale? http://www.ugodninakupi.com/index.php?m...

Edino problem vodnega kamna verjetno ostane, ali pa se vseeno malo pozna?

Kupuje,m 50l za več nimam prostora.
Robi

Zgodovina sprememb…

floyd1 ::

Imamo Gorejev bojler s "suhimi grelci" in res se kamen ne nabira na grelcih - v bojlerju pa se ravno tako. Ko smo (zaradi nakupa sušilca) prestavljali bojler (ca. 4 leta star), je kar lepo ružilo v notranjosti... :(

http://www.gorenje.si/ogrevanje-in-hlaj...

Sem pa za popravilo bojlerja, ko sta lani šla po gobe oba 1000W grelca, dal celih 13 EUR. Menjal sem seveda sam.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: floyd1 ()

XrobertoX ::

Ja seveda grelec se sicer zaradi tega ne uniči tako hitro kamen v bojlerju je logično še vedno prisoten, to se bo težko znebiti. zaradi kamna se lahko večkrat grelec vklaplja ker je zaradi njega manj vode pa mora segrevati tudi ta kamen vsaj pri mojemu je tako ki je potopni
Robi

XrobertoX ::

Sem prišel na idejo kaj pa če bi dal kak spodoben močnejši magnet okrog cevi bi bilo kaj bolje? recimo vsaj malo? Potem pa kje še kak primeren kos magneta dobiti?

http://www.svetmagnetov.com/obroci.html nekaj sem tu našel :)
Robi

Zgodovina sprememb…

francek1 ::

Doma imam takega:
 in deluje.

in deluje.



Je pa tega kot listja.
Kdor se je že rodil učen se lahko reži...

MadMax ::

Je že kdo naštudiral, kakšna mora biti orientacija magnetkov za tako čarovnijo?
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

XrobertoX ::

francek1 kje pa si to dobil? oziroma od česa je to?

MadMax jaz še ne bi bilo pa dobro vedeti ali je kaj važno kako je magnet obrnjen,ali pač vseeno..
Robi

korenje3 ::

kamen se loči od vode tam nad 70°C.
sicer pa ne vem zakaj bi človek ločil vodni kamen od vode, saj praktično ni škodljiv za zdravje.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: korenje3 ()

XrobertoX ::

bolj ali manj bi bilo bolje da ostane v bolj tekočem stanju kot v trdem ker če bi s tem to delovalo bi bilo veliko bolje torej nekako več prostora za tekočo vodo ki jo mora grelec ogrevati.
Se pravi korenje3 da če nastaviš temperaturo od 60-65 stopinj naj nebi se nabiralo kamenja v bojlerju? To bi pa sicer težko verjel ne morem pa trditi ker ne vem.
Robi

francek1 ::

XrobertoX je izjavil:

francek1 kje pa si to dobil? oziroma od česa je to?

MadMax jaz še ne bi bilo pa dobro vedeti ali je kaj važno kako je magnet obrnjen,ali pač vseeno..

To je namenjeno prav temu; kupil pa sem ga pred okoli 15 leti v Avstriji.
Kdor se je že rodil učen se lahko reži...

korenje3 ::

XrobertoX je izjavil:

bolj ali manj bi bilo bolje da ostane v bolj tekočem stanju kot v trdem ker če bi s tem to delovalo bi bilo veliko bolje torej nekako več prostora za tekočo vodo ki jo mora grelec ogrevati.
Se pravi korenje3 da če nastaviš temperaturo od 60-65 stopinj naj nebi se nabiralo kamenja v bojlerju? To bi pa sicer težko verjel ne morem pa trditi ker ne vem.


točno tako. samo ne vem točno katera je tista prestopna temperatura... v naši firmi kjer izdelujemo posode za mlekarsko in pivovarsko industrijo testiramo vsako posodo. kamen se začne nabirat ob rob posode tam nad 70°C... voda postane praktično motna.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

XrobertoX ::

Kako pa je kaj s temle in koliko kaj stane če že kdo kaj ve?
http://www.ionizirana-voda.net/mehcalec...
Robi

XrobertoX ::

Aja pa še nekaj me zanima kako veš kateri je južni in severni pol magneta? :)
Robi

XrobertoX ::

nekje sem celo bral da je nekdo dal kar od parih starih trdih diskov magnete gor in da deluje vendar je verjetno tudi dobro vedeti kako jih namestiti. bi bilo za poskusiti ;)

http://www.pur-lendava.com/vodnikamenSp... Zanimiva stran.
Robi

Zgodovina sprememb…

MadMax ::

XrobertoX je izjavil:

Aja pa še nekaj me zanima kako veš kateri je južni in severni pol magneta? :)

Obesiš na nitko, pa dela kot kompas :)
Sem se zadnjič igral z malimi chinaexport magnetki, kockicami ene 4x4x4mm, pa se skoraj sami, na papir položeni, obrnejo. Če pa papir malce premikaš pa ni da ni, se obrnejo ko' muđahedin proti Meki.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

XrobertoX ::



našel sem en magnet v starem HDD disku ker me je zanimalo kakšen je, ali so vsi podobni? samo s enim takim bi se pa bolj malo opomogel najbrž :D
Robi

Zgodovina sprememb…

korenje3 ::

to so najmočnejši magneti kar obstajajo. sicer tile imajo majhen doseg.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

jest10 ::

korenje3 je izjavil:

XrobertoX je izjavil:

bolj ali manj bi bilo bolje da ostane v bolj tekočem stanju kot v trdem ker če bi s tem to delovalo bi bilo veliko bolje torej nekako več prostora za tekočo vodo ki jo mora grelec ogrevati.
Se pravi korenje3 da če nastaviš temperaturo od 60-65 stopinj naj nebi se nabiralo kamenja v bojlerju? To bi pa sicer težko verjel ne morem pa trditi ker ne vem.


točno tako. samo ne vem točno katera je tista prestopna temperatura... v naši firmi kjer izdelujemo posode za mlekarsko in pivovarsko industrijo testiramo vsako posodo. kamen se začne nabirat ob rob posode tam nad 70°C... voda postane praktično motna.


Odvisno od tega, koliko je kamna v vodi. Manj kot ga je, višja je temperatura, ko se začne izločati.

XrobertoX ::

- vstavljeni od zunaj v zaščitne cevi jeklene emajlirane grelne prirobnice,
- niso v direktnem kontaktu z vodo
Kako je pa kaj s temi grelci a se na tem istem mestu da tisto prirobnico odstraniti dodatno v primeru čiščenja bojlerja, v bistvu kolikšna odprtina je potem sploh na razpolago?
Robi

Pyr0Beast ::

Vodni kamen sploh ni problem. Če že, ščiti cevi pred rjavenjem.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

floyd1 ::

Razen, ko se ti ga za eno veliko vedro v bojlerju nabere, in to greješ namesto vode.

kronik ::

In ko ti zamaši cev do konca po 30h letih.
Pri nas dodajamo neko sol v vročevod, saj bi se v nasprotnem primeru nabral kamen tudi na plastičnih ceveh zaradi visokih temperatur.

XrobertoX ::

floyd1 je izjavil:

Razen, ko se ti ga za eno veliko vedro v bojlerju nabere, in to greješ namesto vode.

Točno tako to pomeni tudi večja poraba energije tople vode pa hitro zmanjka pa še večkrat se ponavadi grelec vklopi. Namesto da bi grl vodo mora še vodni kamen, le ta lahko grelec uniči tudi tako da ti ga raztegne iz prvotnega položaja odvisno kake oblike je.
Robi

francek1 ::

Zanimiva je tudi naslednja razlaga:

Kdor se je že rodil učen se lahko reži...

MadMax ::

No, tista o večji porabi elektrike zaradi kamna na grelcu je pa res mimo....
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

francek1 ::

Pyr0Beast je izjavil:

Vodni kamen sploh ni problem. Če že, ščiti cevi pred rjavenjem.


Take cevi verjetno še nisi videl, ne?

Kdor se je že rodil učen se lahko reži...

francek1 ::

MadMax je izjavil:

No, tista o večji porabi elektrike zaradi kamna na grelcu je pa res mimo....

Torej si ti mnenja, da take obloge blagodejno delujejo na hiter in učinkovit prenos toplote iz grelca na vodo????8-O

Kdor se je že rodil učen se lahko reži...

korenje3 ::

tisti ki imajo rjavi kamen, imajo zelo slabo kvaliteto vode. pri nas se nabere kristalno bel kamen v bojlerju.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

XrobertoX ::

MadMax je izjavil:

No, tista o večji porabi elektrike zaradi kamna na grelcu je pa res mimo....

Ne vem no ne morem dobesedno trditi ampak lahkoo bi pa trdil da ko sem bojler po 10 letih očistil sam seveda in se je čez nekaj časa kar malo poznalo pri računu malo zaradi kamna malo pa zaradi grelca sicer sem dal malo švohnejšega noter ker drugega ni bilo s prve roke,novega seveda je bilo pa res kar nekaj razlike in sedaj se mi zdi da je že blizu poraba počasi večja ne vem je pa nekaj na tem sigurno.
Robi

korenje3 ::

poraba elektrike zaradi vodnega kamna je popolnoma enaka, kot če ni vodnega kamna. vodni kamen lahko deluje tudi kot balast za toploto.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

MadMax ::

francek1 je izjavil:


Torej si ti mnenja, da take obloge blagodejno delujejo na hiter in učinkovit prenos toplote iz grelca na vodo????8-O

Ne, jaz sem mnenja, da 1. zakon termodinamike (o ohranitvi energije) velja, ne glede na količino kamna na grelcu. Če imaš ustrezen argument proti, mi ga prezentiraj, se z veseljem pustim prepričat. Brez argumentov pa bo to hudo težko, torej smo s tem zaključili.

To, da se grelec pogosteje vklaplja, ne pomeni nič. 6x po 5 minut ali pa 1x pol ure v eni uri je pač isto kWh, kakorkoli obrneš.
Edina razlika v porabi je lahko kak %, ker zaradi malenkost daljšega časa ogrevanja in zaradi tega, ker zaradi zmanjšanega volumna bojlerja folk poviša nastavljeno temperaturo nekaj toplote uide skozi izolacijo. Ampak tega % ti doma ne moreš niti izmeriti, kaj šele da bi ga kar na računu opazil.

Ko se na grelcu nabere dovolj kamna ta itak sam odpade, težava nastane šele takrat, ko je grelec dobesedno zasut z luskinami kamna. Takrat pa pride do pregretja in posledično "eksplozije" grelca.

To je vsa znanost, kakorkoli obrneš.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

Pyr0Beast ::

francek1 je izjavil:

Pyr0Beast je izjavil:

Vodni kamen sploh ni problem. Če že, ščiti cevi pred rjavenjem.


Take cevi verjetno še nisi videl, ne?




In, kje vidiš rjo ?

francek1 je izjavil:

MadMax je izjavil:

No, tista o večji porabi elektrike zaradi kamna na grelcu je pa res mimo....

Torej si ti mnenja, da take obloge blagodejno delujejo na hiter in učinkovit prenos toplote iz grelca na vodo????8-O



Prenos je enak.

FYI je špirala grelca navita v keramiki in nato šele dana v jekleno ohišje, ki dejansko predstavlja grelec

GG neumnost
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Zgodovina sprememb…

korenje3 ::

Pyr0Beast je izjavil:

francek1 je izjavil:

Pyr0Beast je izjavil:

Vodni kamen sploh ni problem. Če že, ščiti cevi pred rjavenjem.


Take cevi verjetno še nisi videl, ne?




In, kje vidiš rjo ?

francek1 je izjavil:

MadMax je izjavil:

No, tista o večji porabi elektrike zaradi kamna na grelcu je pa res mimo....

Torej si ti mnenja, da take obloge blagodejno delujejo na hiter in učinkovit prenos toplote iz grelca na vodo????8-O



Prenos je enak.

FYI je špirala grelca navita v keramiki in nato šele dana v jekleno ohišje, ki dejansko predstavlja grelec

GG neumnost



v bistvu je žica zalita s keramično maso po tem, ko se da v jekleno cev iz nerjavečega jekla. res pa je tudi, da vodni kamen zmanjša prestop toplote iz grelca na vodo, kar pomeni da se voda počasneje segreva. sam ponavadi kamen iz grelcev odpade oziroma se sploh ne nabira gor. v naši firmi, kjer imamo do 15kW grelce so problemi predvsem z zračnimi mehurčki ki lahko povzročijo pregrevanje grelca. glavni sovražnik grelca pa je predvsem elektroerozija, zato so v bojlerjih ponavadi še magnezijeve ali aluminijeve anode.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Pyr0Beast ::

Žica ni nič zalita. Je kar dana v keramične špule.

Če je zmanjšan prestop topote iz grelca na vodo bo pač grelec dosegel višjo temperaturo da se prestop izenači. Greje je natanko enako.

Ker tudi nimaš izgub ko je keramična špula vmes.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Glasen bojler ob segrevanju !?

Oddelek: Loža
156690 (6283) Netrunner
»

Vodni kamen in pritisk vroce vode

Oddelek: Loža
101284 (1111) M-XXXX
»

Kako se obnese ARISTON električni grelnik vode - bojler VLS EVO PLUS 80 EU VELIS

Oddelek: Loža
1710593 (10133) k4vz0024
»

nenormalno visok račun za elektriko (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9933348 (30227) Maestral
»

Koliko € me stane, da mi bojler segreje 60L vode? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7326384 (25575) korenje3

Več podobnih tem