» »

Glasen bojler ob segrevanju !?

Glasen bojler ob segrevanju !?

Netrunner ::

Pri bojlerju za vodo sem opazil, da go segreva vodo občasno spusti tak čuden zvok in to s časom dela vedno pogosteje in mislim tudi da glasneje. Težko z besedami opišem zvok vendar je kot da bi nekje v daljavi zamukala "deformirana kovinska krava".

Nisem mojster vendar bojler je sestavljen iz kotla, kateri je obdan z izolacijo in okoli še eno ohišje. Noter ima vtaknjeni dve cevi in notri sta dva grelca. Razumem, da se z segrevanjem in ohlajanjem lahko tista posoda noter malo krči oz. razsteza vemdar to bi bilo zaznati kot kakšno pokanje in ne škripanje. Se gre za bojler od gorenja neka TIKI vertija. Temperaturo imamo nastavljeno na 55C.

Ima kdo podobne težave ali se mu vsaj sanja kaj bi lahko spuščalo čudne zvoke? Sem klical servis in vse kar so mi priporočali je da preverim povratni ventil, kateri pa je izven boljlerja in ne spušča zvokov. Pa problem je v temu, da če pride serviser in ugotovi da je to normalno delovanje mi bo zaračunal in garancija ne bo upoštevana.

Smo imeli že nekaj boljlerjev kateri so bili tiho in tudi vsi znanci ne pomnijo, da bi jim kdaj bojler za vodo stokal?
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

starfotr ::

Ali so to slučajno menjali vodomer? So ti vgradili nepovratni ventil? Ali ste sami kaj vgrajevali?

Zaradi HACCP-a voda ne sme iti nazaj v vodovodno omrežje, zato nepovratni ventil pri vodomeru. Rešitev za tvoj primer je vgradnja ekspanzijske posode, sem 95 %, da je to težava. Hkrati pa menjaj tudi varnostni ventil.

http://www.unitas.si/izdelek?id=518

Netrunner ::

Menjal se je eden izmed grelcev ker je crknil + takrat se je očistil še vodni kamen. Nepovratni ventil je vgrajen na cevi preden gre v boljler. Ekspanziska posoda uravnava pritisk v boljerju kaj ne ? .. le te nimam vendar če pride do večjega pritiska začne kapljati skozi oni nepovratni ventil.

Pa saj pri segrevanju ni takšnega pritiska ali se motim? .. Kaj ni največji pritisk ko je voda max. segreta noter?

Drugače pa kar se zvoka tiče: Na konuc 39 sekunda
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

starfotr ::

Ja ekspanzija prevzema višek.

Jaz ti priporočam vgradnjo ustrezne ekspanzijske posode.

Netrunner ::

Si poslušal zvok ? ... meni zveni tak čudno :)
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

;-) ::

Na grelcih se je nabral vodni kamen in sedaj pac krici, nic drasticnega.

mirator ::

Netrunner je izjavil:

Menjal se je eden izmed grelcev ker je crknil + takrat se je očistil še vodni kamen. Nepovratni ventil je vgrajen na cevi preden gre v boljler. Ekspanziska posoda uravnava pritisk v boljerju kaj ne ? .. le te nimam vendar če pride do večjega pritiska začne kapljati skozi oni nepovratni ventil.

Pa saj pri segrevanju ni takšnega pritiska ali se motim? .. Kaj ni največji pritisk ko je voda max. segreta noter?

Drugače pa kar se zvoka tiče: Na konuc 39 sekunda

Možen vzrok je ravno novi grelec. Ko ga vklopiš se temperatura na grelcu hipoma močno poveča, zaradi česar plast vode ob njemu zavre in ustvari se para. V bistvu v kotlu nastane nekakšen vihar. Vendar bi se ta pojav moral s časoma zmanjšati oz povsem potihniti. Ko pa se bo na grelcu naredila tanka plast vodnega kamna pa tega pojava ne bi smelo biti več.

DePalmo ::

Ekspanzijska posoda je obvezna zaradi raztezanja vode. Če poguglaš, lahko najdeš tudi formulo s katero boš izračunal za koliko se ti voda raztegne pri določenih temperaturah, načeloma pa velja da mora biti ekspanzijska za 10% celotne vode v sistemu. To da ti začne kapljat skozi varnostni ventil je znak da se je voda preveč raztegnila in se pripravlja da bo ventil enkrat spustil dušo.

Evo, konkreten primer pri nas. Včasih nismo imeli ekspanzijske ker "ni potrebna" (ja, velemojstri in njihove izjave). Imam hidrofor ki mi dela pritisk v ceveh 5 barov in enkrat ko sem segreval bojler, sem slučajno uletel do hidroforja ki mi kaže tudi pritisk v sistemu. Iz 5 barov je ratalo 9 barov! Bojler je mislim da 100 litrski, tri nadstropna hiša. Od takrat je vgrajena ekspanzijska in lahko segrevam bojler iz 20 stopinj na 70, pa bo v sistemu še vedno 5 barov pritiska.

Stikalo ::

Netrunner je izjavil:

Si poslušal zvok ? ... meni zveni tak čudno :)


Nepovratni ventil = obvezno ekspanzijska posoda. Zvok je podoben temu ko popušča varnostni ventil... :)

mirator ::

Nočem pametovati, vendar me vseeno zanima, zakaj pri bojlerju raztezna posoda? Jaz imam bojler 80 l in še nikoli nisem imel dodatne raztezne posode in tudi nobenih problemov, razen občasno kamen in občasno šumenje.
Zanimivo je namreč tudi, da ko kupuješ nov bojler, ti prodajalci ne ponujajo zraven še raztezne posode.
Če je varnostni ventil v redu, potem vzrok za različne zvoke iz bojlerja razumem, kot sem opisal v mojem prejšnjem postu.

K0l1br1 ::

Ponavadi imajo bojlerji, če imajo ob cevi spodaj, prostor v zgornjem delu, v katerem je zrak - kar služi ekspanziji. Zato se cev, ki gre skozi bojler do vrha, konča pred vrhom in zraka ne izpodrine, temveč le stisne.

starfotr ::

Mirator, pojdi na net, izberi poljuben grelnilk vode, najdi navodila. V navodilih ti vse piše, narisane so tudi sheme.

Evo ti, prvi zadetek na iskalniku.

https://si.gorenje.com/Izdelki/Ogrevanj...

Stran 43.

Saj ko kupiš avto, ti tudi nihče v salonu ne reče, da ga je treba registrirat, pa zavarovat, pa vozit na servise in kupiti zimske gume. To ti pove zakonodaja in navodila za uporabo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: starfotr ()

mirator ::

Lej, saj sem napisal, da nočem pametovati. Vendar analogno, če glede na moje izkušnje, jaz ne potrebujem ekspanzije, zakaj bi jo nekdo drug.
Primerjava z avtomobilom pa ni ustrezna.
Če bi za bojlerje ekspanzija bila nujno potrebna, potem verjemi, da bi jo prodajlaci ob vsakem nakupu bojlerja ne samo ponujali ampak tudi tudi vsiljevali.

starfotr ::

Saj je ne rabiš. Razen, če jo rabiš.

https://www.vik-ng.si/si/file/open/65_1...

;-) ::

OP si odzracil bojler ce si ga praznil ob menjavi grelca?

Mi tudi nimamo ekspanzijske posode, niti nisem vedel da bi morala biti, ampak vrjetno ce nimamo nepovratnega ventila je ne rabimo. Tezav nimamo, res pa da bojler vcasih spusca podobne zvoke kot ta na tvojem posnetku.

Po internetu sem bral o tem da Ariston firma bojlerjev vedno spusca take zvoke, nas je sicer gorenje tiki.

Netrunner ::

starfotr je izjavil:

Jaz ti priporočam vgradnjo ustrezne ekspanzijske posode.

Nevem če je to res potrebno, saj če pride do viška pritiska le ta gre ven skozi nepovratni ventil, kar se zgodi zelo poredko.

;-) je izjavil:

Na grelcih se je nabral vodni kamen in sedaj pac krici, nic drasticnega.

Dvomim da je to, saj enega smo menjali in zvok je enak. Pa tudi zakaj bi se to dogajalo vsake toliko časa.

mirator je izjavil:


Možen vzrok je ravno novi grelec. Ko ga vklopiš se temperatura na grelcu hipoma močno poveča, zaradi česar plast vode ob njemu zavre in ustvari se para. V bistvu v kotlu nastane nekakšen vihar. Vendar bi se ta pojav moral s časoma zmanjšati oz povsem potihniti. Ko pa se bo na grelcu naredila tanka plast vodnega kamna pa tega pojava ne bi smelo biti več.


Zvok se je pojavil že pred menjavo grelca. Ne spoznam se na bojlerje vendar dvomim da se voda tako hitro in tako močno segreje, pa četudi se nevem kaj bi spustilo zvok. Pa kot sem rekel, pred menjavo je že bila težava in dvomim da je povezana s vodnim kamnom na grelcu.

@DePalmo => se bom še pozanimal glede ekspanziske posode, vendar če bi le ta bila tako obvezna bi jo imel vsak.
Le te nima nihče od poznanih.

Stikalo je izjavil:


Nepovratni ventil = obvezno ekspanzijska posoda. Zvok je podoben temu ko popušča varnostni ventil... :)


Nepovratni ventil je montiran na zidu preden gre cev v boljler in zvok prihaja iz bojlerja in ne ventila.

;-) je izjavil:

OP si odzracil bojler ce si ga praznil ob menjavi grelca?

Mi tudi nimamo ekspanzijske posode, niti nisem vedel da bi morala biti, ampak vrjetno ce nimamo nepovratnega ventila je ne rabimo. Tezav nimamo, res pa da bojler vcasih spusca podobne zvoke kot ta na tvojem posnetku.

Po internetu sem bral o tem da Ariston firma bojlerjev vedno spusca take zvoke, nas je sicer gorenje tiki.


Grelca nisem sam menjal ampak ga je uraden serviser. Nevem pa če ga je odzračil, sklepam da ja. Moj bojler je gorenje tiki in ko je bil še nov se ni oglašal. S časoma je občasno začel to početi, zdaj pa je že pretirano.
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ogrevanje 'reaktorja'

Oddelek: Loža
311588 (875) fikus_
»

Pomivalec uničil bojler?

Oddelek: Loža
345560 (3818) ZloTech
»

Sončna energija vakuumski kolektorji kaj še potrebuješ

Oddelek: Pomoč in nasveti
112786 (2432) RejZoR
»

Montaža kotla na drva poleg obstoječega sistema na kurilca

Oddelek: Loža
3611639 (8402) gorjanc
»

Zakaj elek.grelec v bojlerju takoj pregori?

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
107688 (6942) robertd

Več podobnih tem