» »

Električni generator ne deluje pravilno

Električni generator ne deluje pravilno

xabre ::

Torej imam nek generator, nazivne moči 5kw. Ima enofazni izhod, na katerem je pa samo 100v in posledično naprave ne delujejo pravilno.
Sem nekaj meril po fazah pred kondenzatorjem in nekako nameril, da imata dve fazi po 50v, ena pa nič voltov.
Računam da bo treba dati generator previti, pa me zanima kaj bi bilo lahko narobe in pa če bi previjanje rešilo problem?

Azrael ::

So kondenzatorji v redu, enako tudi vsi spoji?

Namreč, če ni bilo kakšnih dimnih signalov ali je navitje videti skurjeno, pred previtjem nujno preveri kondenzatorje in vse spoje. Vibracije prej ali slej uničijo tako kondenzatorje, kot tudi razrahljajo spoje.

Vsako previtje zmanjša učinek stoja in poveča njegove izgube in je zato nepotrebno previtje slabo tako za generator, kot denarnico.
Nekoč je bil Slo-tech.

xabre ::

Hvala za hiter odgovor.:)

Kolikor sem na hitro pogledal, sem videl samo en velik kondenzator takoj na izhodu iz motorja, potem so pa tri žice naprej do omarice z avtomatskimi varovalkami.
Spoji so bili videti v redu, poskusil bom pa tudi z novim kondenzatorjem. 100V sem nameril v končni vtičnici in pa tudi takoj na izhodu iz kondenzatorja in generatorja. Ali so simptomi defektnega kondenzatorja podobni opisanim zgoraj?

Čudno se mi pa zdi, kako bi sploh lahko pregorel, ko pa ima varovalke za prevelik tok, take kot so v hišnih omaricah.
Stroške previjanja računam nekje do 200€, kar niti ni pomembno, bolj važno je da bo potem generator pravilno delal.

Poznaš mogoče kakšen bolj zanesljiv ali pravilen postopek merjenja ali pa kakšne naj bi bile napetosti na posameznih fazah. Ugibam, da naj bi bilo nekje 120V na fazo, kaj pa glede upornosti?

LP

Azrael ::

Velikokrat odpove kondenzator zaradi vibracij. Simptomi so različni, odvisno ali je kondenzator prebit, prekinjen ali je samo izgubil del kapacitete. Preboji so zelo redki navadno gre za zadnji dve možnosti.

V primeru preboja ali prekinitve, je napetost na izhodu samo par V, v primeru zmanjšane kapacitete, je izhodna napetost znižana ali pa generator enostavno ne zmore zanj prej običajnih bremen (ima premalo moči).

Ker ne opisuješ kakšnih dimnih signalov ali pa nihanj napetosti, je najbolj verjetno okvarjen kondenzator. Poskusi ga zamenjati z drugim brezhibnim enake kapacitete in delovne napetosti. Če nimaš ustreznega kondsenzatorja lahko uporabiš več manjših vezanih vzporedno, da dosezeš pravo kapaciteo in izvedeš preizkus.

NE uporabi štartnega kondenzatorja za enofazne motorje, saj bo le ta v primeru, če je generator brezhiben najverjetneje hitro eksplodiral!

V primeru, če sta nazivni kapaciteti kondenzatorjev različni, sta različni tudi izhodni napetosti generatorja. Večja kapaciteta - večja napetost.

Preveri še ali ima pogonski motor pravilne obrate, saj tudi ti zelo vplivajo na izhodno napetost. Nekaj obratov gor ali dol ne pomeni nič, 20 do 30% razlika pa se že pozna. Čeprav bi za tvoj opis moral motor imeti skoraj pol manj obratov kot je nazivno. Preveri pa vseeno, lahko je kaj zmešalo regulator motorja.

Če ima motor nazivne obrate in z novim kondenzatorjem ni razlik, preden greš v previtje odklopi električno omarico (označi in po možnosti še poslikaj vse skupaj!) in pusti priklopljen samo kondenzator na generator. Poženi agregat in pomeri napetost (če ni kaj posebnega imaš ven itak samo 3 ali 4 žice + mogoče rumeno zeleno žico za ozemljitev (dve žici zasede kondenzator, dve sta izhod 230V)). Če tudi takrat ne bo prave napetosti, ima žal generator mednavojni stik in je potrebno previtje.
Nekoč je bil Slo-tech.

Azrael ::

Še to, če bi ugotovil, da je napetost kljub novemu kondenzatorju višja, vendar še vedno nezadostna, ne dodajaj dodatnih kondenzatorjev, saj ima generator poleg slabega originalnega kondenzatorja tudi mednavojni stik. Res boš z več kondenzatorji še malo dvignil napetost, vendar boš kmalu dobil tudi dimne signale in boš točno videl kateri del navitja je skurjen (pomožna faza).

Če bo potrebno previtje, se ne pusti pregovoriti, da se zamenja samo skurjen del navitja. V teoriji in praksi je to s precej truda možno, vendar se ne izplača, čeprav se je nekdaj to precej prakticiralo pri previtjih motorjev za mešalce.

Če je skurjena ena faza, je tudi druga dobila delež previsokih temperatur. Tudi, če velike možnosti, da se žica navitja, ki ostane ogrebe pri jemanju defektnega ven iz statorja, niti ne omenjam.
Nekoč je bil Slo-tech.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

asinhronski elektromotor kot generator (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
8125397 (10863) A. Smith
»

Frekvenčni pretvornik

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
1914292 (6149) gumby
»

Diesel Agregat 5kW na vikendu

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
178373 (6063) xyd1
»

3 fazni elektromotor

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
309581 (9038) Azrael
»

Crknjeno navitje pri motorju v pralnem stroju?

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
176816 (6398) Pyr0Beast

Več podobnih tem