» »

nakup file serverja... kaj kupiti?

nakup file serverja... kaj kupiti?

wooted ::

lep pozdrav. kupil bi si en fileserver za pisarno.

računalnik bi bil brez kakšnega čitalca kartic, disketnika in dvd-roma.

nujno bi moralo biti vsaj 2 giga rama, 2x po (vsaj) 250G diskovja, gledal sem quada6600 (dostopna cena) in pa naj bi plata z eno pci-e režo (po možnosti z integrirano grafično) in čimveč pci rež in nujno podpora za zrcalni raid. ohišje naj bi bil kakšen poceni in dovolj zračen, in pa seveda če je potrebno kakšno dodatno hlajenje za proc.

verjetno je potrebno kupit še kakšen napajalnik.

lepo bi prosu za predloge, budget pa okoli 600eur

hvala:D

Meizu ::

kak sistem boš pa laufal gor?

wooted ::

ali bo windows server al pa linux

Daedalus ::

Kaj točno bo delal quad proc na file serverju?

Mora biti mašina rackmount, al je lahko tower? Kolko placa rabiš? Kak raid bi mel gor (softverski/hardverski)? Kolko uporabnikov? Boš sam pacal skup, al bi rajši nabavil sestavljen sistem? ...
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

wooted ::

ubistvu bi sam spacal skupi. diska naj bi blo minimalno dva komada po 250G. zdej men je za raid vseeno kakšen je, samo da je zrcalni in, da ob primeru da crkne disk da je vse na drugem. bil bi pa tudi kot server za izdelavo backupov. zdej quada bi dal notri, ker bi rad da računalnik zdržni par let. ohišje (tower) pa je lahko tudo med cenejšimi. blo bi prbližno 8 kompov za izdelavo backupa in vsaj dva za fajle gor shranjevat, ki bi bili pogosto dostopani (muzka, filmi...):D

Mr.B ::

File server, kupi kako mrežno nas vaianto, dobiš tam do 400€, ali pa se izprsis (če že imaš za quad)za Intel 4000 ohišje, not daš 4 sata diske, ima mrežo in vse kar rabiš, pa z OS-om se ne ukvarjaš... Seveda pa moraš poskrbeti za loklni AV program na delovnih postajah...
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

wooted ::

kje pa imajo te zadeve?

Klenobo ::

Potem si raje nekaj takega umisli.

http://www.promise.com/product/product_...
Pajek.Net, (http://www.pajek.net)
Brezplačna MojaPosta.Com (http://www.MojaPosta.Com)

Tomay ::

Mogoče bi bil boljši kak NAS, ki ima raid. Npr kak Buffalo Terrastation.
Voodoo 4Ever

Klenobo ::

Kaj sem pa jaz predlagal. Podpira vse RAIDe.
Pajek.Net, (http://www.pajek.net)
Brezplačna MojaPosta.Com (http://www.MojaPosta.Com)

Tomay ::

My bad. Nisem dobro pogledal.
Voodoo 4Ever

Gost ::

Tudi jaz si gradim NAS.

Zanima me, če se tak station po delovanju bistveno razlikuje od po svoje zgrajenega sistema?

Buffalo teraStation pro II pride nekaj čez 800€. Za tak denar si namreč zgradiš lahko boljši (večji prostor) file server namreč.

wooted ::

ta promise zadeva mi niti ni všeč... za ta dnar kej lepšga dobim:D zdej je blo na novo rečen, da bo zadeva za izdelavo backupov prek omrežja. zelo bi biu hvaležn za kšno konfiguracijo. kako se kej obnesejo gigabytove plate?

Tomay ::

Za primerjavo moraš vzet mašino s hardverskim raid kontrolerjem (sicer ne vem če ga buffalo ali promise imata) ki je precej drag. Verjetno je zato cena teh sistemov tako draga.

Načeloma pa v delovanju ni bistvene razlike. In linux softwerski raid je zelo stabilen. Raid 5 polja še nisem postavljal, predvsem zaradi pomanjkanja diskov. Pa še nekje sem zasledil, da je bistveno počasnejši pri zapisovanju.
Voodoo 4Ever

Klenobo ::

Promise pride 450 EUR. Tako, da se mi ne zdi cena velika kar vse podpira in še veliko dela z konfiguracijo ni.
Pajek.Net, (http://www.pajek.net)
Brezplačna MojaPosta.Com (http://www.MojaPosta.Com)

Mr.B ::

France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

nejcek74 ::

FreeNAS, če si sam svoj mojster.

Ko si boš postavljal sistem je zelo pomebno vedeti kako ga usposobiti nazaj če ti crkne raid kontroler/plata/software. Na lastni koži sem dožive, da mi je pri NASu šel napajalnik, k sreči je bila zadeva še v garanciji, dobil sem nov NAS, potem pa je bilo še kar nekaj jebe, da so mi prek remote accessa nazaj postavili zadevo, ker so bile prepisane ene datoteke v root directoriju. Raid polje te obvaruje pred crknjenimi diski (pa še to ponavadi samo če crkne samo en pri raid 1 ali pa 5), ne pa če ti gre kaj drugega. Če resno jemlješ svoje podatke boš imel file server + zunanji backup (npr. USB disk ali pa kakšna hramba podatkov na netu).

madmitch ::

Glede na to, da imam občutek, da si bolj začetnik - ne poznaš dobro niti RAID - in če so podatki res pomembni, vsekakor vzemi nekaj pametnega "out of box", da ne bo potem joka in stoka, ko bodo šli filetki k vragu.
Nobody is perfect, my name is Nob Ody

wooted ::

jaz samo potrebujem par priporočil, raid pa take zadeve mi bo že nekdo postavu

Daedalus ::

Če ti bo kdo drug to postavljal, pol naj to tud dobro dokumentira. Al pa sam obnavlja RAID/podatke, ko bo šlo kaj k vragu. Če boš sam sestavljal server, pol je dobro razmišljat tudi o kakem monitoringu, da se ti rpavočasno sporoči, če naprimer odleti kak disk, crkne kak vent, zmanjkuje prostora, ipd... RAID itak da softverski, sploh če boš na serverju fural Linux. Od sistema pa... najcenejši Celeron je dovolj, glede na to, da mam občasno v oskrbi file server za 30+ ljudi, ki ga poganja P4 2.8 in mašina skoz samo lenari. Grafi za CPU porabo so flat 99% časa. Še oni za RAID I/O niso kaj dosti aktivni, resnici na ljubo.

Če se ti res kolca po predobrem procesorju, bo tud kak osnovni dualcore preko glave zadosti. Plata - menda so Intelove klasa zase v kakovosti, za AMD pa ne znam povedat. Diski? Bolj ali manj vse podobno, rabijo pa aktivno hlajenje. Ohišje in napajalnik - nekaj kakovostnega, ohišje z dosti prostora za diskovje in zračenje, napajalnik pa ne lih najbolj cheap sranje za 20€. Gigabit ethernet je itak že priložen, giga rama pa je dosti za naslednjih n let.

O raznih NAS zadevah pa ne bom razpravljal, ker nobene ne poznam.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

opeter ::

Jaz imam D-linkov DNS-323 (v katerem imam dva 320 GB diska, povezana v RAID-1), priklopljeno na gigabitni hub in je več kot dovolj! Na tega delam arhiv svojih dokumentov. Po mojem odličen nakup.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

wooted ::

hvala Daedalus.:D kako pa bi postavu ta monitoring? oz. s čim?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: wooted ()

Daedalus ::

Mah, rešitev je veliko. Za eno takole kištico je pa najboljš uporabit kake skripte (pišem za linux, win okolij ne poznam po tej plati), ki jih al poiščeš, al pa downloadaš. En tak "lokalen" monitoring je naprimer munin, pol maš še kak Nagios, Zabbix, Zenoss...čuda stvari, ki pa so večinoma namenjene malo večjim postavitvam, se jih pa da uporabljat tud na enem računalu... So pa to precej zahtevne aplikacije, Za eno samo računalo se da uporabit tudi kake vgrajene funkcije programske opreme. Recimo mdadm (orodje za softraid v linuxu) zna sam kontrolirat array in pošiljat maile. Za kak cpu load, I/O se pač poiščejo skripte, ki jih je na netu dovolj.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

wooted ::

ok... zdej sm mal sestavlu komponente....

Patriot Memory-PATRIOT DDR2 ram 2x 1GB PC2-6400 800MHZ s hl. CL4 48,89eur
Gigabyte-Gigabyte P35-DS3R, S775, DDR2, PCIe, SATAII 106,27eur
INTEL-Procesor Intel Core 2 Duo E6750 2.66GHz, FSB 1333, Box 174,15
Sapphire-Sapphire ATI HD2400PRO 256MB DDR2 34,65eur
Seagate-Seagate 320GB SATA2, 16Mb, 7200rpm (ST3320620AS) 81,52eur (2 kom.)
Enermax-Napajalnik Enermax ATX 485W AL-054 EG495AX-VE 92,15eur
LC Power-Ohišje LC Power PRO-909BD, ATX, črno 41,4eur


skupaj: 660,62eur

cena se mi zdi vredu. kaj bi vi spremenili? jutri vam nalimam linke.

pa lahko noč:D

Gost ::

Diska sta lahko kaj večja. ATI grafične kartice imajo v Linux grafičnih okoljih slabo podporo. Jaz bi raje vzel nvidio. Z ostalim pa nisem preveč na tekočem.

krho ::

Za strežnik vzami pasivno hlajeno grafiko, ter po možnosti še pasivno hlajen chipset.
si.Mail odprto-kodni odjemalec elektronske pošte. - http://www.simail.si
Uredite si svojo zbirko filmov, serij in iger - http://xcollect.sf.net

Mr.B ::

Vzameš plato z grafično : Gigabyte 945GCMX-S2 50€
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

levaky ::

Ko že ravno kupuješ, se splača morda vseeno 2x500GB diska dati notri, saj so dan današnji zelo poceni!

Grafično, tako kot so rekli, eno pasivno če najdeš. Sam imam v serverju neki staro S3 1MB rama. Se mi zdi, da niti hladilnika nima na čipu:)

Ostalo zgleda ok.

lp, Matej

Dami ::

2x250gb ni fajl server. Kupi intel plato pa 4x500gb in v RAID5. Temu bi se pol lahk reklo entry file server.
Don't worry about me. The bleeding is just the begining of a healing process.

wooted ::

ne rabm več kot 320G... prosm ne mi dajat linkov z intlove strani, ker verjetno nebi kej tazga tle dubu. matična mora imeti raid, pa cenejša od 80eur mi niti ne diši preveč. pa en pozabte... budget nekje do 700eur.

grafična je tale pasivna. bom pogledal za kakšno nvidio

Mr.B ::

HP ML 115
Dodatno še 5let za garancijo ter dva diska, pa imaš budget pod 700€, pa še brend name, ter garancijo ter servis, kot se šika...
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

noraguta ::

mal je treba bolj natančno zdefinerat za kaj naj bi fileserver služil. raid controlerji so dragi, a vendarle imajo stvari katere entry level nas sistemi temelječ na sw raidih nimajo. po drugi strani je sw raid dosti lažje upgradable, razen če ne kupujete zares high-end rešitev. če na NASU-visi še kakšna baza je spet potrebno pretehtati zahteve.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

wooted ::

ubistvu bo za izdelavo backupov prek omrežja in kot omrežni disk. pač ne bo preveč obremenjujoče glede prostora diskov. verjetno bo kdaj tudi kaj več. zaenkrat naj bi bil le za backup. potrebe firme se spreminjajo

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: wooted ()

wooted ::

intelov serverček odločil sem se za tole. zdej pa katere diske nej vzamem.. vzel bom sigurno 2 po 400G.. sta seagatova kot jih priporočajo spodaj vredu in vredna svojega denarja?

bastadu ::

Malo poglej po forumih kakšne komentarje ima folk čez tole Intelovo napravico, ker kolikor sem sam pred časom bral ima dosti folka probleme z njo, od odletavanje RAID polja, počasnega prenosa itd. Skratka folk je zaključeval, da dotična NAS škatlica ni vredna blagovne znamke Intel...

aljazh ::

V enaa dobiš omenjeni Intelov NAS za 420 evrov...

Jux ::

Kogarkoli ki se spravlja postavljat svoj fileserver z RAIDom na Intelovih platah opozarjam da naj ne uporablja intelovi RAID krmilnikov. Uporabljam Bad Axe + 3x WD400 RE2 in sem imel resne težave z padanjem diskov ven iz RAID1 polja. Kr naenkrat pride do ene napake in disk faila, polje se degradira. Hvala bogu sem na tretjem disku mel še en mirror, pač klasičen backup, ker ko mi je odletel še tadrug disk je šel sistem v K.

Poglejte malo po netu, problem je povezan z njihovim kontrolerjem in ni važno kater disk uporabljate, ni važno katere windowse (jst furam 2003 server), ni popravka, diski bodo letel. Če že nucate onboard raid se izognite intelovim RAID rešitvam.

PS: Prosim ne mi srat z odgovori tipa: "intel rulz", "ziher si neki zajebal", "amater, furaš raid na onboard plati". Mel sem velko sranje zarad tega, sprobal sem ful različnih diskov, ful različnih drajverjev, ful različnih biosov, tudi unofficial software za naštimavanje RAID parametrov za WD400RE2 sem sprobal, pa je problem šel stran šele ko sem zamenjal na Silicon Image krmilnik.

PPS: mam še en server na eni tyanki in nvidia nforce professional 2100 cipset (ta je pač opteron) in ni nobenih težav z nvraidom, pa je bolj obremenjen strežnik.
web&blog&etc: http://lukabirsa.com

Jux ::

Aja.. ta intelov nas bojda nima ravno stellar preformans, pa še omejen si z količino diskovja. Raje si postavi dedicated komp, pa bo bolje. Noben od teh budget NASov itak nima dedicated RAID kontroler kartice ampak majo vsi software raid znotraj linuxa realiziran.

Skratka - če hočeš djabe in dost dobro rešitev. eno dobro MATX plato z dost konektoriji, gor Celerona, 1-2gb rama (ker je tolk pocen), soliden vent in velik SATA diska pa mirroring v linuxu naštimat.

Pa da ne bo kdo začel srat, kako to ni pro rešitev - SUN-ovi strežniki in delovne postajenikoli niso imele vgrajenih raid krmilnikov ampak je to delo vedno prevzel kar OS.
web&blog&etc: http://lukabirsa.com

wooted ::

ma fora je v tem da se v linuxu ne spoznam toliko, bi pa vse skupaj sam postavil.. men ni problem kompa sestavt... probal sem že vsaj 4linuxe in niti v enem ne morem prit v X način.. kako bi postavil backup prek omrežja na windows serverju? magar 2000 al pa 2003 - je to možno? rabm za to kšn dodatn softwer?

kako bi se gigabytova plata obnesla z raidom? bil bi raid5

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: wooted ()

PaX_MaN ::

Mogoče bi si lahko pogledal Windows Home Server. Še slovenski link.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: PaX_MaN ()

wooted ::

tole sm neki sprobavu, pa je ubistvu windows server 2000, samo da ma nek dodan "core" kot server home

madmitch ::

Če ti Linux ne leži, kaj pa kaj takega? Je že vse pripravljeno.
Nobody is perfect, my name is Nob Ody


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Atom za domači server (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Kaj kupiti
12720039 (13946) fx
»

Mrežni disk NAS - kateri? (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
5512897 (8738) Boky
»

Intel Little Valley D201GLY2 (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Strojna oprema
1078404 (5659) balocom
»

PC fileserver ali mrežni NAS disk

Oddelek: Kaj kupiti
61775 (1660) Mr.B
»

2xMaxtor 120GB(2MB) v RAID-0 *Nooro*! (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Strojna oprema
18413739 (9343) matrix2

Več podobnih tem