» »

[Naloga] Energija ob rahlem dežku

[Naloga] Energija ob rahlem dežku

sverde21 ::

Imam nalogo: Koliko energije se sprosti ob rahlem dežku (denimo, da je na področju površine 10km2 padlo 1cm dežja). Kolikšna moč se sprošča, če je ta dež padal pol ure?

Se da tole komu rešit, da vidim, če sem prav razmišljal/računal. ;)
<?php echo `w`; ?>

T0RN4D0 ::

S podatki ki si jih dal dvomim da se sploh da :o

McHusch ::

Samo s podatki iz naloge res bolj težko, ampak če predpostavimo, da par konstant poznamo na pamet, bi pa verjetno šlo.

Sproščeno energijo pri orkanih merijo na dva načina:

1) kondenzacijska energija oz. latentna toplota (ker je morala vsa vlaga najprej skondenzirati),
2) energija zaradi hitrosti dežnih kapljic,

V tvojem primeru je 2) verjetno ~ 0, če piše v nalogi lahek dežek.

Genetic ::

Kaj pa ce upostevas neko povprecno visino, kjer so kapljice startale in potem vrnes potencialno energijo?

1cm dezja/10km2 => V = 1E7 dm3 = cca 1E7 kg = m
h=2000m
Wp = mgh

T0RN4D0 ::

Ko smo mi takšno nalogo računal se spomnim da smo mogl s kondenzacijsko toploto operirat, tko da mislim da to da bi si zmislu eno višino ne pride v poštev :]

McHusch ::

Saj. Ko skondenzira 1 kg vodne pare, se sprosti 2,26 MJ energije. Če ta ista voda pade z 10 km, kjer so po navadi oblaki, se sprosti tako čez palec še 0,1 MJ energije. Povsem zanemarljivo.

gorjanc ::

IMHO se dežni oblaki nahajajo precej nižje kot 10km tam maks 5km.

Matek ::

Dvomim, da je smiselno racunati potencialno energijo z neko visino parih kilometrov, ker kapljica prehitro doseze terminal velocity, bolje bi bilo vzeti to hitrost in izracunati kineticno energijo.
Bolje ispasti glup nego iz aviona.

McHusch ::

No, tista potencialna energija, ki jo ima na začetku, vsekakor mora nekam iti. En del (kinetična od končne hitrosti) gre v tla, preostanek pa se v obliki upora razmaže po okolici med padcem. V končni fazi gre vse v okolico.

T0RN4D0 ::

IMHO brez podatka višine dežja je potrebno zračunat samo kondenzacijsko. Sprosti se definitivno vsa energija, sej naloga ne sprašuje kolk jo pride do tal.

sverde21 ::

Ubistvu tud sam nimam nevem kolk drugih podatkov. No jaz sem tole skupaj spravil (prepisal od sošolca :8) ):

Ampak ne vem, če je ta izračun sploh pravilen...
<?php echo `w`; ?>

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: sverde21 ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Potrebujem pomoč pri fiziki (3. letnik)

Oddelek: Šola
6994 (869) tankmaster
»

Vesoljske navlake vedno več

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
3711726 (10348) Thomas
»

Konvekcija

Oddelek: Znanost in tehnologija
251772 (1348) drola
»

Asteroid bo trčil v Mars? (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
909405 (6950) Thomas
»

Peak power of the human body (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
17010111 (7198) PersonaRudis

Več podobnih tem