» »

Peak power of the human body

Peak power of the human body

1 2 3
4
»

]Fusion[ ::

Kalis:

kako lahko najprej racunate po teniski teoriji in pridete do megavatnih rezultatov, potem pa se kar naekrat zadovoljite s sprinterjem. kaj je za vas torej peak? tisti MW ali tistih 5kW? samo to me zanima. za nedolocljive sem imel tiste MW, ki naj bi predstavljali peak in ne sprinterja, da ne bo pomote.


Kot sem že povedal je za mene pravi peak peak šprinterja. Ker pri tenisu je podobno kot če ti vržeš kamen, žogo ali kaj drugega v skalo in bo ta proizvajala moč. Mislim da je nekdo omenil da je to pasivna moč.

btw - tistih 5kw pri sprinterju sploh ni optimalnih glede peak ker obstajajo tudi sporti pri katerih sodeluje prav vsaka misica s svojo mocjo in ne le noge.


Res ni samo bo kar blizu. Če maš kaki šport navedi podatke in bomo komot zračunali.

Lahko pa ti vse natančno razložim ko gremo na morje ;)

Sauron:
Za te izračune bi potreboval natanče podatke. Te bi sicer lahko, kot je predlagal Thomas, dobili z analizo filmov samo... je to kar dela in ne verjamem da se komu to da naredit :)
"I am not an animal! I am a human being! I... am... a man!" - John Merrick

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ]Fusion[ ()

dr.J ::

Tule se očitno nihče ne vpraša, odkod človeku energija.

Lord Sauron ::

energijo clovek dobi iz hrane pa pijace (glukoza),moc pa proizvajajo misice...vsaj tolk so nam ucitli bluzli (al pa si jest nisn prau zapomnu...poslusam jih itq ne:)) )

dr.J ::

> energijo clovek dobi iz hrane pa pijace

Jasno.

Zdaj je treba samo še malo poračunati peak moč presnove.

tha_Kalis ::

ok, ok vse lepo in prav ampak se vedno se niste razjasnili ali hocete tisti peak ki ga lahko doseze tudi skala ali ali tisti ki ga doseze clovesko telo brez zunanjega vira energije (torej samo z močjo mišic). moti me predvsem to, da to dvoje ves čas mešate pri tem se pa pojavljajo ogromne razlike. kaj torej hocete, moc ki jo lahko telo preobrazi al karkoli ze kot skala in se steje v MW ali moc ki jo lahko telo proizvede (primer sprinterja) in je ponavadi v kW.

sicer pa me veliko bolj zanima peak moci, ki jo proizvede samo telo z misicami.

se primer ce se vam da racunat: torej dvig 470kg precke v 0,5s do 0,8m visine, hitrost tik pred vrhom pa priblizno 3m/s (vsi podatki razen rekorda so nestrokovni)
ne odlasaj na jutri, kar lahko storis pojutrisnjem

]Fusion[ ::

P=(mgh)/t=7520W

Če sn spet kiksno me popravte....
"I am not an animal! I am a human being! I... am... a man!" - John Merrick

OwcA ::

Vrhunec je več, odvisno od tega kako se spreminja hitrost s časom (lego), če je tistih 3 m/s maksimum, potem to nanese dobrih 14 kW.
Otroška radovednost - gonilo napredka.

Thomas ::

Toliko je težko. Ampak vseeno smo pri povsem drugih številkah, kot jih je poln internet. Prepisujejo eden od drugega, ne da bi kaj preverili. Hecno.

Je pa še ena dimenzija. Namreč tista, ki jo je zastavil doktor J.

Peak pri metabolizmu so ogromne številke. Ko gre nek atom ogljika v španovijo z molekulo kisika, se sicer sprosti malo energije. Toda čas reakcije (peak reakcije) je pa fantastično kratek in spet so pri megawattih - in še čez.

Rečem tko, čez palec.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

dr.J ::

> španovijo z molekulo kisika, se sicer sprosti malo energije.
> Toda čas reakcije je pa fantastično kratek

Tako enostavno sicer ne skočita skupaj. Ampak takole čez palec bi rekel, da zadeva traja nekaj 10 pikosekund.

Če pa upoštevaš še transport goriva (difuzijo), adijo megawatti.

Eschelon ::

Nekaj povezav na članke (strokovni, biologija), kjer so merili max. in poprečne moči mišic:
ptič (390W/kg - max, izotonična), riba (180W/kg - max, izometrična), še ena riba (290W/kg - max, izotonična), žaba (230W/kg - max, izotonična + naveden največji možen peak ranga 1600W/kg v zelo kratkih časih)
Tu se pri max. večinoma razume povprečni max. meritev v razumno kratkem času (le pri zadnji povezavi so malo špekulirali o teoretičnem max. v izjemno kratkih časih).

Pa še ena odlična povezava na to, kako delujejo mišice - od a do Ž. (opisano vse od mikrostrukture, do tipov mišic... + znotraj dobre povezave. Kvalitetno branje.)0:)

Thomas ::

Ja, to je nekako skladno s špriinterjem. Na kilogram pol konjske moči!
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Lord Sauron ::

Ja, to je nekako skladno s špriinterjem. Na kilogram pol konjske moči!

Se pravi ce se grem jest zdele udinjat za sprinterja,mam tolk moci ko slab avto?50konjev je pa ze kr lepa cifra (se mi zdi da je nas stari kadet tolk kojev meu)

PersonaRudis ::

1. Pri teku na 100m dosežejo špriterji maksimalno hitrost nekako po 20-30m.
2. Skakalci v daljino imajo zaletišče +30m.
3. Od bivšega atleta /mladinski državni prvak,sedaj profesor telovadbe/ sem slišal da bi 'teoretično' suvalec krogle premagal šprinterja, če bi tekla na 20-30m. Ker so bolj 'močni'.

Zato je pomojem tako. Šprinter dela z največjo močjo pri pospeševanju, torej recimo 3s. Zatem pa doseže največjo hitrost, in mora zatem samo dovajat energijo svojim nogam,ki izgubljajo prožnostno energijo + premagovat upor zraka + ostale izgube. 5kW 10s je pretiravanje.

Thomas ::

Če pospešuje 1, 2 ali 3 sekunde, potem je njegova največja hitrost višja od 10 m/s.

Kakšna je minimalna maksimalna moč, če vemo da je v slabih 10 sekundah skoz in da ima 100 kil?


Bom rešil tale sistem, ko bom imel čas, prav za hec!

p.s.

Seveda, da 5 kW ni pretiravanje!
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Thomas ()

PersonaRudis ::

S kolesom pa je mogoče prevoziti razdaljo 100m v 5s. So torej kolesarji 2x močnejši? >:D

Thomas ::

Ti si en gonzi, ja.

P=F*v=m*a*v

To velja za vakuum, brez trenja. Sicer moraš k njegovi moči prištet še silo zračnega upora krat hitrost, ki jo vzdržuje.

Tko da je odvisno od tega, če kolesar starta iz hitrosti 0 ali ima leteči start.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Thomas ()

PersonaRudis ::

Dva primera:
1. dvigalec uteži
V kategorijo do 100kg so na OI dvignili preko 200kg. Pa recimo da so premočni, torej vzamemo 200kg. V tisti rudni, ko so dvignili manjšo maso (ne vem točnega izraza za to disciplino, ampak vem, da gre lahko utež le gor oz. lahko obstane, ne sme pa ga niti malo spustit dol) so to opravili v 2-3s. Bliže 2s.
Vzamemo še višino za katero dvignejo utež, ki je po mojih ocenah za to kategorijo okoli 2m (oz. še mogoče celo manj, saj je tista železna palica že enih 20cm od tal na začetku).
čas=2s (najmanj)
deltaH=2m
g=9.81m/s^2
P=m*g*h/t=1960W

2. skakalec v daljino
Bom malo krajši.
Masa atleta: 75kg
zaletišče: ok. 30m
konča hitrost: recimo 42km/h
=> t=ok. 3-4s
P=(m*v^2)/2t=1700W (brez upora zraka)

Zato je 2500W čisto možno po mojem (kratek čas, vrhunski športniki), 5000W (6.8KM!!) pa ne verjamem.

Sicer pa verjamem da obstajajo znanstveno izpeljani testi za merjenje človeške moči, tako da je to računje bolj od oka.

Lord Sauron ::

Jest sn glih zadnjic na discoveryu gledo (sicer za kolesarje),ko so probavali to ultra lahko letalo na cloveski pogon in je tist clovek,ko je gonu tam pedalke (vrhunski sportnik da nebo pomote) ko nor,pa je proizvedu za pou koja moci (ja 0.5 KM).....kk je pa z atleti se pa nisn zaslediu,mogoc bo pa kdaj na tv....bomo porocali :D

OwcA ::

Otroška radovednost - gonilo napredka.

tx-z ::

Iz enegea posta v začetku teme:
Zdi se mi pa zelo pretirano da bi lahko clovek (ceprav za izjemno kratek čas oz trenutek) dobil moc porscheja ali kake taksne "mocne masine". Kaj mislite vi ?


Če gledamo pospeške, so zihr 10x hitrejši od poršeja(recimo do 100km/h v 4ih sekundah....torj do 10km/h v 0.4s (čist tko prbližn, če bi se res tko povečval)....če se ti z nogo odrinš dobiš v prej k sekundi tako hitrost)...seveda do neke mere.. pa če zmnožiš našo težo je to pol recmo 800kg....nekak lažji športni avto?
tx-z

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: tx-z ()

PersonaRudis ::

No sem bil med tem časom parkrat na fitnesu.:D Sva se kolegom večkrat sprobavala. Na sobnem kolesu je peak (torej prideš na take vrtljaje in potem si takoj hin) okoli (750W) 1 KM (vsaj za ne pretirano natrenirane, kot sva midva). Pri veslanju prideš težje do tako visokih rezultatov. S sobnim kolesom se pa peljem dlje časa, 30min, nič več kakor z močjo 150-160W. Tolko o empiriki.

Še vedno pa mislim da je peak output power človeka tam nekje 2500W in nič več. Meritveni interval 10s.
1 2 3
4
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

6 nalog za fiziko ... prosim pomoč (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
7111702 (9397) lebdim
»

Fizika... (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
6214193 (11033) MatVZ
»

DC motor 24V

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
104813 (4609) settler
»

Štiri naloge iz fizike?

Oddelek: Šola
52777 (2709) Princo22
»

Človeški helikopter

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
462605 (2605) stromar

Več podobnih tem