» »

Peak power of the human body

Peak power of the human body

1
2
3 4

borchi ::

definitivno je lahko bolj trda. samo če govorimo o TENIS žogicah, potem je ne.

decimalke? iz 1mm na 3 cm?
l'jga

Thomas ::

Ne govorim o tenisu, govorim o peak power človeškega telesa.

Zato bomo - in smemo - vzeti zelo trde žogice in zelo napete loparje.

Pogovarjamo se o fizikalnem vprašanju in ne o pravilih Mednarodne teniške federacije.

Potem lahko res zaustavimo žogico že na nekaj milimetrih. 1 MW.

A bo kdo oporekal za šprinterja, da ne more doseč 5 kW?
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

borchi ::

ok. se opravičujem. sem zgrešil poanto. js sem mislu, da se pogovarjamo o človeškem telesu kakršnega poznamo in ne o nečem kar je ravno tako trdoživo in sposobno, da se izide račun.
l'jga

Thomas ::

Pogovarjamo se o človeškem telesu, kakršnega poznamo in kakršno zlahka zaustavi teniško žogico na parih mm poti.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

borchi ::

pa smo spet pri teniški žogici al smo pri "teniški žogici" :D

ne, sj se strinjam. tut če se zmenimo, da smo sposobni 1MW al pa reda 10/100 manj/več - sem še vedno impresioniran. pred tem threadom sploh nisem mel v glavi približno take številke.
l'jga

jRk0 ::

kaj tolko komplicirate? ce je tenis zogica je pac tenis zogica in je lahko razlicne trdote. pa magari je trda ko kamen in bi bilo skrajno neumno igrat tenis z njo, je to se vedno tenis zogica.
You fuck up once, you loose two teeth.

Thomas ::

> em še vedno impresioniran. pred tem threadom sploh nisem mel v glavi približno take številke.

To je bil namen.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

dr.J ::

Ja fino. Kar naenkrat primerjamo pasivno sprejemanje energije (žogica v koleno = jabolka) z aktivnim oddajanjem (npr. met žogice _brez_ pripomočkov = hruške)
Zato so pa take razlike - 3 redi velikosti.

Saj številke približno štimajo. Tako za jabolka kot za hruške.

Thomas ::

> Kar naenkrat primerjamo pasivno sprejemanje energije

Definicija moči, je pač definicija moči. Če ti kaj ni prav, naredi svojo. Ki bo upoštevala "pasivnost" in "aktivnost".

Potem odpri thread za tisto.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

dr.J ::

Če nastavljaš mirujoče koleno žogici, potem pripiši moč žogici in ne svojemu kolenu.

Thomas ::

Koleno zaustavi žogico. Zato pripisujem moč kolenu.

Vaja: Kakšno moč bi pa izračunali za žogico? (Hint - ne isto!)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

sparc49 ::

"Tenis žogica" je lahko zelo trda, vendar pri tem človeško telo ni neskončno trdo zato
se ne more ustaviti v 0.1ms. Tudi kost se lahko deformira in prelomi.
Po mojem je največja moč med prometno nesrečo (ki jo preživiš), kjer se kinetična energija
hitrosti 20m/s in teže 70kg spreminja med ustavljanjem, ki traja cca. 0.1s z močjo 140kW.

Porabljeno energijo 14kJ (3.5 kcal) nadoknadiš s požirkom piva.

Tattoo- ::

A bo kdo oporekal za šprinterja, da ne more doseč 5 kW?

5 kW ali 5 MW?

S tvojo tezo o 1MW proizvedene moči v kratkem času bi se še lahko strinjal (glede na to, kar sem v prejšnjem postu napisal, da imam v spominu, da je šprinter zmožen za kratek čas proizvesti več moči kot Porsche 911 – in Porsche proizvede 300 kW = 0,3 MW da ne bo spet pomote :))). 5kW lahko šprinter z lahkoto doseže...medtem, ko 5MW peak moči se mi pa zdi vseeno pretirano...
Racing is in my blood - Ayrton Senna

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tattoo- ()

Smorny ::

Da je človek zmožen izrednih fizičnih stvari za kratek čas sem izkusil lani. Ker imamo kamnoseštvo in pomagam med počitnicami. Stricu je cca 410 kg (sem izračunal) težka plošča stisnila roko. V hipu sem jo dvignil za par cm, da si je stric rešil roko, nakar sem se samo sesedel in od napetosti fasal heksenšus v vratu. Potem nisma dvignila iste plošče niti z fotrom, ki je itak ded in pol.
O megawatih pa do sedaj še res nisem kaj dosti razmišljal. 8-O
Motiti se je človeško.
Ampak, če hočeš stvar totalno zajebati potrebuješ računalnik!
http://www.smorny.com/

Sycroft ::

ce bi radi vedeli kaksno moc proizvede sprinter pejte na fakulteto za sport in poiscite prof dr strojnika, ki se ukvarja s takimi stvarmi in vam bo zagotovo vedel povedati koliksno moc proizvede sprinter na vsakem metru od zacetka do konca sprinta na 100m ... je pa tako... ker pac sem student te fakultete vem da je pospesek najvecji prvih 30m kjer sprinter doseze koncno hitrost jo nato vzdrzuje nekako do konca... je pa zagotovo tako da te hitrosti ne drzi cel ces in le ta niha...toliko morda za pomoc z sportne nefizicne strani... je pa res da je verjetno najvecja moc nekje na prvih 8-10 korakih kjer se sprinter vzdigne iz tal prakticno. samo tako za v razmislek

Thomas ::

> človeško telo ni neskončno trdo zato se ne more ustaviti v 0.1ms

Hočeš reči:

človeško telo ni neskončno trdo zato se ne more ustaviti v 0.0ms?

Kdo je rekel 5 MW za šprinterja? Nihče.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Eschelon ::

Kaj pa to, ko se nekdo z avtom zaleti v zid? Kolikšna je njegova moč? Ker pri sistemu lopar/žogica gre za veliko spremembo kinetične energije, vendar je večina potrebne energije pridelana "na zalogo" - sama elastičnost sistema poskrbi za minimalne izgube pri spremembi smeri, hkrati pa lahko lopar pred tem pospešujemo veliko časa (in na koncu se le še "zaleti"). 0:)

Thomas ::

Pri destruktivnih trkih so moči lahko v giga ali celo v tera wattih na človeško telo.

Potem pa obstaja še ena kategorija povsem elastičnih trkov, ki ne delajo nobene škode, njihova moč gre pa prav tako v terawatte in čez.

Trki molekul, po zgledu tenis žogice.

Treba se je pač navadit, da peak values za sile in za moči so grozno velike številke. Če postanejo pa še "večje od normale", takrat imamo pa opravka z deformacijami.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

sparc49 ::

> človeško telo ni neskončno trdo zato se ne more ustaviti v 0.1ms

Hotel sem reči da se tudi zelo trda žogica ustavlja več kot 0.1ms zaradi delne elastičnosti človeškega kolena.

Po tem viru pa je kontaktni čas tenis žogice z loparjem med 3-7ms.

Thomas ::

Hja ... začuda sta spet izračun in sklepanje močnejša od vsakega nakladanja.

Denimo, da imamo deformacijo 1 cm. Če žogica prileti s hitrostjo 40 m/s, kako dolgo se ustavlja, kakšni so pospeški, kakšne so sile, kakšne so moči?

v = sqrt(2*a*dx)

v*v=2*a*dx

a=v*v/2dx

a=1600/0,02=80000

Torej 8000 G.

Sila pri 0,1 kg težki (mokri) žogici je 8000 N.

Moč je F*v=8000*40=320000 W = 0,32 MW na začetku.

Potem pade na 0, ko se ustavi.

Če je pot zaustavitve 3 mm imamo pa 1 MW.

Kaj narobe?

Nič.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

ql000 ::

moč, je po vsej verjetnosti še nekoliko višja, saj si, Thomas, upošteval le TRANSLATORNO gibanje brez ROTACIJE. Kinetična energija takšnega sistema kot je teniška žogica je sestavljena iz obeh komponent.

izračun bi lahko dopolnili takole:

Ek = (m*v^2)/2 + (J*om^2)/2; kjer so m - masa žogice, v - translatorna hitrost žogice, J - masni (da ne bo ker prebral "mastni":D ) vztrajnostni moment, om - kotna hitrost žogice

definicija moči: P = E/t;

seveda pa je potrebno omeniti, da smo pregledali potencialno energijo.

no sam meni se glih ne da več tega računat k nimam glih strojniškega priročnika pri sebi :8)

Nico ::

Ampak človeško telo ni delovalo z neko močjo le za trenutek odboja žoge. Že veliko prej je kemično energijo pretvarjalo v kinetično energijo telesa in loparja, katero smo nato posredovali žogici.

S kakšno max močjo lahko deluje telo je predvsem odvisno od mnogo faktorjev. Načeloma v normalnih pogojih neka mišica lahko deluje z najvišjo močjo le nekaj sekund, pol zmanjka določenega goriva.
Everybody banana on your head!

tha_Kalis ::

a ne bi raje vzeli enega bolj enostavnega primera? naprimer enega powerlifterja s svojim sunkom 470kg tezke precke na prvih nekaj cm? mislim da so to se najbolj realni maksimumi moci, ne pa neka tenis zogica.
ne odlasaj na jutri, kar lahko storis pojutrisnjem

Thomas ::

Ne bi.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

ginekolog ::

to z žogoco je konkretno za lase privlečeno. Lopar lahko dam na tla in se ga dotikam z tičom. Nato pade gor žogica in se odbije v 3 krasne, torej je moj tič opravil 1MW (ali morda 1KW)? ne ga srat no, to res ni delo človeškega telesa.

Recimo da dvignem nekaj v pol sec, to pa je potem res moje delo...
Divers do it deeper.

Thomas ::

> torej je moj tič opravil 1MW

Za fizikalno količino moč, je glagol opravil neumesten. Pojma nimaš, miško.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

JamesBond ::

Hmm... vi se sploh ne sprašujete o tem, klko moči lahko proizvede CELO človeško telo.
Se pravi, potrebno bi bilo najprej izračunati, koliko moči proizvede udarec pri tenisu (če ste že začeli pri tem), kar je možno, potem pa ugotoviti, koliko mišičevja pri udarcu sodeluje in koliko odstotkov vsega mišičja predstavlja. Nato bi lahko komaj izračunal, koliko proizvede celotno telo.

Thomas ::

Je treba vedet, da fizikalno definirana moč (druga nas ne zanima) je odvod (pretoka) energije po času. Če je energija 100 Joulov prešla v 30 letih, je to pač kakšnih 100 nanoWattov. Če je prešla v nanosekundi, je pa to 100 GigaWattov. To se učijo že v osnovni šoli.

Zanimivo je edino to, da so te vrednosti v vsakdanjosti kdaj zelo visoke. Podobno kot je tlak pri padcu diamanta na diamant tudi lahko izjemno visok. Ali pa sila pri vzvodih ali pa še veliko drugih količin, tudi lahko zelo narastejo, vsaj za kratek čas.


Zato kakšno vnaprejšnje filozofiranje brez tega v mislih, ni umestno.

Jest le nisem več mogel prenašati tlapenj o tem, kako tekač proizvaja 200 Wattov in podobnih abotnosti, ki so se pa zelo zažrle v glave večine.

Zato ta tema.

Ker je ne morem zakleniti, gremo naprej, v še bolj kontroverzne vode. Čez kakšen dan ali dva.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Thomas ()

JamesBond ::

Zakaj pa tlak zelo narase pri padcu diamanta na diamant?:8)

Pa še nekaj sem se pri tej temi spomnil, kar je sicer čist mimo...
Samo mi je prišlo na pamet, ker je pač govora o mejnih zmogljivostih človeškega telesa. Torej, kako si razlagate, da je telo sposobno npr. tega, kar je naredil oni tip na televiziji v Guinessovi knjigi rekordov, ko si je na jezik zlil raztopljeni svinec, pa ni mel niti opeklin?! Da ne govorim o tem, kaj delajo oni s shao-lin templa, ki si lomijo palce na rokah, pa tovornjak se prek njega pelje...
Pa še bolj neverjetne stvari sem slišal.

Thomas ::

Kapljica svinca na jeziku pri 250 (?) stopinjah prenese na jezik najbrž manj toplote, kot žlica vrele juhe. Ker specifična toplota svinca krat temperaturna razlika, je nekako taka kot pri juhi.

Poleg tega ti juha jezik omoči, svinec pa niti ne. Tako da toplota prehaja počasneje na jezik pri svincu.

Teh trikov je polno in niso zelo impresivni, če pogledamo kaj je zadaj.

Kako da biciklist ne pade, pa ima samo dve kolesi?

To je podobno. Odgovor je v enačbah, ki opisujejo te fizikalne sisteme.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

JamesBond ::

Ja, samo da ni slo za kaplico... je blo kar nekaj tega.
Pa kar nekaj časa je mel v ustih.
In že žlica vrele juhe fajn speče, jaz bi ziher mel opekline;)

Thomas ::

Ne bom rekel, da točno vem kaj je naredil. Lahko je oblikoval jezik v "skledico polne sline". Potem so kapljice svinca lebdele na pari.

Marsikaj je lahko. Ampak v vsakem primeru gre za nekaj "navadnega".
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Tattoo- ::

Kako pa bi pojasnil 'vzdržljivost' Shaolinskih menihov, kjer ni (vsaj jaz jih ne morem razbrati) raznih prozornih fizikalnih trikov...0:)
Racing is in my blood - Ayrton Senna

Nico ::

Šaolini nategujejo. Npr. s palico udarijo tako, da se večina energije gibanja palice potroši pri samem lomu.
Pa tudi tisti kos kovine (jeklo najbrž) ko si zlomijo na glavi je bs. V tistem materialu je veliko notranje napetosti, to komaj čaka da poči. Če bi uporabli en sličen kos niskolegiranega jekla, tisti šaolin se ne bi več pobral.

Nekaj lahko primerjamo iz resničnega življenja; če te kdo v kafani lopne z flašo po glavi, je dosti boljše zate da se flaša razbije kot, da se ne.:)
Everybody banana on your head!

JamesBond ::

Jej, a tako.
Te pa najbolje da se zmenimo, pa gremo nabijemo tiste šaoline in vsemu svetu pokažemo kaki loleki so:D (vse skup seveda pridno sproti snemamo in damo na net>:D )

Thomas ::

Pametni vejo, neumni ne bodo verjeli. To je.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

JamesBond ::

To na mene leti:\ ?
Saj nisem rekel da ne verjamem.
Sem pač videl to in sem bil radoveden kako je mogoče, lol, bmk za ene menihe pa knjigo rekordov pa vse fkup8-) .
Raje grem nagajat mravljam:D

Thomas ::

Hočem reči samo, da tisti menihi niso prinesli okoli fizikalnih zakonov. Tako kot tudi ne indijski jogiji ali kdorkoli drug.

Čeprav zlasti drugi precej zatrjujejo, da so jih, s svojo "Vzhodno modrostjo".

Bull.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

]Fusion[ ::

Thomas:
Ne bi.


Words of Wisdom :\

V bistvu pa se mi zdi brezveze vzet moč človeka na take kratke intervale kot pri tenisu nesmiselna. Te je že dvigovanje uteži bolj primerno. Dvigovanje kakih 200 kil v par sekundah recimo.
"I am not an animal! I am a human being! I... am... a man!" - John Merrick

Thomas ::

Dokler noben ne porajta 5 kW šprinterja, se ne pogovarjam o drugih atletih. Tko kot sem postavu, mi je OK.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

]Fusion[ ::

Te pa ni boljše vzet čim več primer in se ne omejit na enega, če res hočemo neko objektivno številko za "Peak power of the human body"?
"I am not an animal! I am a human being! I... am... a man!" - John Merrick

Thomas ::

Peak, je peak. Ni average.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

]Fusion[ ::

Ja se strinjam, samo smo že prišli do zelo različnih rezultatov: Tenis 1MW (kar mi je malo sumljivo...) ter šprinter 5kW(kaj mi je manj sumljivo :)
Tak da...
"I am not an animal! I am a human being! I... am... a man!" - John Merrick

TribesMan ::

Thomas a poznas PMPO? To so tisti watti ki jih proizvajalci racunalniskih zvocinkov tako radi poudarjajo. Pomenijo pa popolnoma nic, tako kot PPOHB. Ena ogromna cifra za nategovanje neznalcev. Po domace povedano bikov drek.

LP

TribesMan
Moj kompjuter dela: KVIIIIK ... KVIIIK ... KVIIIK.

Ko ga navijem dela: KVIKKVIKKIVKKVIK. :)

jRk0 ::

mene naprimer dosti bolj zanima kolko moci in kako dolgo je neko moc clovek sposoben proizvajati?

naprimer 500W, kolko casa lahko to en kolesar dela dokler ne dobi infarkta ali karkoli ze pac odpove telesu.

to je dosti bolj zanimiva tema imho.
You fuck up once, you loose two teeth.

]Fusion[ ::

-Kolko moči je človek sposoben proizvajati: O tem se gre ta tema :)
-Kako dolgo je človek sposoben neko moč proizvajati?: Ker je moč funkcija časa se ne moreš vprašati kako dolgo lahko proizvajaš moč. Bolj smiselno bi bilo vprašati koliko dela lahko opraviš v nekem času preden ne omahneš. Kar pa je v bitvu moč.

Če sn mimo vsekal se opravičujem imam samo GIM izobrazbo.
"I am not an animal! I am a human being! I... am... a man!" - John Merrick

jRk0 ::

mislil sem na kolicino moci v daljsem casovnem intervalu. ne peak moci! peak moc skoci naenkrat in izgine. to lahko delas tudi med neko konstantno mocjo, naprimer ce gonis kolo pac po ravnem ustvarjas neko konstantno moc. mene zanima koliksna bi bla neka dolgotrajajoca moc, ki bi jo bil clovek sposoben proizvajati brez da bi odpovedali vitalni deli za ohranitev zivljenja.

enako kot mas pri zvocnikih MAX in RMS moc. 150W je zvocnik naprimer pripravljen prenesti le kaksen trenutek (enako clovek naprimer ko tenis zogico udari). vendar od taksne peak moci nimas kaj dosti koriti. rms moc zvocnika na primer lahko uporabljas doooolgo casa. pri cloveku tudi enako. kaksna je najvisja moc, ki bi jo bilo telo sposobno proizvajati...

ce razumete:)

mogoce pa je to cisto brezveze...ceprav je verjetno bolj brezveze govoriti o peak moceh.
You fuck up once, you loose two teeth.

]Fusion[ ::

Ja kapiram samo nimam pojma kak bi to zračunal. :(
Se pa strinjam da so peak moči čisto neuporabne. Samo neke številke, ki zavajajo. So pa zanimive :)
"I am not an animal! I am a human being! I... am... a man!" - John Merrick

Nico ::

Meni tudi ni jasno to o tenis žogici. Oz. ne strinjam se s trditvijo, da je to moč človeškega telesa.
Za moje pojme je ta tenisač le oddal uskladiščeno kinetično energijo telesa (in loparja) žogi. Namreč zatekel se je proti žogi in zamahnil z loparjem že veliko prej.
Torej šteje energija ki jo je prejela žogica / čas ki ga je potreboval da "pripravi" zamah. V grobem.
Everybody banana on your head!

Thomas ::

Vedno stroj odda le uskladiščeno energijo. Pa naj bo ta stroj žival, kamen ali zvezda.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi
1
2
3 4


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

6 nalog za fiziko ... prosim pomoč (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
7111702 (9397) lebdim
»

Fizika... (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
6214193 (11033) MatVZ
»

DC motor 24V

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
104813 (4609) settler
»

Štiri naloge iz fizike?

Oddelek: Šola
52777 (2709) Princo22
»

Človeški helikopter

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
462605 (2605) stromar

Več podobnih tem