» »

Peak power of the human body

Peak power of the human body

1 2
3
4

Gizm0 ::

Thomas, narobe si predpostavil, da se žogica loparja dotika 1/10000s. "Točka zadetka traja s časovnega vidika približno 4/1000 sekunde, kar pomeni v povprečju 10 cm." (Tenis - tehnika in taktika).
Torej, če ima žogica 100J energije, to pomeni, da je moč 25 kW in ne 1 MW. Bolj trdo žogico z bolj napetim loparjem pa ne moreš udariti tako hitro. Manj napete in bolj elastične strune ==> večja hitrost

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Gizm0 ()

Nico ::

Thomas: res, ampak to zdaj sploh ni važno.
Koliko časa pa je ta tenisač potreboval za nabrat zadostno zalogo energije? 1/10000 sekunde sigurno ne.
Everybody banana on your head!

Thomas ::

Gizmo,

Lahko drži tudi opeko, namesto loparja. Ali pa koleno. Tako da do 1 MW pridemo. Po fizikalni definiciji moči pač.

Nico,

Koliko časa bi zbiral energijo, od tega je odvisna input moč. Nahitro poješ kockico sladkorja in vhodna moč je potem tudi v megawattih.

Definicije fizikalnih količin so nad simpleton pametjo, da "človek pa že ne more biti tako močan".

Za kratek čas je lahko.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Nico ::

Mislil sem na moč s katero je delovalo telo (mišice), da je njegova masa in masa loparja nabrala dovolj kinetične energije, da odbije žogico na tak in drugačen način.

Torej po tvojem hitreje kot se gibljem, močnejši sem. Že res nekako. Samo še dokazat moram to na nek nedestruktiven način.

Problem te teme je smisel, ne pa kar je res.:D
Everybody banana on your head!

Thomas ::

Polemiziraj še s silo vzvoda ali škripca, če hočeš! Da na "drugi strani je samo zato taka sila, ker imamo neverjetno število kolesc".

Ni smiselno. Kot ni smiselno tvoje zdravorazumarsko nasprotovanje v tej temi. Off si.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Nico ::

Boli me kita za silo.

Tudi moč motorja se meri v nekakšnem povprečju.

I'm off.
Everybody banana on your head!

Thomas ::

> Tudi moč motorja se meri v nekakšnem povprečju.

Govorili smo o peak power.

Kaj se sploh oglašaš, če te boli kita?
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Nico ::

> Kaj se sploh oglašaš, če te boli kita?

> Govorili smo o peak power.
Everybody banana on your head!

_marko ::

Dajte še za golf zračunat!!! :D
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

snow ::

> Tudi moč motorja se meri v nekakšnem povprečju.

Aja?

Moč motorja se meri kot funkcija moči od obratov.
In vedno se podaja največja moč(peak), razen takrat ko imaš podan celoten diagram.

Povprečje moči po obratih? Ka?
Random mutation plus nonrandom cumulative natural selection - Richard Dawkins

Nico ::

Snow: jaz sem samo prevzemal teorijo Thomasa.

Moč motorja v fazi izgorevanja zmesi (ekspanziji) je bistveno večja kot v fazi kompresije*. Torej je na trenutke, moj AX bistveno močnejši od izmerjenih 60KM...:)
Everybody banana on your head!

Eschelon ::

Dovolj izkrivljanja teme. Strogo fizikalno ima Thomas vsaj delno prav. Pogledaš energije, potegneš črto, upoštevaš čas in voila - rezultat.

Samo kot sem že prej rekel - izkrivlja se temo. Po isti definiciji ima skala, če se od nje odbije teniška žogica prav takšno max. moč. Pa čeprav skala proizvede 0 J energije. Samo kljubuje spremembi.

Tu je smiselno govoriti le o max. zmožnosti pretvarjanja energije iz ene oblike v drugo (kemične v kinetično). Ta max. pa bi bil zanimiv podatek.0:) - In na drugi strani je zanimiv podatek tudi, kolikšni moči lahko kljubuje človeško telo brez trajnih posledic (analiza trkov z atvomobili, padcev na tla ... in udarjanja žogice z loparjem).:8)

Thomas ::

> Po isti definiciji ima skala, če se od nje odbije teniška žogica prav takšno max. moč.

Tako je. Če z macolo težko 10 kg pribiješ v skalo težko 10 ton s hitrostjo 10m/s, pa se ti macola (ali teniška žogica ali golf žogica) odbije nazaj, potem si imel najprej pretvorbo kinetične energije v potencialno energijo stisnjene skale/macole - in potem še nazaj.

> Pa čeprav skala proizvede 0 J energije.

Narobe. Skala (recimo, da je zelo elastična) pretvori kinetično energijo v potencialno energijo, potem pa nazaj v kinetično energijo odbite macole.

Skala/macola pretvarja energijo, tako kot motor na feder ali na bencin.

Nobene zaresne razlike ni.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

]Fusion[ ::

Potemtakem lahko popolnoms pasivni predmeti - skale - imajo neko moč...
Torej lahko tudi človek, ki stoji na miru proizvede moč. To pa je pomoje nesmiselno računat, saj če te zadene žoga v glavo in se odbije, res da proivedeš moč itd, samo se ne utrudiš. Za razliko od šprinterjev ali tenisačev delno. Tako da bi morali ražunat moč, recimo ko človek dvigne utež, ali pri baseballu ko vržejo žokico. Ta rezultat bi bil bolj reprezentativen...
"I am not an animal! I am a human being! I... am... a man!" - John Merrick

Thomas ::

> Potemtakem lahko popolnoms pasivni predmeti - skale - imajo neko moč..

Tako je. To je pač univerzalna definicija moči. Nobenih pesniških okraskov, samo prvi odvod energije po času. Nobenega ozira na trapasto pravopisje in etimologijo besede "moč" oziroma "power".

Isto je s "sila" ali "force". Subjektivni in zgodovinski in celo jezikovni pomeni so irelevantni. Zavajujoči. Napačni.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

]Fusion[ ::

Hmm, v bistvu bi se na začetku teme morali zmenit kakšno moč bi računali. Ker jaz sn si predtavljal da iščemo moč mišic ne pa moč telesa kot nek predmet. To mi je bilo saj bolj logično.
"I am not an animal! I am a human being! I... am... a man!" - John Merrick

Thomas ::

Telo je telo. Za dodatki ki nimajo svojih izvorov energije vred.

Šprinter! Šprinter je (se strinjamo, ane?!) na kilowattih. Kar je dosti nepoznano dejstvo. Vsi ponavljajo tistin nekaj 100 Wattov kot papige, drug za drugim.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

perci ::

Tale peak power je dost irelevanten - ne pove nic pametnega. Pomembna je sinusna moč, ne pa peak.

Dejte pol še zračunat, kakšen je največji pospešek, ki ga zmore človek ustvariti z lastnim pogonom. Recimo pri štartu iz štartnega bloka. Nima kej dost smisla ta številka, a ne?

Thomas ::

Seveda da ima to nek vsaj imformativen smisel.

Računaj si pa kar sam, ko tako dobro veš, "kaj je (ne)smiselno"!
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

perci ::

Thomas, nesmiselno je zato, ker potem dobis take nenormalne cifre, da jih izražaš v giga in tera W. Taka informacija res nima kake posebne vrednosti - je bolj zavajujoča kot informativna.

Priblizno tako kot PMPO vrednosti pri zvočnikih.

Thomas ::

Dejstva niso zavajajoča. Nikoli. To, tako je. Kakšne implikacije pa kdo vleče iz tega, je pa druga stvar.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

]Fusion[ ::

Dejstva so lahko zavajajoča za nepoznavalce. Ti bodo mislili, da to moč človek ustvari z mišicami in bojo vsi navdušeni in strmeli, ker ne poznajo teorije za računi. Tak sem jaz bil malo presenečen zdaj pa sem spregledal 0:) :)

Še bolj zanimivo bi bilo izračunat moč ko se dva diamanta skupaj zaletita(Kot je thomas že omenil da se ustvari takrat velik tlak)
"I am not an animal! I am a human being! I... am... a man!" - John Merrick

Thomas ::

> Ti bodo mislili, da to moč človek ustvari z mišicami

Saj jo. Šprinter zagotovo in ta je kar nekaj kW.

Naj se ljudje naučijo misliti z glavami! Trapanja v tri dni imamo že v drugih oddelkih dovolj in v življenju sploh.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

]Fusion[ ::

Ok sem malo pobrskal po netu in našel da v baseballu naj bi bil rekord hitrosti žogice 45m/s klik
Pa recimo da jo metalec pospeši v pol sekunde, in da je teža žogive 200g. Potem je moč 4050W
To bi potem bila peak moč roke :P

Evo, problam razmišlat s svojo glavo :>
"I am not an animal! I am a human being! I... am... a man!" - John Merrick

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ]Fusion[ ()

perci ::

Pa recimo da jo metalec pospeši v pol sekunde

Ma kakšne pol sekunde neki, se tak nefizik kot sem jaz ve, da cas ni pol sekunde.

Thomas ::

> da cas ni pol sekunde.

Koliko pa je?
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Thomas ()

perci ::

Hoces reci, da je stik zogice s kijem pol sekunde al cel zamah?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: perci ()

perci ::

Pa tut ce je cel zamah, vseen IMO ne traja pol sekunde

Thomas ::

Koliko je po tvojem?
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

perci ::

dve desetinki cel zamah

Thomas ::

Hja, potem je pa moč 10 kW.

A si zdej happy?
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

No, to če bil bil ]Fusion[ov izračun pravilen.

Ampak ni. Tako je pa 1 kW. Če so njegove in tvoje predpostavke pravilne, samo niso.

Pejmo na šprinterja.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Tattoo- ::

Za šprinterja sm ti že jest povedal, da je več kot proizvede Porsche (okol 300 kW) :D
Racing is in my blood - Ayrton Senna

Thomas ::

Ja, seveda. Ti si mi povedal, da toliko moči proizvede (za zelo kratek čas sicer) in jest to razumem in sprejemam in itak vem.

Nekateri, ki tega ne morejo prebavit, pa filozofirajo bulle, namesto bi se probali kaj naučit.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

]Fusion[ ::

Thomas zaj mi že greš počasi na živce s tvojimi to je narobe in pika. Jaz sem probal s svojo glavo mislit in nastavil svoj primer in ga izračunal po svoji logiki. Če veš da je narobe bom z veseljem sprejel tvoje kritike, ampak morajo bit nekaj drugega kot samo "narobe je". Glede šprinterja pa nikoli nisem reko da je narobe, niti ne rečem da je prav saj nikjer nisem zasledil računov.
"I am not an animal! I am a human being! I... am... a man!" - John Merrick

Tilen ::

Ja ne more ti rect da je prav, ce si narobe izracunal. >:D
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Thomas ::

]Fusion[,

Vse pohvale zato, ker misliš s svojo glavo in zračunaš, pa ne jebeš "avtoritet" ki govorijo, da človek do ene konjske moči sploh ne zmore.

Ampak poštevanka te jebe, to je pa downside.

Torej: 200 gramov, 45 m/s in v 0,5 sekunde:

W=1/2*(0,2*45*45)

P=W/t = 405 Wattow.

Po tvojih predpostavkah. Opičil si za za faktor 10. Ampak to je malenkost. V osnovi si zapopadel!
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

Če pa upoštevamo Percijevo korekcijo, da se vse skupaj zgodi le v 0,2 sekunde, smo pa pri kiloWattu. Povprečna moč v tem časovnem intervalu, za baseball.

Who's on the first base?
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

McHusch ::

Torej svetovni rekorder na 100 m

P = F h / t = 800 * 100 / 9,78 = 8 kW

Al mislim narobe?

Thomas ::

Za rekorderja na 100 metrov vemo, da je pridobil 5000 Joulov kinetične energije v okoli sekundi. To že samo zahteva 5000 Wattov.

Da je pa pri tem moral premagovati trenje in upor zraka je pa tudi, vendar dokaj težko rečemo, kakšne so te sile. No, vsekakor se njegova hitrost krat sila ki jo premaguje k temu prišteva. Po mojem okoli 2 kW.

No, do 5 kW že pride.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

]Fusion[ ::

Ups ja poštevanka me je vedno jebala :8)
Zaj pa sn vesel ko vidim lepe račune :))
"I am not an animal! I am a human being! I... am... a man!" - John Merrick

tha_Kalis ::

LAF @ your inadvertence. fusion govogi o moci metalca zogice, druga dva pa mu zacneta bluzit o moci odbijalca s kijem ... ta "moc", ki pa jo racunate pa je itak neka neizracunljiva in in nasploh nedosegljiva vrednost in nima sprinter z njo nobene povezave. pa poskusajte se odlocit ktera moc vas sploh zanima |O
ne odlasaj na jutri, kar lahko storis pojutrisnjem

Thomas ::

Pojma nimam kaj hočeš, Kalis. Prepričan sem, da tudi ti ne.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

]Fusion[ ::

Pojma nimam kaj hočeš, Kalis. Prepričan sem, da tudi ti ne.


Se podpišem
Formula za moč je samo ena. Glede nesporazumov pa mislim da smo jih odpravli. Za mene je ta tema končana, dobil sem odgovor s katerim sem zadovoljen: Šprinter >5kW :)
"I am not an animal! I am a human being! I... am... a man!" - John Merrick

_marko ::

neka neizracunljiva in in nasploh nedosegljiva vrednost

Aja, je nismo malo prej zračunali? :\

Po definiciji moči dobiš pač takšne rezultate.
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

Thomas ::

Ja, najboljš da se zaklene tema, preden spet kakšni pesniki zatežijo s svojimi traparijami.

Tema je dosegla namen, lahko bi pa kdo preučil kakšen MPEG kakšnega teka na 100 metrov. Kako hitro pravzaprav grejo, kakšne pospeške imajo ... iz tega se komot zračuna spodnja meja moči, ki pa je kot vidimo presenetljivo visoko!

Če bi se komu ljubilo ... :)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

OwcA ::

Recimo, da pred zaklepom še "uradno" opozorilo. Malo je vseeno škoda teme.
Otroška radovednost - gonilo napredka.

tha_Kalis ::

okej da pojasnim ker vidim da vam ni jasno:
kako lahko najprej racunate po teniski teoriji in pridete do megavatnih rezultatov, potem pa se kar naekrat zadovoljite s sprinterjem. kaj je za vas torej peak? tisti MW ali tistih 5kW? samo to me zanima. za nedolocljive sem imel tiste MW, ki naj bi predstavljali peak in ne sprinterja, da ne bo pomote.

btw - tistih 5kw pri sprinterju sploh ni optimalnih glede peak ker obstajajo tudi sporti pri katerih sodeluje prav vsaka misica s svojo mocjo in ne le noge.

osebno se cisto dobro zavedam, kaj hocem, ce pa je to tako tezko dojet, pol se mi pa res ne da pojasnjevat, ker smo ocitno na razlicnih valovnih dolzinah.
ne odlasaj na jutri, kar lahko storis pojutrisnjem

Thomas ::

> kako lahko najprej racunate po teniski teoriji in pridete do megavatnih rezultatov, potem pa se kar naekrat zadovoljite s sprinterjem.

Komot. Peak je pri teniškem igralcu pač tak in traja v milisekundah.

Pri šprinterju gre pa za 1000 krat daljši čas (sekunde) in za kilowate.

Tako ni nič čudno, da prvič pridemo do MW, drugič pa do nekaj kW.

Je pa seveda res, da se v drobnih odsekih časa (milisekundah) tudi pri šrinterju najbrž pojavljajo blizu megawatne špice.

Zmeden si pa ti.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Lord Sauron ::

A nima sprinter na zacetku najvecje moci,ko pozene svojih 70,80 kilogramov v parih desetinkah sekunde na maksimalno hitrost....recimo da najvisjo hitrost dobi po prvih 5 metrih pa po prvi polovici sekunde teka (ker potem itak sam vzdrzuje tisto hitrost,ko vec tk ne more laufat),potem je najvisja mozna moc ob zacetku teka,vi ste pa racunal povprecno moc na celo progo.......vsaj jest si tk razlagam :8)
1 2
3
4


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

6 nalog za fiziko ... prosim pomoč (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
7111702 (9397) lebdim
»

Fizika... (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
6214193 (11033) MatVZ
»

DC motor 24V

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
104813 (4609) settler
»

Štiri naloge iz fizike?

Oddelek: Šola
52777 (2709) Princo22
»

Človeški helikopter

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
462605 (2605) stromar

Več podobnih tem