» »

Peak power of the human body

Peak power of the human body

«
1
2 3 4

Thomas ::

Mi je dal mislit tisti helikopter iz novic. Koliko je pravzaprav največja moč človeškega telesa (za kratek čas)?

Po nekaj premišljevanja sem prišel do številke vsaj 1 MegaWatt.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

strictom ::

ta ogrog 1.5 KM, so zračunali ko je tipe lete u letalu iz anglije do francije:)
"Violence is the last refuge of the incompetent" - Salvor Hardin

Thomas ::

To na daljši čas.

Na burst je pa po moje skoraj 1000 krat toliko!

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

No, nihče si ni upal kaj preveč oporekat tej navidez nori trditvi, da človek lahko za sicer (zelo) kratek čas doseže moč enega MegaWatta. Torej več kot 1000 krat toliko, kot se običajno pripisuje konju, da največ zmore.

Tkole bom reku:

Teniški igralec preda 100 J energije teniški žogici, v eni desettisočinki sekunde. Odbije jo. To so še konzervativne ocene, ampak dovolj za megawatt, po drugi strani.

Ja?

Hehe .. kaj pa GigaWatt? :\
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

glinik ::

Čakaj malo Thomas, da se malo vsedemo in razmislimo. :D Je tako Slo-techovci ?

1MW je za človeka res malo velika številka. Ko bo čas, bom malo razmislil o tem :D

Lp
Če bi faušija gorela, cela Slovenija bi gorela :)))

Je vredno razmisleka ...

]Fusion[ ::

Glede tenisa je še finta da maš tam lopar ter pomoč tvoje teže loparja in roke tako da pomoje ni to objektivna ocena. Kolko pa sem jaz slišal človeško telo v mirovanju proizvede 100W. S tem bi lahko nekak začeli.
Ali pa vzameš šprinterja. Koliko energije porabi za 100m, če je rekord recimo 9.00s? Meni se ne da računat...
"I am not an animal! I am a human being! I... am... a man!" - John Merrick

Thomas ::

> Glede tenisa je še finta da maš tam lopar ter pomoč tvoje teže loparja

Energija loparja je energija tvojega telesa.

Ampak ga niti ne rabiš. Dovolj je, da ujameš, ali še bolje, z nastavljeno pestjo odbiješ, teniško žogico najboljšega serviserja.

Za tisti droben čas, si pokazal moč enega megawatta.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

moj_nick ::

v eni desettisočinki sekunde

Jst rečem v eni stotisočinki sekunde in imamo prec eno nulo zadi več. Ne vem, če ima smisel v tej smeri razmišljat.

Bom podal še jaz en primer:
Imamo 180cm velikega človeka, z maso 80kg, ki dela sklece. Pozicijo popka (težišče) sem izmeril na sebi.

Torej - človek tehta 800N, razdalja od popka do nog je 1,1m --> opravi delo 880J, če se dvigne. Recimo, da za dvig porabi 1s, imamo moč 880W. Recimo, da je ta človek tudi mal bolj močen in zmore sklece na eni roki. Tako dobimo moč 1660W.
110111001001010001010000

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: moj_nick ()

Thomas ::

> Recimo, da je ta človek tudi mal bolj močen in zmore sklece na eni roki. Tako dobimo moč 1660W.

Tako dobimo moč 880 W.

> Jst rečem v eni stotisočinki sekunde

To bi pa že pretiraval. Zajeb, kot zgoraj.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

BigWhale ::

> Ampak ga niti ne rabiš. Dovolj je, da ujameš, ali še
> bolje, z nastavljeno pestjo odbiješ, teniško žogico
> najboljšega serviserja.
> Za tisti droben čas, si pokazal moč enega megawatta.

Kaj bi se zgodilo, ce je zogica granitna ali pa kovinska? Ki leti z isto hitrostjo, pod istim kotom in jo odbijas z isto mocjo? Jo lahko odbijes z isto mocjo ali moras ze v gigawate presaltat?

Experimentalno dajmo pokazat, jaz bom serviral zogice! ;)

Gizm0 ::

Meni se zdi ena desettisočinka malce premalo časa. Mislim, da se žoga "drži" loparja nekaj milisekund.

Thomas ::

Predpostavljam, da kar poškoduje ali ubije človeka je off limits.

Dej še ti.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

rkb2 ::

Recimo da žogica potuje z hitrostjo 150 km/h (=41.7m/s).

Če predpostavimo da je ustavljanje enakomerno pojemajoče lahko
napišemo da je pot, ki jo žogica opravi v določenem času enaka:

s=v0*t - 0.5 * a * t^2

oziroma pospešek a = 2*(v0*t - s)/t^2

za pot ustavljanja kroglice vzamemo 1 cm, za čas pa 0.05 s

a = 2*(41.7*0.05 - 0.01)/0.05^2=1660m/s^2

Ker je masa teniške žogice enaka 0.058kg (58g) potem na žogico deluje sila F=m*a=0.058*1660=96.3N. Opravljeno delo je A=F*s=96.3*0.01=0.96J, moč pa P=A/t=0.96/0.05=19.3W

Če sem kaj zaj* me prosim popravite :( l.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: rkb2 ()

Thomas ::

Vse narobe.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

]Fusion[ ::

še dobro da si argumentiral :\
"I am not an animal! I am a human being! I... am... a man!" - John Merrick

ADF ::

Če npr. 70kg težek človek skoči v zrak in doseže višino 2m v pol sekunde, potem bi to pomenilo, da je zato porabil 2800W (2m/0.5s)*700 (N). Podobno je pri udarcu tenis žogice, le da je masa te manjša in je pač hitrost (oz. pospešek) večja.

Poleg tega, pa je nesmiselno govoriti o "moči" človeka v zelo kratkem času, kajti moč nam itak pove koliko dela je človek sposoben opraviti v določenem času (če se dobro spomnim, je enota W enaka J/s).

borchi ::

jah, preden se vržete v besno računanje se bo treba zment za ta "burst". a ga je pametno vezat na povprečn čas med dvema utripoma srca pri človeku?
l'jga

Thomas ::

Sem povedal. 100 Joulov v 0,1 milisekunde je en megawatt.

Diskutabilnega ni nič, samo kako trda mora biti tista teniška žogica, da se deformira samo za par milimetrov, ko prileti ... recimo v koleno.

Vse ostalo je spesništvo, ki je tukaj off topic.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

A? Pismu - kdo bi reku kej tacga! :D
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

dr.J ::

Mislim, da je treba pogledati na molekularni nivo. Koliko molov cukra se pretvori v CO2v sekundi. Zadevo v končni fazi kontrolira difuzija. Tam pa megawattov ni.

Vse ostalo je sproščanje prej nakopičene energije. Kot če bi splezal na en turn in se vrgel dol. V tistiem delcu sekunde, potrebnem za self-speštanje, bi dobil vso energijo nazaj. In to z veliko močjo!

Ostane samo trik, kako shraniti dovolj energije za impulzno sproščanje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dr.J ()

Tattoo- ::

Jaz imam nekje v globokem spominu, da sem nekoč (mislim, da je bilo v Življenje in tehnika) prebral, da je človek (če se prav spomnim je bil podatek za nožno mišico šprinterja) za zelo kratek čas sposoben proizvesti več moči, kot jo proizvede Porsche 911 8-O

Porsche 911 pa proizvede približno 300 kW
Racing is in my blood - Ayrton Senna

Brane2 ::

Po moje bi še največ molov cukra v sekundi skuril ob kremaciji.

Tako na uč bi reku, da je to tudi nekje blizu limita maximalne moči in energije, ki jo lako dobiš iz človeškega telesa, seveda na destruktiven način- ali pa tudi ne- če jo recimo dobiš iz telesa pokojnika.

Thomas ::

Pustmo destruktivne načine pri miru. Takoj smo pri gigawattih, če se recimo z nadzvočno hitrostjo zaletimo v betonsko steno. To nima smisla.

Ostanimo pri nedestruktivnih variantah!
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Brane2 ::

O.K. Po moje so idealni za iskanje takih maximumov profi šprinterji.

Tipi so vajeni dolgih treningov za tistih ključnih 10sekund, poleg tega jimniso tuji eksperimenti s krvjo itd.

Če bi kakega takega tipa natopili z glukozo, nato pa ga poasadili na kolo ali kak predelan Orbitrack z ročaji za oporo rok, bi prišli še najbližje teoretičnega maximuma...

BTW: Kaj pa, če bi uporabili elektrostimulacijo mišic ?

Thomas ::

Ja bursti moči so lahko povsem neverjetni. Toda ker trajajo le kratek čas, ne dajo veliko energije.

Ampak tudi teli šprinterji zagotovo dajejo precej moči od sebe tudi v deset in več sekundnih intervalih. Preko 2 kiloWatta.

Moral bi vzeti samo nek movie z neta in pogledati, kako hitro doseže 10 metrov na sekundo. S preprostim štetjem frameov. Kinetična energija po času T, deljena s časom T, že da povprečno moč do takrat. V začetku je gotovo 5 kW, potem pa to povprečje počasi pada do cilja. Toda ko neha pospeševati, je tako ne moreš več meriti, s prirastkom hitrosti. Moč se porablja za premagovanje zračnega upora, trenja ...

Pravzaprav smo ta faktor zanemarili že na začetku. Tako da je bilo 5 kW v prvi sekundi podcenjevanje.

Jah no, dalo bi se natančno izmeriti.

Za konja, ki štarta na dirki, bi se prav tako dalo dobiti z movieja spodnjo mejo moči. 50 kiloWattov garantiram.

Tudi za tisto odbijanje (trde) žogice je pravilen izračun.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Gizm0 ::

Zheegec ::

Kaj je spljoh topic, koliko W dela lahko človek maksimalno odda v sekundi, ali koliko dela lahko opravijo človeške noge za "človeški helikopter"?
Mislim, da se številki (rahlo) razlikujeta :D
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

Thomas ::

Avtor je dal jasen naslov teme.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

SleepLess ::

hmm 1 megaWatt bi se mogoce kar strinjal, če govorimo o primerno kratkem času. Zdi se mi pa zelo pretirano da bi lahko clovek (ceprav za izjemno kratek čas oz trenutek) dobil moc porscheja ali kake taksne "mocne masine". Kaj mislite vi ?

Zgodovina sprememb…

keber ::

Mene pa zanima, koliko wattov povprečno oddaja človek v okolico v obliki npr sevanja?

(namreč, eni vztrajno trdijo, da je nevarno telefoniranje prek mobitela ob nevihti, ker da kao privlači strele zaradi tega, ker mobitel oddaja signal - kak watt baje :\)

Brane2 ::

Mogoče pa bi se dalo uporabiti pri tem tudi človekov toplotno energijo.

Da bi recimo imel pri sebi majhne rezervoar s utekočinjenim plinom, ki bi se ob njegovi toploti uplinil in pognal kake turbine ?

Od tega mogoče ne bi dobil toliko, da bi zneslo za polet, lahko bi pa dopolnjevalo energijo nog...

Thomas ::

> hmm 1 megaWatt bi se mogoce kar strinjal, če govorimo o primerno kratkem času. Zdi se mi pa zelo pretirano da bi lahko clovek (ceprav za izjemno kratek čas oz trenutek) dobil moc porscheja ali kake taksne "mocne masine". Kaj mislite vi ?

Jah jest mislim, da ima Porše 0,3 MW moči.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Vesoljc ::

dajte laiku razloziti kako je W povezan sz casom...
Abnormal behavior of abnormal brain makes me normal...

Thomas ::

To je Joulov na sekundo.

En milijoul na nanosekundo recimo da megawatt.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

ql000 ::

no fantje, jst sm se lotu malo računanja, torej:

Definicija moči: P=M*om;(om - kotna hitrost[1/s])

Definicija kotne hitrosti: om=2*PI*V; V - frekvenca [rad/s=Hz]

Definicija frekvence: V=1/t, kjer bomo rekli, da je čas t, čas kontakta žogice in loparja, privzeli bomo vrednost 5ms

seveda smo privzeli, da se žogica in lopar srečata pod pravim kotom, drugače je potrebno upoštevati še kakšen cos() oz. sin()

Definicija momenta: M=F*r; pri čemer je r- povprečna dolžina roke (zaradi lažjega računanja bomo privzeli vrednost 1m); za silo bomo privzeli kar vrednost izračunano zgoraj (F=96,3N)

ko vse enačbe združimo in upoštevamo vrednosti, dobimo: P=121014,.. W; pri čemer smo dobili POVPREČNO MOČ, da bi izračunali TRENUTNO moč, bi zadeva zgledala PRECEJ BOLJ zaj*** (upoštevati bi bilo potrebno sunek sile, teorijo trka med dvema elastičnima telesoma,...).

FIZIKA RULZ HA?

Thomas ::

> čas kontakta žogice in loparja, privzeli bomo vrednost 5ms

V 5ms žogica sicer prepotuje 20 cm.

IMO si vzel preveč.

physics doesn't rul, physics governz!
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Thomas ()

dr.J ::

> Mene pa zanima, koliko wattov povprečno oddaja človek v okolico
> v obliki npr sevanja?

Prav veliko ne; odvisno od temperaturne razlike med površino kože in okolico.
Bistveno več gre zaradi izhlapevanja in konvekcije. Sploh pa je spekter čisto drugačen od onega pri gsmjih.

Thomas ::

> IMO si vzel preveč. [5 ms]

Povsem izvedljivo je, da se žogica zaustavi na vsega nekaj mm. Trda žogica in napet lopar. Tako se zaustavi v cca 10X krajšem času in namesto tvojih 100 kW dobimo 1 MW. Kar je že skozi moja teza.

1 MW je izvedljiv, čeprav morda na turnijih špilajo s samo pol MW peak moči.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

dr.J ::

In koliko časa je roka dejansko nabirala energijo, predno jo je oddala žogici (čas zamaha)? Tako bi prej dobili predstavo o moči, s katero lahko telo dela.

Pospeševanje šprinterja je zato bistveno boljši primer kot pa teniška žogica.

Par kW ja, MW pa brez sprostitve prej nakopičene energije nikakor.

Thomas ::

> MW pa brez sprostitve prej nakopičene energije nikakor.

Če žogico odbiješ od kolena ...
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

dr.J ::

Malo višje zgoraj nisi hotel biti destruktiven. >:D

Dejmo se raje o šprinterjih zmenit.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dr.J ()

Thomas ::

Še zdaj nočem bit. Odboj žogice s kolenom ni destruktivna zadeva in lahko ima 1 MW.

Šprinter ... sem povedal. Se kaj ne strinjaš?
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

borchi ::

Če žogico odbiješ od kolena ...

hmm, žogica bi morala bit PREKLETO trda. če še vedno govorimo o tenis žogicah in ne kakih hipotetičnih ultra trdih žogicah (ampak mislim, da je bilo rečeno, da destruktivnih varijant ne upoštevamo), pol je govorit, da se bo žogica ustavla v parih milimetrih mal pretirano. 200km/h v steno - govorimo o centimetrih!
l'jga

Thomas ::

> govorimo o centimetrih!

O 1 cm?
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Vesoljc ::

vec...
Abnormal behavior of abnormal brain makes me normal...

borchi ::

več.
l'jga

Thomas ::

Prav. Zmenmo se koliko!
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

borchi ::

hmm, 2-3 cm. vsaj.

enkrat sem gledal en super slow motion, ko je žogica (na oko sub 100km/h) priletela na tla (recimo kot 30 stopinj) in jo je lepo stisnalo. bi reku vsaj 1 cm. drugače ne bi opazil.
l'jga

Thomas ::

Picajzlal bi okol vsake decimalke zdej. Prej so pa mirno požirali dol 1000 krat premajhne števike.

Hehe ... jezusmarija ... LOL!
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

> 2-3 cm. vsaj.

Forget it. Žogica je LAHKO bolj trda.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi
«
1
2 3 4


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

6 nalog za fiziko ... prosim pomoč (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
7111702 (9397) lebdim
»

Fizika... (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
6214193 (11033) MatVZ
»

DC motor 24V

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
104813 (4609) settler
»

Štiri naloge iz fizike?

Oddelek: Šola
52777 (2709) Princo22
»

Človeški helikopter

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
462605 (2605) stromar

Več podobnih tem