» »

Bojkotiranje trgovin 24.11.2007

Bojkotiranje trgovin 24.11.2007

«
1
2

Carousel ::

Na netu kroži tale prispevek o bojkotiranju trgovin, ki naj bi bile v soboto 24. novembra:

Subject: Ali ste tudi vi za, da ne gremo v trgovino 24.11.07? Čedalje več ljudi ugotavlja, da je POTROŠNIŠTVO preseglo vse meje. V poštne nabiralnike dobivamo oglase, ko se vozimo po cesti vidimo le oglase, ni medija brez oglasa, skratka, BOMBANDIRANI smo z oglasnimi sporočili. Vse z namenom, da nam bodo podjetja končno omogočila izdelek, ki nam bo prinesel "dolgoročno srečo". Le izdelek ali dva ali tri rabimo in bomo srečni.

Seveda mi temu nasedemo, dopustimo da oglaševalska industrija razmišlja namesto nas in kupujemo čedalje več in več, po večini stvari, ki jih čez 1 mesec ne rabimo več! Na ta račun pa izginevajo gozdovi, tretji svet dela za preživetje, onesnaženost se veča, naravni viri se drastično kršijo, podjetja kruto tekmujejo med seboj za tržni delež, tudi na račun domače delovne sile in umazanega marketinga.

Kaj ne vidimo te POVEZAVE, ne znamo povezat vseh teh dogodkov, smo le nemočna lutka v rokah oglaševalske industrije. V resnici pa je to omogočeno zgolj zaradi nas samih, v resnici pa mi držimo ves ta sistem po konci. Mi smo tisti, ki to dopuščamo, vsak posameznik zase.

Nakupuj manj, ŽIVI več. Eden od sloganov akcije.

Se sploh zavedate, koliko denarja, časa in naše predrage energije gre na račun nepotrebnega nakupovanja. Koliko nepotrebnega brskanja po katalogih, iskanja po internetu. Upam da nam počasi postaja jasno, da nam ti izdelki, pa naj si bodo kakršni koli že, ne bodo prinesli trajnega zadovoljstva. Da bomo ravno tako živeli, kot sedaj, z ali brez določenega izdelka.

Sobota, 24. november 2007! Če se vsega tega vsaj približno zavedate, potem vas pozivam k akciji DAN BREZ NAKUPOV ali "Buy nothing day", ki že 15 let poteka po svetu, sedaj že v 65ih državah, v Sloveniji prvič leta 2004. Letos bo akcija potekala 24. novembra in upajmo, da bo vsaj toliko odmevna, kot takrat, ko smo izključili luči za 5 minut. K

Kako sodelujem? Sodelujete tako, da v soboto, 24. novembra 2007, NIČ NE KUPITE, da se ta dan vzdržite vsakršnih nakupov, vseh 24 ur .

Namen? To je dan, ko lahko pošljemo jasno sporočilo, da nam le ni vseeno, kaj se s svetom dogaja, to je dan, ko lahko pokažemo, da se znamo združit, to je dan, ko lahko z malo gesto prispevamo velik
korak k boljšemu svetu.

neres ::

Hvala, zdej vem kdaj it po nakupih. Zna bit da ne bo gužve v soboto. :D

neres ::

Sicer pa, semi off-topic: se mi zdi da se zdej kar vsak spomne dneva tega, dneva onega... tako sem se jaz odločil da bo jutri svetovni dan defragmentiranja diskov. Dejte lepo jutri vsi defragmentirat diske, da opozorimo svet na katastrofalne posledice fragmentacije.

Ice-Heki ::

Dobra ideja - naj bo pojutrišnjem dan neuporabe interneta, da pokažemo, da nam ni vseeno za svet :P

borchi ::

24.11.?!

a to je naključje, da je en dan po 23.11. na katerega letos pade "Black Friday"?

kristus...
l'jga

SmeskoSnezak ::

Niso nekaj podobnega naredili Italijani? Evo, sem našel.
@ Pusti soncu v srce... @

PaX_MaN ::

Se sploh zavedate, koliko denarja, časa in naše predrage energije gre na račun nepotrebnega nakupovanja. ... iskanja po internetu.

Haha, LOL! :D

Fizikalko ::

Take neumnosti pa že dolgo ne. Zna bit, da bom šel prav v soboto v kak orenk shopping. Iz principa.

Keyser Soze ::

To z defragmentacijo pa ni slaba ideja.
Boljša odzivnost sistema, krajši iskalni oz. dostopni časi, večja produktivnost na časovno enoto.:D

Sam so smotani. Ker vedo, da smo take piz**, da bomo zanalašč šli v šoping.>:D

P.S.: Ampak jaz jih bom kar upošteval. Nema para, pa nema cajta.
OM, F, G!

jype ::

Fizikalko> Take neumnosti pa že dolgo ne. Zna bit, da bom šel prav v soboto v kak orenk shopping. Iz principa.

Ah, si pa tut... Iz kakšnega princpa?

Greš zato, ker bo manjša gužva, pa je :)

Fizikalko ::

No sej. Tale "Iz principa" je bil bolj iz drobca posmehljive jeze, ki me je za hip obdala, ko sem tole temo prebral. Drugače se mi pa za takle princip ne da nikamor hodit. Zaradi manjše gužve pa morda, samo ne verjamem, da bo kaj dosti ljudi tale tumpast bojkot upoštevalo...

BigWhale ::

Ce se komu zdi, da bo manjsa guzva? Heh. Iluzija.

VSI bodo nakupovali zadnji dan. Za ceu mesec bodo nakupil robe. Zato k so praznki. Potem bodo se enkrat na silvestra nakupoval. Priblizno istih kolicin.

Avby ::

Škoda da ni po TV takšna akcija omenjena in sprovocirana. Bi upošteval. Tako pa se mi zdi brezveze, ker nebo bistvo doseženo.

Vidi se pa točno iz odgovorov, kdo se ima za pripadnika potrošne družbe in kdo ne. Delež kaže da imamo več ljudi v teh odgovorih, ki se imajo za potrošnike in podpirajo ideologijo sodobne potrošniške družbe. So pa tudi aktivisti, ki razmišljajo ponavadi izven okvirov neke realnosti, ki vlada in so sposobni tudi kritične misli.

Zato pa imamo vedno ideologe in pa aktiviste. Pa seveda na delež pasivne množice ki ni zanemarljiv ne smemo pozabiti. Ko bo delež aktivistov v tej tematiki večji od ideologov, pa bomo vrjetno dobili tudi post potrošniško družbo. Kar mislim da je realnost da se nekoč zgodi.

Trenutno pa mislim, da je to pretrdovratna zalega, da bi se jo dalo kar tako odpraviti. Zato mislim da bo akcija neuspešna.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Avby ()

Thomas ::

Ne samo da smo zapeljani in niti 1% toliko osveščeni kot Avby in podobni.

Še norčujemo se potem iz takihle akcij.

Eni še celo premišljujejo, kako bodo trgovine prazne na tisti dan in da se splača it takrat nabavljat.

Tanajslabš smo pa tisti, ki vemo, da takrat bo zaradi prejšnjih tanajveč gužva.

Vseen bomo šli mau dren delat.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Ice-Heki ::

@Avby: Po TV o tem ne more biti govora ... sploh veš koliko takšnih in drugačnih dni se pojavlja ... vsaj 1x na mesec dobim na mail vabilo k takemu dnevu (enkrat ekologija, drugič nekaj tretjega ... sedaj trgovina). Sam hodim v trgovino po nujne stvari in vsak dan na malico, nikoli pa ne nakupujem nekih polnih vozičkov, etc. Če pa že, se to zgodi v ponedeljkih zvečer ... In tako bo tudi v soboto - če bom imel kaj nujnega za kupit bom šel, sicer ostanem doma

BigWhale ::

Meni se zdi taksna akcija precej zgresena, ce zelis kljubovati potrosnistvu, potem si uredi vrt in njivo, pa dva prasica za meso!

VSAK je potrosnik. Ima pa vsaka stvar neke meje razumnega. In predpraznicni nakupovalni razvrati so nekaj kar je, vsaj meni, nerazumno. Cemu hudica ne nabavis vecine stvari prej in cemu toliko stroskov za en praznik, ki se ga praznuje prakticno vsako leto. ;)

Avby ::

Jah saj pravim. Pasivna množica ali pa ideolog. Nisi pa aktivist. Sprejemaš stanje kot je. So pa ljudje ki ga pač ne. Aktivisti.

Ampak jih je premalo pomoje, da bi vsaj pasivno množico preusmerili kam drugam. Zato bo ta akcija majn uspešna.

Pripadnik potrošne družbe, pa je tako po moje prav tako brezveze, da bi šli iz principa nakupovatti v soboto kot je brezveze če tega ne storijo nasptrotniki potrošne družbe. Pasivna množica je preprosto preobsežna in premalo zavedna da bi se opredelila za eno ali drugo stran, zato bo v vsakem primeru stanje ostala tam kjer je.

Jaz imam edino možnost, da ne grem v trgovino v soboto in dokažem Thomasu svoj point, Thomas pa ima možnost da gre v trgovino v sobotu da pokaže Avbyu svoj point.

V vsakem primeru bi bila, če bi to tako vzela oba bedaka. Ne aktivista, ne ideologa ampak dva posameznika, ki v bistvu sploh ne vesta kaj pravzaprav počneta. In rezultat bi bil spet enak 0.

hamax ::

Potem na ta dan ne bos jedel, pil, pral oblek, nosil cevljev, se navsezadnje stusiral... ker ce bos, potem ta akcija nima smisla, ker bos tako ali tako pustil denar trgovcu. ce ne na ta dan, pa dan prej, dan poznaj...

Kje je tu smisel? Mogoce dan pocitka za trgovke?

Avby ::

Je pa vrjetno razlika med:

Tem načinom življenja:



In pa tem načinom življenja:



Zdaj pa če nekdo reče, da je en način boljši od drugega, je to OK da ima takšno mnenje. In prav je da po tem svojem prepričanju lahko živi.

Ko pa nekdo reče, da je le eden od teh načinov pravi in morajo vsi po njem živeti pa je to narobe. In v obeh svetovih so kot sem omenil ideologi, ki gradijo tak svet in pa aktivisti ki imajo pač drug pogled na življene in bi radi zgradili drugačen "svet".

hamax ::

Ok, ti si za prvi nacin.
Zdaj pa izberi vsakega desetega zemljana, ki bo prezivel tvojo revolucijo.
Al se na tej slikci skrivajo ksna hudo moderna podzemna stanovanja?

Aja, za zacetek pa vrzi svoj mobitel v wc skoljko... pardon, v stranisce na strbunk.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hamax ()

Daliborg ::

@hamax
Jaz sem Avby-ja drugace razumel. Dvomim da zeli iti na brezsodobno zivljenje, ali pac?


/Ontopic
Jest se tud pridruzujem, ker bom v petek tako pjan da bom soboto prespal >:D

lp!
Format life:
Warning all life will be erased!
Do you want to continue?(y/n) Y_

Avby ::

Da morda pa je še res kdo med nami,
ki ga blišč mesta ne predrami.
Morda je res še kdo med nami,
ki želi si le tisto deklico v travi.

In bi vrgel zato mobitel v školjko. :)

No skratka mene take teme zabavajo, ker recimo v času vladne krize, neumnih politikov, nizkih plač, bede... sploh ni tem o tem. Če pa so, pa so medle.

A ko nekdo odpre takšno temo, bi pa ljudje šli v vojsko če je potrebno in ubijali za svoje mnenje. Vsaka vam čast malomeščanska. :)

kekz ::

A to kaj šteje, da nisem kupil nič predvčerjašnjim, včeraj, danes, najbrž niti jutri in pojutrišnjem ne bom.
Sem se s tem dovolj odkupil, da grem v soboto in kupim, kar rabim, saj imam ponavadi le ob sobotah čas za te zadeve?
(Ok, pa največkrat ob petkih grem samo včasih na kakšno pivo.)

Fizikalko ::

Avby, a si lahko, prosim, vsaj toliko konsistenten s svojim bluzenjem in nehaš pisat na forum, saj je internet pač produkt moderne potrošniške družbe. Hvala.

zee ::

jaz bom šel menda ravno v soboto v trgovino po nekaj hrane, ker prej ne utegnem.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Karaya 52 ::

Avby; kapital je prilagodljiva in zvita stvar. Ponuja za vsakega nekaj, tudi za boeme ali kakšne romantike če hočeš. Alternative ni.

Spajky ::

Potrošništvo spodbuja mentaliteta ljudi, ki ne vedo v resnici kaj bi radi/potrebujejo. Torej je le problem v mentaliteti posameznikov v čredi "ovac". Torej vprašaj se, kaj v resnici res rabiš in ne kaj bi rad imel. Kapital z marketingom (ustvarjanjem "potrebe" in zavajanja) pere možgane množičam zato, da lahko še sploh kaj proda, ker je že par let huda kriza povsod! Jest sem se še tisto malo nepotrebnih "želja" znebil in postal skoraj imun na vsako kao oglaševanje (zavajanja!) in točno vem, kaj v resnici potrebujem in še v trgovino grem s spiskom, pa me lepa pakiranja ponavadi ne premamijo. za ostalo, pa glejte moj podpis doli :D
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

jype ::

Spajky> Potrošništvo spodbuja mentaliteta ljudi, ki ne vedo v resnici kaj bi radi/potrebujejo.

Verjetno.

Če ne rabiš, pač ne kupiš. Je razlika med takimi bojkoti (ki po moje sicer niso nič škodljivi, dokler niso obvezni za kogarkoli) in med tem da kupiš tri metle, ker so v akciji, čeprav imaš že tri doma, ker so tudi prejšnji teden bile v akciji.

Master D.> Avby; kapital je prilagodljiva in zvita stvar. Ponuja za vsakega nekaj, tudi za boeme ali kakšne romantike če hočeš. Alternative ni.

Tako nekako. Edini problem je, da kapitala ni dovolj, da bi Avbyju omogočil tisto, kar bi on rad.

Mimogrede, gospa na zgornji sliki se bo bržkone prehladila v mehur in odšla nazaj v stanovanje, ki je upodobljeno na spodnji sliki.

bluefish ::

še ena delno zgrešena akcija.
Tudi če bi h njej pritegnili veliko ljudi in bi bile vse trgovine na pol prazne (oz. na pol polne :D ) to ne bi spremenilo nič. Takoj v ponedeljek ali celo v nedeljo bi mnogi hiteli v trgovine po tisto, kar so pogrešali v soboto. Tako ali tako se bodo tej akciji v večini pridružili le ljudje, ki večinoma ne hodijo ravno pogosto v trgovine in jih nakupovalna mrzlica pravzaprav zaobide.
Tudi pri nas doma recimo se radi, če se le da, izognemo raznim akcijam, "enkratnim priložnostim",... Žal pa sta ravno petek in sobota dneva, ko se končno najde tudi čas za opravilo kakšnega nakupa določenih stvari. Hrano pa se ponavadi kupuje med tednom v skladu s potrebami v lokalni trgovini.

Jakka ::

Le v vednost. Dan brez nakupov, po angleško "Buy Nothing Day", je popolnoma resna, mednarodna zadeva, torej ni lokalna slovenska izmišljotina od nekoga, razširjena via e-mail.

Tudi Wikipedia nekaj ve o tem. Google in najdi.si pa še kaj drugega. :)

SmeskoSnezak ::

A je sploh kdo od vas prebral moj link? :\
@ Pusti soncu v srce... @

Thomas ::

> Dan brez nakupov, po angleško "Buy Nothing Day", je popolnoma resna, mednarodna zadeva, torej ni lokalna slovenska izmišljotina od nekoga, razširjena via e-mail.

Sem čist imun na marketinške prijeme tipa - "zadeva je uvožena iz Angleškega. Tam se vse ladies grejo to, tudi Diana je bojkotira štacune na ta dan. Žena Davida Beckama bo letos delila šopke na spremljajočih prireditvah!"

Jih nekej gleda, s tabo vred, Hundey!
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Keyser Soze ::

Ma kakšne ladies neki, prej pogruntavščina Kanade katero je veselo povzela ZDA in s tem pomoje poskrbela za world-wide ozaveščenost v zvezi s tem dogodkom.

A na "USA advertised" marketinške prijeme pa nisi imun? All is good that comes from Uncle Sam.:P
OM, F, G!

SmeskoSnezak ::

Problem tega dneva je, da mogoče nekak nima učinka na trgovine. Zato se moramo potrošniki sami zbunit in "štrajkat", ko se nam zljubi oz. ko s kakšno podražitvijo nismo zadovoljni. S tem kažemo, da spremljamo cene in se ne pustimo trgovcem jebat. Žal pa Slovenci tega očitno nismo zmožni. Italijani po drugi strani so. Poglejte link, ki sn ga prej dal.
@ Pusti soncu v srce... @

volkec ::

SmeskoSnezak iz tvojega linka od prej:

"Večina Italijanov je poziv k stavki zavrnila. Nekaj deset ljudi se je sicer zbralo pred italijanskim parlamentom v Rimu in mimoidočim brezplačno razdeljevalo testenine, kruh in mleko." :))

SmeskoSnezak ::

Mah... tu pa mam, kaj pa sn samo video pogledal. :D :8)
@ Pusti soncu v srce... @

Vikking ::

Zadeva je totalen BS, ker so razlogi zakaj ne bi en dan nakupoval totalno brezvezni. Ko bi vsaj bilo iz protesta zaradi vedno dražje hrane in mastnega dobička, tako pa zaradi reklamiranja.

in kar se tiče "reklamiranja" potem imamo tukaj revijo Adbuster ki je začela "ta dan" in se je zadeva prijela, revija si je povečala naklado...in se neverjetno za revijo ki nima za povedat NIČ odlično prodaja, reklama in pol ni kaj, eni pač znajo.

Čakam na Playboy-a oz. podobno erotično revijo, ki bo uvedla dan nakupa, kjer bodo prodajalke ali če hočete tudi nakupovalke, mlade, zgodne nage, hodile po trgovini.

kekz ::

V Kranju so pa ravno danes odprli nov nakupovalni center.
Skoraj bi jim uspelo, da bi bila otvoritev na nepotrošniški dan. :D

Thomas ::

> A na "USA advertised" marketinške prijeme pa nisi imun?

Sem, absolutno! Razen če prihaja od naših. Koga imam za našega? Rednexe, zagotovo.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

BigWhale ::

Hey Tom, Wanna go shoot some deer? ;>

username ::

S tem kažemo, da spremljamo cene in se ne pustimo trgovcem jebat.
To bi veliko bolj pokazali, če bi jih res spremljali, tudi tiste čez mejo. In če je tam ceneje, bi odjebali domače monopoliste in kupovali tam. Dokler ne bi domači frajerji znižali cene svoje tretjerazredne robe na normalen nivo.
I've got a solution for the rainforest: napalm the lot. (Jeremy Clarkson)

SmeskoSnezak ::

Ja, kaj pa te piše v enem stavku pred tem? Mal površno prebral, kali? :\
@ Pusti soncu v srce... @

kmetek ::

danes otvoritev QUALNDIA v Kranju, če ni bilo 1000-1500 avtomobilov jih ni bilo nič, kot da bi zastonj talal.

kekz ::

No, jaz sem to otvoritev že danes bojkotiral. ;)
(tako kot tudi vse druge do zdaj)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kekz ()

Ejsi_Disi ::

@kmetek: danes otvoritev QUALNDIA v Kranju, če ni bilo 1000-1500 avtomobilov jih ni bilo nič, kot da bi zastonj talal.

Točno to sem hotel reči. Kaj jim je, da rinejo v tisto gužvo? 8-O
Rock n' roll ain't noise pollution!

AndrejS ::

Kdaj morem it v trgovino ?
In kdaj bo dan brez inteneta ?
>:D

Avby ::

Fizikalko ne, nebom toliko konsistenten. Če ti bluziš, pusti da to počnejo še drugi.

kmetek ::

jao cel dan je nabito do dna, še vhod so morali zapreti tok je navala......zdaj bi bilo fajn, da bi kak teroristični napad bil, takoj nekaj tisoč ljudi mrtvi :\

folk stoka nima denarja, notr v centrah se pa valjajo k mravlje.

TeraSonic++ ::

Dokler bomo imel kapitalizm in bo večina svetovnega bogastva v lasti manjšine bo potrošništvo v takšni ali drugačni obliki in noben 24.11 ti ne bo pomagal nič, to je isto kot če vržeš evro za humanitarno pomoč in potem mislš da boš celo afriko nahranu.
...........................................................
Life is only a computer simulation
"veritas vos liberabit"

Zgodovina sprememb…

nevone ::

> Dokler bomo imel kapitalizm in bo večina svetovnega bogastva v lasti manjšine

Svetovno bogatstvo je veilko večje, kot ga ima manjšina in treba je poskrbeti da bo raslo naprej. Ni svetovno bogatstvo samo tisto, kar imajo danes kapitalisti. In sploh, čigavo je bilo to bogatstvo prej?

V trgovskih centrih se ne bi trlo ljudi, če bi bilo VSE bogatstvo v rokah manjšine.

Tale akcija je pa istega tipa kot tista, da moramo bojkotirat elektrarne.

Ko pa že govorite o svobodi posameznika, da živi kot mu ustreza. Kar nazaj v gmajne v nabiralniško družbo. (Ko voli nek izvoli.)

Lahko tudi v Afriko, tam je še dovolj prostora, pa še toplo je.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Odprtost trgovin v nedeljo, drugič (strani: 1 2 3 453 54 55 56 )

Oddelek: Problemi človeštva
2757297713 (45557) starfotr
»

Črni petek in naša naivnost (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6012520 (7752) bedarija
»

Black Friday v SLO? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
11135433 (27214) MuadDib
»

Referendum, da bodo trgovine v nedeljo ZAPRTE (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7913166 (11281) Zheegec
»

Mercator,interspar al leklerc to je zdaj vprašanje!!!!!! (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
564748 (4282) abcde7

Več podobnih tem