» »

[Ubuntu] Težave z Grubom

[Ubuntu] Težave z Grubom

Looney ::

Ok, ena težava. Po inštalaciji Ubunta (Feisty) se računalnik več noče bootat. Izpiše Grub loading in potem nič naprej. Se ne premakne. Baje naj bi bilo nekaj narobe z bootloaderjem. S Super Grub Diskom se je dalo popravit Windowse, tako, da jih zdaj boota, Linuxa pa sploh ne zazna. Pri inštalaciji pa ne sporoči, da bi bilo kaj narobe.

Kaj se da narediti glede tega?
"#define QUESTION ((bb) || !(bb)) - Shakespeare."

PrimeEvil ::

hm...pri kolegu sem pred parimi dnevi brez problema inštaliral Kubuntu, medtem ko mi ni uspelo to z nobeno verzijo Ubuntu (6.06, 7.04 server edition in 7.04 deskop), se je že zaštopalo vse skup čisto na začetku...tako da nevem...sprobaj Kubuntu?

Looney ::

Inštalacija poteka brez težav. Nekaj pa je narobe z Grubom. Vprašanje je kaj. In kako to odpravit.
"#define QUESTION ((bb) || !(bb)) - Shakespeare."

kriko1 ::

Koliko časa si čakala ob tistem sporočilu? Si imela kak nasilen izklop pred tem?
Daj medij not ter izberi repair -> repair grub (če tvoja distribucija kaj takega omogoča). Drugače bi se jaz poslužil žive distribucije, preveril če particije delujejo, nato pa iz konzole ponovno namestil grub:
http://www.gnu.org/software/grub/manual...

Looney ::

Ni moj računalnik, tako, da ne vem točno kaj se je dogajalo ampak kolikor vem ni bilo nobenih nasilnih izklopov, Ubuntu pa je bil že parkrat ponovno nameščen in ni nič bolje. Sporočilo pa ostaja dolgo. Nikamor se ne premakne. Bomo videli, če se da res kaj z live CD-jem zrihtat.
"#define QUESTION ((bb) || !(bb)) - Shakespeare."

kriko1 ::

Parkrat nameščen? Se pojavi problem po bootu v win? Recimo določen sw, kot npr. Norton (vem da je to delal) zazna spremembo v MBR (seveda kot zlo) in ga potem restavrira (vsaj delal je, ne vem več koliko časa nazaj, ko sem ga imel).

Brane2 ::

probaj ročno inštailrat zadevo.

Zbootaj mašino iz CDja, nato štartaj grub in probaj kaj v stilu:

setup (hd0,0)

se stvar ne bo bunila, pač quit-aj in rebootaj zadevo.

Slednji ukaz velja, če si imela boot particijo na prvem disku in prvo particijo.

Če ni tako, spremeni ukaz temu ustrezno.

najlažje stvar preveriš tako, da tja najprej nastaviš root z "root (hd0,0)"

Če se stvar odzove s tem,d a je prepoznala filesystem in našla na njem sistemske filete, je to dober znak.

Seveda pa je pri Ubuntuju mogoče kaj drugače, če recimo nima posebej /boot particije.... :\
On the journey of life, I chose the psycho path.

Looney ::

Se pojavi problem po bootu v win?

Amm... ne. Nič se ni hotelo zbootat. Zdaj se vsaj Windowsi. Linuxa pa ne prepozna.


Zbootaj mašino iz CDja, nato štartaj grub

Kaj?? Iz live CD-ja ali tistega Grub CD-ja? Kako se potem štarta Grub? Grub se zažene pred bootom kolikor sem jaz s tem seznanjena!


Kaj pa če se naredi tudi /boot particijo? Je možno, da bi to kaj pomagalo?
"#define QUESTION ((bb) || !(bb)) - Shakespeare."

Brane2 ::

Grub ti je sestavljen iz dveh glavnih delov:

- eden je sam bootloader

- drugi je njegova "simulacija"- v bistvu program, ki ga lahko ročno zaštartaš in z njim preveriš če vse štima ali pa inštaliraš ključne drobce bootloaderja v štartne sektorje diska.

Zato se zbootaš s CDja, ki ima na sebi kompleten Grub, nato štartaš Grub program in z njim inštaliraš znova bootloader v štartne sektorje diska.
On the journey of life, I chose the psycho path.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Prvo linux potem XP zdaj ne morem v linux

Oddelek: Operacijski sistemi
151675 (1343) atlet
»

[ Linux ] Tezave z bootloaderjem

Oddelek: Operacijski sistemi
332015 (1743) Volk|
»

Iz Linuxa v Windows -> MBR (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
624237 (3572) WarMaker
»

Gentoo problem (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
674274 (3799) Senzacionale
»

XP-ji povozili Linux

Oddelek: Operacijski sistemi
51078 (985) Spajky

Več podobnih tem