» »

Prvo linux potem XP zdaj ne morem v linux

Prvo linux potem XP zdaj ne morem v linux

Redorange ::

Ok namestil sem linux. Potem sem videl da brez XP-jev ne bo šlo in sem se odločil namestit še xp-je. Prej sem mel disk:
ext3-linux
swap
ext3 - kar je ostalo

potem sem s parted magic spremenil "kar je ostalo" v ntfs in namestil xp-je. Problem je ker zdaj ne morem na linux, se mi na začetku ne pojavi okno za določitev v kateri OS naj grem.
Kako to poštimam?

Hvala, lp.

bluefish ::

potrebno se bo poigrati z GRUB-om in namestitvenim CD-jem od linuxa. Na netu si poišči vodič o spreminjanju le tega za tvojo distribucijo linuxa.
lahko pa se poigraš tudi z boot.ini v Win XP, vendar moraš v tem primeru vedeti, kje natančno je linux.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bluefish ()

karafeka ::

Zaženi linux iz zagonskega cdja, in ponovno nastaviš grub (ali lilo, kar pač imaš), s tem, da dodaš noter še Okna. Tako, boš lako zaganjal Okna iz gruba. Če pa želiš linux zaganjati iz tistega Okenskega zaganjalnika, pa moraš iz linuxa izpisat boot sektor (etx3-linux) in dodati povezavo v boot.ini.

Amm, glede na seznam particij za linux, vidim, da nimaš boot particije. Ali je nisi ločil in spada pod ext3-linux (kar je tudi prav), ali pa si jo dal na ext3-ostalo, ki si jo potem zbrisal?

Redorange ::

Linux imam na ext3, ne na ex3 ostalo
bom probal z živo zgoščenko

hvala

Redorange ::

ma kako nastavim grub, brez da ponovno namestim linux

Gapi ::

Najlažje bo da ponovno inštaliraš linux. pol daš bootlader (grub) na mbr.

Gapi ::

Če pa misliš poravljat grub pa dodaj nekaj v stilu
# (1) Windows XP
title Windows XP
rootnoverify (hd0,0)
makeactive
chainloader +1
savedefault

z tem da (hdo,0) popraviš po svojih potrebah
hd0 je prvi disk , nula za vejico je pa prva particija
(hd2,3) pomeni tretji disk (master na sekundarnem kanalu) četra primarna particija
poglej ukaz chroot in potem nadaljuj z grub-install (hdX,X)
X-e zamenjaj z pravimi številkami.

Med iskanjem rešitve zate sem najdu to stran

Gapi ::

Se je že najdla prava rešitev.

Redorange ::

ma nekaj sem sprobaval ma ne gre,
ne morem v linux da bi kaj tam štimal, sem še sam iskal po netu in tudi nekaj našel, ma povsod moraš to počet iz linuxa. Sem tudi dobil tole samo pa cd nima rescue možnosti, ima safe mode in sem prišel v konzolo in tam se konča:)
imam pa PcLinuxOS

ma bom najverjetneje xp-je zbrisal, ker mi sploh ne delujejo dobro(včasih čakam za zagon programa tudi po minuto) potem upam da mi bo prišlo v linux da napišem v konzoli "remastreme"in posnamem na cd(ker nastavit mi ga je pomagal eden iz linuxprinas in sam ga ne bi znal vse še enkrat) da si pol še enkrat naredim vse od začetka kot mora bit.
Prvo xp-je in potem linux in tam nastavim grub(tako sem pša že naredil in ni bilo problemov)

Hvala vseeno za pomoč

Gapi ::

Ker linux pa maš to??

Redorange ::

PCLinuxOS
Sem novinec v linux-u. Probal sem že Ubuntu, samo to ni narejeno za tiste, ki smo bili 12 let na win in zdaj prehajamo na linux. Tale pclos pa je nekako bolj,... ne vem kako bi rekel, je bolj prijazen, konzole skoraj da ne uporabljaš,.... Tudi drajverje ti samo namesti. Tale ki mi je pomagal je tudi naredu slo različico(v bistvu vse kar je poslovenjeno, menu,programi ki so v slo) in objavu na forumu in zdaj imamo tega.
Sej je tudi tukaj objavljen pod "Operacijski sistemi".

Se pa niti nisem še obrnu nanjga če bi mi znal tole rešit, ma itak bom mogu xp-je na novo tako da,...

Dead_Eye ::

Hmm, ta novi Ubuntu - 7.04 (Feisty Fawn al nekaj takega) je totalno user friendly, in je upravljanje praktično isto kot na Visti. Konzole niti ne potrebuješ več,, samo geslo te vpraša pri takih operacijah.(pa še to samo 1x, ne pa 3x kot na Vista>:D )
The one and only

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Dead_Eye ()

Gapi ::

Ok Sej v distribucijah so več ali manj isti programi. Razlika je v programih za upravljanje z računalnikom. Nekaj v smislu Control Panela v windowsih. Za začetnike se na tem forumu priporoča Suse ki je prijazen do uporabnika in pa Mandrake ali Mandriva. Od live distribucij je pa sigurno Knoppix eden boljših in tudi najbolj razširjenih.

peter00 ::

hehe ce obvladas si lahko se tako neroden pa ti vse uspe resit, samo ne obupat:) Windows na zalost ne vprasa in niti ne pomisli da je v MBR-ju se kaj drugega kot samo on, in zato nastanejo tej problemi. Najboljse je dat najprej win nekam in tam naj je, pol pa se igras in packas z ostalimi stvarmi ker win ti bo unicil mbr brez da se zavedas, linux pa je bolj pozoren na te stvari. Najbolj prakticen je kak knoppix za take operacije al pa kak drugi live cd, al pa system rescue, ki sem ga sicer do zdej samo 1x rabu, sej je vse na knoppixu vecinoma ..
peter

Redorange ::

Sem rešil ravno tako kot praviš.
Prvo namestil win in potem lepo v linuxu na koncu namestitve uredil grub.
Dela kot mora.

atlet ::

Sicer sem malo pozen, vendar bo ta stvar morda prišla prav komu drugemu. CD, UBS,... kateri ti obnovi (popravi) grub.
http://supergrub.forjamari.linex.org/
Enostaven program za fakturiranje -> www.quibi.net


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Boot particija

Oddelek: Operacijski sistemi
202276 (701) MrStein
»

Particije - najboljša postavitev

Oddelek: Operacijski sistemi
121711 (1565) Pegaz
»

nekaj vprašanj z ubuntu linuxom

Oddelek: Operacijski sistemi
161237 (1236) Redorange
»

Slo-Tech GNU/Linux [vprašanja, problemi, predlogi] (strani: 1 2 3 436 37 38 39 )

Oddelek: Operacijski sistemi
190295034 (22691) Skrat
»

GRUB ne zažene WIN XP

Oddelek: Operacijski sistemi
161514 (1315) kriko1

Več podobnih tem