» »

Čudno obnašanje nihala

Čudno obnašanje nihala

zaj_tam ::

Pred kratkim sem videl filmček enega zanimivega ekspirimenta z nihalom. Rad bi našel kaj več o tem na internetu vendar ne vem po čem pravzaprav iskat. Torej zakaj gre:

( glej spodnjo skico za lažje razumevanje)
Imamo tri palice povezane v členkih, ki so gibljivi. V enem od skrajnih členkov je nihalo vpeto v poseben "vibrator". Če to nihalo spustimo, se seveda povesi navzdol. Potem pa postavimo nihalo tako, da kaže v zrak in vklopimo vibrator - smer vzbujanja je bila menda gor-dol ( baje mora biti frekvenca natančno izračunana za nihalo in nastavljena ). Nihalo ostane pokonci. Tudi ko ga nekdo precej močno dreza s prstom ne pade, ampak se obnaša, kot da bi bilo elastično ter se vrne v pokončno lego. Ne spomnim se natanko podrobnosti glede tehnične izvedbe nihala - kako je bilo vpeto, razporeditev teže ipd. Se mi pa zdi, da je bila masa palic podobna, kot je nakazana na sliki.



Če kdo ve kaj več o tem ...
  • zavarovalo slike: gzibret ()

sidd ::

A še je kje ta filmček? stvar zgleda dokaj hudo...
no idea for signature
signed
I

rasta ::

Sofisticiran sestavljeni inverted pendulum.

baje mora biti frekvenca natančno izračunana za nihalo in nastavljena


Dvomim, da bi to šlo samo s krmlijenjem (glede na to, da nihalo ne pade niti pri močnem drezanju - hudih motnjah).
Nihala so v zaprti regulacijski zanki.

strictom ::

Triple inverted pendulum če smo že natančni.
"Violence is the last refuge of the incompetent" - Salvor Hardin

zaj_tam ::

No nisem prepričan, da je to res to. Pogledal sem na youtube in wikipedio glede inverted penduluma. Kolikor se meni zdi je tudi segway neka varianta inverted penduluma?

Ampak pri poskusu, ki sem ga jaz opisal, se baza ni premikala naprej-nazaj/levo-desno. Samo oscilirala je vertikalno. Kot pač vibrira mobilni telefon (ok približno no). In rečeno mi je bilo, da z določeno frekvenco, ki se jo da z zapletenim postopkom izračunati. Možno, da so to povedali poenostavljeno, možno, da meni ni čisto jasno, vendar ne vidim direktne povezave med temi vozički, ki balansirajo palico podobno kot da bi jaz balansiral metlo na mezincu, in mojim vibratorjem :-)

edit: My bad, pa res piše nekaj o Pendulum with oscillatory base ...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: zaj_tam ()

gzibret ::

Tale dvojna ali trojna nihala (double pendulum) nihajo kaotično. S pravilnimi utežmi in dolžinami palic pa lahko ustvariš marsikaj, tudi takšne čudne in zanimive kombinacije. Saj tudi kaos ni zgolj kaos. Pri spreminjanju parametrov venomer prehaja iz stanja kaosa v neko pseudo ravnotežje in nato nazaj v kaos.
Vse je za neki dobr!

gruntfürmich ::

enkrat je bil v žit reviji članek o indijski finti vrvi, ki jo vržejo v zrak, in ostane vertikalno, in da lahko kdo gor spleza. to je nekako podobno. samo da je pri vrvi n takih vozlov in palc.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Luka Percic ::

Škoda ker take neumnosti bereš- pri indijski vrvi, je fora v tem, da je pod zemljo nekdo, ter skozi debelo vrv potisne kovinski kol (spodaj je ponavadi košara, da ni videti). No, nekdo spleza gor, tisti ki je spodaj pa kol spet povleče ven, da vrv pade dol.

Aja, sem pozabu omenit da eden dela stalno čirulečarule?
Eh..

lymph ::

Indian rope trick:

Klik
"Belief is immune to counter example."

gruntfürmich ::

nisem imel v mislih prevare, temveč neverjetne stvari, onstran 'znanosti'.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Matematika in narava (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
14718255 (12979) sprasujem
»

[fizika] nekaj vprašanj

Oddelek: Šola
61664 (1597) marnit
»

Dvo fazni oscilator-tukaj stokajte kako je to nateg

Oddelek: Znanost in tehnologija
223541 (2659) nastyboy
»

Teorija Usode (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
706904 (5918) _marko
»

Teorija Kaosa(reference)

Oddelek: Znanost in tehnologija
103227 (2820) christooss

Več podobnih tem